Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ima li razlike u odnosu na onu kafu iz kafica ? Jel primecujes ?

Da bih mogao sa 100% sigurnosti da ti kazem da je ima, morao bih da koristim istu kafu kao i kafic koji uzimamo za referencu. Ono sto ti mogu reci je da ima razlike u odnosu na aparat koji sam do juce koristio (Krups XP5420) i da se iz jednog zrna kafe u zavisnosti od podesavanja aparata moze izvuci nekoliko totalno razlicitih ukusa kafe.

Mada, ako uporedis prosecne kafice u Srbiji i kako spremaju kafu, mozes biti poprilicno siguran da bi bio u stanju da napravis bolju i sam.
 
Nije mi jasno jedno, ako i ti i kafic koristite i stu kafu, u kaficu imaju aparat od 2000 e a ti kod kuce aparat od 500e, kako moze tvoja kafa da bude bolja ? Laicki pitam, nije mi bas logicno.
 
Ja kapiram da kafići često koriste treš kafu a i koriste je MANJE. Umesto, tipa, 10g koriste 6 itd...
Možda i grešim ali takav utisak imam :)
 
Poslednja izmena:
@mikiPSY
Ispravnost aparata (temperatura vode, pritisak), kako je podešen mlin, tj. da li je kafa samlevena kako je potrebno, količina kafe za espresso, koliko je kafa sabijena, da li je šoljica topla, količina espressa u šoljici, znanje i volja onog ko pravi kafu da je napravi kako treba.
Ja sam jako zadovoljan kakav espresso napravim sa aparatom od 100€, a da imam mlin pa da je i kafa sveže mlevena mislim da bi bila bolja nego u dosta kafića. Koristim lavazza mlevenu kafu, znači nije neka kafa od 30€ kg
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno jedno, ako i ti i kafic koristite i stu kafu, u kaficu imaju aparat od 2000 e a ti kod kuce aparat od 500e, kako moze tvoja kafa da bude bolja ? Laicki pitam, nije mi bas logicno.

Interesantno pitanje i zeznuto za odgovor. Velika je razlika u tome da li na oba mesta imamo dve loše kafe, gde i nema šta da se pokvari, ili imamo dve sjajne kafe gde mnogo toga može da upropasti onaj koji kafu pravi, takođe nije ni svaki aparat od 200 evra isti (ima ih dobrih i loših), a nije ni svaki od 2000 isti... Mada u kafićima ozbiljnim ima i daleko skupljih aparata.

Daj mi extra kafu i extra mlin, ja ću da ti napravim na solidnom aparatu od 200-300 evra uz malo modifikacija vrhunsku kafu. Daj mi aparat od 10000 evra, loš mlin ne možeš ništa sa tom kafom...

Realno ništa ti konkretno ne odgovorih, ali evo npr sa klasičnom Lavazzom u zrnu, i automatikom od 200 evra i nekim aparatom iz kafica od 2000 evra, recimo da barista baš treba da bude ****** pa da napravi kafu lošiju nego ti kući (ne kažem da je ijedna od te dve dobra, već da je njegova dosta lošija).
 
@mikiPSY
Ispravnost aparata (temperatura vode, pritisak), kako je podešen mlin, tj. da li je kafa samlevena kako je potrebno, količina kafe za espresso, koliko je kafa sabijena, da li je šoljica topla, količina espressa u šoljici, znanje i volja onog ko pravi kafu da je napravi kako treba.
Ja sam jako zadovoljan kakav espresso napravim sa aparatom od 100€, a da imam mlin pa da je i kafa sveže mlevena mislim da bi bila bolja nego u dosta kafića. Koristim lavazza mlevenu kafu, znači nije neka kafa od 30€ kg

Potpisujem. Sa Gaggiom klasik sam pravio bolje kafe nego u 90% kafića, a tad sam imao obuičan mazzer Mini mlin.
 
Ti aparati od nekoliko 1000e, ako ih uopste imaju u kaficima, nisu bolji za kafe per se, vec se primarno gleda izdrzljivost (kada se bira za kafic), i to naplacuju prodavci aparata. Tako da kucni aparat od 200e i industrial grade aparat od 2000e mogu biti u istoj klasi kvaliteta rada, pa cak i da onaj od 200e bude u visoj klasi (ranije je moglo u stvari, sada ne verujem)

Ono sto me kopka je kako bre da SVAKI kafic u kome sam probao kafu (znaci sve izuzev pravih kafe house-eva), tu ukljucujem i coffeedream, koji je neko pomenuo kao dobar, imaju toliko gorku kafu da je to neverovatno :) Znaci espresso kafa roast strength 10 :)
 
alfa, ima mašina koje pored izdržljivosti imaju i druge stvari, kvalitetniji termoblok = veća stabilnost temperature, digitalno podešavanje temperature, podešavanje ili automatska preinfuzija itd, ima tu par stvari... Mada kod nas malo ima tih mašina, uglavnom su neki polovnjaci negde uvezeni od preko...ali ima ponegde. Što se tiče gorke kafe u tim kafićima, kupujuju nekvalitetnu kafu i onda je sprže pečenjem ne bi li izvukli bar nešto karamel ukusa, ali i to zeznu na kraju kad puste "produženi" te suvišnom ekstrakcijom dobiju čistu gorčinu. Razlog zašto niko uglavnom ne obraća pažnju na to leži u tome kakve se kafe najčešće piju u tim kafićima: zapravo piju se mlečni napici sa dodatkom kafe i šlaga, sa dodatkom šećera koga briga što je kafa gorka. Retko ko pije espresso ali i onaj koji pije pije ga sa kesicom šećera i opet dođeš na isto. Pravi espresso kad je dobar i balansiran šećer ti ne treba, osim ako nisi teški zavisnik.

Kad neko pomene perverziju od mašine meni je uvek ovo napameti... http://slayerespresso.com/
 
Ma da... meni jedan La marzocco la line minni ili GS3 i ja sam ok :) Ma pusti snovi, mada ima jedan član foruma koji je priuštio sebi GS3 za kuću koliko znam ali ne viđam ga već neko vreme
 
Neko je spominjao Przionicu na Dorcolu. Jel tamo mogu da probam "pravi" espresso ?
 
alfa, ima mašina koje pored izdržljivosti imaju i druge stvari, kvalitetniji termoblok = veća stabilnost temperature, digitalno podešavanje temperature, podešavanje ili automatska preinfuzija itd, ima tu par stvari...
Naravno, ali za kucnu upotrebu, 5 kafa dnevno je neki prosek za te masine (mozda i 10), dok za kafice one moraju i po 10.000 kafa dnevno da urade.
To se naplacuje za cenu. A posle ide dodatno razlika u finesama, ali primarna razlika koja pravi ogromnu razliku u ceni se vidi samo u izdrzljivosti.

Tako da aparat od 200e moze praviti kvalitetniju kafu od aparata od 2000e bez problema, i u istim uslovima. Ovo je generalno, za ceo svet vazi, ne samo kod nas.

Što se tiče gorke kafe u tim kafićima, kupujuju nekvalitetnu kafu i onda je sprže pečenjem ne bi li izvukli bar nešto karamel ukusa, ali i to zeznu na kraju kad puste "produženi" te suvišnom ekstrakcijom dobiju čistu gorčinu. Razlog zašto niko uglavnom ne obraća pažnju na to leži u tome kakve se kafe najčešće piju u tim kafićima: zapravo piju se mlečni napici sa dodatkom kafe i šlaga, sa dodatkom šećera koga briga što je kafa gorka. Retko ko pije espresso ali i onaj koji pije pije ga sa kesicom šećera i opet dođeš na isto. Pravi espresso kad je dobar i balansiran šećer ti ne treba, osim ako nisi teški zavisnik.
Meni sve one lice na Nescafe extra strong, kao da ga dobijaju bajatog po extra ceni, pa ga zato kupuju... jer i ona najjeftinija C/Gradn/doncafe na kilo je jeftinija, ali brate bolje bi ispao ukus :)

Ja primetim gorcinu sta god da se stavi :) Ali pravu gorcinu (ala pelin, kantarion i slicni cajevi) volim, ovo iz kafica je fuj :)
 
Neko je spominjao Przionicu na Dorcolu. Jel tamo mogu da probam "pravi" espresso ?

Da, odes u Przionicu i sednes za sank, a onda zamoli baristu da ti napravi nesto egzoticno. On ce te pitati sta ti se pije i da li imas neke preference, sta volis - siguran sam da ces probati izuzetnu kafu.
 
Može neko da mi pomogne: da li je sitnije ili krupnije mlevena kafa bolja za kvalitetniji espresso? Nisam baš upućen, a vidim da se piše o mlevenju i kvalitetnim mlinovima.

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk
 
Ni sitnija ni krupnija, nego tačno onakva kakva je potrebna za espresso. Ne znam šta ti je reper od čega bi sitniju ili krupniju kafu? Treba da je krupnija od kafe mlevene za domaću (tursku) kafu a stinija od kafe mlevene za filter kafu. Nešto kao so što je krupna, dok za domaću treba da je kao brašno.
Ako je kafa dobro mlevena od 16-18g (neko stavlja 14g) mlevene kafe treba da dobiješ 60ml espresso kafe (to su dva espressa) za vreme 25-30 sekundi. Naravno tu igra uloga i koliko si kafu sabio, ali ako uzmemo da istim pritiskom (oko 15kg) uvek sabiješ kafu, ako 60ml dobiješ za kraće vreme od 25-30 sekundi kafa je krupnije mlevena nego što treba, ako treba više vremena kafa je sitnije mlevena. Svakako tu ima još nekih parametara ali mislim da je ovako najjednostavnije utvrditi da li je kafa ok mlevena.
 
Poslednja izmena:
A kad je u pitanju automatski aparat koji ima svoj mlin i tri nivoa podesavanja mlevenja kafe?Koja je onda procedura?Trenutno koristim kafu lavazza crema i aroma i aparat krups ea8010.
Mislim na sta je bolje podesiti mlin za ovu vrstu kafe,na sitno,na srednje ili na krupno?
I jos nesto me interesuje vezano za pravljenje pene od mleka.Na nekim sajtovim sam citao da je bolje mleko sa sto manjim procentom mlecne masti dok na drugim sajtovima kazu da je bolje sa mlekom sa sto vecim procentom mlecne masti da bi se napravila dobra pena.
 
Nisam radio sa automatskim aparatima, ali ja bi probao da namestim na 60ml i izmerio vreme na sva tri podešavanja mlina pa video koje je približno vrednosti od 25-30 sec. Ili vidiš na kojem podešavanju ti je lepa i kremasta pena i ukusna kafa :)
Što se tiče pene od mleka mislim da veći uticaj ima vrednost proteina (što veća to bolja) nego procenat mlečne masti.
 
Može neko da mi pomogne: da li je sitnije ili krupnije mlevena kafa bolja za kvalitetniji espresso? Nisam baš upućen, a vidim da se piše o mlevenju i kvalitetnim mlinovima.

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk

Svaka kafa, čak i iste kafe različito pržene, ili iste kafe isto pržene ali na različit dan od prženja, ili ako je veća ili manja vlažnost u toku dana, različito se melju :) Generalno espresso je uvek sitniji "grind" izmedju tusrke i kafe za drip. Ja krenem od situacije 18gr kafe u zrnu, za 30 sekundi da mi da 34-36 grama napitka. Od tog stanja podešavam finoću onako kako mislim da treba u odnosu na to kakve sam ukuse dobio. Poslednja Kenija koju sam pio bila je vrhunska tek kad sam izbacio za 20 sekundi 36 grama napitka, dakle dosta brže/krupnije od nekog standarda, zavisi sve od kafe.

Slobodno kreni i od ovog što kaže Joker "Ako je kafa dobro mlevena od 16-18g (neko stavlja 14g) mlevene kafe treba da dobiješ 60ml espresso kafe (to su dva espressa) za vreme 25-30 sekundi" mada ja više volim da merim input/output u gramima, mililitraža ume da zavara u zavisnosti od pene.

Što se mleka tiče samo nemoj da ga prgreješ i sagoriš i već si na pola puta ka dobrom mleku. U određenem rasponu temperatura se oslobađaju neki proteini koji daju slatkoću mleku (nemojte mi ovo proteini uzeti za reč nisam u hemiju ulazio dublje), ako se pregreje bude sprženo i gorko. Ja koristim trenutno 2,8, ali sam pravio pravu lepu kremu (ne penu!) sa svim od 1,5-3,2%. Izbegavaj UHT mleka, koristi sveža.
 
Poslednja izmena:
Što se mleka tiče samo nemoj da ga prgreješ i sagoriš i već si na pola puta ka dobrom mleku. U određenem rasponu temperatura se oslobađaju neki proteini koji daju slatkoću mleku (nemojte mi ovo proteini uzeti za reč nisam u hemiju ulazio dublje), ako se pregreje bude sprženo i gorko. Ja koristim trenutno 2,8, ali sam pravio pravu lepu kremu (ne penu!) sa svim od 1,5-3,2%. Izbegavaj UHT mleka, koristi sveža.
Mislim da je to laktoza, tj kad se ona "razbije" dobiješ nešto slađe mleko.
Primeti se kad kupiš obično mleko i ono bez laktoze od istog proizvođača da je bez laktoze slađe/slatkasto.
 
Moguće, jednom sam pravio penu sa tim mlekom bez laktoze, to je bilo toliko slatko da nisam mogao da popijem :)
 
Sad videh na KP aparat kao moj - Trisa Espresso Fino 6202 :)
Prema rečima servisera - aparat pravi odličnu kafu, bolju i od nekih mnogo-mnogo skupljih ...
Kako on reče - to je pokazni aparat - švajcarac :D
Uglavnom mene služi, ima više od 10 godina - samo redovno servisiranje.
Nije ni skup na KP, pa ko kupuje neka pogleda ...
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o ovom aparatu:
http://www.winwin.rs/kuca-i-stan/ma...esso-krups-1450w-15-bar-ea810870-6777834.html
Cena mu je solidna s obzirom da je u pitanju nov aparat kod nas sa garancijom. Vidim da ima celicni mlin. Koliko je to losije u kucnim uslovima od keramickog?

Baci pogled u metrou.Slican ili isti model imas tamo kupiti dosta jeftinije.Zadnji put kad je bio na akciji mislim da je bio 36 soma.A bas cesto su kod njih na akciji.Sto bi bacao toliko para i winwinu.Isto je firma krups samo ne znam da li je ista oznaka aparata.
Ipak mislim da je isti model 8108.
Ja koristim malo stariji model krups ea8010 i za sada je ok.Mada ga nesto puno i ne arcim.U toku dana napravim jedno 4 espresa.
 
Hvala na savetu da pogledam u metrou, otici cu.
Jedino mi je sto ne znam kakav je, zato trazim savete da li neko zna nesto o njemu. Malo mi glupo da dam tolike pare a da nisam probao kafu koju pravi ili makar dobio info od nekoga ko jeste.
Znaci tebi je taj krups dobar? Ni ja ga ne bih vise koristio od 4 espresa dnevno.
 
OK, koliko sam shvatio, pravi put je: što bolji mlin i što svežija kafa.
Za kafu - Pržionica ili internet.
Za mlin: polovno sa KP ili novo iz Bagoa. Tamo je Gaggia MDF 180€ i Junior (Carimali?) za 250€. Ne videh da iko još nudi novo.
Na KP sam video:
- Baratza Maestro plus za 50€
- San Marco od 60 do 180€
- Gaggia mlin i aparat (cini mi se MDF i Classic) za 150€
- Gaggia mdf za 60€
- razne Rossi za oko 100€
i još mnoštvo drugih, na oko kvalitetnih, od 20 do 800€

Kako odabrati polovan mlin? Šta gledati, kako ispitati, od koga kupiti? Da li je MDF iz Bagoa pravi put?
Gde "kafoljupci" kupoprodaju svoju opremu? Pretpostavljam da je bolje kupiti aktivno korišćen uređaj od nekoga ko želi nadogradnju nego neki sa nemačkog skladišta ili otpada.
 
Hvala na savetu da pogledam u metrou, otici cu.
Jedino mi je sto ne znam kakav je, zato trazim savete da li neko zna nesto o njemu. Malo mi glupo da dam tolike pare a da nisam probao kafu koju pravi ili makar dobio info od nekoga ko jeste.
Znaci tebi je taj krups dobar? Ni ja ga ne bih vise koristio od 4 espresa dnevno.
Plasticno djubre, vise puta pisano u temi.
Ne vredi ni 30 soma, a ne 55.
 
Hvala na savetu da pogledam u metrou, otici cu.
Jedino mi je sto ne znam kakav je, zato trazim savete da li neko zna nesto o njemu. Malo mi glupo da dam tolike pare a da nisam probao kafu koju pravi ili makar dobio info od nekoga ko jeste.
Znaci tebi je taj krups dobar? Ni ja ga ne bih vise koristio od 4 espresa dnevno.

Pazi ovako ovde ga svi pljuju na forumu.U trenutku kada sam ga ja prosle godine kupovao meni je odgovaralo da aparat platim na rate.Znaci nije mi igrala kombinacija da kupujem polovan aparat kod nekih ljudi iz novog sada ili bgd iz razloga sto nisam imao cash-a.
I onda je u obzir dolazilo samo to da aparat kupim u radnji nov i na rate.Aparat sam u tom trenutku platio 30 soma i na rate sto je meni odgovaralo.
Inace meni je ovo prvi aparat i ja iskreno nisam neki strucnjak u vezi ni aparata a ni kafe.Za mene je kafa koju ovaj aparat napravi sasvim ok.Inace kafu pijem iskljucivo sa mlekom.Sad koliko ce aparat da radi nemam pojma.Jos godinu dana je u garanciji pa sam miran toliko.A posle toga cemo videti.
Ja sam ti samo predlozio da taj model mozes kupiti jeftinije u metrou nego u win winu.
Mislim da metro daje placanje do 90 dana pa ti mozda i to odgovara.
Znam da sam mogao za 250 eura kupiti neki polovan kvalitetniji aparat od ovog krupsa ali finansije su bile problem u tom trenutku pa mi nije igralo placanje u cash-u.
Sacekaj preporuku jos nekih ljudi odavde sa foruma pa onda preseci i kupi.
 
OK, koliko sam shvatio, pravi put je: što bolji mlin i što svežija kafa.
Za kafu - Pržionica ili internet.
Za mlin: polovno sa KP ili novo iz Bagoa. Tamo je Gaggia MDF 180€ i Junior (Carimali?) za 250€. Ne videh da iko još nudi novo.
Na KP sam video:
- Baratza Maestro plus za 50€
- San Marco od 60 do 180€
- Gaggia mlin i aparat (cini mi se MDF i Classic) za 150€
- Gaggia mdf za 60€
- razne Rossi za oko 100€
i još mnoštvo drugih, na oko kvalitetnih, od 20 do 800€

Kako odabrati polovan mlin? Šta gledati, kako ispitati, od koga kupiti? Da li je MDF iz Bagoa pravi put?
Gde "kafoljupci" kupoprodaju svoju opremu? Pretpostavljam da je bolje kupiti aktivno korišćen uređaj od nekoga ko želi nadogradnju nego neki sa nemačkog skladišta ili otpada.

Što se mlina tiče...zavisi koliko imaš prostora. Kupi mlin koji ima stepless podešavanje krupnoće, uvek bih preporučuo Mazzer super jolly, ili mazzer mini. U suštini najbitnije je da se osovina nije razmrdala mada se i to da srediti, noževe možeš da kupiš nove ili OEM ili original i onda si miran dve generacije u porodici :) Takođe Fiorenzato F5 je dobar to ti je isto ko Super Jolly. Proveren prodavac na KP ti je Stevan iz Pančeva, ima uvek oglas za Tampere pa ćeš ga lako naći. Možeš preko njega da uzempš mlin ili da čekaš povoljan pa da ga središ. Ja kad sam kupio Jolly platio sam ga 110e i posle sam uzeo noževe za nekih 30 mislim. Posle sam naleteo na mazzer major i još njega koristim.

Inače mi je prva kombinacija bila MDF i Classic.
 
OK, koliko sam shvatio, pravi put je: što bolji mlin i što svežija kafa.
Za kafu - Pržionica ili internet.
Za mlin: polovno sa KP ili novo iz Bagoa. Tamo je Gaggia MDF 180€ i Junior (Carimali?) za 250€. Ne videh da iko još nudi novo.
Na KP sam video:
- Baratza Maestro plus za 50€
- San Marco od 60 do 180€
- Gaggia mlin i aparat (cini mi se MDF i Classic) za 150€
- Gaggia mdf za 60€
- razne Rossi za oko 100€
i još mnoštvo drugih, na oko kvalitetnih, od 20 do 800€

Kako odabrati polovan mlin? Šta gledati, kako ispitati, od koga kupiti? Da li je MDF iz Bagoa pravi put?
Gde "kafoljupci" kupoprodaju svoju opremu? Pretpostavljam da je bolje kupiti aktivno korišćen uređaj od nekoga ko želi nadogradnju nego neki sa nemačkog skladišta ili otpada.

Mislim da je ovo odlična kombinacija po odličnoj ceni:

- Gaggia mlin i aparat (cini mi se MDF i Classic) za 150€

Ja imam ovu kombinaciju, tj. Coffe Gaggia iz nekih 80tih cenim (Classic pre nego što je postao Classic :d ) i MDF isto godište i neću ih menjati dok rade, kontam da za veliku većinu kućnih korisnka ne treba ništa bolje, ja u NS-u još uvek nisam popio bolju kafu nego što je sam spremim...
 
@vlab
Covek ima samo dve ocene i sve od opisa sto je stavio je: mlin za kafu i aparat. Iz Opova je. Nekako mi to neubedljivo cak i da pocnem da se raspitujem.
Ja isto nisam zahtevan mada bih voleo da malo eksperimentisem


@MareBGD
Nadjoh Stevana. Nema oglasa za mlinove. Pustio sam mu poruku na KP. Hvala!


Da li Gran Gaggia i Evolution treba uzimati u obzir? Vidim jako slabe ocene na sajtovima koji ih prodaju. Kao nesto su promenili, pokvarili se itd.
Da li jos neki proizvodjac, masina zasluzuju paznju (u tom cenovnom rangu)?

Kako ste resili kutiju za otpad od kafe u kucnim uslovima?
 
Nazad
Vrh Dno