Šta je novo?

Anketa: Da li vam je potreban ozbiljniji upload?

Peachy

Poštovan
Učlanjen(a)
24.04.2015
Poruke
11
Poena
54
http://www.strawpoll.me/11570754

Okacio sam putem strawpolla jer nisam uspeo da vidim gde se putem Foruma kace poll-ovi.
Okacicu ovaj link i na drugim mestima cisto da imamo "trag" da je ta usluga potrebna ljudima :D

Zanima me misljenje benchmarkovaca, sada sam se preselio pa gledam koje su mi opcije za net, Beogrid jos nije dosao do mene a i pitanje kad ce, SBB fiber ista prica, Targo Telekom u stecjau zauvek i ne zna se sta ce biti sa njima, ostalo je jad i beda, ja bez minimum 10Mbit/s necu moci da funkcionisem kako treba. Ne znam da li se adsl provajderi prave pametni i misle da nama to ne treba ili zaista postoje tehnicke prepreke da se ponudi ljudima veci upload (posto smo svi svesni koliko smo zaostali kao zemlja sa infrastrukturom)

Hvala vam unapred! :)
 
Ja imam kod telekoma 10/1 adsl. Nudili su mi vdsl 20/2 zvali svaki drugi dan i kada sam rekao ok, ali pod uslovom da provjerite da li radi u praksi zovu za dva dana i javljaju da nema tehnickih uslova. Jedino da vidis sa svima da ti provjere tehnicke uslove ako vec nisi? Mozda te iznenade.
 
Ja imam kod telekoma 10/1 adsl. Nudili su mi vdsl 20/2 zvali svaki drugi dan i kada sam rekao ok, ali pod uslovom da provjerite da li radi u praksi zovu za dva dana i javljaju da nema tehnickih uslova. Jedino da vidis sa svima da ti provjere tehnicke uslove ako vec nisi? Mozda te iznenade.

zvao sam sve zivo i razmisljam da se roknem :D
 
Ako ti je neophodno za biznis i ako ti je biznis unosan, onda plati onu nenormalnu cifru za simetrični link :)
 
Potreban je veci upload. I to bez ikakve doplate. U Srbiji je preskup internet. Ko god kaze da ne moze biti jeftiniji ili veci upload - laze.
 
Možda može da bude malo jeftiniji ali uopšte nije loš...i ne ne pričam o poređenju sa trećerazrednim zemljama već recimo sa UK....a da može bolje pa uvek može bolje recimo čuvena Rumunija...
 
Ne znam da li se adsl provajderi prave pametni i misle da nama to ne treba ili zaista postoje tehnicke prepreke da se ponudi ljudima veci upload (posto smo svi svesni koliko smo zaostali kao zemlja sa infrastrukturom)
ne pravi se niko pametan vec je to fizicko ogranicenje adsl mreze a i lepo stoji u nazivu da je "asimetricna"

Ako hoces veci apload to trebas traziti od wifi ili kabl provajdera, mada i to ne nude svi jer je slabo interesovanje za to, tj. svi bi voleli da imaju ali je malo ko spreman da se odrekne download brzine u korist upload brzine, vec bi hteli samo apload da povecaju a download da im ostane bar isti, a to nece da moze...

da li bi pristao i platio da ti daju 20mbit up i 2mbit down?
 
Poslednja izmena:
Kakvi uk/usa i ova eu boranija, svi oni deru za net, eto izgleda samo Rumuni se dozvali pameti. Pogledajte "zaostale" Ruse kakve internet ponude imaju po celoj zemlji. Svaki malo krupniji grad sigurno ima simetricnih 100/100mbit za obicne korisnike uz maksimum 10-15 eur mesecno i to bez ugovornih obaveza. Sad da ne pricam da u nekim delovima Moskve ima akcija 500/500mbit za 7 eura.
 
Nemoguće da Rusija ima tako dobru ponudu ! Btw, treba mi, minimum 10mbit/s.
 
Poslednja izmena:
Nemoguće da Rusija ima tako dobru ponudu ! Btw, treba mi, minimumum 10mbit/s.

Ne poenta je da se kaže kako se je Srbiji uvek sve najskuplje, najglupje i sl....čak i kada nije. Često na žalost prethodna konstatacija je skoro pa tačna ali za net nije.
 
Takva ponuda će u Srbiji biti aktuelna 2132.godine.
 
E pa za net sam siguran da je krs, i provajderi i ponuda i ugovorne obaveze. Da ne pricam o nacinu placanja i ostalom. Ko ne zna za bolje - zadovoljan je. A ja imam sa cim da uporedim. Cekam po nedelju dve da me gospoda prikljuci, a da su ozbiljne firme - to bi trajalo dan-dva. U Moskvi sam zvao za net u 12 sati, istog dana u 14 sati sam vec imao net (dosla ekipa, razvukla utp kabl, potpisao ugovor o prizanju usluge - bez obaveze da je koristim i to je to). 30/30mbit za 15eur i to pre 7 godina. Internet se placao po danu. Bukvalno svaki dan skidaju sa tog racuna neku kintu, kad se pare zavrse - neta nema dok ne popunis racun. Racun je moguce popuniti bilo gde, po celom gradu univerzalni terminali za uplatu racuna mobilne,neta,komunalija i cega god (cak i online igrica). Ne svidja ti se provajder - zoves drugog. Dodju, dovedu svoj kabl, potpises i to je to. Mozes po 2-3 provajdera imati i prebacivati se kad zelis. Nikom nista nisi duzan. To se zove usluga i normalna konkurencija. A u ovim "razvijenim demokratskim zemljama" nas drze za robove, sto za mobilni, sto za net, sto za tv, samo guraju svoje ugovore i penale, ako zelis da raskines.
 
ne pravi se niko pametan vec je to fizicko ogranicenje adsl mreze a i lepo stoji u nazivu da je "asimetricna"

Ako hoces veci apload to trebas traziti od wifi ili kabl provajdera, mada i to ne nude svi jer je slabo interesovanje za to, tj. svi bi voleli da imaju ali je malo ko spreman da se odrekne download brzine u korist upload brzine, vec bi hteli samo apload da povecaju a download da im ostane bar isti, a to nece da moze...

da li bi pristao i platio da ti daju 20mbit up i 2mbit down?

Kad si tako informisan i pametan sigurno znaš da da VDSL nema tehnološki limit na 1 Mbps upload-a. Nema ni na 2 Mbps limit nego poprilično više pa su opet paketi 20/2, 50/2 i 100/2. Znači opravdanje nije tehničke prirode nego treba da se plati saobraćaj nad-provajderu (koji ne plaćaju u zlatu, ali opet dodatni trošak koji ne smatraju za neophodan). A što bi oni to radili kad se masa loži na povećani download. Samo DAVAJ taj 200/4 paket...
 
Cenim da ce telekom brzom brzinom (mozda, a mozda i ne) da sredi ftth, i da ce dati veci upload.
Idealno bi bilo 1:1, mada i da daju manji odnos, sve je bolje x: 2 mbps, gde je tih 2 mbps bezobrazluk.

Evo citam predhodni komentar "davaj 200/4". Imam trenutno 250/4 mpbs, i mogu ti reci da me tih 4 mbps bode u oci, a 250 efektivno sa jednog hosta ne mozes iskoristiti 100%.
Mozes vise hostova zakaciti na neki switch, router, i dati mogucnost da koriste tih 250 mbps, ali tu se javlja problem agregacije protoka. Kod kablovskog neta, ma koliko se trudio da sredis agregaciju, kablovska mreza se lose ponasa, ne mozes imati vise paralelnih konekcija valjano, i 100% iskoriscenje protoka. Mozes eventualno kod optickih mreza i kod xdsl, gde je kanal iskljucivo tvoj, a ne deljen.

Za masu je idealno 100 mbps, ni manje ni vise. 100:100 kada bi dali preko ftth, ni manje ni vise, to je to. Kome treba jaci protok, neka plati.
 
Upload je loš i krajnje je vreme da ga telekom poveća makar uz dodatno plaćanje kao što je bila ideja sa UB.
Download može da ostane isti, imam već tri godine 50Mbps i nikad mi to nije bilo malo.
 
Ne poenta je da se kaže kako se je Srbiji uvek sve najskuplje, najglupje i sl....čak i kada nije. Često na žalost prethodna konstatacija je skoro pa tačna ali za net nije.
Hoćeš da kažeš da u Srbiji cvetaju ruže :D Čoveče Srbija je evropska verzija Somalije
 
Meni bi bilo dovljno i 25/5 iako sada imam "čak" 40/4.
Kad bi bilo 50/10 meni "puna kapa".
Sve sto bi bilo preko 25 za DL i odnos DL/UL od 2:1 je "odlicno", a svaki odnos 1:1 je "fantazija" za koju mislim da necu doziveti u ovoj zemlji da vidim kod sebe kuci.
 
Meni bi bilo dovljno i 25/5 iako sada imam "čak" 40/4.
Kad bi bilo 50/10 meni "puna kapa".
Sve sto bi bilo preko 25 za DL i odnos DL/UL od 2:1 je "odlicno", a svaki odnos 1:1 je "fantazija" za koju mislim da necu doziveti u ovoj zemlji da vidim kod sebe kuci.

Ljudi,
1:1 nije neka fantazija, samo je pitanje tehnickih mogucnosti koje dls i kablovska nije mogao da ucini. 5 mpbs up, kao i 10 mbps up je nista. Eventualno do 20 mozes da pocnes da dises. 1:1 cak je davao targo, pardon, davao je 1:2. 1 gbps down 500 mpbs up jedno vreme. A u realnom rezimu 100 mbps down 50 mbps up. To su pristojni paketi. Verujte mi, ne trazite jednocifrene upload brojke, 10 - 20 mpbs minimum, a ako ne i vise.
 
I ja se pridružujem temi sa željom za većim upload-om, sa Telekom ADSL-om sam lupio u limit na 20/2 sa mojom razdaljinom od DSLAM-a, sa 20Mbit download-a mogu da živim bez problema ali mi ovih 2Mbit-a uploada baš pravi problem ponajviše zbog Cloud backupa i GIT-a. Čak sam i pitao da li mogu da doplatim za veći upload čak i na štetu downloada ali ništa od toga...
 
@ zechs Naravno da to nije tacno i tamo smo gde je i ceo region...tako bar brojke kazu ...a subjektivna misljenja pa ona su subjektivna.
 
Poslednja izmena:
U Crnoj Gori je kod Telekoma 4/0.5(to nikad nije bilo jer bude max 0.3) 20 eura pa kazite da je Srbija vise zaostala od Crne Gore po tome hahahaha...

I da, trenutno imam 15/1 sa televizijom za 25 eura.

Potreban je veci upload, bar 5Mb/s.
 
Poslednja izmena:
Ahahhahaha, ima i veće bagre od ovih naših znači :D

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Da li sad svi treba da budemo zadovoljni sto nismo najgori u okruzenju? Dokle vise te sprdnje i uporedjenja sa gorima kao opravdanje rasula i pljacke u zemlji? Targo, Beogrid, Skynet, Realnet, Exe su vec u Srbiji potvrdili da ponuda interneta moze biti bolja i sa pristupacnim cenama. Koga vi sad ovde pravdate? Ove monopoliste: sbb,kopernikus,telekom? Pa oni se ne bi ni mrdnuli da se svojevremeno nije pojavio targo i pokazao svima kako stvari stoje, lupivsi samar bagri. Pa tek onda ste dobili povecanje downloada. Ali mi trazimo i veci upload, jer je i to moguce!
 
Poslednja izmena:
Da li sad svi treba da budemo zadovoljni sto nismo najgori u okruzenju? Dokle vise te sprdnje i uporedjenja sa gorima kao opravdanje rasula i pljacke u zemlji? Targo, Beogrid, Skynet, Realnet, Exe su vec u Srbiji potvrdili da ponuda interneta moze biti bolja i sa pristupacnim cenama. Koga vi sad ovde pravdate? Ove monopoliste: sbb,kopernikus,telekom? Pa oni se ne bi ni mrdnuli da se svojevremeno nije pojavio targo i pokazao svima kako stvari stoje, lupivsi samar bagri. Pa tek onda ste dobili povecanje downloada. Ali mi trazimo i veci upload, jer je i to moguce!

Naravno da ne. Evo primera, Italija, Grcka, Crna Gora, po 5 mbps dwn / 1mbps up, cena da te usi zabole. Telekom bi i trebao da ima monopol, posto je drzavna firma, cak bi i trebao da ima najjacu ponudu. Posto kod nas nije ta pojava, preuzeli su sbb, ikom itd. Uz optiku, tj gpon moguce je do 1 gbps download, i do 2 gbps uplaod (ne drzi me za rec, kod gpon modula je obrnuta prica, daju veci upload nego download), i to bez sekiracije da ces da opteretis mrezu, cak i svima da das najjace pakete.

Sada kod telekoma vade kestenje iz vatre, videli su da ne mogu da prodaju telekom (niko ne zeli da kupi takvu kompaniju sa infrastrukturom jos od druga Tita!), pa drzi ne daj stavljaj optiku i nabavljaj opremu.
 
Poslednja izmena:
Kod nas je skup internet iz razloga sto imamo jako dobro kontrolisanu mrezu (citaj monopol) kada su u pitanju nad-provajderi. Ja imam tu srecu da koristim BEOGRID i ne mogu da vam opisem koliko znaci imati takav upload. Ako ti je toliko bitan internet, okreni par ozbiljnih provajdera i vidi da li bi mogli da ti naprave paket. U slucaju da si poslovni korisnik, tu mozes i druge opcije da razmotris.
 
Kod nas je skup internet iz razloga sto imamo jako dobro kontrolisanu mrezu (citaj monopol) kada su u pitanju nad-provajderi. Ja imam tu srecu da koristim BEOGRID i ne mogu da vam opisem koliko znaci imati takav upload. Ako ti je toliko bitan internet, okreni par ozbiljnih provajdera i vidi da li bi mogli da ti naprave paket. U slucaju da si poslovni korisnik, tu mozes i druge opcije da razmotris.

Evo da te obavestim, da sam cak i preko veze isao u telekomu za tu opciju "custom" paketa, i da od toga mrka kapa. Kazu ne moze. Moze samo kao poslovni korisnik ftth. I to 30/30 oko 100-200 eur i 100% sla.

Ostalo mozes kod absolutok da zakupis 10/10 gbps i da radis distribuciju mreze kao i 100% sla. A to su pare....... :D

Sto se tice nas rezidencijalnih korisnika, to nam je sto nam je za sad, dok ne dodje jaca infrastruktura. A i kad dodje, ne znam da li ce se pomaci sa dsl profila kao sto su 100 mbps / 2 mbps. Mada kako je "vodja" najavio davace do 1gbps u gradovima. Sve u svemu, da ne spekulisem, kada budu ugradili, i zvanicno dali paket, videcemo na cemu smo :)
 
Ove monopoliste: sbb,kopernikus,telekom?
Ne moze da se nadje u istoj recenici "monopolisti" i tri firme koje nude odredjenu/istu uslugu. Koliko to "monopolista" brojcano treba da bude da postanje "normalno"? (moderno, u trendu... koriscenje nekog izraza ne znaci da je to tacno)

Pa oni se ne bi ni mrdnuli da se svojevremeno nije pojavio targo i pokazao svima kako stvari stoje, lupivsi samar bagri. Pa tek onda ste dobili povecanje downloada. Ali mi trazimo i veci upload, jer je i to moguce!
Netacno. TT nikome nije lupio samar osim samom sebi. Sam pocetak i narednih par meseci su obecavajuce delovali u smislu "evo ga neko ko ce napokon da pokrene stvar" ali se ubrzo, vrlo brzo!, pokazalo kao corak. Da ne pominjem to sto nisu promenili ponudu godinama, od pocetka do dan danas kad su u raspadu je ista ponuda brzina a i ostalo nije mrdnulo. TT je los primer po svim osnovama, a ima ih mnogo.

Razlog trenutnog stanja sa UL-om lezi u vrlo malom procentu onih kojima je neophodan. A razlog tome je to sto se kod nas vrlo malo koristi osim za potrebe torenta i igranja onlajn. Poslovna upotreba bi mogla da na tom planu ucini nesto evidentno ali, nazalost, situacija u firmama je na katastrofalno niskom nivou. Jos uvek se cak i najbanalnije stvari oslanjaju iskljucivo na papirnu formu, cak i najosnovnije stvari koje su besmisleno beznacajne su u papirnoj formi - zvanicno. Da ne pricam o necem drugom, napredinjem.

Manje, privatne, firme se koprcaju ali ni tu nije bas sjajano jer i saradnja sa Drzavnim firmama u dosta segmenata zahteva opet papirnu formu. Pre neki dan mi je ortak pricao, ukratko, kako njegova firma trenutno posluje tako sto imaju pro forme nekoliko kompjutera (kao pojam, kuciste, monitor...) uglavnom jer bi cudno delovalo stranakama a inace sve je po klaud sistemu. I konfiguracije maasina/kompjutera i celokupoan softver i baze podataka... sve na klaudu i putem klauda a u firmi fakticki samo imaju terminale, cak dosta toga uradi od kuce putem mobilnog telefona pomocu specijalizovanih aplikacija. Nema problema ni sa DL ni sa UL jer sve radi trenutno, sve u vezi firme je drasticno ekonomicnije, brze, bolje, organizovanije i najvaznije sve je primereno civilizacijskom momentu/nivou sto je rezultiralo boljom saradnjom sa inostranim partnerima kojih je za tu firmu prilican broj.

Da se vratim konkretno na temu, pitanje, anketu (btw, kliknuo sam na "da..." sledeci dati link). Naravno da i meni i svakome treba veci UL jer je to danas neophodno. Ali dok se ne opamete neke velike firme kojima ce posao biti u zavisnosti od toga nema sanse da se po tom pitanju bilo sta promeni jer je, proverena cinjenica, vrlo mali procenat privatnih/kucnih korisnika kojima je po bilo kom osnovu potreban veci UL, nedovoljan razlog bilo kom provajderu.

Ja trenutno imam 100/5 i zadovoljan sam stabilnoscu i generalno kako to radi kod mene. Povremeno imam potrebu da posaljem u kratkom vremenskom roku nekoliko stotina gigabajta podataka (200 do 400, njvise se desilo 450GB i to samo jednom u dve godine) i za to imam resenje tako sto odem kod ortaka u firmu koja sticajem okolnosti ima 75Mbps UL i tako resim situaciju, da nije toga izgubio bih taj posao. Ali zahvaljujuci tom snalazenju sam skapirao da za kucnu upotrebu neki minimum za UL treba da bude 20Mbps, sve izpod toga nije vredno pomena.


Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Problem je u tome sto ti veliki provajderi rade sve kao po dogovoru. Zovi monopol, kartel kako god, to ne menja cinjenicu da firme sa mnogo jacim resursima (koje drze 90% trzista) pruzaju jadnu ponudu za domace korisnike. Dok mnogo sitniji provajderi vec odavno nude adekvatan upload. Ja se dobro secam da pre targa sam imao 5/1mbit, a posle 16/1 za istu cenu, tada su skoro svi provajderi smanjili cene i povecali pakete. I gle cuda - poceli cak i optiku da vuku. Ja jos jednom ponavljam: da vec postoje provajderi koji pruzaju normalan upload (i to je dokaz da je to moguce odavno), ali gospoda iz "monopola,kartela" ne zeli nista da radi za sad i za to im nema nikakvog opravdanja, jer oni uzimaji iste ili cak vece pretplate za goru ponudu.
Ja imam kod sebe da biram iz kopernikusa, telekoma i oriona, znaci zlo i naopako. Ponuda +-ista. Nemam alternativu, a imam 3 provajdera koji "kobajagi" nisu u dilu. Da je normalna konkurencija provajderi bi se trkali u ponudama za korisnike, ali toga nema. Njima je ok, a ti pored izbora u stvari ga nemas.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno