Šta je novo?

Amiga 500+ - ne prepoznaje disketu

varginjo

Slavan
Učlanjen(a)
12.09.2004
Poruke
71
Poena
309
Nakon dosta godina, sakrivanja u ormaru, odlucio sam izvaditi Amigu 500+ cisto da proverim kako funkcionise.
Jedino sto znam, da je sve bilo OK kada je poslednji put bila koriscena.

E sada, kada je ukljucena, svetli ona mala lampica za napon, medjutim kada ubacim disketu, nista se ne desava! Ne znam, ne razumem se, verovatno je drajv u pitanju.

Kako bih mogao kao laik da proverim, sta je u pitanju?
 
moguće je da je polomljen onaj pin koji detektuje da li je disketa ubačena, ja sam imao taj slučaj
 
Ono sto bi ja prvo uradio, dakle prije svega, otisao u apoteku i kupio alkohol ali onaj od 96%, nikako sa manjim postotkom alkohola. Izvadio bi sve cipove i prebrisao kontakte sa njim i onda nakon susenja vration nazad, takodje i sve kontakte. Ako je racunar stojao dugo bez koristenja cesto ovo moze da rijesi problem.
 
Ako si iz NS-a, donesi je na izložbu u subotu, pa ćemo pogledati... :)

Ako znaš još nekog ko ima Amigu, a u blizini ti je, odnesi svoj drajv kod njega ili donesi njegov, pa probaj. Tako ćeš brzo utvrditi da li je uopšte drajv u pitanju. Mada, kao što reče Majsta, čišćenje obično reši jako puno problema...
 
Probacu ovo sa ciscenjem.

VIdecemo.

Javicu da li je uspelo.
 
Trebalo bi prvo ocistiti onaj kontakt kod pina koji pominje 'dzudzubajac'. Obicno je tu problem. Sipaj malo alkohola na taj pin, kao i na onaj sa druge strane (za write) i pritisni ga par puta. Naravno, dok je amiga iskljucena.
 
Probao sam.

Izvadio sam drajv i sa alkoholom malo procistio ali posle nakon testiranja, sve po starom. NIsta se ne desava.

Niti trazi disketu, niti kada ubacim disketu radi nesto.
 
Eh ako to nije pomoglo onda bez detaljnog pregleda nista, mozda pokusati promjeniti kondenzatore kao sljedeci korak.
 
To tek ne znam kako i sta.

Nisam iz BG, pa ni ne znam gde i kod koga bih mogao nositi!?
 
nema slike na ekranu? ne cuje se klik-klik iz drajva? pogledaj LED diodu, jel promeni svetlinu, jel zasvetli dioda na tastaturi?
 
Poslednja izmena:
a da li ta dioda zasvetli prvo slabije pa jace?
mislim da bi trebalo pritisnuti svaki od cipova koji nisu direktno zalemljeni i proveriti napone napajanja.
obavezno proveri bateriju da nije iscurela.
 
e da, ta gornja dioda svetli jace, dok ova druga svetli slabije, pa malo jace(kao usporeno treptanje)

gledao sam bateriju, deluje ok, nema tragova korozije
 
valjda je donja dioda za flopi drajv, gornja za napajanje.
donja ne bi trebalo da sija uopste bez diskete.
ja bi probao da otkacim drajv sasvim i vidim oce li prikazati nesto na ekranu. probaj oba izlaza ako mozes (kompozitni i RGB).
kazu da cesto ode CIA chip, onda mozes da ih zamenis (identicni su) pa ako proradi, treba ti novi. (jedan je zaduzen za flopi a drugi valjda za serijski port tastaturu i slicno, ili tako nesto, guglaj)
 
iskljucio sam floppy, isto je sve

ali, kako sam vratio, donja dioda vise ne trepce

one CIA cipove, je nemoguce pomeriti, ne znam kako da izvadim, ne smem jako da ne slomim nesto
 
bolje onda nemoj, daj nekom iskusnijem.
obicno se radi pljosnatim srafcigerom malo sa jednog pa sa drugog kraja, a valjda postoji neka posebna alatka za to.
jako je bitno da se ne stavi pogresno, ima oznaka na cipu.

obzirom da nema nikakve slike, verovatno je problem negde drugde.
probaj jos jednom, naravno dok je iskljucena amiga, da pritisnes sve cipove. vidi i dal se (previse) greju.
 
valjda je donja dioda za flopi drajv, gornja za napajanje.
donja ne bi trebalo da sija uopste bez diskete.
ja bi probao da otkacim drajv sasvim i vidim oce li prikazati nesto na ekranu. probaj oba izlaza ako mozes (kompozitni i RGB).
kazu da cesto ode CIA chip, onda mozes da ih zamenis (identicni su) pa ako proradi, treba ti novi. (jedan je zaduzen za flopi a drugi valjda za serijski port tastaturu i slicno, ili tako nesto, guglaj)

Vazda, Pomorandzo, dajes saveta bez ulaska u tematiku zastite autorskih prava. Ne navodi coveka na stranputicu.
 
Nazad
Vrh Dno