Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Ja ne vidim razlog za prelazak sa X570->X570s osim kod kod korisnika Asusa jer se chipset fan ne gasi (od TUF pa sve do CH8 serije), tj nema silent/pasivni mod...
Sto je po meni nedopustivo i zbog cega sam uzeo MSI.

Cena su takodje "fine", recimo -> GB AM x570 300e vs ~400e za X570s.
Samo za pasivni heatsink, koji usb vise i odsustvo dual biosa (ako se ne varam X570s nema dual, sto i nije neki dealbreaker ali ne moze da skodi u nekim situacijma) - ne, hvala.
Ne sumnjam da ce i za ostale biti barem 50e vise sto je veliki bezobrazluk jer su u startu mogli da izbace pasivno hladjenje. B550 serija je samo zbog toga objavljena a cene bas nisu opravdavale ono sto nude.
Ako nista drugo mogli su posle godinu dana da zamene X570 sa X570s, a ne ovakvu papazjaniju da naprave i to pred sam EOL ove generacije Ryzena.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ni mi sa Asusom nemamo razlog da pređemo jer je ventilator na čipsetu nečujan, bar u mom slučaju. Znajući Asus, cijene novih ploča X570S će sigurno biti veće. Samo se nadam da se taj trend neće prenijeti na AM5 i Alder Lake ploče.
 
 
Ruzna do bola. Hladnjak sa fice skinuli. I jel ja to dobro vidim samo dva memorijska slota? 😁
 
Ovo je prvenstveno nameska ploca (klokovanje), ili su je barem za to namenili.
 
 
Ovi kao da objavljuju poverljive dokumente a ne pishljivu ploču. :ROFLMAO:
 
Može preporuka za RAM memoriju kit 2x8 GB do 150€ i CPU do 350€ za ploču Gigabyte X570s Aorus Master.
 
Ima li neko info kada ce ovi pametni iz Gigabyte-a izbaciti bios update da se resi problem seckanja u igrama.
 
Pretpostavljam da je u pitanju ovaj problem:


Prati ove teme:
 
Tako je. U pocetku sam mislio da je do samog windowsa, jer sam presao na 11-ku i da je do padova fps-a, medjutim igre seckaju i kad je fps stabilan. Jedino nisam probao da iskljucim taj fTPM i secure boot.
 
Iskreno, ne vraca mi se na starije verzije i zbog nedostatka SAM opcije, jer sam sa njom dobio solidno povecanje fps-a. Valjda ce uskoro izbaciti najnoviji bios, s ozbirom da je isti izasao za a320, a350...
 
Zar nije SAM opcija već duže vreme? Nema ga u verziji pre poslednje?
 
AGESA 1200 je prva imala SAM, tako da se slobodno mozes vratiti na 1203a/b/c
 
Prvi BIOS sa SAM opcijom je star vise od godinu dana, a verzije F35, F36 su bagovite, fale neke opcije u biosu itd. Sve sam to iscitao dok sam trazio odgovarajuci, zbog onog problema oko instalacije drajvera. Ima bas dosta zalbi, a poslednja verzija na kojoj sam ja bio duze vreme, pre cackanja, je bila F30 koja nema SAM. Eventualno F32. Instaliras sve najnovije drajvere, predjes na nov windows, a ovamo neki stariji bios, ne ide. :) Valjda ce izbaciti apdejt do kraja maja.
 
@serbishe Update BIOS-a ako nemas ogroman problem, ili preku potrebu za necim novim je uvek losa opcija. desetine ako ne stotine post-ova sam procitao tokom godina gde ljudi koji pisu bios-e, overclocker-i, svi nonstop mole ljude da ne update-uju BIos-e samo da bi imali najnoviji xD

To je kao AMD drajveri iz mracnog doba 2000-2011 na XP-u, nadjes koji ti najvise odgovara i drzis ga se ko pijan plota
 
Poslednja izmena:
Apsolutno se slazem sa tobom, i znam i procitao sam milion puta onu staru, ako sve radi, ne diraj nista. Ovog puta zaista nisam radio apdejtove iz dosade, vec zbog zajebancije oko instalacije GPU drajvera. Otvarao sam temu zbog toga, da ne pisem ponovo. Stari bios sam apdejtovao na F36 samo zbog ovoga:

Major vulnerabilities updates, customers are strongly encouraged to update to this release at the earliest.
Credits to "Assaf Carlsbad and Itai Liba from SentinelOne"
• Introduce capsule BIOS support starting this version.
  1. Checksum : 6905
  2. Update AGESA ComboV2 1.2.0.5
  3. Change default status of AMD PSP fTPM to Enabled for addressing basic Windows 11 requirements (https://support.microsoft.com/windows/1fd5a332-360d-4f46-a1e7-ae6b0c90645c)
Bio sam na verziji koja nije imala SAM opciju, a imao sam i zelju da predjem na win11, pa je i to bio jedan od razloga. Uglavnom, zbog utvrdjenog problema oko fTPM-a i seckanja, moracu da da ga apdejtujem ponovo i vise nista ne diram oko bios-a. Nadam se. :D
 
Pa ne pišu BIOS-e za džabe, uvek ima neka ispravka, promena ili dodatak.
 
I bag...
 
Upravo su izbacili bios apdejt 1.2.0.7. Culi su moje molbe... :D
 
To je AGESA, ostalo u BIOS-u muže da ostane isto.
 
Cesro srede neke bagove a ni ne spomenu
 
Prošlo je skoro tri godine od kako sam kupio Gigabyte X570 Aorus Pro i za divno čudo chipset fan i dalje radi tiho. Međutim, nije mi se svidelo što temperatura chipseta ide do 74 u idle. Zamenio sam thermal pad i skinuo sam 8 stepeni. Koristio sam Arctic Cooling thermal pad debljine 0.5mm. Možda sam mogao da probam sa pastom ali nisam hteo da rizikujem da oštetim čip. IMG20221014164440.jpgIMG20221014164517.jpgIMG20221014170341.jpg
 
Ima li neko sa Gigabyte Aorus Elite da gura 4.stapa memorije? Imam 2x8gb, CL17 na 3600mhz Patriot Viper Steel, pa se nesto razmisljam da ubacim jos 2 stapa. Hoce li maticna moci da izgura 4 stapa sa podesavanjima tajminga?
 
Bez problema ce raditi jer je 4x Single Rank memorija. Da je 4x Dual Rank vec bi mozda i bilo problema.
 
Hvala na brzom odgovoru.
 
Nazad
Vrh Dno