Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Pozdrav, imam dilemu oko ploce, uzeo sam Ryzen 5 3600, i planiram grafiku 5600 xt, zanima me da li se isplati davati 100~ e vise za plocu, zbog cipseta i ostalih gadzeta. I u kojoj meri bi ova grafika imala benefit od pcie 4.0 slota?
Msi Tomahawk B450 imam za 105e a ASUS X570 TUF GAMING -PLUS (WI-FI) oko 200e ( sa domacom garancijom).
 
Po meni se ne isplati ako ne planiraš neki ogroman update sa GPU i NVME koji mogu da dobiju neku prednost od PCIe v4. Neko srednje rešenje bi bila dobra x470 ploča zbog eventualnog upgrejda processora na 39..x ili sličnog 4000 serije.
 
b450+5700xt>x570+5600xt
 
Nemam nameru da upgrejdujem u skorije vreme, ispao sam iz tog fazona, kontam da kupim sad pa da ne menjam par godina...Otislo se u casual vode :)
 
onda definitivno 5700xt+b450
 
Koju od 5700xt? Cuo sam da treba izbegavati one sa singl kulerom? Dosta variraju cene od modela do modela...
 
Sapphire Pulse, Nitro ili PowerColor Red Dragon, Red Devil.
 
@kempp
Odgovorio sam, ali ti je inbox pun ili se poruke odobravaju.
 
Pulse I Red dragon su jeftinije otprilike 50e od Nitra, Devila i Gaming X.
Ibe spadaju u compact verzije karte, dok su ove 3 poprilično veće (MSI iako ima dual fan, nije mala karta kao Pulse).
Ne vidim razlog zašto bih uzeo Gaming X za tu cenu, kada mogu Nitra ili Devila, 3 fan modele.
Sa druge strane, Sapphire I Powercolor su glavni partneri AMD-a, samim tim je normalno da će imati niže cene, ili pak više prostora za bolji vrm, hladjenje od konkurencije.
Gaming X je odlična karta, ali Devil i Nitro su kao Strix kod Nvidije, jednostavno vrh ponude.
 
Stigla Aorus Elite ploca, uskoro mi stize i AOC monitor 34" freesync. Ako moze pomoc oko gpu-a da li da uzmem nvidijin gpu ili amd-ov ( cuo sam da svi nesto kukaju na drivere u poslednje vreme ). Pitam zbog toga sto nisam do sada koristio freesync monitor pa ko moze neko od iskusnijih kolega sa foruma da mi da malo pribliznije informacije.
 
Imam plocu MSI MPG x570 geming plus i planiram da kupim procesor ryzen 7 3700x ili 3800x
sad me zanima na ploci imam jedan osmopinac i jedan cetvoro pinsski konektor za procesor, da li prikljucujem sa napajanje oba konektora ili samo osmopinski ili samo cetvropinski
zanima me zasta je osmopinski a zasta cetvoropinski konektor
evo i slike
6357229-sd.jpg
 
Mozeš oba da uključiš,a možes i jedan .Namena mu je za neki extrime overclock..Uključi oba kad su tu,šta ti ja znam...Mozda ce neko do bolje obrazložiti

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Oba konektora su za CPU. Moze da radi bez problema i sa samo 8pin konektorom ali nema razloga ne prikljuciti oba. Limit maksimalne struje se povecava ali u praksi vise marketing nego stvarna potreba. No, svakako ce rasteretiti pojedinacne vodove.
 
Malo napajanja ima 2 CPU konektora...samo 8-pin je ok. Onaj drugi 4-pinski je glupiranje.
 
Ovi sa MSI-em i GA, kave su vam tem naponske pri opterećenju, jel gori, jel pogledao neko pre nekolikos trana one video klipove i testove?
 
Prilikom testiranja Gigabyte Aorus Master nikakvo pregrevanje nisam uočio, mada 14-fazna naponska je i više nego dovoljna za sve procesore koje trenutno AMD nudi. Ali ona i košta dosta.
 
Ovi sa MSI-em i GA, kave su vam tem naponske pri opterećenju, jel gori, jel pogledao neko pre nekolikos trana one video klipove i testove?

Nikakav problem sa 6-faznom Aorus X570-i. Temp idu do 60C sa 3900X.
Doduse, ova ploca ima 70A SPS :D
 
Pa sa čim porediš, da li su tem visoke ili ne :D

Prst metod, ako možeš prst da držiš tokom opterećenja, znači da su temperature ok. Nisam išao u detalje da merim sondom, meni je bitnije kako je ko sredio bios na ploči da pri defaultu ne overvoltuje previše, jer nema potrebe da napon za Ryzen procesore ide na 1.4+v na default vrednostima. Gigabyte je to lepo ispeglao, Asus isto dobro, ali meni je Asus bios miljama daleko ispred ostalih, imaju ostali dosta da uče da priđu njima što se tiče biosa. AsRock bios mi se isto dopada, a i veoma je sličan Asusu.
Zna se da za napone od 1.4v za Ryzen moraju top ploče da se uzimaju, tu nema priče.
 
Temperatura napojne zavisi i od provetrenosti kućišta. Ako je promaja dobra onda je i napojna ladna.
 
i sto je najgore, najniza je ako se koristi box ili taj tipa kulera koji duva ka maticnoj... postoji li takva vrsta kulera koji su u rangu dobrog tower kulera? znam da zalman i noctua sto sam video imaju takvih kulera ali mogu li se po perfomansama nositi sa najcescim tower kulerima...
 
Poslednja izmena:
Ne mogu se nositi sa dobrim tower, ali Noctua rešenje je dobro. Mada više košta zbog dimenzija, jer mogu u mala kućišta.
 
i sto je najgore, najniza je ako se koristi box ili taj tipa kulera koji duva ka maticnoj... postoji li takva vrsta kulera koji su u rangu dobrog tower kulera? znam da zalman i noctua sto sam video imaju takvih kulera ali mogu li se po perfomansama nositi sa najcescim tower kulerima...

Noctua C14S, recimo. 140mm vent, može i dual fan, može da se poredi sa većinom tower kulera sem sa onim baš velikim zbog mase...
 
Temperatura napojne zavisi i od provetrenosti kućišta. Ako je promaja dobra onda je i napojna ladna.

U slučaju X570 zavisi isključivo od proizvođača, jer jedino ASUS je menjao naponski sektor, tj. nije usvojio default AMD, što su uradili ostali i temp su kod konkurencije i do 30C veće. Još jednom za naponsku. Rezultat toga jeda recimo sa Formulom X570 imam 4.3 GHz na 1.28V rock stable...

Ako pričamo o identičnim naponima, Gigabyte i MSI se na istom setupu pregrevaju više i to u nekim slučajevima ekstremno više. Evo još nekoliko primera.

83946021_10221480328988606_878908148809728000_o.jpg


Link: https://youtu.be/7BTNREZFC6A?t=164&...wkdUy-pU59764uxb8lLjm5YKUoZ9mnOARYSYyfOebbaAU

84495968_10221480376789801_4336041700339220480_o.jpg


Link: https://www.youtube.com/watch?v=aUz...7Y_HHsqBcJbihxQHrdGkMOYD02XfjQjtvYM4YYq9WCzqU

84763619_10221480384870003_4662242198727688192_o.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno