Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Mislim da duže vremena nije bilo ovog "izveštaja", koji se postavljao s vremena na vreme ili se ja ne sećam dobro... Anyway:

GivIMoW.png
 
Lol, vec krenuli pun gas sa glasinama za sledecu CPU i GPU arhitekturu, koja treba da izadje tek krajem 2022. a nisu ni saturisali trziste cipovima iz trenutne generacije...

Inace za Warhol aka Zen3+ refresh nisu ni potvrdili niti negirali (iako je bio u planu kao odogovor na Intelov RL/AL), verovatno zbog cinjenice da ni sada ne mogu da isporuce dovoljno silikona na trziste, kao i straha od backlasha javnosti.
Recimo tek sada pola godine nakon launcha mogu skoro svuda da se nadju Zen3 procesori (5900x/5950x) koji su bili "jednorozi" do pre nedelju dana...
 
bolje da izacuju novo i unapredjeno nego ko mrtvi odvratni intel da nam daju po 5% upgrade svaku generaciju .... i na sve to menjaju socket ... krastavac mora se :)

AMD sebi puca u nogu ovim potezom ali ok neka
 
Inace za Warhol aka Zen3+ refresh nisu ni potvrdili niti negirali (iako je bio u planu kao odogovor na Intelov RL/AL)

Zapravo, od ljudi koji su malo više u samoj stvari, dolazi do toga da Zen 3+ nije ni bio planiran u biti. (inače bi bilo leak-ova)

Postoje naznake za APU, ali ne i CPU. Vrlo verovatno samo XT ove godine, sa par jezgara iznad 5 GHz (za petardaše), fabrički podešen. Doduše, ovo zadnje je samo moje mišljenje.

"Silikona" za određene delove tela, mislim da ima dovoljno, silicijuma verovatno ima dovoljno, ostalih materijala za gotov poluprovodnički proizvod, je izgleda malo nestašica. Nije ovde u pitanju samo silicijum.

Čak i sam EEVBlog kaže, da Brymen-u, kome takođe trebaju poluprovodničke komponente, nema ih dovoljno da napravi merni uređaj. Toliko je sve zahvaćeno, da nismo ni svesni.
 
Poslednja izmena:
Možda bude nešto za desktop prvog juna:

 


 
AMD naravno, za isti TDP, i slicne druge performanse, bolja graficka, duplo vise RAM memorije, i mogucnost prosirenja memorije, vise opcija za povezivanje periferija, evo primer :

+ 650 evra ustede u odnosu na Apple proizvod:

https://geizhals.eu/?cmp=2503985&cmp=2487759&cmp=2488459
zasto poredis macbook pro 16gb uni ram i 1tb ssd ? cak i base model Air M1 8/256gb u dosta testova gde postoje cross platform aplikacije kida te novije windows laptopove sa 16gb RAM-a. tako da ne znam kakva je to usteda kome je potrebno za posao sacekace novije Pro modele sa novim M chip-om za 2000+ € i bice miran. Meni vise treba neka alternativa base modelu macbook Air gde cu da ustedim a necu izgubiti mnogo tj u perofmansama, izradi, tastaturi, touchpad-u, zvucnicima, ekranu i ostalim casual user stvarima.

pri tom sam uopste i u dilemi da li da predjem na ryzen laptop da bih instalirao linux vise mi lezi od macOS-a.
 
@adachi prekasno odgovaras na moju poruku, pogledaj koliko je vremena proslo xD
Poredio sam jedino sto je bilo da se izabere na evropskom trzistu da je u prodaji u tom trenutku, cisto informativne prirode, jer je geizhals komparator fenomenalan
Odnosno poredio sam ugrubo koliko je nerealno preskup Apple u odnosu na Windows masine, cak i svojim procesorom (Sad razlika u ceni mozda nije duplo, ali cisto sumnjam da toliko "kida" u poredjenju koliko je skuplji. Da ne pricamo o svim drugim decijim boljkama koje dolaze u Apple ekosistemu, ...

Apple = Visoko-Drustveno BDSM iskustvo loseg kvaliteta. Ja ne diskriminisem, priliv dopamina od statusnog simbola te velicine je ogroman, a ne treba zanemariti ni materijalno+socijalnu ispunjenost/korist, kod Apple placas i dobijas korist od svega sem sustine, stari Rimljani bi pravili statue i statue bele jabuke da im neko pokaze, ...

Nebitno je sta si kupio, kako radi, koliko je isplativo, koliko je kvarljivo, zasto ne mozes da popravis, koliko je mucno sa periferijama, ono sto je bitno je, kome pokazes, ko vidi, u kom drustvu se kreces, kome pricas, itd, ... Samo sto jako mali broj ljudi odradi racunicu, da li im stvarno treba, da li im se stvarno isplati za ovaj drugi deo socijalnog aspekta, u odnosu na koliko se maltretiraju sa sustinom, a da ne koristi samo zato sto su videli/osecaju tako. Kome god pomaze za social networking/penjanje uz lestvicu bilo u firmi bilo u drustvu, "power to you" kako kazu Ameri, samo nekako imam osecaj da ima ogroman broj ljudi koji su nepotrebno dali toliko kintu i ni za 1000 godina zivota da imaju nece dobiti ama bilo kakav "return on investment" u svim kombinacija bilo kojih opcija.
 
Poslednja izmena:



 

 



 
Posle trenutka istorije u susednoj temi od strane der8auer-a o Intel Itanium-u, malo i ovde istorije o AMD Quad FX:



Jedan milestone:





Last, but not least:

 
Ovaj, da li si svestan, da si postavio jedno te isto, dva ista posta, dva dana za redom?

To ni benchmark bot nije radio. :)
 
Bilo ranije nezvanično, sad samo potvrda:



Možda bude reč i o planovima za jesen, iliti nešto u vreme izlaska Alder Lake-a. Svima postaje jasan jaz do Zen-a 4 u drugoj polovini sledeće godine. Kao da je 100% da će biti nešto, ali isto tako 100% ne znamo šta. :D

Takođe i FSR, kao navodno maltene u ravni sa DLSS 2.0, ali ipak nešto slabije. Ostaje da se vidi, možda na ovom događaju.
 
Cini mi se da LTT pre neki dan (ili mozda neki drugi podcast) da planiraju "doradu" proizvodnog procesa koji bi im omogucio vece yieldove cipova...
Za FSR mislim da je previse optimisticno, ostaje da se vidi.
Svakako ne bih imao nista protiv za ~15% vise fps-a kroz obicno cekiranje u podesavanjima.
 
Cini mi se da LTT pre neki dan (ili mozda neki drugi podcast) da planiraju "doradu" proizvodnog procesa koji bi im omogucio vece yieldove cipova...

Ne baš. Glasina je da će biti sporiji (normalno) od Alder Lake-a u CB R23 ST, ali da će biti brži u igrama. Smešno je, suludo je, ali tako nešto čitam. :D

U biti, ono što sam hteo napisati gore, a nisam, da bi trebalo da nema veze sa najavljenim 5950XT. DDR5 je blizu, možda bude nešto u tom smeru.

Prosto smo zaboravili vreme od pre 10-15, možda i više godina, kada su novi stepinzi (stepping) istog CPU -a bili potpuno normalni u kratkom vremenskom periodu.

Koliko sam video, na HotChips (u avgustu) će pričati samo o Zen3 i RDNA2 arhitekturi. Tako da ništa novo od njih ove godine
Hm, nisam to ispratio...
 
Poslednja izmena:
A i zasto bi izbacivali nesto novo, kad intel jos nije sposoban da skroz stane na noge. A tek m1 :)
 
Zato što ako ne unapređuješ svoje proizvode prolaziš kao Intel, koji više nema prednost ni u jednom segmentu (desktop, mobilni, server, proizvodnja), iako je pre 3 godine bio lider u svim navedenim
 
Nazad
Vrh Dno