Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Dobru ponudu imaju zaista, ali morace jos malo da rezu cene kad izadju jeftinije ploce za cofee lake...
 
Pa i to je upitno, s`obzirom da najavljuju Zen+ R7 za februar, R5 za mart, R3 za april. Dakle slicno kao sto su uradili sa RX 400, odnosno zamenili je RX 500 serijom kod grafa zadrzavsi cene. Ono sto plasi, citam na nekoliko izvora, imacemo X(B) (A) 400 ploce, partneri traze. Sad valjda ce ostati ona stara prica da ce na a320, b350, x370 pored Zena, moci i Zen+ i Zen2. Mene to iskreno ne cima toliko, jer nisam uzeo Zen, pa svejedno moram komplet novu platformu, ali opet nije u redu ko je uzeo u prvom kvartalu ove godine r7 npr. sa idejom da za dve,tri godine, moze da upgraduje na Zen2. A glavni deo marketing price iz AMD-a je bio AM4 do 2020-te i svaka nova serija cpu-ova ce pasovati, sad realno gledano s`obzirom da smanjuje proizvodni proces, lagano (sto na svoju ruku, sto zbog pritiska board partnera) da okrenu tu pricu, i da kazu lose ste protumacili, sve to ce biti am4, ali moracete nove ploce :d Intelu to prolazi dobrih 7,8 godina, sad je pitanje dal su se crveni osili i izbezobrazili posle odlicnog launcha ryzen i sve veceg share-a na trzistu. Valjda nisu. Opet tako nesto se nalazi u osnovi monopolizma i to donosi vise kesa.

Videcemo vec.

Sto se tice Zen+, nek podignu IPC za 10%, dodaju realan klok za 400-500mhz, dakle umesto 3.8-3.9ghz neki 4.2-4.4ghz za skoro svakog korisnika, i recimo neki max umesto 4.0-4.1ghz da bude 4.5ghz. Vise nego dovoljno da ponovo prebace lopticu na intel.
 
Poslednja izmena:
Zen+ teško da će doneti velike promene, možda nešto niže napone i sa tim malo bolje freqvencije. Zen2 sa druge strane će morati da dobije novije chipset seriju.
 
Pa dobro to sam i rekao :)
Malo vise frekvencije, gopomenutih 400-500mhz, i R5 i R3 procesori postoji opet izbor broj 1 za mainstream. A i ovako nista R3 i R5 modeli ne zaostaju trenutno za i5 i i3, posebno r3 klokovan koji je match i3 u igrama uz bolji min fps. To se zove zdrava konkurencija. Neka potraje bar 10 godina.
 
DO 2020. decembra 30. ako ne bude moglo da se meće u B350 najbolji Ryzen 7 ili kako se bude zvao za AM4, smatraću da sam prevaren.
 
+1
Ne sme AMD da glumi Intela. Ne možeš da gradiš imidž anderdoga i da se tako ponašaš prema svojim kupcima. Intel može da pljačka svoje kupce pričom "best cpu for gaming", a AMD nema tu privilegiju, a nema ni najbolji procesor za igre, ako ćemo biti pošteni. Kad budu imali desetak godina dominacije na polju procesora, onda će moći tako da se bahate.
 
1. Zvanično je najavljeno da će AM4 i x300 serija podržavati procesore koji izlaze do 2020. Da li je to za modele koji izađu do 1.1.2020 ili 31.12.2020. to ne možemo znati. Mi se nadamo da je ovo drugo, AMD će gledati da ispoštuje bar ovo prvo, da bi se ogradili (slično kao za Vegu)

2. Zen+ nema nikakvu promenu IPC-a, tj. arhitekture. Samo je proces poboljšan. Otprilike kao Skylake i Kaby Lake. Ne verujem da će biti novih čipsetova, pošto nemaju šta novo da donesu.

3. Zen2 je nova arhitektura (tj. pobošljanje postojeće), biće u 7nm, ali će teško pre 2019. Zen 3 je takođe nova arhitektura, ali u istom procesu, verovatno izlazi 2020. godine

4. To znači da možemo očekivati Zen2 na postojećim pločama sa velikom verovatnoćom (sigurno), ali za Zen3 nisam siguran. Tu su i novi standardi (npr. PCI-E), tako da će novih čipsetova biti sigurno.

5. Ja ne planiram da čekam 2020. za upgrade, i možda pređem sledeće godine na R5 2600(X) ili možda 1600X ako bude jeftinih polovnih, ali vrlo verovatnije za 2g na R5 3600(X)
 
1. Zvanično je najavljeno da će AM4 i x300 serija podržavati procesore koji izlaze do 2020. Da li je to za modele koji izađu do 1.1.2020 ili 31.12.2020. to ne možemo znati. Mi se nadamo da je ovo drugo, AMD će gledati da ispoštuje bar ovo prvo, da bi se ogradili (slično kao za Vegu)

2. Zen+ nema nikakvu promenu IPC-a, tj. arhitekture. Samo je proces poboljšan. Otprilike kao Skylake i Kaby Lake. Ne verujem da će biti novih čipsetova, pošto nemaju šta novo da donesu.

3. Zen2 je nova arhitektura (tj. pobošljanje postojeće), biće u 7nm, ali će teško pre 2019. Zen 3 je takođe nova arhitektura, ali u istom procesu, verovatno izlazi 2020. godine

4. To znači da možemo očekivati Zen2 na postojećim pločama sa velikom verovatnoćom (sigurno), ali za Zen3 nisam siguran. Tu su i novi standardi (npr. PCI-E), tako da će novih čipsetova biti sigurno.

5. Ja ne planiram da čekam 2020. za upgrade, i možda pređem sledeće godine na R5 2600(X) ili možda 1600X ako bude jeftinih polovnih, ali vrlo verovatnije za 2g na R5 3600(X)

Pa naravno da ne planiraš da čekaš ako se upgrade svodi na 1 min bockanja novog cpu i malu doplatu posle prodaje na oglasu. U tome i jeste čitava lepota obećanja o uživanju do 2020. Ok neka i uvedu neke džidža bidže koje traže novi čipset, ali neka osnovno bude funkcionalno i na ovim starim pločama. Čisto ako žele da nabilduju good will i steknu poverenje i kod sumnjičavih korisnika. Jer ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istina a oni to ispune u potpunosti, onda kapa dole. Što bih gledao onda dalje na stranu onih koji kao kuglicu ispod kutija šibice muljaju čipsete stalno.
 
Ajde da pitam ovde nešto oko clock-a, deluje mi kao pravo mesto, ako ne, uputite me na adekvartniji topic.

Imam Ryzen 5 1400 i Asus Prime b350 plus. Hteo sam da ga mrknem na 3.8 sa 3.2. Sa obzirom da se nikad nisam bavio clockom, šano sam neka uputstva na youtube-tu i uspeo. Povećao sam clock i voltage stavio na 1.385.

Igram za sada samo lol, temeratura mi nije prelazila 59. Ali kada sam pustio AIDA strss test koliko vidim po izveštaju, prekinut je posle nekih 10ak minuta pri maksimalnoj temperaturi od 85c. Sad ne znam šta da radim, komp je radio normalno u standardnom radu, bez ikakvih problema. Da li da smanjim napon? Da li je bezbedno da nastavim da koristim komp sa ovim podešavanjima? Koristim stock cooler, za sada.

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Previsok napon za stock kuler.

Probaj sa nizim naponom, ako nece 3.8GHz, obaraj klok.
Proprati napon pod opterecenjem preko CPU-Z, HWInfo64 ili neceg slicnog, Vcore vrednost.
 
Poslednja izmena:
Imam tu ploču, napon koji ploča daje je sigurno veći od tog 1.385. Uđi u bios i vidi koji vcore napon piše tamo desno. Ja za 3.8 GHz na mom 1600x stavljam ofset -0.785 u odnosu na ono što ploča postavi automatski. Pokušaj da nađeš najmanji napon na kome je taj klok stabilan. Trebaće ti malo vremena da tvikuješ to, ali temperature bi trebale da se spuste na neki kontrolisan nivo.
 
Ako se dobro sećam, default voltage je 1.25v i mislim da sam razliku dodao u ofsetu do pomenutog iznosa ali nisam siguran, tako da ću da proverim sve kada odem kući, nažalost tek kasno uveče. Uglavnom, tu je negde, uz minimalna odstupanja.

Kada sam već tu, razmišljam da uzmem Hyper 212 led. Na njihovom sajtu kaže da ide na AM4 ako na kutiji ima nalepnica, prodavac kaže da nema ali da je dobio posebno deo koji služi za montiranje na AM4, kontam da je to sigurna varijanta? I kakav je to cooler i koliko tih, tišina mi je odjednom bitna pošto mi je kućište od skora na stolu.
 
212-ica hladi moj cpu iz potpisa na 4.6GHz ( lap baze + nt-h1 + push originalni vent ) da ne pređe 56c u igrama i uz to primerno tih.
Cenim da si napon postavio po instrukcijama iz raznoraznih izvora + fabrički hladnjak, ne ide to baš tako.. a možeš probati i sa LC CC120, koji je nijansu lošiji od 212-ice.
 
Poslednja izmena:
Ako se dobro sećam, default voltage je 1.25v i mislim da sam razliku dodao u ofsetu do pomenutog iznosa ali nisam siguran, tako da ću da proverim sve kada odem kući, nažalost tek kasno uveče. Uglavnom, tu je negde, uz minimalna odstupanja.

Kada sam već tu, razmišljam da uzmem Hyper 212 led. Na njihovom sajtu kaže da ide na AM4 ako na kutiji ima nalepnica, prodavac kaže da nema ali da je dobio posebno deo koji služi za montiranje na AM4, kontam da je to sigurna varijanta? I kakav je to cooler i koliko tih, tišina mi je odjednom bitna pošto mi je kućište od skora na stolu.

Kod mene je default napon 1.2V tako nešto, ali ploča se čudno ponaša čim pipneš množilac procesora. Kod mene je pisalo da je napon za 3.7 GHz 1.325, ali napon je išao između 1.4 i 1.5 V, što je i više nego previsoko, čak i rizično po procesor na neki duži rok.
Sad da li samo moja ploča tako luduje, ili su sve Prime B350 Plus takve, to ne bih znao. Ipak ja bih obratio pažnju na to. Instaliraj i HWiNFO, ako već nisi, i prati koje su min i max vrednosti napona u radu. Ja sam na kraju uspeo da poteram svoj procesor na 4GHz uz ofset u minus od 0.025, ali u windowsu je napon u idle išao preko 1.4, a pod opterećenjem je bio oko 1.385V.
 
Hvala momcovi.

Instalirao sam već hw monitor, u normalnom radu temperatura mi nije prešla 59 ali kao što rekoh, kada sam upalio crash teest otišlo na 85 u maksimumu, tačnije dočekao me no siglan ekran pa sam morao resetujem mašinu. :) Maksimalne vrednosti napona mislim da su išle malo preko 1.4 ako se dobro sećam, ali ne držite me za reč. Nisam pri kompu, već na poslu, proveravam sve detaljnije kada odem kući. Mislim da ću prvo da probam da oborim napon, pa onda sve ostalo, tj i clock ako bude i dalje problema.

Mada kao što rekoh, komp u normalnom radu /satima/ radio najnormalnije.
 
Amd pri oc-u ne trpi velike temp, tj nije stabilan. Za PII je margina za jurenje max oc-a bila mislim 58c, a nešto slično su iskusili i korisnici na prvim R7 primercima...

... Ja sam na kraju uspeo da poteram svoj procesor na 4GHz uz ofset u minus od 0.025, ali u windowsu je napon u idle išao preko 1.4, a pod opterećenjem je bio oko 1.385V.
krastavac, i pre 6-7 god. je asus za rock stable napon na amd chipset-u tražio od ~130€ pa na gore...

Edit: Kolega mi skrenuo pažnju na 2000-ti (skoro pa svaki konstruktivni :D ) post.. hvala svima na pažnji i strpljenju. Živi bili... cheers
 
Poslednja izmena:
^
Mislis na ono sto su X modeli imali offset od 20(ili 25?) stepeni za temperaturu, ili je nesto drugo u pitanju?
 
Ne, da uprostim.. PII je bio stabilan na stock frekvenciji i na 65c, ali je pri OC-u bio raspoleženiji do max 58c (možda čak i do 56, bilo davno).
Ista priča i sa zen-om.. da citiram kolegu u vezi 1800x od pre isteka NDA-
Mi smo sve pod 280mm AIO. Naponska ledena na Hero-u, ali proc je pipav na zagrevanje. Dobili bolji OC hladjenjem (ventovi na max) nego dodavanjem napona.
 
Poslednja izmena:
Iskusio sam na R7 da sa stok ventilatorom na 100% nema šanse da prođem ni 3 sekunde cinebencha na 4.15 GHz na 1.55v dok sam sa noctua nhd15 na max mogao ladno ceo test više puta. Tačno se vidi da ne može da svari više temperature.
 
Ne, da uprostim.. PII je bio stabilan na stock frekvenciji i na 65c, ali je pri OC-u bio raspoleženiji do max 58c (možda čak i do 56, bilo davno).
Ista priča i sa zen-om.. da citiram kolegu u vezi 1800x od pre isteka NDA-
Mi smo sve pod 280mm AIO. Naponska ledena na Hero-u, ali proc je pipav na zagrevanje. Dobili bolji OC hladjenjem (ventovi na max) nego dodavanjem napona.

Sa naponom moji primerci procesora staju na oko 1.61v, tek su dobili kada su otisli na minus na azotu. Tako da je ovo tacno donekle, tj. kada prestanu da skaliraju procesori. Posle na minusu primaju i dalje napon, ali nije bilo tada potrebe. Drugi test ce biti pokusan sa vise napona.
 
Cime da testiram masinu veceras kad dodjem sa posla? Sve je na defaultu za sada, jutros uključena mašina prvi put..
Od konfiguracije jedino ripjawsV 2x8gb 3000mhz mi fali na profilu..


Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
OCCT, prime95...

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Imaš i stress test u AIDA 64 koju možeš da koristiš i za druge stvari.
 

Nije trebalo dugo da se osete jezgra u igrama. Kad vidim ovaj R5 6/12 za 185e greota bi bilo kupiti bilo koji drugi procesor. :d
 
Drugar hoce da uzme AsRock B350 pro4 + R5 1600 + Corsair 2x4gb 3000MHz. Interesuje me da li je neko koristio ovu memoriju uz ovu plocu i da li je uspeo da je natera na 3000 ?



Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Bas to. 2933 je vise manje zagarantovana na svim plocama. Odavno nisam video da se neko zaglavio na nizim klokovima. Mozda se malo i kristalizovao izbor ploca pa ljudi problematicne i ne kupuju mada do sada su i biosi opeglani.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Na auto podešavanjima može da se desi da ne može da je natera na 2933. Ja sam se dosta mučio sa Corsair memorijom, nisam uspevao da je nateram preko 2800, a i tada sam imao često problem cold boot. Neće da butuje komp, samo uđem u bios i izađem i onda memorija radi na 2800. Onda sam zahvaljujući onom tekstu što je kačio Caridze, setovao ProcODT na 53.3 (nemam pojma koja vrednost je bila na auto) i memorija bez problema radi na 2933. Čak sam spustio malo napon za soc i za memoriju u odnosu na auto vrednosti u biosu.
 
Auto je 0.9V kako mi se cini tako da ne verujem da si to smanjio.
Cold boot hoce i ako ti je cpu nategnut blizu limita. Memoriju si poterao jer si namestio procODT na 53.3. To je preporuka u startu da se uradi a i SoC napon daje stabilnost memoriji pa su rekli da se podigne slobodno.
Ja sam sa ti zezancijama digao 4 stapa na 2933 a posle i na 3066 sto je bio SF. U startu nisam mogao vise od 2800 sto nije bilo bas ni za bacanje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno