Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Uspeo sam da skinem na maximum 1.417v na 40.1 množiocu i temperatura je pala za još 5 - 6c.
 
~100MHz razlike u OC potencijalu izmedju 1600X i 1600 na istom naponu, s tim da moj 1600 nece stabilno na 4GHz, mozda na 1.48-1.5V ali to nisam ni pokusavao. U svakom slucaju nije vredno 20-25€ koliko je X model skuplji :)
 

Prilozi

  • 3.9_1.4.png
    3.9_1.4.png
    682.9 KB · Pregleda: 156
Za onog ko je voljan da klokuje, naravno da nije vredno.
Ko hoce Plug&Play i ne zeli da klokuje, vredno je.

Ja ne bih doplatio vise od 1000 dinara za 1600X u odnosu na 1600m
 
Potencijal i starnost nisu ista stvar. Ne možeš da garantuješ svakome da će stići toliko na tim naponima. Koliko sam video po raznim mestima većina može biti srećna sa 3.8GHz na nekom dobrom naponu. Razgledao sam puno po netu i prosečna razlika je 200 - 300MHz u korist 1600x. Ako si dobar u klokovanju i na dobroj ploči sa extra hlađnjem mogu i da se (skoro)izjednače ali to već poskupljuje stvari. Muke sa brzom meorijom su veći problem jer Ryzen dobija dosta sa bržom. Ne radi se samo o frekvenciji procesora za bolje rezultate.
U svakom slučaju, baš kao K procesor od Intela, X je bolji primerak od procesora bez toga i samo to po mom mišljenju je vredno razlike u ceni.
 
Poslednja izmena:
Slazem se, jesu X modeli generalno vise raspolozeni za OC ali i sa njima je lutrija, pa Benchmarku je u testu 1600x za 4GHz trebalo skoro 1.5v, a 1700x za 3.9GHz 1.42v sto bas i nije za pohvalu :)

Edit: 200MHz razlike mozda, 300 nikako. To je razlika izmedju najgoreg 1600 i najboljeg 1600X sto nije fer poredjenje :)
 
Poslednja izmena:
Koliko 100-200Mhz pravi razliku u svakodnevnom radu, da li moze da se primeti razlika? :)

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Moze u bas retkim slucajevima, u globalu ne.

Ako se radi neki render ili nesto gde je svaki sekund bitan i od toga se zaradjuje, onda nista ispod Ryzen 1700, ionako nije preterana razlika u ceni za 2c/4t vise.

Vrti se ova prica u krug, mnogo dugo, kad se stavi sve na papir nije velika cenovna razlika, nekom je opravdano, a nekom nije i to je to :D
 
Ako ćemo tako onda ni +/-1000MHz i +/- 2-4 core-a ne znači ništa u većini slučajeva. Neće se primetiti da neki browser radi išta gore na dual core-u na recimo 2GHz nego na 8/16 i 4GHz. Više se radi o tome da se ima što bolje optimizovan system za date uslove pa šta mu Bog da.
 
Poslednja izmena:
Sta se pokazalo kao najpouzdaniji test za stabilnost kloka ryzena ? Aida64 moze da posluzi ?

@countmike
Na x370 pro, namestio si mnozilac, napon za core i LLC na koliko ? Dizao si napon soketu ?
 
Množilac 40.01, napon nominal 1.375, Llc5 što ga drži an ispod 1.4 u normalnon radu a ode na nešto preko 1.4 samo na OCCT, prime-u i naravno na Handbrake-u. Retko koji test toliko opterećuje system kao Handbrake.
Neki upotrebljavaju i ovo za teško testiranje ali mislim da je malo preterano: http://www.numberworld.org/y-cruncher/
 
Ima neko odredjeno podesavanje u handbrake ili samo pustim da mi rekompresuje bilo koji video u x264 ?

Znaci i occt moze da posluzi i naravno prime blend test ima neki poseban build koji da skinem za ryzen ?
 
Poslednja izmena:
Ja sam radio nešto sa nekim komercijalnim filmom u handbrake-u i pustio na default MP4 i zakucao sve na max, jedva miša pomerao. To se nije dešavalo ni sa prime ni sa OCCT. Nisam video ništa naročito specifično za Ryzen, čak ne radi ni AOD ni njegovi testovi. Sve u svemu, radiš najteži posao koji i obično radiš i ako je sve stabilno tu, nikakav sintetički test nije važan ako je sve u redu.
 
Cool, javicu rezultate sta sam uspeo. Prvo cu videti sam cpu koliko mogu da nategnem, pa cu onda da predjem na ram. Pa tek onda cu da se krenem igrati sa grafickom kartom :)

Samo da nadjem slobodnog vremena za sve to :/
 
Processor i RAM idu zajedno, nije više kao FX. Sam processor score zavisi i od memorije.
 
CountMike, dva filma kompresujem na MP4 264, jedan sa format factory a drugi sa handbrejk, r5 1400 zakucan na 100% ali ništa ne koči mogu bez problema da se radi bilo šta , čak sam probao zahtevnije 3d game bf 1 jedno pola sata sam igrao, i radi sve bez problema. Možda nešto nisi podesio, mada se slažem sa tobom da ništa ne optereti procesorski Ryzena kao softver za video konverziju .
 
Ljudi pomoc mi treba.Koju memoriju dual rank 2x4 uzeti za plocu gigabyte ab350 gaming 3 i ryzen 1600x?
Hteo sam da kupim CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15 ali nema je u listi da je kompitabilna sa plocom.
 
To sto je nema na listi ne znaci da nece raditi, vec da nisu testirali konkretno sa tom memorijom.

Ne moras da pucas toliki novac za ram, gledaj neki optimum, 2400-2666MHz.
Ako je mala razlika u ceni(ili ti je merak), uzimaj 3K. Nisi napisao sa kojom grafickom ce biti uparen, ako je neka mid-range graficka, nema mnogo vajde od 3K memorije.
 
To sto je nema na listi ne znaci da nece raditi, vec da nisu testirali konkretno sa tom memorijom.

Ne moras da pucas toliki novac za ram, gledaj neki optimum, 2400-2666MHz.
Ako je mala razlika u ceni(ili ti je merak), uzimaj 3K. Nisi napisao sa kojom grafickom ce biti uparen, ako je neka mid-range graficka, nema mnogo vajde od 3K memorije.

rx480 8gb
 
Imas edit, ili mozes da citiras dve poruke odjednomz ne moras dva odvojena posta.

Uz RX 480 8GB nije potrebno uzimati 3K ram-osim ako cena nije 20-30e visa nego za 2400MHz ram, mada opet i tih 20-30e mozes da ulozis u bolje napajanje sto je mnogo bolja investicija od 3K RAM-a uz mid-range graficku.
 
U danasnje vreme je besmisleno uzimati 2x4GB. 8GB postaje jako tesno. BTW, juri bolje memoriju s liste podrzanih, zivot je tako mnooooogo laksi. Puni su forumi kuknjave od raznoraznih bagova. Nisu ni mene preskocili ali makar mi memara sljaka.
 
Imam chieftech 600w 80+bronze valjda je dovoljno za ryzen 1600x,lc cc 120,ssd,hard 500gb,rx480.Da li mi treba jace napajanje?
 
Trebalo bi ali znaj da taj chieftec koji ti imas (a nisi nam rekao model) skoro sigurno nema 600W. Ako se uglavis u potrosnju od 400W trebalo bi da bude ok.
 
Biće dovoljno. Na CoolerMaster 600W vozim iste komponente.
 
Nazad
Vrh Dno