Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

^ čemu toliki ram ako nije server?
 
^ ja se izvinjavam, hvala za pojasnjenje😀
 
Smejte se tuđoj nesreći :D
Scene za koje treba 60-70gb za renderovanje su redovna pojava, a ni preko 100 nisu retkost. Pogotovo kad nas više radi na istoj stvari pa scena vremenom postane neoptimizovani krš.
Na kompu kod kuće mi je i 8gb dovoljno.

@CountMike

Video sam da postoje veći moduli, ali i dalje ne znači da će ovi ryzeni moći da vide sve što se ubode u ploču. Intel 12xxx podržavaju ddr5 pa im je limit 128gb.
 
 
16-core, 32-thread is the maximum core configuration for the Ryzen 7000 at launch?
That is correct.
sto ce reci da u nekom trenutku mogu da izbace i CPU sa vise jezgara. Ili im je skauting toliko dobar da su provalili da 13900k nece biti nista posebno pa im ne treba nista jace od 16/32 zen4 ili su samouvereni da intel nema sanse da ih dobije u performansama (da zanemarimo potrosnju). Ova situacija kad jedni drugima disu za vratom je najbolja. Ali ne 1-2% razlike vec 5-10%. Onda tu ima realnog napretka jer ni jedna strana ne zeli da zaostane previse za onim drugim pa onda i donose neke realne napretke. Prodaja bi mogla da krene u Oktobru posle kineske zlatne sedmice, ipak je to najvece trziste koje nece raditi tih sedam dana a to je mnoooogo novca koje AMD ne zeli da izgubi.
 

Asus vec digao stranicu posvecenu AM5 plocama. Na istoj za dva dana krece giveaway tri Crosshair X670E Extreme ploce pa ne bi bilo lose da okusamo srecu :D
 
Не знам чему збуњеност, ако занемаримо пар грешака у ранијим објавама, ствари стоје овако:
Инжењерски примерак:
  • Са воденим хлађењем од 280 достиже 5.2-5,5 на свим језгрима
  • 170W тдп макс за "најјачи" примерак(до 230w по потреби)
  • Око 15% боље на истој фрек., али зато и веће фрек. тако да је слободном проценом око 30% боље од претходне генерације,
али за ово баш мора да се сачека јер као што знамо од пуно ствари зависи
  • Већина кулера за АМ4 може, што је одлично за вас који их имате ,-)
  • Напокон интегрисана нова графика(биће "стара" кад изађе цпу јер ће и гпу ,-) ) мада сад кад су пале цене на "нормалне" ово је мање битно,
али ајде да видимо те нове интегрисане колико су боље(опет проблем ће бити цена меморије, може да буде исплативије купити графичку ,-) )
- DDR5 Е сад... доноси много тога доброг, надајмо се да ће цене (а и латенције) брзо пасти са појавом цпу-а и већом производњом.

Мени лично највише смета ствар око плоча ако сте читали, али да не давим овде о томе...биће времена ,-)
 
Za IGPU se već zna da će biti sa RDNA2 ali ništa posebno jako ali na praktično svim procesorima. Do sada su "G" procesori bili nešto slabiji nego "X", nadam se da će to biti ispravljeno jerbo je to jako zgodno bar kao rezerva a mnogima i ne treba ništa više.
Te više frekvencije (5GHz+) specijalno za single core su već demodirane, multi core programi i igre su već standard a Windows već znaju kako da rasporede load.
 
Integruša u non-APU procesorima će biti slaba, čisto da daje sliku..."ono pravo" će se stavljati u APU.
 
Šta više i treba od toga da daje sliku, taman je to.
 
Vidis da nije...
Kada god je neka diskusija na tu temu (nova generacija integrusa) kao da se ocekuju barem 1080ti performanse.
Logicno je da je to neko budzet resenje, kao i sam procesor koji se ipak ne bira za jace konfiguracije, vec vise naginje ka low budget segmentu i dok se ne zabode "krsten" GPU.
Reprodukcija filmova i eventualno neki moba naslov u low podesavanjima, zaista ne znam sta vise treba ocekivati.
 
Poslednja izmena:
Meni bi bilo dobro da imaju mogućnost da bacaju visoko osvežavanje, a performanse su nebitne. Kome treba, taj ima grafičku kartu.
 
Šta više i treba od toga da daje sliku, taman je to.

Vidis da nije...
Kada god je neka diskusija na tu temu (nova generacija integrusa) kao da se ocekuju barem 1080ti performanse.
Logicno je da je to neko budzet resenje, kao i sam procesor koji se ipak ne bira za jace konfiguracije, vec vise naginje ka low budget segmentu i dok se ne zabode "krsten" GPU.
Reprodukcija filmova i eventualno neki moba naslov u low podesavanjima, zaista ne znam sta vise treba ocekivati.
Bilo bi dobro kad biste manje pokušavali da čitate između redova a više čitali redove.
Pomenuo sam to jer je AMD napravio distinkciju i implementirao 2 vrste integruša u 7000 seriji, ne samo jednu kao Intel, pa bi neko mogao da se zbuni. Niko nije "očekivao bar 1080Ti" performanse niti špekulisao o njima. Štaviše, rekoh ranije da im je to odličan potez i udarac Intelu...
 
Pa nema tu mesta nagađanju, i sami su rekli da će biti samo koliko da ima grafiku, neće valjda da upropaste pravu APU liniju, ipak je APU njihov specijalitet".
 
 
Regarding frequency targets, the game demo showing 5.55GHz maximum frequencies was also not with the final version. While Angstronomics is aware of an Ordering Part Number (OPN) that is fused for a 5.85 GHz Fmax, we will have to wait and see what the retail stepping fuses will be set at. Izvor:

 
Bilo bi dobro kad biste manje pokušavali da čitate između redova a više čitali redove.
Pomenuo sam to jer je AMD napravio distinkciju i implementirao 2 vrste integruša u 7000 seriji, ne samo jednu kao Intel, pa bi neko mogao da se zbuni. Niko nije "očekivao bar 1080Ti" performanse niti špekulisao o njima. Štaviše, rekoh ranije da im je to odličan potez i udarac Intelu...
Ја сам направио ту грешку мислио сам да ће избацити све са јачим, као да је све бивши АПУ...
Вероватно због прераног читања чланака, твитова итд, а и АМД је мало исправљао/мењао изјаве...
У сваком случају "my bad" ,-)
Опет није ми скроз јасан овај потез, кад се зна цена нове меморије... осим ако не буде баш, баш пала...
 
И наравно неколико дана након што сам постовао "ако не буде пала" цена пала 20% и најављују велики пад до изласка цпу-а...
Не знам да ли сам срећан или изнервиран ,-))))
Мада и даље је то само за основне(плус и даље дупло од ддр4) док брже и са мањим латенцијама држе цену, али свеједно...
 
Pa nije baš-baš
 
 
Pa nije baš-baš
Ајде немој да те мрзи да укуцаш @ и име или као одговор, могао сам и да не видим... превише је тема које пратим на форуму...
Искрено нисам пратио неко време цене, видим да су нагло пале од почетка године - мислио сам да су веће, баш су се суновратиле.
Али свеједно и 20% мање за десетак дана плус најава већег пада није мала ствар ,-)
Чак и да остане већа цена "јачих модула" моћи ће се за ок паре купити 32ГБ и онда заменити касније за брже...
(ако опет не настане нека "случајна хаварија" али мислим да неће јер треба продавати нове процесоре, плоче и графичке ускоро).

ПС
Не знам некако ми смета овај нови изглед АМД четворке...
 
Sačekaj september, biće tek sunovrat (postojećih).
 
Poslednja izmena:
Ајде немој да те мрзи да укуцаш @ и име или као одговор, могао сам и да не видим... превише је тема које пратим на форуму...
Искрено нисам пратио неко време цене, видим да су нагло пале од почетка године - мислио сам да су веће, баш су се суновратиле.
Али свеједно и 20% мање за десетак дана плус најава већег пада није мала ствар ,-)
Чак и да остане већа цена "јачих модула" моћи ће се за ок паре купити 32ГБ и онда заменити касније за брже...
(ако опет не настане нека "случајна хаварија" али мислим да неће јер треба продавати нове процесоре, плоче и графичке ускоро).

ПС
Не знам некако ми смета овај нови изглед АМД четворке...
100e (prevedeno iz juana) je 16GB 4800 modul od Lexara. I to je po meni jedino sto i treba uzeti ako se bas mora na DDR5 trenutno jer cim krenes sa brzinama iznad odose cene u tpm. 32GB 6000MHz CL30 kosta vise od 12900k. Nije dobar trenutak za prelazak na DDR5 platformu. Tek kad 64GB (2x32) 6400/C32 bude palo na nekih 400e onda ce moci da se kaze da je ok. Jer za 350e moze da se uzme 64GB DDR4 3600/C16 g.skill trident i da se peva na AM4 sa 5950X jos koju godinu.
 
Cena DDR5 će sigurno pasti kada Zen4 zaživi jer je tada potencialno dupliranje tržišta i sve više proizvođača počne da ih pravi.
 
Nazad
Vrh Dno