Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7 1700 + MSI B350 Tomahawk

Ako izuzmem Asus kome sam lično naklonjen, sledeći proizvođač kojem bih dao šansu kada su ploče u pitanju bio bi msi. Ne gigabyte, ne asrock, ostalu boraniju da ne pominjem.

Ploča je dobro dizajnirana i kao što sam rekao u video recenziji ostavlja bolji utisak od recimo Asus Z170-A koja je referentna ploča.

Dugi post je najmanji problem, ploča trenutno nije u stanju da podrži 32GB. Ako se sećate bilo je problema sa memorijom i kad je reč o M8H ploči pa im je trebalo bezmalo godinu dana da ispeglaju bios. Na žalost ovde je problem još drastičniji.

Razmišljam o alternativi kada je o ploči reč ali osim što bi cena mogla da bude značajno veća ništa mi ne garantuje da ponovo ne doživim sličan scenario.
 
Na zvaničnoj QVL listi postoji nekoliko 32GB kitova, tako da je verovatno problem ako se ne koristi 4x kit već dva puta 2x, i to onaj kog nema na listi zvanično podržanih. Izgleda da se treba držati QVL-a k'o pijan plota. Bar još neko vreme. Što može biti problem za naše tržište gde je izbor mali, kao i za one kojima treba više od 32GB memorije
 
@Paradigma, I.N. je testirao plocu i sa bristol ridge cpu. I napisao je da bi radila 4 ista stika (4 razna ne rade nikako) ram mora prvo da se stave samo dva, da se startuje tako, pa posle da se ugasi, pa dodati jos dva stika i tek onda staruje sa sva 4. Probaj, mozda je i za ryzen ista situacija.
P.S. Uz bristol ridge na toj ploci ne radi diskretna graficka
P.P.S. Novi zvanicni bios te probleme ne resava.

https://forums.overclockers.ru/viewtopic.php?p=14683831#p14683831 original post na Ruskom
 
Novi BIOS konačno rešava probleme koje sam imao sa memorijom.

Ostaje da ispitam stabilnost ali ovo obećava:
 

Prilozi

  • CPU-Z.Memory.DDR4.2400Mhz.14-16-16-31.2T.PNG
    CPU-Z.Memory.DDR4.2400Mhz.14-16-16-31.2T.PNG
    15.6 KB · Pregleda: 213
Da li mislis da je Tomahawk najbolja b350 ploca trenutno? Razmisljam da uzmem nju uz R5 1600
 
Odavno se ističe Микро Звезда Међународна модел Лака Секира kao najbolja ploča u smislu da dobiješ veći deo onog što piše na kutiji i manji deo bagova. Nisam našao da je neki reviewer opljuvao, na protiv. A tek što su uboli nisku cenu. Tu nema greške.
 
Ne znam da li je najbolja apsolutno ali ako uzmemo u obzir cenu, trenutno nema konkurenciju.
 
Hahahah, svidja mi se tvoj prevod, ali definitivno fali ona tema na cirilici :D
Najvise sam tu plocu i video da testiraju, a cena vise nego korektna naravno.
 
Koje su prednosti tomahawk-a u odnosu na asus prime b350 plus ? Samo 15e je razlika, a nekako mi asus deluje kao da ljudi manje problema imaju ?
 
Ima više fan konektora. MSI ima 1+4, a Asus 1+2. Ja bih zbog toga radije uzeo MSI, Asus baš škrtari na tome u srednjem segmentu. Verovatno ima i nekih razlika sa portovima, slotovima, konektorima, ali pogledaj detaljno obe i vidi šta ti treba.
 
Fan konektori i ostali prikljuci mi nisu bitni, jedine razlike u plocama koje mene zanimaju su kvalitet napojne sekcije i kako je ona hladjena, stabilnost pri radu, kvalitet biosa.
 
Asus ima Realtek zvučnu i mrežnu, šestofaznu naposnku kao i tomahawk.

Nema tu bitne razlike osim što su na msi hladnjaci na naponskoj i čipsetu bolje obezbeđeni.

Za ove koji nisu pogledali moju video recenziju, msi ima 6 (šest) četvoropinskih fan priključaka na ploči od kojih je jedan namenjen za pumpu.

Prednost dajem MSI ploči.
 
Poslednja izmena:
QVL je gubljenje vremena. Lepo je što su je ažurirali ali veruj mi do BIOS verzije 1.3 ploča je bila neupotrebljiva bez obzira na memorijske module i QVL listu.
 
Pa to oko rama je najbitnije, nesto ne vidim da se Paradigma proslavio stim.
Nazalost asus izgleda niko jos nema na forumu da poredi.

Ja ryzen bez 3200 rama ne bi koristio nikako, bilo bi super i vise :) Al bi se zadovoljio sa 3200.
 
Poslednja izmena:
Ja još čekam da se Paradigma smiluje i kaže kasni li ploča sa POST-ovanjem, moja sadašnja ploča je vrlo kilava i treba je čekati dugo da izlista POST i SATA utility, ne bih još jednom da kupim ploču koju treba čekati kao blesav pri boot-u. Umesto toga, priča se samo o testovima, kloku i naponima, da se čovek zapita koristite li računare za išta sem patkometrije.

Ja ryzen bez 3200 rama ne bi koristio nikako, bilo bi super i vise :) Al bi se zadovoljio sa 3200.

Što je oko 70 evra više za oko 5% bolje ukupne performanse nego neka osrednja memara. Ja bih se sasvim zadovoljio i 2666 memarom, al da radi iz prve, bez natezanja. Gledam QVL za Asusa B350 i situacija deluje tragična.
 
Komp gasim jednom mozda dva puta godisnje, koliko traje POST me ne zanima, a koliko je btw to dugo cekanje 5 sekundi ili 50 ?

Sto se razlike u brzini RAM-a tice samo izmedju 2933mhz i 3200mhz u igrama zna da bude razlika ~5-10% nije malo, a nije ni puno kako kome :)

Ja prvi bi voleo da Gskill Trident Z 3200 CL16 moze da radi na toj deklarisanoj brzini na ovoj ili asus ploci i da se resim muke cekanja, a i da se ustedi kinta :D
 
Poslednja izmena:
Pa nisam video da je baš tolika razlika u brzini RAM-a, iako je ima. Koliko sam ispratio, u igrama je 10-20% izmeđi 2133MHz i 3200 MHz, i to sa GTX 1080 (Ti). Tako da je 2666 MHz sasvim korektno
 
Lepo nađeš nekoga na yt sa identičnom pločom, procesorom i memorijom i tek kada vidiš kako sve radi onda kupiš. Došlo vreme da ni specifikacije nisu dovoljne. Treba sada sreće.
 
Asus ima Realtek zvučnu i mrežnu, šestofaznu naposnku kao i tomahawk.

Nema tu bitne razlike osim što su na msi hladnjaci na naponskoj i čipsetu bolje obezbeđeni.

Za ove koji nisu pogledali moju video recenziju, msi ima 6 (šest) četvoropinskih fan priključaka na ploči od kojih je jedan namenjen za pumpu.

Prednost dajem MSI ploči.

Asus isto ima samo 3 audio porta pozadi, sto moze da predstavlja problem za neke ljude (kao recimo meni sa 5.1 zvucnicima i 2 para slusalica).

Nisam nesto gledao po sajtu, zvucna nema dolby licencu/eq? Ako nema, to je jos 1 plus za plocu (to je plus za svaku plocu sa realtek zvucnom)
 
Dobar pregled. S tim što je PC mate još jeftinija, pa može biti bolji izbor (razlika je samo u kondenzatorima, ali su sasvim dobri). Baš sam gledao pozicije slotova i poredio sa Asus modelom. Asus je stavio M2 iznad prvog PCI-E slota, tako da (dual slot) grafička prekriva jedan PCI, koji verovatno i nije neophodan ogromnoj većini. I ima više USB portova pozadi, MSI se tu malo stisnuo, mada su ubacili Type C. Tako da je u suštini teška odluka između ova dva modela (tj. pet, sad su izbacili "istu" ploču i u Gaming Plus verziji :) )
 
Malo sata slotova imaju sve 350 ploce!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno