Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Sve u svemu dobri rezultati. Koliko dugo si dugo cuclao koru, pre nego sto si proglasio stabilnost?

Skoro dva dana. Ostavio sam masinu preko vikenda da vrti.

Nova AGESA:

 
Ajd i ja da se zapljunem sa novim podesavanjima, prethodna mozete videti ovde: https://forum.benchmark.rs/threads/amd-ryzen™-5000-zen-3.471391/post-6337186
CO: -17 za core 0, -22 za sva ostala. Umesto +150MHz boost override sam stavio +200MHz. Ostalo je sve isto kao pre. U CB23 sam izgubio nekih 50-100 poena multicore, ali dobio na single core ;) Ne pitajte koliko sam testirao sa CoreCycler, prijavicete me za zlostavljanje CPUa :ROFLMAO:
CB23 Curve optimiser -17 C0,-22 C1-2-3-4-5, +200MHz AutoOC.png
 
Sto bi rekao moj profesor ORT-a: sistem mora prvo da radi ispravno pa tek onda brzo.
 
Jel moze neko da pogleda CoreTunerX program, ima ga upakovanog zajedno sa novom verzijom CoreCycler https://github.com/sp00n/corecycler/releases
Program izbacuje "core affinity" vrednosti koje je Windows dodelio svakom jezgru, sto veci broj to je navodno veci prioritet dodeljen tim jezgrima. Zanima me kakav je odnos Core Optimizer vrednosti sa vrednostima od CoreTunerX?
Moje su:
Core 0 with performance number 147
Core 1 with performance number 135
Core 2 with performance number 143
Core 3 with performance number 139
Core 4 with performance number 131
Core 5 with performance number 147
CO je -17 za C0, -22 za sva ostala.
 
Evo kako je kod mene:

Core 0 with performance number 164
Core 1 with performance number 172
Core 2 with performance number 177
Core 3 with performance number 177

Core 4 with performance number 160
Core 5 with performance number 168
Core 6 with performance number 152
Core 7 with performance number 136
Core 8 with performance number 156
Core 9 with performance number 148
Core 10 with performance number 144
Core 11 with performance number 140

Boldovana su dva najbolja jezgra ali se ispostavilo da nisu. Trenutno najbolje jezgro mi je Core 1. AMD je negde rekao u press materijalu da ove vrednosti mogu da se menjaju:

AMD%20Ryzen%205000%20Series%20-%20Precision%20Boost%20Overdrive%202-page-011.jpg
 
Core 2 i 3 su po RM najbolja, ali su posle terapije cuclanja kore, morala da dobiju manji undervolt. Tako da je ispalo C7 najbolje, sto i jeste u realnom radu, najvise boostuje.

Core 0 with performance number 205
Core 1 with performance number 187
Core 2 with performance number 214
Core 3 with performance number 214

Core 4 with performance number 200
Core 5 with performance number 196
Core 6 with performance number 191
Core 7 with performance number 210
Core 8 with performance number 150
Core 9 with performance number 155
Core 10 with performance number 173
Core 11 with performance number 169
Core 12 with performance number 178
Core 13 with performance number 160
Core 14 with performance number 164
Core 15 with performance number 182
 
Na b550 tomahwk, opcija Override plus offset voltage, recimo stavim Override core voltage 1.275, a offset -0.0875. Sad me buni, sta predstavlja Override core voltage? Core ratio Auto, LLC 4. Na ove zadane vrijednosti, u rdro idu svi core na 4650, v do maks 1.35v, temp ne dodje ni do 60C.
Prije sam drzao na samo Offset -.0,875, ali je islo i do 1.4 u peak, i prilicno cesto na preko 1,38v, uz temp do 63C. Cak i kad stavim -0.15, i dalje ide do 1.4. Kao da opcija upste ne radi.
Sta kod AMD znaci override core voltage? Jel to manual voltage? Posto ne vidim nigdje opciju manual. Ima override, override plus offset, offset, AMD overclocking...
Pokusavam da podesim da core ratio ostane auto, ali da drzim voltage ispod 1.35, tj da ne bude fiksni, ali da max ne prelazi 1.35v. Sada sam ovako uspio, ali veze nemam sta znaci ovo sto sam podesio.
 
Na b550 tomahwk, opcija Override plus offset voltage, recimo stavim Override core voltage 1.275, a offset -0.0875. Sad me buni, sta predstavlja Override core voltage? Core ratio Auto, LLC 4. Na ove zadane vrijednosti, u rdro idu svi core na 4650, v do maks 1.35v, temp ne dodje ni do 60C.
Prije sam drzao na samo Offset -.0,875, ali je islo i do 1.4 u peak, i prilicno cesto na preko 1,38v, uz temp do 63C. Cak i kad stavim -0.15, i dalje ide do 1.4. Kao da opcija upste ne radi.
Sta kod AMD znaci override core voltage? Jel to manual voltage? Posto ne vidim nigdje opciju manual. Ima override, override plus offset, offset, AMD overclocking...
Pokusavam da podesim da core ratio ostane auto, ali da drzim voltage ispod 1.35, tj da ne bude fiksni, ali da max ne prelazi 1.35v. Sada sam ovako uspio, ali veze nemam sta znaci ovo sto sam podesio.
Za tako nesto se koristi curve optimizer, ukoliko neces fiksnu frekvenciju. U principu, ona nije fiksna nikada, spada napon ispod 0.5V ukoliko koristis AMD OC umesto override, i ako ti je ukljucen PSS.
Stavis AMD OC, 1.35v, LLC ostavis na auto, PSS moze i auto. Ukljuci cpu z, iskljuci browser primera radi i videces kako napon pada ispod 1V.
 
Curve optimizer, to mi je tek spansko selo.
Pada meni i sada na 0.95, evo vidim sad i na 0,2 nekad, stim da jedno ostane 0.9. Nego me bune pojmovi kod AMD-a sta je sta. Kod intela ima fiksni manual voltage uz promjenljivu frekvenciju, ovdje ne znam sta je to i ima li uopste? Jel moze na AMD fiksni napon ako nije fiksni clock?
Sad nema sanse da mogu da skapiram sta je AMD OC, sta override, sta override + offset. Offset kao da ne funkcionise uopste. Koliko god da stavim -. manje vise uvijek isti napon. Gdje god ja da upisem 1.275v recimo, meni v ide do 1.35.
 
Poslednja izmena:
@whiplasher
Curve+PBO je najbolja stvar, ali mora da se testira.
Fix+offset ne radi kod amd-a, cak ni na r3000.
Stavi samo offset -0.125v bez napona, pa ce da radi, s tim sto ce napon da ide ~1.375v.
Ali to je sve cista glupost, curve je zakon.
Bolje pogledaj neko uputstvo za curve, daje mnogo bolje rezultate nego bilo sta drugo.
 
  • Offset -0.65 do -1.5 (sa override i bez), uvijek isti rez. Cin R23 multi 10480, single 1500. Clock ide do 4200mhz, voltage 1.15-1.2 temp 62C fan na 900rpm. U rdro , core ide do 4650 svih 6 ali napon manje vise non stop +1.33, pa do 1.4 spike-ovi. Temp u gradu do 63C max. Cak i pri najobicnijem radu (chrome) ide do 1.4v.
  • Podesih PBO curve
PBO Advanced
PBO Limits Motherboard
PBO Scalar 1x
Curve Optimizer all negative 20
Max Boost Clock Override 0
Thermal Throtle 85C

Cinebench r23 multi skoci na 11665, clock 4650 svih 6, 1.265v, temp skoci na 76C, fan na 1550rpm. To mi i nije bitno uopste, nego cisto da vidim hoce li proci test. Idle ide ispod 0.9v.
Medjutim u Rdro, ispod 1.27v (oko 1.231v uglavnom), temp ispod 60C (oko55C), svih 6 do 4650. Gledam u HW info max spike 1.269v. Ovo je tacno ono sto sam trazio i sto mi treba. Hvala puno na pomoci.
 
Čisto da budeš siguran u stabilnost, pusti CoreCycler da radi. Ima link okačen u prethodnim postovima
 
Moze li neka preporuka za mini itx plocu (b550 cipset recimo, mada moze i neki drugi) koju bi upario sa ryzenom 5600xt. Sta je trenutni best buy kod nas/madjara?
 
Gigabyte B550I Aorus Pro AX ili ova iz mog potpisa.
 
Imam neku ddr4 memoriju na 4000 mhz cl18. Jel nove b550 ploce podrzavaju vise frekvencije ili moraju da se spustaju na 3600mhz ili koliko vec? Isto me zanima sta je neki sweet spot za undervolt 5600xt procesora. Prosli ryzen 3600 mi je radio na 4.2 ghz uz 1.26v sa znatno nizim temperaturama.
 
ITX ploce su dobre za OC memorije, ali ako hoces da ti Infinity Fabric na CPU bude u 1:1 sa RAMom, onda ces tesko ici na 4000MHz. 1:1 je najoptimalniji mod sto se tice performansi, mislim da je 3800MHz neki max tj 1900MHz Infinity Fabric.
Za undervolt koristi Curve Optimizer
 
Izgleda da je baš strašna situacija sa poluprovodnicima:



I izgleda da i AMD ide na Alder Lake way: :rolleyes:

 
Izaslo je dosta BIOS-a sa AGESA 1.2.0.2:

 
ziga me u kuku, inace bi odma instalirao :)
Post automatically merged:

2 brufena i eto meni novog BIOS-a. Sve isto kao i pre.
 
Poslednja izmena:
Da. Nisam primetio neke razlike u ponasanju boost-a. Malo je reorganizovan AMD overclocking meni na GA plocama.
 
Na zalost, nemam. Ne razmisljam previse o svemu tome. Functionalit -> Security (https://www.dedoimedo.com/computers/wayland-2021.html)
Nije tema ali je čovek koji je pisao članak, kao što često biva, potpuno promašio poentu. U tom konkretnom slučaju nije problem u odnosu funkcionalnosti i sigurnosti, iako se u potpunosti slažem sa njim oko toga. Nego je problem što taj konkretan softver faktički održava jedan čovek, mlađi programeri ili ne znaju ili ne žele da se bave time (iz ličnih ubeđenja uglavnom) pa su napravili drugi, njihov softver koji znaju i žele da unapređuju i održavaju. Kada čovek koji na svojim plećima iznosi gro posla oko održavanja napusti projekat ili ne daj Bože ovaj svet, taj projekat de facto ostaje bez maintainera i samim tim umire. Jedino ako neka velika firma plati ljude da nastave održavati Xorg, što sigurno nekima treba ali većini ne jer display server nije potreban niti poželjan u enterprise okruženju u većini slučajeva.
 
Stigao mi je 5800X i godina proizvodnje je 2020. Da li su ovi novi sa 6+2 konfiguracijom počeli da se proizvode tek ove godine ili?
 
Ne znam da li je i zvanicno potvrdjeno da ih ima u toj konfiguraciji? Svakako mozes da testiras AIDA64 memory test, ako je Write u rangu sa Read onda imas 2 chiplet
 
Izašla nova verzija CoreCycler-a:


Možda ne bi bilo loše pretestirati opet jer se ispostavilo da su prethodne verzije koristile P95 koji je imao bug.
 
Nazad
Vrh Dno