Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ja sam spuštao 5 po 5 nekada prilikom testiranja zbog majninga, pa svako podešavanje minimum 48h stabilnog rada 24/7, ali nisam baš toliko bio lud :ROFLMAO:
 
Pretera ga malo :p
Nisam preterao uopste, ako mu je pocetna tacka 1175mV i kroz nekolicinu testova dodje do brojke 1095mV i sledeci krug krene sa jos 20mV nize i pukne test, on ne zna jel kartica stabilna na 1090 ili 1085 pa da odmah spusta po 5mV nego po 1 pa polako dok ne nadje koja je najniza tacka na kojoj kartica radi a da je stabilna. Ti ako znas bolje slobodno izvoli pa napisi.
 
Nema smisla jer te vrednosti koje se unose u drajver nisu apsolutne već "target" koja kartica po svom nekom algoritmu podešava svojim potrebama. Nije neubičajeno da load vrednosti napona odstupa od zadatih vrednosti i po 10+mV gore-dole.

S tim u vidu, pokušavaš da kontrolišeš nešto sa rezolucijom vrednosti od 1 mV a uopšte ne znaš kako će se stvarni opseg napona u aplikacijama kretati.

I da radi tako što si ti zamislio, ako uspeš da pogodiš vrednost potrebnog napona u 1 mV tačnosti za neki stress test ništa ti ne znači ako druga aplikacija zahteva malo više napona. Zato je i dobro ostaviti malo više prostora za eventualne korekcije
 
To sam napisao za one koj traze najnizu tacku. Pojedini hoce da izvuku iz procesora max overklok dok drugi gledaju da kartice undervoltuju do zadnjeg atoma.

Svestan sam ja da nesto sto prolazi sinteticke testove nece u nekom drugom okruzrnju raditi stabilno, zato ponekad kao za procesor tako i sa karticama treba dani da prodju dok je ne utegnes da svuda radi stabilno.

Licno ako radim undervolt uvek joj ostavim malo viska da nije zategnuta do kraja.
 
Ograđujem se, kao što sam i rekao, jer nisam stigao duže da istestiram na default podešavanjima. Mislim da ću večeras uhvatiti vremena za to.
Jel Heaven dovoljan za test? To trenutno jedino imam za GPU...
Nije.
Imali smo dosta slucajeva gdje kartica bez problema prolazi po 100+ krugova Heaven-a, a puca u tezim okruzenjima.
 
Evo me sa nekim rezultatima.
Pustio sam Heaven da vrti oko pola sata, sve je radilo kako treba. Default podešavanja. Evo i grafikona u attachmentu iz hwinfo...

Capture.JPG

Ono što mi je interesantno je da se ovaj amd-ov softver nije sam podigao nego sam ja to ručno uradio.
Realno, po grafikonu je vrlo jasno da juče nisam preterao sa undervoltom jer je sada grafika radila na zapravo nižoj voltaži.

Meni ovo smrdi na bagovit softver. Još da sačekam ako neko vas ima nešto da predloži, inače nameravam da deinstaliram drajver i softver i da ponovo reinstaliram ali sa "driver onlz" opcijom pa da probam da ga tweak-ujem preko afterburner-a.
 
Realno, po grafikonu je vrlo jasno da juče nisam preterao sa undervoltom jer je sada grafika radila na zapravo nižoj voltaži.
Jesi pogledao napon u HWInfo sa "undervolt" podešavanjima u drajveru?
 
Iskreno nisam, mogu sad da pustim.
 
Bogami Danilo, ovo je bilo sa 30 metara paravo u centar!

Capture.JPG

Izgleda da adrenalin laže, ili ja to ne podešavam kako treba.
Namestio sam min freq na 2000, max na 2500 mhz, a voltažu na 1100mV. Na onom default testu je radio na većoj frekvenciji sa manjom voltažom.

Pukao je maltene odmah, to se vidi na grafikonu. Tu je voltaža bila 919V što je apsolutno premalo. Kako je krešovao (i vratio na default), tako je voltaža otišla na normalne vrednosti.

@Splinter
Jasno, ali izgleda da je za sada i ovo dovoljno. To će da bude sledeći nivo :)
 
Izgleda da adrenalin laže, ili ja to ne podešavam kako treba.
Zato sam i napisao da su vrednosti u drajveru samo "target" ali ne i apsolutne vrednosti, kao adaptivni napon u zavisnosti od opterecenja. Slicno kao sto CPU ima razlicite napone za zadatu frekvenciju u zavisnosti od vrste opterecenja, SSE, AVX/2/512 etc. tako i graficka ima svoj Voltage/Frequency krivu u zavisnosti od vrste opterecenja.

@Splinter je u pravu sto se tice testiranja stabilnosti, iz mog iskustva, COD Warzone 1 je bio zahtevniji tj osetljiviji na agresivne vrednosti V/F nego li Unigine ali su bili poprilicno blizu.
 
Pa jes' al' što obori toliko napon? Pa pucala je sebi u koleno...
 
A ko ce ga znati. Ne volim ni ja te adaptivne napone ali tako je kako je.

Mislim da sa MorePowerTool mozes da tacno definises max napon, ali nisam licno isprobavao.
 
Trebalo bi da može i sa afterburnerom. Gledao sam Jayz2Cent-a kako podešava krivu. Samo ga je regulisao u peak-u.
Probaću.
 
Ne bih se oslanjao na Jay-a kad je u pitanju overclockovanje AMD karti :) Ali probaj svakako
 
A ko ce ga znati. Ne volim ni ja te adaptivne napone ali tako je kako je.

Mislim da sa MorePowerTool mozes da tacno definises max napon, ali nisam licno isprobavao.
Da, moze u MorePowerTool da se tacno namjesti.
Kao laksu varijantu, isprobaj i Msi Afterburner.
 
Imam Asus Dual RX6600, maltene je nova (kupljena pre nekoliko meseci).
Terao sam Win10, skoro prešao na Win11, i dalje sam na 22.5.1 drajverima.
Sledeći problem koji je počeo da se pojavljuje, nije se pojavljivao na Win10. Naime, radi se o tome da se povremeno i na kratko pojavljuju crno beli kvadrati u okviru horizontalne linije, koji se brzo kreću, to liči na neki efekat "snega" na TV kada nema slike. Takođe se povremeno desi da slika na monitoru skroz nestane (crni ekran) na sekundu.
Primetio sam da je počelo da se dešava igrajući igre u Dos Box-u, a onda i u okviru Windowsa. Dešava se samo u 2D režimu rada.
Izvrteo sam 3D Mark par puta, sve ok, sve temperature su super, napajanje drži napon na 12v pod opterećenjem... Menjao sam i HDMI kabli.
Ima li indicija da ovo može biti u relaciji Drajver-Windows? Da li se nekome dešavalo?
 
Da se upišem i ja u klub. Do skoro sam imao RX580 8GB, ali sve novije igre je baš muče i jadna urla ne bi li održala temperaturu pod kontrolom.

Zamena je stigla u vidu Powercolor Red Devil RX 6900 XT. Nisam mogao da zamislim koliko je ovo masivna kartica, koja je jeeedva stala u postojeće kućište.
Upgrade sa RX580 je nebo-zemlja. Za sada se i dalje igram u 1080p, old school i trenutno ne vijam više. Možda je karta za to potpuni overkill, ali koga briga :).

Tamo negde oko izlaska serije 7 sam se dvoumio da li da idem na novu generaciju, ali problemi koji su pratili karte i visoka cena su me odbili od toga.
Ispostavilo se da je kupovina RX6900 bila pun pogodak i to za 700e (kupljena napolju). Nema coil whine, ventovi se uključuju samo tokom gaminga, ali i tada (C2077 na high, ili Elden Ring (propisno namučio RX580) na high detaljima) nisu uopšte glasni. Temperature su smešne, a tišina tokom gaminga je neprocenjiva.
 
Izvinjavam se na duplom postu, isteklo je vreme za edit.

Htedoh da dodam i ovo: Da bi ovakav upgrade imao smisla, gledajući ostatak konfiguracije, 2600x je zamenjen sa 5800X3D (možda tema za CPU sekciju), i čini mi se da sam sklopio bullet proof setup za narednu deceniju (old school gaming i po koji biser koji se pojavi).
 
Toliki novac ulozen da igras na HD, meni je to van pameti...
Kao što rekoh, za sada je to 1080p (60Hz) gaming. Dobro je znati da ima mnogo više snage, kad kod da bude potrebna.
Može 1080p i na RX580 i RX6600, pitanje je samo sa kojim temp i db ventilatora. Kod mene je i tišina bitan faktor, i za sada ovaj Red Devil melje sve bez da se oznoji :)
 
Do tad moze onaj VSR da koristi ako zeli da uposli karticu a igre izgledaju nesto lepse.
 
Da se upišem i ja u klub. Do skoro sam imao RX580 8GB, ali sve novije igre je baš muče i jadna urla ne bi li održala temperaturu pod kontrolom.

Zamena je stigla u vidu Powercolor Red Devil RX 6900 XT. Nisam mogao da zamislim koliko je ovo masivna kartica, koja je jeeedva stala u postojeće kućište.
Upgrade sa RX580 je nebo-zemlja. Za sada se i dalje igram u 1080p, old school i trenutno ne vijam više. Možda je karta za to potpuni overkill, ali koga briga :).

Tamo negde oko izlaska serije 7 sam se dvoumio da li da idem na novu generaciju, ali problemi koji su pratili karte i visoka cena su me odbili od toga.
Ispostavilo se da je kupovina RX6900 bila pun pogodak i to za 700e (kupljena napolju). Nema coil whine, ventovi se uključuju samo tokom gaminga, ali i tada (C2077 na high, ili Elden Ring (propisno namučio RX580) na high detaljima) nisu uopšte glasni. Temperature su smešne, a tišina tokom gaminga je neprocenjiva.
Nenormalno dobra kupovina za te novce.
Karta je overkill i za 1440p , ja u toj rezoluciji sve ogranicavam na 160fps (monitor je 170hz) jer nema potrebe za vise, i u kombinaciji sa blagim undervoltom je necujna.
Ogromna je grafa, kacio sam sliku par strana pre, gde sam je slikao pored flase od litar i po kao neku referencu.
Knap, ali knap je stala u cooler master nr400 kuciste. Bukvalno 2mm od prednjeg ventilatora.
1670788311462.jpg
 
Evo da javim, mislim da sam pronikao u problematiku moje karte :)

Podešavanja u Adrenalin softveru su ok ali moraju da se skapiraju. Prva i osnovna stvar, slajder za max frequency utiče i na voltažu!
Tako da je dobar undervolt zapravo dobra kombinacija ta dva slajdera :)

Sada sam max freq podesio na 2550 Mhz a voltage na 1165mV i to u zbiru daje da karta radi na stabilnih 2500 Mhz, 1093mV, temperatura gpu je 63 a junction je 78 stepeni. Potrošnja je na stabilnih 275-280w.
Zapravo, Buldzoid sa YT kanala Actually Hardcore Overclocking je to provalio.

Hvala vam svima na trudu, mnogo ste mi pomogli. Realno, ima tu još mnogo prostora za čačkanje jer je ona na 2500Mhz skoro na leru ali za sada mi je ovo dovoljno :)
 
Ne preporučuje se korišćenje third party softvera za čačkanje po karti. Ionako su nestabilne, a msi afterburner dodatno stvara konflikte.
Da sam znao da ću opet ovoliko problema imati sa idiotski urađenim drajverima i radeon kartama, uzeo bih nvidiu... Ali ponadah se, aj možda su malo ispeglali, mnogo je prošlo.. a ono još gore nego pre.
 
Prešao sa RTX1080 na RX6900XT, samo u Safe modu sa DDU izbrisao stare drajvere, morao nekom cakom zabraniti da Windows instalira nVidia drajvere, i sve šljaka bez problema (nadam se da će tako i ostati, mada ću uskoro, svakako, instalirati svež Win10Pro (a jednog dana i Win11Pro)).
 
Ne preporučuje se korišćenje third party softvera za čačkanje po karti. Ionako su nestabilne, a msi afterburner dodatno stvara konflikte.
Da sam znao da ću opet ovoliko problema imati sa idiotski urađenim drajverima i radeon kartama, uzeo bih nvidiu... Ali ponadah se, aj možda su malo ispeglali, mnogo je prošlo.. a ono još gore nego pre.
Zivo me zanima koji su to problemi, evo vec 2-3 mesec kako imam amd kartu i ni jedan problem. Instaliran msi afterburner, amd drajveri nisu najnoviji nego su 22.5.1 i koliko vidim sve radi isto kao kada sam imao nvidiu prvo gtx 1070ti pa rtx 3070 pa ponovo gtx 1070ti pa sada rx 6600 xt.

A ti nemoj da cackas ako se u nesto ne razumes i onda ce uredjaj da radi kako treba. prvo nesto si cackao pa sada kada ne radi kako treba a amd karte i njihovi drajveri su problem.
 
Evo da javim, mislim da sam pronikao u problematiku moje karte :)

Podešavanja u Adrenalin softveru su ok ali moraju da se skapiraju. Prva i osnovna stvar, slajder za max frequency utiče i na voltažu!
Tako da je dobar undervolt zapravo dobra kombinacija ta dva slajdera :)

Sada sam max freq podesio na 2550 Mhz a voltage na 1165mV i to u zbiru daje da karta radi na stabilnih 2500 Mhz, 1093mV, temperatura gpu je 63 a junction je 78 stepeni. Potrošnja je na stabilnih 275-280w.
Zapravo, Buldzoid sa YT kanala Actually Hardcore Overclocking je to provalio.

Hvala vam svima na trudu, mnogo ste mi pomogli. Realno, ima tu još mnogo prostora za čačkanje jer je ona na 2500Mhz skoro na leru ali za sada mi je ovo dovoljno :)
Bas tako. Slicnu stvar sam imao sa 6700XT, spustio sa 1200mV na 1110mV i sa 26**mhz na 2500mhz i ohladio kartu za -20C i izgubio 2fps. Jos jedna stvar, driveri su mi pravili problem sve dok nisam uradio Reset Shader Cache. Posle toga je sve progledalo.
 
Prijatelju ne čačkam ja ništa dok se ne pojavi problem, pa onda moram da ga rešavam. Opštepoznata je stvar da Radeon karte od vajkada imaju problem sa drajverima, hrpa ljudi ima probleme, pogledaj forume po internetu. Postoji negde i post od strane developera MSI Afterburnera koji upozorava da nije preporučljivo koristiti ga, jer deo adrenalin softvera koji se koristi za tuning ima logiku za detekciju promena vrednosti od strane third party programa, i kada detektuje pomenute promene, on resetuje setovanja na default. Ne mogu reći za sebe da sam neki ekspert, ali valjda kada ovo potvrdi čovek koji je developer Afterburnera, to mora da ima neku težinu.
 
Nazad
Vrh Dno