Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Posto si vec toliko razocaran, evo spreman sam da se zrtvujem i uzmem tu 6800 i da ti dam msi 1070ti gaming. Glavu za glavu. 🤣 🤣 🤣 Moze i neka simbolicna doplata sa moje strane, cisto da se ne osetis prevarenim.
 
Ne znam za vas ali ja igram Metro Exodus na extreme 4k 60fps 🙄
 
Ne bi trebao da postoji bottleneck na AMD u odnosu na Nvidiju (nesto malo) ali svejedno video bi skok u fps sa prelaskom na 5600x, ne desetine fps kao sa 3070 TI+, ali oko 10 fps, pogotovo ako smanjis dovoljno podesavanja u obe igre. Takodje jos jedna stvar koja bi ti pomogla je 3600MHz memorija na 16CL Micron E-die (Crucial Ballistix Gaming model), ili Samsung B-die na 3600MHz 14CL, ili cak 3800MHz sa 5600x to je jos nekoliko procenata do 10%. SAM spomenuti isto nekoliko procenata, + u stvari dodatno na 5600x jos nekoliko procenata zbog cache-a.

I dodatno desetak procenata sa novim dodatnim V-cache sto izlazi krajem godine, mozda najbolje da sacekas da vidis da li ce izaci 5600x/5600 sa tim novim v-cache-om
 
daj ne zezaj me :D kakve memorije kakvi bakraci :) imam micron e ram, ali me uopste ne zanima da se bakcem sa njim sad, radi na obicnom xmp profilu. da mi neko kaze da me 3700x bottle neckuje, aj i to sam docekao 🤣

funny thing is: isti komp, druga graficka (gtc980ti) fps zakucan na max refresh rate monitora.... ne nije do rx 6800 kartice uopste. do procesora je.
 
Pa dobro, prodaj tu graficku i uzmi nVidiu...
Mislim smesno je da se non-stop zalis na GPU da ti ne radi u 1 od 2 igre koje igras... Vidi isprobaj sa jos nekim starijim naslovom...
Mada gledajuci situaciju 6800 je brza i od 3070ti tako da nisam iskreno pametan da li je prelazak vredan jer bi samo isao na downgrade...
Ja sam instalirao Witchere 1-3, Baldurs EE 1-2, Bioshock, Age of Mythology, Homeworld remaster, D:OS - isprobacu ih kada privedem CP2077 kraju (ostalo mi je ~10h max, btw sa DF podesavanjima >110 fps average baca 6800xt). Eventualno jos neki stariji "opskurniji" (rts/rpg) naslov mogu sa GoG-a da instaliram (Deus Ex, Dishonored, GTA4 ili og Thief recimo takodje padaju na pamet), posto navodno AMD optimizuje samo popularne igre, tako da nove FPS-ove i novije naslove generalno onda ne vredi testirati.
Doduse sumnjam da cu naleteti na neke vece probleme uzeci u obzir na sirovu snagu 6800xt, a i nisam fan mp igara (osim CS:GO) gde mi fps veliku ulogu.

Btw cime meris fps, Steamov overlay? Cini mi se da sam negde procitao da se fps counter/MSI afterburner bas i ne mirisu sa AMD-ovim grafickim...
 
Poslednja izmena:
daj ne zezaj me :D kakve memorije kakvi bakraci :) imam micron e ram, ali me uopste ne zanima da se bakcem sa njim sad, radi na obicnom xmp profilu. da mi neko kaze da me 3700x bottle neckuje, aj i to sam docekao 🤣

funny thing is: isti komp, druga graficka (gtc980ti) fps zakucan na max refresh rate monitora.... ne nije do rx 6800 kartice uopste. do procesora je.
Probaj amd drajver 20.11.2 , neki su javili da su im dx11 igre radile samo sa tim drajverima.
 
daj ne zezaj me :D kakve memorije kakvi bakraci :) imam micron e ram, ali me uopste ne zanima da se bakcem sa njim sad, radi na obicnom xmp profilu. da mi neko kaze da me 3700x bottle neckuje, aj i to sam docekao 🤣
Predji na Nvidiu pa ces da vidis kako se tope desetine % performansi xD, Nvidia ima toliko overhead bez 5600x+/11400F+ (a realno ni ne isplati se ispod 10600F), pogotovo sa starijim igrama i 1080p.

I nezavisno od toga dolazi do ogromnog skoka u performansama u odredjenim igrama koju pruza 5000 serija procesora zbog unapredjenog cache-a (a tek v-cache kad stigne, idemo miki, na mesec!)

kakve memorije kakvi bakraci :) imam micron e ram, ali me uopste ne zanima da se bakcem sa njim sad,
Prodaj odmah taj 3000MHz/3200MHz micron e-die i uzmi novi e-die preko madjara. Crucial Ballistix Gaming, ima jos malo ostalo 3600MHz CL16 XMP unapred podesenog, ako vec neces da se cimas da overclockujes, to ce ti biti najveci skok za WoW i Armored Warfare koji si do sada video :) Jos bogme ako ti podrza IF 1900 ploca/procesor, bukvalno sam dva klika posle namestenog XMP-a i lupis 3800Mhz i 1.39/1.4v i kraj ima da radi ko podmazano.
Doduse sa full OC podesenim tercijalnim latencijama bi video jos ~5% poboljsanja, ali treba vremena namestiti, ako te ikad zanima baci poruku da ti posaljem "golden sample" guide sa computerbase de foruma koji u kombinaciji sa dram kalkulatorom 101% vremena omogucava 102% laksi overclock koji je 103% puta stabilniji i izbacuju 104% manje WHEA gresaka.

iako odavno ne diram moj E-die overclock, i imam link za guide backovan/kao podsetnik na nekoliko mesta, jos uvek godinu dana kasnije ga drzim kao otvoren TAB u browseru na telefonu, da mogu mu po potrebi pristupim 105% brze nego na kompu/sa cloud-a, i prenesem ortacima/drugim ljudima kad im zatreba xD (Absolutno je netacno :p da je u stvari prvobitno se to desilo jer me je mrzelo da ga trazim, a u stvari sam zaboravio da je uopste tamo otvoren do sad, dok me ova diskusija nije podsetila xD)

Cela huka i buka se digla oko toga sa hardwareunboxed reportazom(a Nerdtechgasm lik to objasnio pre pola decenije, da je bio problem sa overheadom sa AMD arhitekturom tada, a da ce biti problem i sa Nvidia u buducnosti, spominjao sam ovo bio na stranim forumima, a mozda jednom i ovde, ne secam se, godinama pre hardwareunboxed reportaze xD)
Nerdtechgasm covek je najbolje potkovan, sa najvise znanja kako rade konkretne stvari u industriji od bilo koga na youtube, jako retko izbaci video snimke a kad izbaci vise su tehnicki od actuallyhardcoreoverclocking snimaka, veoma cool kanal, do sad je realno procenio i predvideo stvari sa 100% tacnoscu)

Cak mislim da je doprineo leak-u, clanku koji je opisao interni rat izmedju odeljenja u Intel-u, koji zamalo da zakopa firmu kompletno, gde se Raja klao sa jednim drugim Indijcem, koji je mismanagement-om i nepotizmom u prilicnoj meri (citaj vecinski xD) odgovaran za trenutnu situaciju u Intel-u. Na srecu on je "dobrovoljno" napustio firmu, a Raja pobedio i zacementirao se. Sta god misliti i reci o Raji, da je izgubio civilni rat u Intelu, GPU development bi bio osakacen i/ili ugasen kompletno, tako da, ...
 
Poslednja izmena:
cenim tvoj entuzijazam, ali nije ni ram u pitanju... smorio sam brata da proba na svom kompu (5900x i 6800xt) a on ima samsung b ram koji je platio kao da je zlatan. problem je u samoj igri koja je kompletni tres :D

hvala za predloge za yt kanale, od svih gledam jedino onog actual hardcore overclocking, jer je tehnicki najslicniji nama, ciljna grupa mu nisu bogati klinci, kako mi se cini
 
Znaci ipak nije do graficke, "dobro je" da je nekad i do krsh optimizovanosti samih igara...:p Meni je recimo CP2077, za divno cudo, pukao samo kada sam pokusao da undervoltujem GPU, kod blazeg OC-a je radio.
Ali ako vec igras toliko malo naslova, onda je bolje da se informises pre kupovine sa kojim hw-om radi bolje.
Rekao bih da na duze staze vece sanse imas sa AMD-ovom boljom optimizacijom (hw-a) nego sa nV, za koju se tradicionalno zale da gubi na performansama kako vreme odmice odnosno izbace novu generaciju...

Inace meni od gore navedenih koje sam instalirao, Radeon Software prepoznaje samo 3 da su kompatibilne - AoM EE, Bioshock i Homeworld rem ( AoM i HW nisu navodno sa CPU-om).
Iskreno me bas interesuje kako ce da radi sa nekim starijim DX9/11 naslovima
 
nije tajna da je igra kompletni raspad. mene samo muci sto sam sa 980ti imao 60fps locked sta god mu radio, a sa ovom 6800 je tragedija. ako nista drugo wow bez rt radi ko zmaj. nasviro sam 8x aa, bar nesto :ROFLMAO: inace kako sam ja mogao da znam pre kupovine da ovaj raspad od igre nece da radi? taj info jednostavno nema nigde, pa ni sad ne mogu da ga nadjem...
 
e da ne budem samo hejter, malo da pohvalim 6800. danas sam probao wow u 1440p i 8x msaa, naravno 75fps uvek (max refresh rate monitora). pade mi na pamet, da iskljucim aa i povecam rezoluciju... op, sabio sam na 5000x3000 i nosi se junacki, isto 75 fps locked, padalo je na 69 na momente, ali se ne primeti jer je u freesync range-u. a izgleda... super :D
 
Eto vidis, nema nista sto moze da pomognem kako smanjenje podesavanja u meniju, to je zlatni gral FPS-a xD, + proveri malo drajvere, ko sto spomenu kolega iznad, a iskreno Nvidia DLSS bi ti doneo najvise, ili AMD FSR ako bude dobar xD
on ima samsung b ram
Dzabe mu Samsung B-die ako mu nije zategao sve latencije sa DRAM kalkulatorom :), evo da prepisem iz druge teme upravo napisano:

Najveci skok na ryzen-u ide od brzine da je barem 3600MHz, a drugi najveci skok je od tercijalnih latencija kad sve se lepo zategne, da li je primarna 16CL ili 14CL, da li su sekundarne 18-18-18 ili 14-14-14 je jako malo razlika. takodje da li je 3800MHz ili 3600MHz je isto mala razlika za 3000 serije ryzen-a

Bas mora da se nadje dobar primerak 5000 serije sa 4000MHz memorijom sto radi, i da se spuste latencije na 12/13 primarne/sekundarne, ili barem ostave na 14-14-14

1. 3600MHz uz ok latencije ~10-15%
1. Dual rank po stick-u memoriju ~8%
2. Tercijalne latencije (sve osim prvih 4 brojeva za latencije) je slicno ~8%
3. Skok na 4000MHz ~3-4%
4. samo primarne (prvi broj) i sekundarne (sledeca 3) 2-3%

I naravno najvise se primeti na 1080p, i dodatno najvise se primeti sa smanjenim grafickim podesavanjima, i absolutno najkorisnije za kompetitive pucacine. 1440p, 4K, bottleneck se udari, i sve manje i manje % donosi
 
Poslednja izmena:
Jel realno da 6800 ovako dobro majnuje? Bilo mi dosadno danas pa sam se malo igrao sa podesavanjima. 63.5mhs / 96w i 50C temp u proseku. Razmisljam se cak da je i ostavim da kopa 😁
Untitled.jpg
 
Da, to je to.
3080 ide do 100MH/s ali uz mnogo vecu potrosnju 220-230W

Da je kojim slucajem AMD stavio DDR6X na neke modele, to bi bilo brutalno
 
^da, stavio samo min voltazu na 675mv. Bez njega imam 64.5mhs na 110w i 2-3C vece temp.
 
ima li smisla prelaziti sa 5700xt na 6700xt, u pitanju je 2K rezolucija na 144Hz.
neznam koliko je boljitak, iskljucivo se igraju FPS multiplayer igre.....
ostatak bitnijih komponenti u kompu je :
CPU Ryzen 5800x
MBO Asus Prime X570-P
2x8 G Skill Tridentz 3200/CL14
m.2, najbrzi Kingston.....
 
ima li smisla prelaziti sa 5700xt na 6700xt, u pitanju je 2K rezolucija na 144Hz.
neznam koliko je boljitak, iskljucivo se igraju FPS multiplayer igre.....
ostatak bitnijih komponenti u kompu je :
CPU Ryzen 5800x
MBO Asus Prime X570-P
2x8 G Skill Tridentz 3200/CL14
m.2, najbrzi Kingston.....
25-30% je 6700xt bolja od 5700xt.
E sad, zavisi od visine doplate.
Ako je doplata 200-250e, u ovo vreme definitivno vredi.
Da su cene normalne, tvog polovnjaka bi mogao da prodas za 250e, gde bi ova karta bila oko 500-550e.

Zavisi koje MP igre, koji nivo podesavanja itd. U svakom slucaju 1% minimum bi ti skocio, sto je najvaznije za MP igre.
Koji monitor imas?
 
Utegni trenutnu konfiguraciju i piči tako. Ako je doplata veća od 250€, definitivno nije vredna toga.
 
25-30% je 6700xt bolja od 5700xt.
E sad, zavisi od visine doplate.
Ako je doplata 200-250e, u ovo vreme definitivno vredi.
Da su cene normalne, tvog polovnjaka bi mogao da prodas za 250e, gde bi ova karta bila oko 500-550e.

Zavisi koje MP igre, koji nivo podesavanja itd. U svakom slucaju 1% minimum bi ti skocio, sto je najvaznije za MP igre.
Koji monitor imas?
AOC 27" 1440p/144hz
a trenutno igram samo Hunt: Showdown, bukvalno nista drugo. ponekad, ali samo ponekad opletem malo BF 5....
BF 5 mi i na ovoj konfi sve na ultra radi na stabilnih 130fps+, ogranicio sam sve na max 144 zbog monitora....
Hunt mi radi ako je sve na high izmedju 75-90fps, a ako ostavim object quality i textures na high a ostalo smanjim, ide na 125-135fps.....
 
@oogabooga
Kasno bilo za edit, preskočio sam red gde si napisao da je 144hz monitor.
Kao što reče franjo, do nekih 250e je ok, preko toga je mnogo.
Ako stigneš na 300e, već si blizu 6800 teritorije, koja je bolja 25-30% od 6700xt.
Po meni iskreno, 6700xt je preskupa karta, čak i msrp cena.
 
ima li smisla prelaziti sa 5700xt na 6700xt, u pitanju je 2K rezolucija na 144Hz.
neznam koliko je boljitak, iskljucivo se igraju FPS multiplayer igre.....
ostatak bitnijih komponenti u kompu je :
CPU Ryzen 5800x
MBO Asus Prime X570-P
2x8 G Skill Tridentz 3200/CL14
m.2, najbrzi Kingston.....
Naravno da vredi. 5700xt zavisno od modela mozes prodati za iste pare koliko kosta i 6700xt (majnerska posla). Tako sam i ja uradio.
 
@oogabooga
Kasno bilo za edit, preskočio sam red gde si napisao da je 144hz monitor.
Kao što reče franjo, do nekih 250e je ok, preko toga je mnogo.
Ako stigneš na 300e, već si blizu 6800 teritorije, koja je bolja 25-30% od 6700xt.
Po meni iskreno, 6700xt je preskupa karta, čak i msrp cena.
Bukvalno, upravo sam i sam za 320€ prešao na 6800XT i to baš sa 5700XT
 
Istina, a najjače je što sam propustio referentnu 6800XT kada je bila 100k, kao bilo mi mnogo LOL

Inače, moja je bila baš Red Dragon. Nova $560, posle godinu ipo dana $800. Sada ih viđam oko 1000€ na kp, ludilo...
 
Istina, a najjače je što sam propustio referentnu 6800XT kada je bila 100k, kao bilo mi mnogo LOL

Inače, moja je bila baš Red Dragon. Nova $560, posle godinu ipo dana $800. Sada ih viđam oko 1000€ na kp, ludilo...
Gde i kad je imala 6800xt za 100k? Ja na izlasku nisam mogao da nadjem za 1000e, a kamoli za 850e, a 2 meseca sam bio strpljiv.
Zato sam i odustao, a nisam hteo 3080 za 1100e, zapeo za 6800xt i to ti je. Na greskama se uci. 🤬
Inace, sve do 500e doplate za 6800xt sa 5700/xt je odlicna kupovina.
 
neki srecnici, koji su uzeli kod domaceg dobavljaca, neznam da li smem da pisem ime veleprodaje, pa ga necu napisati, su dosli do grafi po smesnim cenama....u proteklim mesecima.
Pricam o cenama sa fakture od pomenutog dobavljaca.
3080, dve MSI izvedbe Ventus i Trio, prva 92500din (sve sa PDV uracunatim pricam za cene), druga 4000din skuplja
3070 MSI 67200din
3060Ti MSI 57600din
6800xt u prvoj turi kostala isto kao skuplja 3080, posle se i ovi dobavljacu razgoropadili pa povecali nabavnu na 133000din.
sad imaju 6700xt koja izadje nesto oko 75000din
 
Nazad
Vrh Dno