Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ja bas ne volim mala kucista, ne zivim u 20m2 da mi je to neki problem.
Volim veliko kuciste, da je dobar protok, da ima mesta da se razbaskare komponente.
Pogotovo ove nove karte koje su ogromne.

Proci ce i ta moda sa ovim kucistima velicine sibica.
 
Ovo sto su prikazali na ss-ovima ne izgleda impresivno... Cak i onih 20% sa 1060 sto su prikazili je boost na "fsr quality", odnosno jednu opciju ispod...

Mada opet zavisi koji hw imas, smatram da je fsr/dlss vise za nizi rang kartica i one sa nesto starijim hw-om, odnosno one koji zele 4k >60fps gaming sa rtx/ffx pricom...
Ako imas noviju graficku koja moze da pogura konstantno 1440p native >75/100 fps-a ne vidim potrebu za paljenjem dlss/fsr-a, jer skalira iz nize rezolucije i ne moze da bude podjednako ostro kao u native rez.
I dalje je cela ova prica barem dve generacije udaljena od onoga sto vecina ocekuje, tako da svakako ne vredi doplate i bolje je ici na karticu sa vise "sirove" snage.
pa dobro, nije impresivno, slazem se, ali je mogucnost za ljude koji nemaju nativnu podrsku za tako nesto ( 1080ti, rx5700 recimo) da dobiju neki frejm u istim setovanjima. mene samo brine kvalitet slike, koliko se razlikuje od nativnog. slazem se za sve ostalo. ja recimo igram wow trenutno u 1440p sve na max + rt na max i gotovo uvek imam 75 fps. osim kada nemam 🤣 ali i tad padne do 50-ak, a to je i dalje u free sync range-u (49 je granica) tako da sta znam... zabrinjavajuce je da sa skoro pa high end karticom sam tako blizu da pocne da mi secka, ali sta je tu je.
@Skankhunt42 ja sam već lajkovao tvoju fotku i pohvalio tvoj radi i entuzijazam u itx temi, međutim razmišljam, šta se konkretno dobija u uštedi prostora na stolu/podu, estetici, čemu god, kad umesto u kućište zapremine 40l komponente spakuješ u 11l, i da li je to vredno maltretiranja, većeg finansijskog izdatka i fakat veće napregnutosti komponenti u tim uslovima u odnosu na regularne?

Ovo mi dođe kao neko merenje piše, gde je cilj ubediti sagovornika da je manji bolji. :ROFLMAO:
pa ja sam u specificnoj situaciji. ovde gde zivim nemam stalnu poziciju i moracu da se selim nekad. shodno tome imao sam opciju da ili sastavim neki onako desktop i ostavim ga iza sebe, bacim / poklonim, ili da uzmem laptop, ili da spakujem dobar komp u itx format da mogu sa sobom da ponesem kad se selim. probao sam prvu opciju, nije islo (neki i7 + rx570, nema dovoljno snage. da kupim laptop ista prica, nema dovoljno snage, plus bi kostao ko zna koliko, ostalo mi je samo ovo trece. a i oduvek sam zeleo da sklopim mali komp, nekako mi je uvek bilo kul. sto kaze Alex, zaista je estetika negde ka toj itx strani, generalno je lepo, lepo izgleda na stolu. meni je najveci problem to jest izazov bila buka. sklopiti mali komp a da bude tih. itx nosi dosta kompromisa, kao sto svi ovde ukazujete, ali se i svako kuciste razlikuje. Node202 koji je pomenuo DrFranjo ima samo nekih 6cm prostora za cpu kuler, plus riser kabl za graficku, itd... ovo moje kuciste jede 14cm visok tower za cpu, plus nema riser, nego se graficka bode direkt u plocu. nekako najmanje moguce resenje a da ipak to ostane desktop.... sve ostalo zahteva akrobacije.
 
^ Razumem... Nikad nisam razmišljao o ITX sa aspekta mobilnosti i eventualne selidbe, što mi i ima i nema logike, jer govorimo o par desetina centimetara lima u dužinu, širinu i visinu, i u vrh glave par kg više...
Ali da, kontam poentu...
 
isti je djavo ako se selis iz jednog grada u drugi ili iz jedne ulice u drugu kombijem ili kolima. ali atx komp ne mozes da spakujes u rucni prtljag na avion :/ nosio sam se i mislju da kupim atx komp, pa da ga rasparcam i ponesem u delovima, a samo kuciste ostavim iza sebe... mislim... otkud znam, ne valja ni jedno ni drugo, i dobro je i jedno i drugo... nekako sam zeleo itx masinu, mozda mi je ovo samo izgovor :D
 
U tvom slučaju ima smisla. Kod Node 202 mi je bilo dobro što kada sam hteo da odem preko, stao je u ranac bez ikakvih problema 😎
 
pogodno je i za ljude koji vole da ponesu na lan party. to vise nije popularno, ali ja sam old skool :D veliki komp isto mozes na avion, u cekirani prtljag, ali ja od kako su mi dve torbe polomili i pocepali vise nista osetljivo ne stavljam tamo. izvinjavam se sto sam highjack-ovao temu, hteo sam samo da pokazem kako izgleda 6000 radeon u malom kucistu, mislio sam da je zanimljivo. u itx temi niko nista, u fazonu: pa dobro, stavio covek, pa eto. ovde: temperatura, prostor, omg :D kul

elem, ovaj amd-ov pandan dlss-u... ako svaka buduca konzolna igra to bude podrzavala, da li to znaci da ce i njihovi portovi na pc podrzavati? da li sad zaista dolazimo do onog momenta, amd hw je u konzolama, amd kartice na pc ce imati prednost? kapiram da ne, jer ce ta tehnologija raditi i na nv karticama, ali ono.... da li postoji mozda nacin da uposle nekako sav taj visak rama koji 6800 kartice imaju? pa ce onda biti u prednosti u odnosu na 3080? mozda previse pitanja koja nemaju puno smisla, ali me zanima misljenje ljudi koji znaju bolje.
 
isti je djavo ako se selis iz jednog grada u drugi ili iz jedne ulice u drugu kombijem ili kolima. ali atx komp ne mozes da spakujes u rucni prtljag na avion :/ nosio sam se i mislju da kupim atx komp, pa da ga rasparcam i ponesem u delovima, a samo kuciste ostavim iza sebe... mislim... otkud znam, ne valja ni jedno ni drugo, i dobro je i jedno i drugo... nekako sam zeleo itx masinu, mozda mi je ovo samo izgovor :D
Druže moj, ne možeš niti jedan desktop komp da spakuješ u ručni prtljag i da te puste u avion, tako da ti ni to obrazloženje ne pije vodu.
Ne znam da li je tako oduvek, i u svim avio kompanijama, ali 2019. godine kad smo putovali na Rodos, morali smo i laptop prebaciti u "tovarn" prtljag, dakle nije bilo dozvoljeno da se unosi u putnički deo... Nznm da li je to neka mera u sklopu antiterorističkih/švercerskih mera, ali bilo je tako. Mogu da zamislim kako bi reagovali na crni kvadratasti predmet pun fine elektronike (itx kućište). :ROFLMAO:
Prevoznik Agean.
 
vrlo cudno. ja sam nosio desktop (mali itx) bez problema. letim cesto Aegean-om, tako da su mozda bili bas oni kad sam nosio komp. a mozda je bila i neka izraelska avio kompanija. nikad u zivotu nisam cuo da je neko morao da prepakuje laptop u cekirani prtljag. sve u svemu hvala na prenetom iskustvu, mozda je bolje rastaviti komp a svaki slucaj (opet mi je bolje jer mogu kuciste da raspakujem 100% i stavim plocu na plocu, ne da ga nosim kao kocku). sad si me utripovao :D hvala jos jednom, i nemojmo da skrecemo vise. svaka drzava tretira predmete drugacije, na primer u srbiji oduzimaju dronove i ne znam ni ja sta teraju u zatvor na propitivanje zasto ti imas bespilotni vazduplohov bez dozvole 🤣 a za dozvolu se polaze ko za auto, i moras da najavis svaki let da dodje policajac da stoji pored tebe da vidi on sta ti to snimas 🤣 ovde je dovoljno da si clan aero kluba i nikakav problem, kamo li da cimaju ljude na aerodromu STA CE TEBI DROOOOON??
 
 
Koja undervolt/oc podešavanja koristite za 6800 XT? Trenutno mi je core na 2.600mhz, 1040mv i memorija na 2.100mhz

Juče sam sređivao svoju mašinu, pa da se vratim gamingu malo. Taman i da vidimo šta može R5 3600 na 4.3 sa smart memory accessom.
 
Druže moj, ne možeš niti jedan desktop komp da spakuješ u ručni prtljag i da te puste u avion, tako da ti ni to obrazloženje ne pije vodu.
Ne znam da li je tako oduvek, i u svim avio kompanijama, ali 2019. godine kad smo putovali na Rodos, morali smo i laptop prebaciti u "tovarn" prtljag, dakle nije bilo dozvoljeno da se unosi u putnički deo... Nznm da li je to neka mera u sklopu antiterorističkih/švercerskih mera, ali bilo je tako. Mogu da zamislim kako bi reagovali na crni kvadratasti predmet pun fine elektronike (itx kućište). :ROFLMAO:
Prevoznik Agean.
Zet je zimus sa WizzAir-om doneo iz BGa za Minhen svoj desktop. Full ATX kućište spakovao u neku torbu i uneo kao ručni prtljag. Komp držao na sedištu pored sebe.
 
Pa dobro, od 100 pokusaja proci ce 5 puta.
 
pogledaj ti te cene molim te.... tragedija....
Zet je zimus sa WizzAir-om doneo iz BGa za Minhen svoj desktop. Full ATX kućište spakovao u neku torbu i uneo kao ručni prtljag. Komp držao na sedištu pored sebe.
ja sam sad prvi put cuo da to ne moze da se radi, iskreno.
 
ma o kojim sedistima pricas, ja sam svoj kompjuter spakovao u torbicu koju sam stavio ispod nogu, nisam cak ni penjao tamo gore gde vecina ljudi trpa kofere i kofere stvari.

zet je uradio tako jer mu se moglo, bio prazan avion, mogao je i vepra da stavi pored sebe ako je hteo, sta to koga briga. a da je bio pun avion stavio bi ga iznad vugle, ni prvi ni poslednji koji trpa kofercine gore. iskreno meni je full atx kuciste rizicno da ponesem jer je velika sansa da ne dozvole da se unese (s pravom, zetu se posrecilo), zato sam i sklopio itx masinu. ali da mi ne dozvole laptop (???) da unesem u avion? o cemu pricamo? to mora da je bio neki presedan. meni je logicno da dozvole unos itx kompjutera, nosio sam jednom i ne smatram da mi se posrecilo, vec da cu moci uvek.
 
Ne znam o kakvom čekiranju laptopova se ovde piše, jedino što se zahteva je da izvadite laptop pre skenera u poseban lavor van cabin size kofera i to je to - verovatno bi slično bilo da neko ponese i neki mini ITX comp (zbog ograničenja od 12kg na cabin size luggage, a ne zato što 'ne sme'), ali da vam ne daju laptop u kabinu... prvi put čujem.

Takođe, voleo bih da čujem koja je to kompanija što zeza za laptopove čisto da ih zaobiđem širooooooko ako se ikad desilo, ali desktop, pa ni ITX, ipak ne bih pokušavao da unesem u kabinu jer su preteški jednostavno, iako mogu da se ponesu sa sobom. Ne mislim na momente kad vam (zbog gužve) odobre da čekirate i cabin luggage free, već zaista da se unese u putnički prostor.
 
napisao je kolega gore da je u pitanju Aegean (grcki JAT). ja sam leteo sa njima vise puta i nisu mi nikad pravili problem, nosio sam laptopove, tablete, 2u1, fotoaparate, objektive, sve zivo... bas tako, izvadis uredno elektroniku u posebnu kadicu, meni su torbu sa kompjuterom samo trazili da otvorim i tako je prosao skener. ITX kapiram da ne bi bilo problema da se prenese, zato sto kad dodje do skenera nece te niko pitati za tezinu, a tamo gde te pitaju za tezinu jednostavno nece da posumnjaju da je preteska kutija 30x25x15. nema potrebe da duzimo o ovome vise zaista :)
 
ma o kojim sedistima pricas, ja sam svoj kompjuter spakovao u torbicu koju sam stavio ispod nogu, nisam cak ni penjao tamo gore gde vecina ljudi trpa kofere i kofere stvari.

zet je uradio tako jer mu se moglo, bio prazan avion, mogao je i vepra da stavi pored sebe ako je hteo, sta to koga briga. a da je bio pun avion stavio bi ga iznad vugle, ni prvi ni poslednji koji trpa kofercine gore. iskreno meni je full atx kuciste rizicno da ponesem jer je velika sansa da ne dozvole da se unese (s pravom, zetu se posrecilo), zato sam i sklopio itx masinu. ali da mi ne dozvole laptop (???) da unesem u avion? o cemu pricamo? to mora da je bio neki presedan. meni je logicno da dozvole unos itx kompjutera, nosio sam jednom i ne smatram da mi se posrecilo, vec da cu moci uvek.

Zet je zimus sa WizzAir-om doneo iz BGa za Minhen svoj desktop. Full ATX kućište spakovao u neku torbu i uneo kao ručni prtljag. Komp držao na sedištu pored sebe.
 
covek, to sto je radio zet ja ne znam :) ja ti pricam svoje iskustvo, i zasto sam spakovao komp u itx kuciste. ok, hteo sam mali komp, zasto - ne znam ni sam. to sto moze da stane u rucni prtljag za avion mi je jedan od izgovora. mozda sam samo hteo izazov, da spakujem ovu monstruoznu karticu u malo kuciste, de znam.
 
^
x7x.jpg
 
ma o kojim sedistima pricas, ja sam svoj kompjuter spakovao u torbicu koju sam stavio ispod nogu, nisam cak ni penjao tamo gore gde vecina ljudi trpa kofere i kofere stvari.

zet je uradio tako jer mu se moglo, bio prazan avion, mogao je i vepra da stavi pored sebe ako je hteo, sta to koga briga. a da je bio pun avion stavio bi ga iznad vugle, ni prvi ni poslednji koji trpa kofercine gore. iskreno meni je full atx kuciste rizicno da ponesem jer je velika sansa da ne dozvole da se unese (s pravom, zetu se posrecilo), zato sam i sklopio itx masinu. ali da mi ne dozvole laptop (???) da unesem u avion? o cemu pricamo? to mora da je bio neki presedan. meni je logicno da dozvole unos itx kompjutera, nosio sam jednom i ne smatram da mi se posrecilo, vec da cu moci uvek.
Covek je zvao WizzAir i pitao ih. Oni mu rekli da spakuje komp u neku torbu i da tako nema problema da se unese u kabinu. Zvao, pitao, objasnili mu sta i kako, nista APP.
Ako je moglo sa WizzAir-om, ne znaci da moze sa ostalima. Ali isto tako, ako nije moglo kod drugih, ne znaci da ne moze uopste.
 
eto, pitao zet unapred :) misterija resena.

nego, ajde da ne diskutujemo o avionima, da li je neko od vas probao da ukljuci ovaj sam? citao sam na netu da je dosta ljudi imalo problema, u smislu crn ekran, ne mogu da butuju komp, mora da se resetuje bios. tripujem se da li da ukljucim to, jer ako me snadje takva situacija ima da ostanem ceo jedan dan uz komp da ga rastavim, dodjem do bios reset switcha i ponovo sastavim 🤣
 
Ja koristim SAM. Korisna stvar, vide se poboljšanja. Isključiš CSM support i uključiš 4G decoding i resizable bar i to je to. Ako te bude vratilo u bios onda mora da se reinstalira Win jer je verovatno (sigurno) bio instaliran dok je CSM bio uključen. Čini mi se da je i 1% low bolji otkako je SAM uključen
 
mene iskreno samo zanima min fps (1% low). ja sam gotovo siguran da sam instalirao windows uefi only, ali sam isto tako prilicno siguran da je csm ukljucen u biosu, posto to podesavanje nisam dirao, ostalo je default. prvo cu proveriti da li butuje sa csm na off, pa cu onda da ukljucim sam. hvala
 
Hnet.com-image.jpg

Bqck to team red :) mislim da cu ovu zadrzati za sebe. Haos kako je teska i masivna kartica. Mislio sam da nema masivnije od aorus master 3070 ali ovo odnosi pobedu 😁
 
Mislim da te AMD ove generacije neće izneveriti. Driveri su im mnooooogo bolji nego za 5700/xt
 
toliko su bolji da imam manji fps sa 6800 nego sa 570 🤣🤣🤣
 
@Skankhunt42 na 4K mozda ?, AMD 6000 serija je nenadmasiva u 1440P, ali popusta na 4K, i u prosecnim, a pogotovo min fps-u. Plus je bilo nekih problema sa starijim igrama
 
ma u pitanju je cry engine igra - armored warfare, jedva prebacim 40 fps u 1440p. sa rx570 sam bio u freesync range-u na high setovanjima, ali na ultra high je izlazio, zato sam i hteo upgrade. a dobio sam - isto :D i jos gore :D haha to je jedna igra koju igram, druga je wow, sa njom ne izlazi iz freesync range-a ali je opasno blizu - pada na 50-ak. to sa ukljucenim ray tracingom. bez rt je uvek max fps, tako da sam ugasio ray tracing. ali max fps bez rt u wowu mogu i sa polovnom karticom od 300 evra 🤣 za mene licno je kupovina 6800 bila apsolutni i potpuni promasaj, od dve igre koje igram jedna uopste ne radi, ne mogu da je igram nikako, a druga radi isto kao sa mid range karticom od pre 4 godine 🤣 gajio sam nadu da je bar wow sa rt igriv, nasamarise me idioti sa nekim brojkama od 100 fps, ali goveda to testirala u nezahtevnim zonama ili gde vec da prevare narod da kupi, realnost je da nije moguce koristiti rt u wowu.
 
Nazad
Vrh Dno