Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

ahahahahahhaa

koliko sam razumeo on ne skalpira, nego samo rudari. mnogi kupuju graficke za gaming, a kad ih ne koriste za igrice, puste ih da kopaju, ne bi li efektivno smanjili suludu cenu koju su platili za njih.
 
Imao je post (ali je editovan ili uklonjen) gde je napisao da je otisla Nvidia 3000 (koju je prethodno kupio) i uzeo jeftiniju AMD 6700xt za finu razliku...

Svejedno, ali ima sigurno u temi za rudarenje gde moze da kaci takve stvari...
ot
Btw. na HWlux forumu se zale na TUF modele kartica kod oba tabora, da su lutrija jer izgleda da fanovi dodiruju shroud za hladjenje, sto je veselo po pitanju akustike.
Takodje se zale i na coilwhine kod 6800xt referentnih modela (kod kojih je lutrija) dok je 6900xt modela coilwhine "feature" kog je prakticno nemoguce izbeci.
 
U sustini on i ne gresi.
Tema je "AMD Radeon RX 6000 Thread" a ne "RX 6000 serija - diskusija o igrama"

Posto sada karte imaju i tu namenu, za rudarenje, ne vidim sto se ne bi pisalo o naponima, MH/s, downclocku za rudarenje.

Kao sto imaju i profesionalnu namenu karte, za video montazu i slicno, sada postoji i treca namena.

Ovo je pitanje za moderatore, i dok oni ne zabrane da se pise o rudarenju na ovoj temi, ne vidim zasto bi neki clan nametao o cemu sme a o cemu ne sme.


Uostalom, bas sam citao poslednju najavu za 3080ti na Benchmark sajtu, i stoji ovako u naslovu :

 
Ja koliko vidim ovo je tema za 6700xt. A tu spada i koliko fpsa daje a i koliko mhs daje takodje.
 
ja podrzavam obe struje, nije toliko strasno da se podeli iskustvo sa kopanjem, sto da ne, ali ne mora da ide u drugu krajnost, da se samo o tome pise. ovde je pretezno o hardveru rec.

ja imam powercolor 6800 obicnu ne xt, i prilicno je fina sto se buke tice, zaista je ne cujem. doduse trenutno sedi u otvorenom kucistu, jer ne mogu da ga zatvorim, cekam custom kablove, pa i to pomaze. kad budem zatvorio komp, verujem da ce da se cuje malo, ali ne mora da znaci. sto se coil whine-a tice, zavisi sta radis. ponekad se cuje bas malo, ali se najcesce ne cuje uopste. za mining i wow recimo niti se cuje whine niti se cuje vent, kompletno je necujna kartica. kad udjem u ovaj raspali armored warfare, cuje se whine kad pridjes uz karticu i imam 30 fps :D armored warfare je terao i moju staru rx570 da whine-uje zesce, ne znam sta je to sa tom igrom.
 
^ upravo to. 6700xt je bukvalno silent. Najtisa grafa ubedljivo sto sam imao. Tisa je i od 3060 gigabyte gaming oc a od 3070 da ne pricam 😁 doduse bios mi je na silent. Njega arcim za modovanje i kojesta, da ne kazem mining jer ce da krene kmecanje opet 😁
 
U sustini on i ne gresi.
Tema je "AMD Radeon RX 6000 Thread" a ne "RX 6000 serija - diskusija o igrama"

Posto sada karte imaju i tu namenu, za rudarenje, ne vidim sto se ne bi pisalo o naponima, MH/s, downclocku za rudarenje.

Kao sto imaju i profesionalnu namenu karte, za video montazu i slicno, sada postoji i treca namena.

Ovo je pitanje za moderatore, i dok oni ne zabrane da se pise o rudarenju na ovoj temi, ne vidim zasto bi neki clan nametao o cemu sme a o cemu ne sme.


Uostalom, bas sam citao poslednju najavu za 3080ti na Benchmark sajtu, i stoji ovako u naslovu :

Problem je jer ulete druge price i clanovi iz drugih tema (uglavnom kriptovaluta i preprodavci sa foruma), zbog cega je tema "gde nabaviti rtx..." otisla pod kljuc...
Ako vec postoji tema za rudarenje u cemu je onda problem da tamo delite iskustva koliko koja kartica moze da dobaci...


ja podrzavam obe struje, nije toliko strasno da se podeli iskustvo sa kopanjem, sto da ne, ali ne mora da ide u drugu krajnost, da se samo o tome pise. ovde je pretezno o hardveru rec.

ja imam powercolor 6800 obicnu ne xt, i prilicno je fina sto se buke tice, zaista je ne cujem. doduse trenutno sedi u otvorenom kucistu, jer ne mogu da ga zatvorim, cekam custom kablove, pa i to pomaze. kad budem zatvorio komp, verujem da ce da se cuje malo, ali ne mora da znaci. sto se coil whine-a tice, zavisi sta radis. ponekad se cuje bas malo, ali se najcesce ne cuje uopste. za mining i wow recimo niti se cuje whine niti se cuje vent, kompletno je necujna kartica. kad udjem u ovaj raspali armored warfare, cuje se whine kad pridjes uz karticu i imam 30 fps :D armored warfare je terao i moju staru rx570 da whine-uje zesce, ne znam sta je to sa tom igrom.
Coil whine je izgleda problem kod vecih rr-a (144hz/165hz), kada kartica radi na 100+ fps-a... Videh da je izrazeno uglavnom kod OC modela oba tabora (mada ne kod svih), kod nekih se problem ublazi posle nekog vremena, kod nekog ne. Referetni AMD modeli su svakako najvise pogodjeni
Videcu cim nabavim procesor da undervoltujem oba, par fps-a mi nista ne znaci ako mogu da dobijem tisi sistem.
 
Poslednja izmena:
ja podrzavam obe struje, nije toliko strasno da se podeli iskustvo sa kopanjem, sto da ne, ali ne mora da ide u drugu krajnost, da se samo o tome pise. ovde je pretezno o hardveru rec.

ja imam powercolor 6800 obicnu ne xt, i prilicno je fina sto se buke tice, zaista je ne cujem. doduse trenutno sedi u otvorenom kucistu, jer ne mogu da ga zatvorim, cekam custom kablove, pa i to pomaze. kad budem zatvorio komp, verujem da ce da se cuje malo, ali ne mora da znaci. sto se coil whine-a tice, zavisi sta radis. ponekad se cuje bas malo, ali se najcesce ne cuje uopste. za mining i wow recimo niti se cuje whine niti se cuje vent, kompletno je necujna kartica. kad udjem u ovaj raspali armored warfare, cuje se whine kad pridjes uz karticu i imam 30 fps :D armored warfare je terao i moju staru rx570 da whine-uje zesce, ne znam sta je to sa tom igrom.
Mislim da su ti brige neosnovane. Bas zato sto ti je stranica otvorena, trebalo bi da lakse mozes da cujes "buku" od kartice. Takodje kad zatvoris stranicu, ako ti je iole normalno kuciste airflow ce ti biti dovoljan da nadomesti benefite otvorenog kucista, a kartica trosi samo 90w. Za gaming je mozda malo drugacija racunica, ali ne previse. Ipak je rec o mid range kartici.
 
Crna varijanta?

Znači da je bukvalno sad napravljena.
 
vrlo verovatno bench premijera :D cestitam! bas mocno izgleda! sad sam ljubomoran, hocu i ja xt :D :D


Mislim da su ti brige neosnovane. Bas zato sto ti je stranica otvorena, trebalo bi da lakse mozes da cujes "buku" od kartice. Takodje kad zatvoris stranicu, ako ti je iole normalno kuciste airflow ce ti biti dovoljan da nadomesti benefite otvorenog kucista, a kartica trosi samo 90w. Za gaming je mozda malo drugacija racunica, ali ne previse. Ipak je rec o mid range kartici.
"ako je iole normalno kuciste", a ono 11 litara itx kuciste, spakovano sve unutra kao u sibicu 🤭 kuciste je takvo da su ventovi od graficke istovremeno intake ventovi jer su na samom dnu, par milimetara od donje stranice. vruc vazduh izbacuje samo jedan 9cm vent pozadi. zbog toga se napajanje dosta greje, pa mora da upali svoj ventilator koji krcka i uzasno me nervira (zapao mi takav 😑 ). stigao mi je 12mm slim scythe koji planiram da uglavim izmedju napajanja i bocne stranice, posto da menjam vent na napajanju stvarno nemam zivaca sad, treba skoro ceo kompjuter da rastavim 😖. kad stignu custom kablovi, slikacu pre nego sto zatvorim da vidite cisto u sta sam uglavio 6800 karticu 🙃.
 
sa strane mislis pozadi? da, tako bi bilo bolje. ali ako mislis da budu sa strane (na drugoj strani kartice) ne bi bilo sile ovi monstrumi da se uglave u itx kucista.
 
Posto sam okacio u pogresnoj temi...


TL;DR
AMD belezi rekordne prihode (turnover), najavljuju da povecavaju proizvodnju rx 6000 serije GPU cipova...
Imali su cak za 93% vece prihode u odnosu na isti 1. kvartal prosle godine, i 6% rasta u odnosu na prethodni kvartal.

I dalje ne spominju (kao ni zeleni) kome prodaju kada GPU-a a i nekih modela CPU-a i nema na trzistu...
 
Poslednja izmena:
sa strane mislis pozadi? da, tako bi bilo bolje. ali ako mislis da budu sa strane (na drugoj strani kartice) ne bi bilo sile ovi monstrumi da se uglave u itx kucista.
Mislim bukvalno sa strane pri dnu, suprotno od I/O plate. To bi bilo znatno racionalnije za 99% kućišta, a za itx kućišta bi već smislili neki 180˝ rotirani adapter da ga izvuku spreda. Ali da ne smaram, stvarno mi nije jasno.
 


TL;DR
Ono sto je par puta spomenuto na forumu - verovatno dolazi do pada ovog leta i bice nesto lakse nabaviti graficku, uz blazi pad cena.
Naravno ne zna se koliko dugo ce biti taj prozor.
 
E1GQta5UcAMfFK9.png
 
Ne vidim da je iko spomenuo...


AMD FFX/FSR (dlss pandan) prema nekim "techfluencerima" navodno treba biti objavljen ovog leta iako se svodi na glasine... Doduse Frank Azor u nekom podcastu skoro pricao da im se rad na FSR-u odvija bolje nego sto su ocekivali
Interesantno je da se otprilike poklapa sa objavom "ti" modela kod nV, tj da su zeleni pustili buvu za izlazak "ti" modela kada i AMD za FSR.

Sve je vrlo upitno da li ce ovog leta ili tek na jesen (sto je realnije) da izbace, jer zaista treba da radi dobro kada/ako izbace i bude dobra alternativa dlss - u smislu da ne moraju da krpe jos 6 meseci preko toga da bi bilo upotrebljivo, kao sto su drajvere za rx5000 seriju
 
6600XT i 6600 će biti kao 7970 i 7950.

6600XT -> 2048SP/32CU, GDDR6 8G, 128bit.

6600 -> 1792SP/28CU, GDDR6 8G, 128bit.

 
Znaci performanse u igrama najverovatnije kao RX 5700XT i RX 5700, uz nizu potrosnju.
 
I vecu cenu :sleep:
 
Nece imati vecu cenu, 128bit znaci nema majnovanja.. bice puni lageri
 
Na istom linku gore, pojavio se i GPU-Z:

143216lh5ai4pii5inauov.png


143216j5l73umkklt55tlq.png
 
Nece imati vecu cenu, 128bit znaci nema majnovanja.. bice puni lageri
Dokle god bude bilo 6GB+ bice majnovanja. Ako su ljudi pre par godina koristili RX460 i RX560 za mining, koristice i ovo.
 
6600XT i 6600 će imati 32 MB, Navi24 (i ovde po ugledu 7850 imaće 1024SP/16CU) 16 MB infiniti cache-a.

 
Btw znam da nije mesto (ali da ne stajem fanovima zelenih na zulj) - BTC trenutno ima crash i verovatno ce jos pasti, kao sto se i pricalo pre nekog vremena da ce se dogoditi tokom leta... Verujem da je opsta panika ovde na forumu kod "jadnih" majnera...

nV i AMD su "pojacali proizvodnju" pre nekog vremena, sto se ocigledno znalo i planski pripremao teren - i sto mogu da potvrdim jer je poslednje ~2 nedelje padalo vise kartica u EU kod retailera sa cenama koje su drasticno varirale, od onih blizu msrp do 2x msrp...
Takodje i procesora u EU ima na stanju skoro svuda i vec idu ispod msrp cene.
Sve to potvrdjuje onu pricu da ce postojati neki "prozor" za nabavku grafickih ovog leta i ko zeli da kupi neka prati situaciju. Mozda i majneri puste nesto hw niz vodu, mada ce stariji nV modeli biti trazeni jer nece imati limiter poput ovih refresh serija...
U svakom slucaju prognoze su se ispostavile tacnim, a ako je verovati istim problemi sa nestasicom ce se sigurno produziti i do leta 2022, pa ko zeli neka sam donese odluku sta mu je ciniti.
 
Nazad
Vrh Dno