Šta je novo?

AMD Radeon RX 470 tema

AMD karte se malo drugačije ponašaju sa FurMark-om jer se ranije dešavalo da pregori VRM (poznati power virus) pa u BIOS-u imaju zaštitu koja obara potrošnju. Ranije je bilo dovoljno da se promeni ime FurMark.exe u nešto drugo, ali više ni tako ne može. Ko zna kako je odrađeno kod različitih proizvođača. Meni je najveća potrošnja bila nešto više od 110W, dok u FurMark-u ne dođe ni do 90. ksLazy ima XFX RX470 RS na novijoj platformi pa jedino i on da postavi, on ima BE koji je malo više klokovan pa možda i malo drugačiji rezultat da od moje. Sa uključenim AA bi trebalo da daje slabije rezultate, ono i jeste manji FPS, a veći klok GPU-a. Bolji test bi bio Heaven Benchmark, ali on optereti i procesor. Opet, FurMark vredi samo za proveru temperature i eventualne faličnosti karte.
 
Poslednja izmena:
Da ,još neka MSI,pa da bude kompletan uvid... Mada ova XFX mi je nekako "nedorečena"(očekivao sam bolje rezove od nje).Definitivo je Safirka OK!( što u prethodnim postovima nisam ni osporavao)
 
@toxicm
Možda što si pomenuo da 775 platforma(ako se ne varam),ima uticaj.Kada bi okačio neko drugi za XFX pa da se uporedi..
 
ksLazy, ako ti nije mrsko, okaci FurMark 1920x1080 0xMSAA fullscreen, ili ovde korisceni 1280x720 0xMSAA na default podesavanjima karte i power limitom na "0" da dodamo u spisak...

FurMark dobro pokaze powerlimit, temperaturu i brzinu ventilatora (buku).

Za fps i boost klok FurMark i nije previse merodavan jer zavisi dosta od ASIC-a cipa, zbog koga BIOS kartice dodeli vece napone "manjem" ASIC-u - dve kartice istog modela a razlicitog ASIC "kvaliteta" mogu dati razlicite klokove, posledicno i razlicit fps, pa ga ne treba preterano pouzdano uzimati kao pokazatelj bilo kakvih fps performansi (pa cak i boost kloka, sto vidim da sam malo pogresio gore u spisku)...
 
Ma da, Pentium DC E5400 na ubogoj brandname ploči... još ~mesec dana. ( : ksLazy ima noviji i5 i XFX, on bi mogao da postavi, ali ako je u BIOS-u stavljeno takvo ograničenje na FurMark ni tu neće biti značajnije razlike. U Heaven Benchmark-u i u igrama bi već trebalo da bude sve OK.

BTW, ovi sa Asus-ima i MSI-em ne bi trebali mnogo da se igraju sa FurMark-om, VRM se kod njih i ovako pregrejava, MSI napravi i rupu na ploči. I Gigabyte G1 i PC Red Devil imaju posebno VRM hlađenje poput Nitro-a i XFX RS-a, MSI i Asus nemaju zato se verovatno i pregreva taj deo kod njih.

@Ostoja
Pitanje koliko je dobar pokazatelj power limita kad postoji zaštita baš od njega.
 
Poslednja izmena:
Kacim kasnije, ali vec rekoh da mi je obarala klokove negde na 1100 čini mi se, mada sam pustio po defaultu, ne full HD.
 
Ako je FurMark problem - predlozite neki drugi test koji moze da optereti karticu do powerlimita a da ne zavisi od procesora. Firestrike GPU test1 npr isto dobro przi karticu i ne oslanja se na CU, ali prekratko traje, ne stigne da se kartica zagreje posteno.
Mislim da je za ovo posluzio, svima su se zagrejale i opteretile karte vise nego u bilo kom gamingu...

@ksLazy,

samo vidi da ne bude ukljucen MSAA i obavezno stavi neki monitoring gde se vidi GPU klok, temperatura, power, fan % i fan taho. Hvala.
 
Poslednja izmena:
FUrMark jeste problem za polaris karte, ali akd smo vec poceli sa njim, neka ide do kraja. :) Sad cu da provrtim par testova, pa kacim rezultate. Inace, DurMark ne bi trebao uopste da bude procesorski zahtevan, samo graficki. Makar su takve bile ranije verzije.
 
Trebace nam drugi tester drugari.

Sobna temperatura 15 stepeni, zatvoreno kuciste sa tri venta, usisna 14ica napred i dve izduvne 12ice pozadi i gore. Sve vraceno na default, nikakav tvik karte. Cak i fan kriva nije dirana.

Full HD rez bez AA, GPU klok od varira 750 do 800, smesno. Sa 8xMSAA zapucano na 1256. Kao neka referenca, 45% RPM je 1625 RPM, karta je blago audibilna.

Da ne smaram sa slikama, imate ih u atacmentu, respetkivno. :)
 

Prilozi

  • 12.jpg
    12.jpg
    751.9 KB · Pregleda: 41
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    721.4 KB · Pregleda: 40
  • 1.jpg
    1.jpg
    704 KB · Pregleda: 36
Hm, XFX se brani od napada FurMarkom. Oba testirana primerka nisu ni prisli power limitu, slaba vajda od rezultata.
 
Kojim softverom citate BIOS polarisa? Ja sam za starije koristio VBE7, ali on nije kompatibilan sa novim kartama. Bas me zanima koji je power limit.

Ma dal je moguce da je Power Limit 92 W? :D
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    436.3 KB · Pregleda: 41
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Izguglao sam u medjuvremenu, hvala u svakom slucaju. :)
 
evo uradio i ja, konfa je ova sa profila

stock podesavanja
test1.jpg

prvi put kad sam kliknuo na onaj preset FHD test, nisam stigo da uhavtim screenshot pa evo ga izlazni
test2.jpg

zatim FHD 1080p 8xMSAA
test3.jpg

i onda opet custom preset za FHD da uhavtim na 99%
test21.jpg


iz hardware log-a ocitava da su max rpm bili 1852 - po furmarku 53% i to je bilo tokom 8xMSAA

ako treba jos nesto da uradim recite
 
@VectorZz

Odradi u 720p bez MSAA,GPU Stress test(ne preko Preseta),tad je najmerodavnije očitavanje,objasnio je Ostoja.I pusti makar 3-4 minuta
 
Kod Vector-a je takt 1100, kod mene na identicnoj karti 950 ili koliko vec.
Furmark ne zna sta hoce :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
XFX nije izbacio nijedan nov BIOS za RX 470 RS. Mozda sam povecam Power Limit na kraju, ali za sad ne vidim razlog posto mi u igrama odlicno radi i drzi konstantnih 1256 MHz za GPU. Sa -50 mV je tiha i hladna.

Rekoh vam odavno da FurMark nije merodavan. :)
 
Postavicu ja od asus strix oc karte. Za par sati. 720p 3-4 min koliko sam shvatio, sve na default podesavanja?

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Ma da, 3-4 min je sasvim dovoljno za potrebne informacije. Ja sam radio 1080p sa i bez AA.
 
Ne bih rekao, kod mene je 81%.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
XFX nije izbacio nijedan nov BIOS za RX 470 RS. Mozda sam povecam Power Limit na kraju, ali za sad ne vidim razlog posto mi u igrama odlicno radi i drzi konstantnih 1256 MHz za GPU. Sa -50 mV je tiha i hladna.

Rekoh vam odavno da FurMark nije merodavan. :)

Ako ne trotluje u igrama - ne diraj nista, stvarno nema potrebe.


jel ima nekakve veze sto je ASIC 65.9%

Moze da ima veze, mada je generalno pravilo "veci" ASIC = nizi napon i bolji OC na vazduhu. Kod vas dvojice je kontra. Nego, koliki je bio rpm ventilatora na ponovljenom testu?
 
Poslednja izmena:
Pa da,sad nije merodavan,ili ne zna šta hoće ;),pošto nije dao odgovarajuće rezultate za određene modele(nisam ironičan)
 
Pa za dve iste karte razliciti takt je pod furmarkom, zato sam rekao da ne zna sta hoce.

Rezultati su ocekivani, meni je niza temperatura jer je nizi napon, a i klok u furmarku je 950, kod njega je visa jer je klok 1100~ i 50mV visi napon.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa da,sad nije merodavan,ili ne zna šta hoće ;),pošto nije dao odgovarajuće rezultate za određene modele(nisam ironičan)

Problem sa FurMarkom sam odavno naglasio. Deo toga ima OVDE, da ne trazim sad bas taj post.

Ironican ili ne, nisi pratio temu dovoljno. A svakako je bezvezno sto u FurMarku toliko klok pada, 400 Mhz aman! Bas je mali Power Limit..

Nije mi prvi put da menjam i flesnem BIOS, ali necu je dirati za sada posto radi bez greske. :)
 
Pa za dve iste karte razliciti takt je pod furmarkom, zato sam rekao da ne zna sta hoce.

Rezultati su ocekivani, meni je niza temperatura jer je nizi napon, a i klok u furmarku je 950, kod njega je visa jer je klok 1100~ i 50mV visi napon.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Za isti power limit nema nikakve logike :). Da je 950MHz I visi napon a 1100 i nizi napon, onda bi imalo logike.
 
Pa za dve iste karte razliciti takt je pod furmarkom, zato sam rekao da ne zna sta hoce.

Rezultati su ocekivani, meni je niza temperatura jer je nizi napon, a i klok u furmarku je 950, kod njega je visa jer je klok 1100~ i 50mV visi napon.

Pa upravo zbog toga sam i insistirao da rezovi,kod tebe,usled undervolta,nisu potpuni(tj niži su).Evo kod mog Kragujevčanina su pravi rezovi,osim rpm-a,koje nije izbacio.Tako da ne znamo koliko daje na 70% obrtaja
 
Nego, koliki je bio rpm ventilatora na ponovljenom testu?

auh ne bih znao, odradio sam sad jos jedn samo nije bio fullscreen, i sad ima ovde greske al ne znam gde trixx HM pokazuje fan speed tipa 30 a furmark 60%

Pokusao sam da undervolt karticu, za 50mV i kad sam startovao furmark, on je sam vratio na -48mV

test4.jpg
 
50mV undervolt donosi par stepeni razlike i par % u brzini ventilatora, skoro svaka od ovih karti moze raditi na 1v.

Edit: i ocitavanje za fan speed je netacno u furmarku, vise je nego sto pise.
Zato se to gleda u hwinfo/hwmonitor/Trixx.
Da je njemu 70% brzina ventilatora karta bi bila na 50c ili nize.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno