Šta je novo?

AMD Polaris

Sve je to moguće, pitanje je da li je izvodljivo i najviše koliko je isplativo.

AMD je na predstavljanju Fiji arhitekture i radu na interopsteru predstavio nacrti soc-a sa multiple 3D komponentama. Na host se pored GPU-a stavlja PIM i DRAM kontroler pa na njega memory die. Na taj način bez problema bi moglo da se stave dva čipa i povežu ili dodatne komponente, eksterni keš...
Pričalo se da je već Tahiti imao direct access komunikaciju koja je omogućavala brzi link između dva GPU-a bez potrebe posebnog PCIe PLC čipa ali da su nakon dugogo testiranja ipak odustali jer je iziskivalo previše novca i vremena. Malta je zbog toga i kasnila toliko.

Priča sa nastavila sa dual Hawaii karticom i nadao sam se da će dual Fiji biti prvi od nove generacije dual GPU rešenja jer je baš imao unapređenu komunikaciju, Direct GMA je već godinu dana bio na tržištu i činilo se logičnim da će pokušati veću asimilaciju ali se opet svelo na interni PCIe kanal koji faktički od dve single kartice koje komuniciraju preko magistrale matične ploče pravi dual GPU kartu koja ima internu magistralu, što i nije veliki pomak jer je tehnologija već godinama prisutna. Dual GPU kartica deli samo napajanje. Opet, to su bila dva interpostera koji eksterno komuniciraju. Za dva GPU-a na jednom interposteru bi već bilo interesantije.

Ali svako ko se bavi finansijama i budžetom zna da je novac pokretač svega i kada treba da se odvoji novac za budžet prva stvar koju moraš da znaš je da li će projekat 1. doneti zaradu, 2. smanjiti troškove, 3. povećati prodaju.
Svet govori jezikom novca zato je svaka inovacija koja uspe da se izbori u današnje vreme gotovo revolucionalna :)
 
Poslednja izmena:
Nije problem 'staviti' dva čipa jedan do drugog, problem je uposliti ih na pravi način. SLI/Crossfire koriste 'jeftinu' metodu upošljavanja tako što jedan GPU renderuje parne a druge neparne frejmove (AFR) ili se frejm deli po horizontali na različite načine (SFR). Obe metode imaju negativnu stranu što unose micro-stuttering i što zahtevaju da drajver bude optimizovan da bi se uopšte uposlila oba GPU-a. Ovo definitivno nije budućnost, što je do sada i potvrđivano u svakoj novoj seriji karti.
Posao bi bio da osim čipova smeštenih jedan do drugog postoji dodatna logika (čip) koji bi se bavio raspoređivanjem poslova unutar svakog of GPU-ova. Ali takva logika već postoji u svakom GPU-u pa bi ovo znatno podiglo kompleksnost celog sistema. A onda je jednostavnije napraviti jedan jači GPU. Mada ni to više nije jednostavno - broj procesora u okviru GPU je narastao do ~4000 i vidimo trend gde se malo usporava sa podizanjem njihovog broja a performance se izvlače na druge načine (bolje upošljavanje/veća efikasnost samih procesora, veća frekvencija..).

Trenutno 28nm dual Fiji u FirePro S9300 x2 konfiguraciji troši oko 300W (inače kartica koja će pogoniti Google Cloud :D i koja je digla akcije AMD-a na najviši nivo u poslednjih 9-10 godina) a po (nepotvrđenim) najavama jedna Polaris 10 u novom proizvodnom procesu troši oko 120W u max-u, pa dalje postoji informacija da je klok (nezvanični) 1200MHz kao i činjenica da dupla kartica obično troši manje od dve pojedinačne dolazim (lično ja, moja pretpostavka) do nekih 225 W u typical gaming-u. I ovde nisam binovanje čipova uzeo u obzir.

Google Cloud Platform omogućava hostovanje cloud computing servisa na istoj infrastrukturi koju Google koristi za svoje servise. FirePro S9300 x2 će od sledeće godine biti dostupan za Google Cloud Platform korisnike korisnike...zajedno sa drugim kartama (Tesla P100 i Tesla K80s):

https://cloudplatform.googleblog.com/2016/11/announcing-GPUs-for-Google-Cloud-Platform.html

Što se tiče prognoziranja vezano za RX 490, vrlo verovatno da je u pitanju dual Polaris 10 karta (onda ima smisla ona informacija da Vega izlazi u H1 2017). Ako stvarno izlazi za mesec dana, onda je gotovo sigurno da je to isti onaj Polaris 10 koji se nalazi u RX 480, koji troši oko ~160W. Ukoliko se koriste čipovi na istim klokovima (ili čak višim, bilo je i toga), onda teško da može mnogo ispod 300W. Ukoliko koriste istu metoda kao kod Radeon Pro Duo karte, znači drastično obaranje klokova, onda može da se spusti na ~220W. Ali to bi značilo frekvencije od oko ~1050Mhz a takva karta bi onda bila sporija of GTX 1080. Uz naravno, sve ostale probleme dual-GPU karte.
 
Nemam iskustva sa dual-GPU kartama, pa me zanima da li će dvoglavi 490x da radi identično kao CF 2x 480x?

Prema onome što sam pročitao na prethodnim stranama ispade da je dvoglava karta običan CF, dakle ništa bolje od njega?
 
A sta ako bude Vega 10? sva diskusija pada u vodu :d Sacekajte malo konkrentnije informacije sad je suvisno bilo sta diskutovati.
 
A sta ako bude Vega 10? sva diskusija pada u vodu :d Sacekajte malo konkrentnije informacije sad je suvisno bilo sta diskutovati.

toliko price, toliko pompe uvek bude i na kraju nista od toga ne bude , tako svake godine....uvek u prazno filozofija...
 
nikakvi informacija, bas tako filzofiranje u prazno...neki tamo wccftech bubne bice vega 10 bice dual gpu, bice ovo bice ono, kao da ja kazem bice RX 490 dzabe toliko su te informacije bitne pfff, ono nema se tu sta komentarisati.
 
AMD nikad nije spominjao Vega 10, 11 i slično. Govorili su samo o Vega arhitekturi i jedine zvanične informacije su da izlazi u prvoj polovini sledeće godine, da dolazi sa HBM-om i da će imati bolji perf/watt od polarisa. Sve ostalo su nagađanja. Ako je u pitanju veći čip, onda će imati bolje perf/watt i bez promene arhitekture, dovoljna je čista fizika. Tako da AMD neće ispuniti obećano jedino ako Vega dođe bez HBM-a ili u H2/2017, čisto da se zna. Sirove performanse se nigde ne spominju. Da ne bude posle - opet su nas prevarili.




-----------

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?392320-AMD-Vega
 
Poslednja izmena od urednika:
U pripremi najverovatnije Polaris refresh, RX580:

AMD-Radeon-RX-580-Ashes-of-the-Singularity2-1000x566-840x475.jpg


U AoTS (1080p, Standard) negde oko 15-20% brži od RX480.

I Rezultat RX560:

AMD-Radeon-RX-560-AotS-840x444.jpg


U istim podešavanjima oko 10-15% bolji rezultati od RX460.


Takođe je testiran CF a posebno je interesantan izbor procesora i rezultati.

http://wccftech.com/amd-rx-580-crossfire-ryzen-4k-aots-benchmarks/
 
Koji ce nam ovo ?? Dajte bre vec tu Vegu, teraju me da uzmem 1070/80 izgleda, rekao sam da cu sacekati AMD kartu, ali sve teze odolevam :D Jos ako padnu cene po izlasku 1080ti :D
 
Potvrđeno, Rebrandeon RX500 serija je step-up RX400 serije.

Razlike su simbolično manja potrošnja i veći klokovi. Isti 14nm proces.

RX580 radi na ~1.340 MHz (RX480 1.266) i overklok ide do 1.500 MHz.
RX570 radi na ~1.240 MHz (RX470 1.206)

Kartice u prodaji od 18. aprila. Cene za RX580 $199/$249, OC modeli $279.

Prva Vega izlazi za tačno mesec dana, 5. maja.
 
Koji uzas ovaj rebrand posle 6 meseci sa nikakvim promenama :/

Al zato se vega ceka !!
 
Performanse/specifikacije su ok, ne može ništa bolje sa starom arhitekturom. Ali da l' je realno da ne spuštaju cene? Znam da ne može mnogo niže. Najjeftiniji čip slične veličine je bio $150 (R7 370), i to posle 3 godine od izlaska. Ali mogli su spustiti bar za $10-$20 u odnosu na prošlogodišnje MSRP. Mada, vidim da su USA lepo pale cene i RX i GTX modela od prošle godine. Šteta što ne živimo tamo :d

Ono što može biti zanimljivo je da li će RX 560 doći sa 16CU i da li će bolji modeli ići preko 1300 MHz. U tom slučaju bi bila zanimljiva karta, ako joj MSRP cena ne bi prelazila $120 za 4GB model
 
Poslednja izmena:
Ima li novih informacija o amd ''socijalkama'', nesto na foru RX460?
 
90$ za 550 procitah negde, ne znam koliko je tacno.

P9 Lite TT
 
RX580 - Polaris 10 - 2304 SP, 256bit, 32 ROP - nema velikih GPU promena u odnosu na RX480
RX570 - Polaris 10 - 2048 SP, 256bit, 32 ROP - nema velikih GPU promena u odnosu na RX470
RX560 - Polaris 11 - 1024 SP, 128bit, 16 ROP - otključani RX460 <- ovaj se nigde ne pominje za sada, moja pretpostavka
RX555 - Polaris 11 - 896 SP, 128bit, 16 ROP - rebrand RX460 <- ovaj se nigde ne pominje za sada, moja pretpostavka
RX550 - Polaris 12 - 640 SP, 64bit, 16 ROP - novi čip
 
Ja se nadam da će biti tako nešto. U suštini, P11 i P12 imaju te oznake i konfiguracije u Pro verziji (Radeon Pro za Mac), pa bi imalo smisla preneti ih na desktop.
Nadam se da će uskoro doći dan kada će AMD (i Intel) koristiti iste oznake (brojeve) u mobilnim verzijama, kao što je nVidia to uradila. Počeli su sa RX 460 (laptop), ali to je sve za sada. Nije da me zanima taj segment, samo mrzim pokušaje prevare kupaca
 
Setili se da postoje ljudi koji uzimaju u segmentu ispod 100$.

Ne razumem zasto nije bilo proteklih godina tih jeftinijih karti.
 
Nije bilo zato što se te karte jako slabo prodaju i to na svim tržištima. Ljudi kojima je potrebna karta koja samo baca slika uzimaju neko apu/integrisano rešenje, a oni koji imaju limit od 100$ vijaju polovnjake iz prethodnih generacija koje su po pravilu daleko brže od ovih low end karti novih generacija.
 
Na njima je mala zarada, pa se isplati praviti tako male čipove u novom (skupom) procesu. Osim ako nisu za Apple :)

Povećali su dosta base klokove, ali boost malo manje. Sve je manje više očekivano, osim cena za P10/20 koje su mogle biti niže
 
Setili se da postoje ljudi koji uzimaju u segmentu ispod 100$.

Ne razumem zasto nije bilo proteklih godina tih jeftinijih karti.

Računaj da je granica integrisane grafike pomerena na gore pogotovo sa poslednje dve generacije AMD APU-a.

Kaveri A10-7850K je na primer nudio Quad core procesor sa performansama integrisane grafike na nivou HD 5750 / HD 7730 za nešto manje od 150 evra.
Danas je cena tog procesora kod nas 107 evra. Modeli A10-7700K i A8-7670 su ispod trocifrene cene.

Isto tako očakujem nove APU-ove sa performansama u rangu i boljim od RX 550 po $149 - $179.
 
Poslednja izmena:
ako ja reklamiram moju rx460 koja ima artifakte da li onda ima sanse da se dobije rx560 u zamenu?
 
Ako imaju RX 460 na stanju onda nema. Ako je karta stara manje od 6 meseci, onda možeš da tražiš novac nazad. U suprotnom oni odlučuju da li će je popraviti ili zameniti
 
Kod madjara sam je uzeo. Onda da sacekam malo da se rasprodaju ostale rx460.
 
Poslednja izmena:
RX 550 itekako ima smisla za bilo koga ko hoće da vozi 4k displej, a igre ga uopšte ne interesuju.
 
Koliko sam video to je primetno slabije od RX 460.
Pasce cena sigurno.
 
Nazad
Vrh Dno