Šta je novo?

AMD Piledriver a.k.a. Vishera, official thread

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
AMD 4GHz Vishera FX 8350 Coming in Q3


AMD’s Piledriver architecture is bringing a whole lot of improvements to the original Bulldozer core. In fact, Piledriver is exactly what Bulldozer was supposed to be when it was first launched a year ago.

AMD is reportedly planning a Q3 launch for its Piledriver-based FX 8350 processor.

We believe that if Piledriver’s enhanced clock mesh seen in Trinity is applied to the FX processors also, the highest clocked model will most likely surpass, or at least equal, the 4 GHz frequency.

The SOI manufacturing enhancements, along with the architecture improvements brought by Piledriver, have managed to get AMD’s APUs from 2,9 GHz to a high 3,8 GHz.

Llano’s top model was clocked at a base frequency of 2900 MHz, while desktop Trinity processors are expected to work at frequencies of around 3800 MHz. That’s a 31 percent frequency improvement.

We don’t expect AMD’s FX Piledriver processors to have a base clock of 4,7 GHz, but we do see the possibility of a 4 GHz base clock that would represent only a 11 percent increase over FX 8150’s base clock.

The desktop Trinity processors have a usual maximum TDP of 100 watts, but on the high end AM3+ camp, a TDP of about 140 watts is quite high, but not unheard of.

Basically, if AMD manages to get the same clockspeed improvements on the AM3+ platform as they did on the FM2 architecture, the new Vishera 32nm processors will be able to reach at least the 4 GHz mark.

Back in the days of Pentium 4 we were used to hear uninformed amateurs say that they bought Intel processors because they were cool, lasted long and worked at a higher frequency.

Once AMD manages to “hypnotize” buyers with its marketing team, the new Volan platform should achieve high sales on the same principle.

The CPUs will work at very high frequencies and that’s a fact.

The irony dictates that they will be just as “cool” as Pentium 4 used to be and will last longer than Intel’s Ivy Bridge CPUs, just as Intel’s Pentium 4 CPUs lasted longer than AMD’s Athlon64.

link: http://news.softpedia.com/news/AMD-4GHz-Vishera-FX-8350-Coming-in-Q3-277647.shtml


Evo pošto se polako ali sigurno bliži Vishera, baziran na Piledriver arhitekturi koja je ustvari bitno poboljšana Bulldozer arhitektura, red je da krenemo sa diskusijama.

Ovaj članak sa Softpedie kaže da će FX 8350 raditi na 4 GHz, što je sasvim realno, mada postoji neka šansa da po defaultu radi na čak 4.2 GHz, zavisi koliko ispeglaju reviziju do kraja leta.


Molim ostale članove da kače linkove koje ja nisam našao i da razvijemo lepu diskusiju.


Takođe, možete ovde govoriti i o budućim AMD pločama za Vishera procesor, pretpostavljam da će top čipset biti ranije najavljivani 1090FX sa nativnom USB 3.0 podrškom.
 
Evo oprecnih "informacija"

http://hardware.benchmark.rs/hardware_vesti/ocekujte_amd_fx_8350_u_trecem_kvartalu

Vrh ponude je AMD FX 8350 i to je osmojezgarni model sa otključanim multiplikatorom, a radi se o modelu bržem od FX 8150 modela, koji radi na 3,6 GHz. Njegova turbo brzina je takođe brža od 4,2 GHz koliko se dobije kod FX 8150, ali kao što možete pretpostaviti precizni radni taktovi još uvek nisu poznati. Ono što može da se potvrdi je 16 MB keš memorije kao i TDP rejting od 125 W.
 
@Kosta
Koliki je sad napredak u odnosu na prethodnu verziju aka Bulldozer?
Na kom nivou ce biti novi osmojezgarni CPU?Uporedi mi najjacu najavljenu verziju klok za klok u odnosu na Bulldozer.
Da li su se sad izjednacili sa Thuban procesorima ili su odskocili nesto iznad?
Kakvo je stanje na polju potrosnje i zagrevanja?
Kad se ocekuje prodaja istih?
Da li se okvirno ista od ovog zna ili je sve konkretno pod znakom pitanja?
Nisam dugo bio u Bulldozer temi,prelistao sam samo unazad par postova i to je to ali nisam stekao nikakav zakljucak.
Doduse najmanje se pricalo o desktop varijantama..
 
U bre PCBeast, baš si me izbombardovao pitanjima. Pa ako si pratio dešavanja oko Trinity-ja onda znaš da Piledriver arhitektura ima 15 % bolje perfoprmanse u odnosu na Bulldozer. To je i pokazano u preview testu, imaš link negde na poslednjoj strani teme o Trinity procesoru.

Ništa od toga što si me pitao ja naravno ne znam, sada je ovo sve na nivou glasina i nagađanja, ali ono što mnogi na internetu pričaju je to da se od Vishera procesora očekuje da bude "onakav kakav je trebao biti Bulldozer", što u prevodu znači bitno bolji, tih oko 15 do max 20 % klok po klok u odnosu na Bulldozer-a.

Po onome što se priča, a i ja sam izvlačim neke zaključke naravno, zahvaljujući optimizacijama kao i onom clock mesh generatoru koji će biti ugrađen i Vishera procesore, potrošnja bi trebalo biti smanjena, e sad ne pitaj me ništa pojma nemam koliko. To ustvari niko i ne zna, jer AMD nije objavio konkretno ništa.

Druga stvar je da će korisnici, po svemu sudeći, najzad dobiti bolji procesor od Thubana, e sad nemojmo o procentima jer to ne bih znao. Ako nađeš nešto slobodno okači, kao što rekoh u uvodnom postu ova tema zato i služi, da se kače novi linkovi i komentarišu vesti.


Ono što mene najviše čudi je NEDOSTATAK bilo kakvih novih informacija o 1090FX čipsetu, vest je plasirana još krajem prošle godine da će taj čipset uvesti na AM3+ socket nativna 4 USB 3.0 porta i još neke sitnije promene, poput još dva dodatna SATA 6 konektora.


Što se tiče toga kad se očekuje, pominje se Q3, e sad ranije se pominjao oktobar-novembar datum lansiranja Piledriver arhitekture...
 
Poslednja izmena:
Samo mala ispravka vezana za koriscenje termina:

Arhitektura je Bulldozer (ili 15h), Piledriver je druga generacija procesora zasnovana na Bulldozer arhitekturi.
 
Samo mala ispravka vezana za koriscenje termina:

Arhitektura je Bulldozer (ili 15h), Piledriver je druga generacija procesora zasnovana na Bulldozer arhitekturi.

Da, dobro si to primetio, hvala na ispravci.


@ horvat


Sećam se te glasine, ali to je bilo još sredinom januara meseca i od tada više NIJEDAN izvor nije to pomenuo, niti sajtovi Vr-zone niti Techpowerup i drugi pouydani sajtovi. Izgleda da je ta glasina netačna. Ili se nešto žestoko krije za poslednji mement, kako bi se Intel šokirao, ili je u pitanju netačna glasina.

Evo ako tako gledamo onda je i 1090FX čipset pod znakom pitanja, jer se uopšte ne spominje u vestima još od decembra prošle godine. Sve je to maglovito, za sada.
 
Ne verujem da je 1090FX chipset pod znakom pitanja, ipak i za AMD treba da izadju ploce sa nativnom USB 3.0 i PCIE 3.0 podrskom, pitanje je samo sta ce jos od novina doneti, bilo je npr reci da ce Piledriver procesori imati Turbo 3.0 ali po novim rumorima AMD ce ipak zadrzati 2.0.

Pojavile su se bile i glasine o 140W verzijama agresivno klokovanog Piledrivera(to je onih baznih 4.2GHz) sa podrskom za cetvorokanalnu memoriju kao nekoj vrsti AMD pandana Intelovoj X79 seriji, koja bi zahtevala novi chipset i ploce ali to nikad nije potvrdjeno.

Ako nicega toga ne bude, onda za vlasnike AM3+ sa 990FX chipsetom nema nikakve potrebe investirati u novu plocu, ako bude implementacije cetvorokanelne meorije i novog Turba onda se vec situacija menja.
 
da da i ja sam primetio da se posle toga nigde nije pojavljivala ta glasina, zato i pitam da li je mozda neko drugde negde video ...

a isto tako na starim glasinama iz novembra prosle god, kazu da na 1090fx cipsetu nece ni biti PCIe 3.0 ... a od tada nisam nasao nikakve novije glasine o tom cipsetu...

tako da ako bas samo nativna usb 3.0 podrska bude razlika...onda je stvarno mizerna razlika za vlasnike 9xx
 
Pa opet se svodi na poznato: onaj ko već ima 990FX ploču nema nikakve potrebe da kupuje buduću 1090FX, jedino ako te ploče donesu nešto zaista novo, poput boljeg kvaliteta naponske jedinice i još nekih novinma u BIOS-ima, a ako novine budu samo nativni USB 3.0 onda naravno da stari vlasnici ploča neće menjati ništa, samo će kupiti FX 8350 i voila, uz update BIOS-a radiće besprekorno.


@ magny

Da li ti iskreno veruješ u tu priču o četvorokanalnom memorijskom kontroleru na AMD-u ??? Ja ne verujem niti sam i tada verovao kada se ta glasina pojavila. Četvorokanalni kontroler na AMD-u biće uveden kasnije, moja pretpostavka tek na Steamroller procesorima, dakle tek u trećoj generaciji Bulldozer arhitekture. Daj link, molim te, gde se pominje taj 140 W agresivno klokovani Vishera, ja to nisam našao do sada. Po nekim mojim saznanjima, biće Turbo 3.0 kao novina, ali PCI-E 3.0 neće biti omogućen ni na 1090FX čipsetu...
 
Ja racunam da ce USB3.0 sigurno imati, a ponadao sam se i cetvorokanalnoj memoriji. Mada kako odlazu Trinity i ne daju nikakve informacije o izlasku Veshera-e sve vise imam osecaj da ce se pojaviti oba tek pred katolicki bozic, taman na vreme za "shoping frenzy".
 
Pazi, nije realno da se tako brzo predstavi četvorokanalna memorija, jer to zahteva potpuno novi socket, a prioritet AMD-a je da i u ovoj generaciji ostane na AM3+ soketu. Zato sam i rekao ovo gore što sam rekao, to za quad-channel memoriju je bila samo patka i ništa više...

Da ne idem u off-line, iako imam neko svoje mišljenje zadržaću ga za sebe.


@ milanbb

Evo ti kao moderator možeš da nam daš neki svoj stav povodom svega ovoga što je izneto o Vishera procesoru, i neka tvoja predviđanja. Zamolio bih te, jer me interesuje tvoj stav. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto bi zurili sa novim socketom zbog cetvorokanalnog kontrolera kada su dobici mizerija. Ni PCI-ev3 se nije proslavio, barem ne sa trenutno aktuelnim kartama. Ono sto bih ja voleo je integracija PCI-e kontrolera u procesor i potpuno uklanjanje NB-a, na ploci jedan topli cip manje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto bi zurili sa novim socketom zbog cetvorokanalnog kontrolera kada su dobici mizerija. Ni PCI-ev3 se nije proslavio, barem ne sa trenutno aktuelnim kartama. Ono sto bih ja voleo je integracija PCI-e kontrolera u procesor i potpuno uklanjanje NB-a, na ploci jedan topli cip manje.

Grešiš, dobici u radu sa memorijom bili bi ogromni, pa pogledaj Intel LGA2011 procesore koliko brže radi ta platforma sa četvorokanalnom memorijom. Ne bi u svim aplikacijama bilo drastično brže, ali u audio-video kompresiji, Winrar, WinZip kao i svim 3D programima i Adobe CS5 i CS6 dobici bi bili dosta primetni. Slažeš se da to nije mala stvar.

Što se tiče intergracije PCI-e 3.0 unutar AMD procesora, to je još misaona imenica za AMD...kako stvari stoje to će se najranije desiti tek sa trećom generacijom Bulldozera, zvanom Steamroller, dok se još ni u najavi ne zna šta će doneti AMD Exavator, high end AMD platforma na 22 nm za 2014 godinu.
 
AMD vec ima cetvorokanalne DDR3 sisteme na serverskom G34 socketu (LGA 1974/1944 pina).

@kosta10: Nemam neki stav po pitanju Vishera FX-ova, verujem da ce biti ono sto je BD trebao da bude. Pozitivno je sto novim modelima i osvezavanjem ponude odrzavaju i podizu ASP svojih procesora, ali ono sto me mnogo vise 'brine' je (meni) potpuno nejasna AMD strategija sa cetiri aktuelna desktop/server socketa.
 
Ma ja ni ne računam te serverske varijante...to je AMD-u ionako zarada na veliko. Treba spustiti tu platformu i u desktop, pa se tek onda može reći da AMD ima neku ponudu kojom može parirati Intelu na high-end platformi, a po manjoj ceni.

Takođe, čitao sam neke review-e AMD Opteron Interlagos procesora i svuda ga šije Xeon zasnovan na Sandy Bridge-E arhitekturi. Dakle ima još puno tu posla za AMD da optimizuje to.

Zato sam i rekao da je to, pa 99.99 % sam siguran, ostavljeno za treću generaciju Bulldozer arhitekture, dakle na jesen 2013. godine najranije.
 
Poslednja izmena:
@kosta10: Nemam neki stav po pitanju Vishera FX-ova, verujem da ce biti ono sto je BD trebao da bude. Pozitivno je sto novim modelima i osvezavanjem ponude odrzavaju i podizu ASP svojih procesora, ali ono sto me mnogo vise 'brine' je (meni) potpuno nejasna AMD strategija sa cetiri aktuelna desktop/server socketa.

Mislim da ništa od toga do 2013. i prelaska na 28nm po svim x86 čipovima (GF i TSMC). Tu bi tranzicija na APU kao mainstream bila potpuna.
 
Grešiš, dobici u radu sa memorijom bili bi ogromni, pa pogledaj Intel LGA2011 procesore koliko brže radi ta platforma sa četvorokanalnom memorijom. Ne bi u svim aplikacijama bilo drastično brže, ali u audio-video kompresiji, Winrar, WinZip kao i svim 3D programima i Adobe CS5 i CS6 dobici bi bili dosta primetni. Slažeš se da to nije mala stvar.
Ne znam gde si ti gledao...

SBE_3960X_LGA2011_35.jpg
 
Ja sam mislio poređenje između trenutne BD platforme i SB-E platforme, pa naravno da ako porediš SB-E dual sa SB-E quad razlika i neće biti tako velika, ali ako porediš običan SB sa SB-E onda se vide razlike i koliko je zrelija LGA2011 platforma.

Što se tiče 28 nm, ima velikih indicija da će samo APU biti izrađivan u tom procesu proizvodnje, dok će high-end Steamroller biti izrađivan u 22 nm SOI procesu.
 
Pricam o dobicima koje donosi cetvorokanalni memorijski kontroler na desktopu, ne razumem tvoju zamenu teza sa platformama i njihovoj zrelosti.
 
Nismo se razumeli, Wild Boy. I ja pričam o tome, samo možda nisam bio dovoljno precizan od početka. Dakle, ako gledamo AMD i njegov način pristupa memorijskom kontroleru, očigledno da tu nešto nije kako treba čim čak i Sandy Bridge odnosi glatku pobedu u brzini rada sa memorijom u odnosu na AMD Phenom II i Bulldozer procesore.

Dakle, očigledno je i malom detetu da AMD već godinama zaostaje za Intelom na ovom polju, nekad manje a nekad više. AMD kad bi i napravio quad-channel platformu za desktop pitanje je da li bi stigao po performansama memorije Intelov Sandy Bridge-E, e o tome govorim. Dakle AMD se mora puno potruditi da najzad odradi ovaj deo svojih procesora kako valja.

Jer, pogledaj testove 16-core Interlagos procesora, imaš ih na netu. On ubedljivo zaostaje od serverske varijante SB-E procesora, Xeon-a. I to pored toga što ima quad-channel memorijski kontroler.



Nego, otidosmo u off, daj da se vratimo na Visheru. Šta ti očekuješ od ovog procesora, Wild Boy, daj nam neko svoje predviđanje ?


Izvinjavam se moderatoru na ovolikom off-u, neće se ponavljati više.
 
Ao kosta covece, odluci na cijoj si strani :D

Intel LGA 2011 je serverska platforma spustena u desktop sa ne-serverskim cipsetom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge-E

Ovde lepo mozes videti sta je u stvari SB-E. Ne treba ni u jednom trenutku zaboraviti koliko je mocan Intel i koliko im je jednostavno da naprave cipset i prakticno celu platformu samo za umlacivanje AMD-a :) QuadChannel memorija, 10-15MB L3 kesha, visi klok, vise jezgara..... sve to daje bolje rezultate u odnosu na SB.


Voleo bih da vidim gde ce AMD sa FM1/2 socketima, posto ne vidim svrhu AM3+ trenutno.
 
Voleo bih da vidim gde ce AMD sa FM1/2 socketima, posto ne vidim svrhu AM3+ trenutno.

Workstation platforma? Piledriver dolazi sa IOMMUv2 što bi u kombinaciji s GCN trebalo omogućiti HSA, odnosno omogućiti da GCN "izravno" koristi x86_64 adresni prostor. Takođe ima neke koristi za virtualizaciju.
 
Poslednja izmena:
Ako Piledriver u FX izdanju pokaze performanse u blizini IB onda ima smisla. Ne kazem da sam nezadovoljan kako se stvari razvijaju, BD je za mene veoma zanimljiv kao arhitektura - PD bi mogao da bude dobra konkurencija IB, ali jednostavno ne razumem potrebu za toliko socketa.
 
Meni se BD dopada. Na Linuxu rastura a jeftin je. Pored toga, nisu svi testovi na netu baš objektivni. Sad baš jedan tip na slo-techu izvodi svoju bateriju benchmarka upoređujući FX8120 sa i5 3570K na tri različite frekvencije i AMD tu uopšten ne stoji loše, naprotiv.

Piledriver je kozmetičkiu ulepšan ( jači TLBovi, poliranja kod branch predikcije i prefetcha itd itd) ali ništa se suštinski neće menjati. Mene eto pomalo "žulja" relativno uski instrukcijski dekoder na modulu ali očigledno da stvar u preksi radi dovoljno dobro.

Što se tiče x86 platforme, treba reći da je ova sad negde u zenitu i da se ne očekuju neka drastična ubrzanja. Nema više onih vremena gde je svaki prelazak na novu geometriju donosio ohoho ubrzanja.
Sada je udaren plafon termičke disipacije a pored njega nije rešena masa drugih problema. Zato Intel sa svojih 22nm ne pravi ubedljiviju razliku BTW.

Pored toga, čak i da tih problema nema, malo šta je još moguće uraditi sa starim x86. Cela fora te arhitekture je ionako kompatibilnost sa postojećom bazom, koja se polako gubi.

Tako da nije više merilo koliko posla može da uradi neci core u skundi nego koliko mu energije za to treba. CPU jedinice su manje više dosta brze za ono što rade. Za ono što nisu, to je ionako *****no napisano ili traži masivno paralelni pristup.
 
Eh da evo i linka:

http://slo-tech.com/forum/t521497/0

Ima više strana, njegovi testovi ne počinju baš prvim postom.

Tip je kupio Intel platformu, spičio kroz nju bateriju benchmarka, prodao ju, nabavio AMD kombinaciju i ponovio sve.
 
quad u odnosu na dual u odnosu na single je jedna velika 0 ;)
Nikakvog benefita nema
 
quad u odnosu na dual u odnosu na single je jedna velika 0 ;)
Nikakvog benefita nema

Zavisi od toga šta radiš. Meni na Gentoou recompile sistema zna da upregne i preznoji sve "konjiće". :D

Isto tako je fino ako možeš da radiš više zahtevnijih stvari u isto vreme bez bitnih smetnji i štekanja. Meni se quad-core dopada i prilikom sledećeg upgradea definitivno ću ići na što više coreova.

Za sad sam sasvim zadovoljan sa PhII 955BE i ne vidim neki veliki razlog, koji bi opravdao upgrade.

Sa druge strane, da mi sutra ccrkne koji bord ili CPU, ne bih se puno dvoumio oko nabavke FX-8150.

Jeste da Vishera dolazi uskoro ali puno razlike ionako nema a već i Bulldo na Linuxu rastura, posebno na prilagođenom i za njega kompajliranom kodu...
 
lol,mislio sam na quad channel (memorija) ne na quad core (procesor)
Ista stvar je sa pcie3,i donekle sa latencijama i klokom memorije. ;) Izuzev bench testova,razlike u radu skoro i da nema ;)
Dakle ko voli neka da 200e vise na marketing ;)
 
Poslednja izmena:
Ah, to. Quad channel bi znao da rastura na strojevima tipa Trinity, gde bi recimo dve banke mogle da piče generaciju slike i GPU operacije a preostale dve da opslužuju primarno CPU.

Bile bi zgodne i za recimo optimizovani kod. Kako tvrdi SemiAccurate, Vishera neće imati peti modul na AM3+ zbog nedovoljne propusnosti DDR3+.

Meni to baš i ne zvuči ubedljivo, ali verujem tome da veća propusnost i/ili manja latencija dobro dođe kod više coreova....
 
Vrh Dno