Šta je novo?

AMD Phenom X4 9850 Bottleneck?

Voxi

Cenjen
Učlanjen(a)
24.10.2012
Poruke
25
Poena
154
Hteo bih da uzmem karticu GTX 460 (1GB DDR5,256-bit) pa me zanima da li bi je ovaj procesor tzv bottleneck-ovao?:)
 
To mi je veliko olaksanje,valjda ce moci bar na 2.7,pitacu na overclock sekciji!
 
Ja mislim da hoce, drug ima Radeon 4890 i opasno su mu trokirale neke igre zbog Phenom 9450 procesora. Overclock na 2,6GHz mu je pomogao, ali za to je bio potreban Z600 sa 2 glasna ventilatora.
 
Njegov ima dosta sporiji takt-2.1 ghz a moj-2.5 meni nece biti prob na 2.7 oc
 
Voxi :
Taj procesor srče struju a tvoja ploča nije baš klokerski raspoložena (slaba naponska sekcija za proc) tako da nisam baš siguran da ti je pametan OC.
 
Taj CPU otprilike radi kao Athlon II x4 procesori.

Naravno, taj CPU nikada nece videti 3600MHz, kao ovaj moj iz potpisa, na primer.

na 2,7GHz ce sigurno kociti GTX460, a tek na 2,5GHz...

U FULLHD rezoluciji primetno manje, zavisi i od igrice - ali konacan odgovor je:

Da, kocice. Sve zavisi od korisnika, da li ce njemu to smetati, i koliko...

Nije problem Agena kao Agena, vec njen slab pocetni - i maksimalni radni takt.

Za GTX460 je barem 3000MHz minimum, po mom misljenju.
 

Prilozi

  • 3DMGeForceGTX280.JPG
    3DMGeForceGTX280.JPG
    279.4 KB · Pregleda: 39
  • 3DMscreenshot4850CrossfirePhenom9950.JPG
    3DMscreenshot4850CrossfirePhenom9950.JPG
    305 KB · Pregleda: 34
3,1GHz je nezamisliv klok za bilo koji slabiji Phenom X4 procesor.
 
Zamisliv je na 9950. Imao sam 9950 i mogao je na 3,1GHz.

Kull, nije bas sve u sintetici. na 3,1GHz bi taj CPU ispratio korektno GTX280 i GTX460. GTX460 je ipak za nijansu jaca kartica, onako, usput.. :)
 
Korektno ne znaci da nema bottleneck-a (sto je bilo njegovo glavno pitanje) i sigurno znam da ga je bilo sa tadasnjim grafickim kartama, a kamoli sa novijim. Druga stvar je dal' je to coveku prihvatljivo ili nije. Ukoliko ispadne da njegov CPU ne moze da pridje ni 3GHz stabilno, GPU ce bas da se gusi.
Evo ga i CrysisDX9 test sa GTX280 i poredjenje sa tabelom techpowerup-sajta. Oni su koristili neki intel cpu, ali sad zaista ne mogu da se setim koji. Razlika oko 10%.
 

Prilozi

  • CrysisDX9_1280_2XAA_GTX280.JPG
    CrysisDX9_1280_2XAA_GTX280.JPG
    310.5 KB · Pregleda: 36
Korektno ne znaci da nema bottleneck-a (sto je bilo njegovo glavno pitanje) i sigurno znam da ga je bilo sa tadasnjim grafickim kartama, a kamoli sa novijim. Druga stvar je dal' je to coveku prihvatljivo ili nije. Ukoliko ispadne da njegov CPU ne moze da pridje ni 3GHz stabilno, GPU ce bas da se gusi.
Evo ga i CrysisDX9 test sa GTX280 i poredjenje sa tabelom techpowerup-sajta. Oni su koristili neki intel cpu, ali sad zaista ne mogu da se setim koji. Razlika oko 10%.
Hoce biti OK sa Phenomom II X4 955?Cuo sam da taj moze na am2+ ploce.
 
Prema Gigabyte sajt-u cak i ta tvoja plocica ga podzava sa BIOS-om F6A, ali pise da AM3 CPU mora biti do TDP-a 95W! (ploca ima slabasnu 3+1 faznu VRM sekciju)
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3270#
Postoji takav Phenom II X4 955 ali ne znam dal ga ima kod nas. (uglavnom su 125W TDP modeli)
Phenom II X4 + GTX 460 je prilicno bolji nego kombinacija sa ovim procesorom kojega sad imas, mada nista te ne kosta da probas i sa ovim, mozda budes zadovoljan.

Posto ti je ploca bas slabasna, ti tesko mozes da overklokujes taj Phenom koji imas a ni bilo koji drugi s plocom kompatiblini noviji CPU. Tebi zapravo treba kompletna zamena. Ako ti je bas hitno da zamenis graficku mozda je i bolje da je koristis sa postojecom masinom pa nek radi kako radi sve dok ne skupis para za nov CPU, plocu i memoriju.
 
Poslednja izmena:
Koji CPU bi mi preporucio da moze na ovu plocu i da moze da istera GTX 460?
 
I sam si svestan da je to tvoje mrtva platforma i da si na "kraju puta". Po meni je besmisleno ulagati dodatno novce u to. Ponuda novih AM3 procesora u radnjama je ionako slaba jer su i oni "otpevali svoje", eventualno polovno mozes da nadjes model po zelji. Takodje ti ponavljam da tebe muci "95W TDP" limit. Ovo znaci da si ogranicen za vecinu bolje klokovanih i mocnijih modela plus sto ti je moguci overklok jako ogranicen. Naravno pre svega treba da flashujes BIOS na poslednju izdatu verziju F6A.
Najbolje sto jos ima da se nadje, a da ti odgovara su Phenomi II X4 945 ili 955, ali moraju biti 95W TDP modeli. Imas i Phenom II X4 840 (koji nazalost nema L3 kesh) ali ima relativno visok takt 3.2GHz i postoji samo kao 95W TDP.
Ima jos poneki 95W model zaostao na trzistu (npr. Athlon II X4 oni su svi 95W ili nize) ili X3, odnosno X2 medjutim kao sto sam ti vec napisao preskupi su, a otpevali su svoje.
 
Poslednja izmena:
Radice 955 na difoltu sa tom plocom, ako radi ta Agena, jer oba imaju 125w tdp.. Samo nemoj overklokovati.
 
Cudno je da CPU Support lista za Gigabyte M68M-S2P navodi kompatiblinost sa AM2 i AM2+ 125W TDP modelima medjutim kod AM3 je izostavljena i stoji najvise 95W TDP. Mozda nije dobro napisano ili je u pitanu nesto drugo.
U svakom slucaju Voxi moze da proba sa nekim od ovih Phenoma X4 945 ili 955 jos uvek dostupnih na trzistu, a sad tek vidim i da je prethodno naveo da ima "dosta AM2+ ploca" pa onda ce valjda da nadje neki kombo koji radi.
 
Poslednja izmena:
OK,da li je ovo dobra konfiguracija X4 965 i ta msi ploca?
 
Vrh Dno