Šta je novo?

AMD Phenom II X2 555 BE Unlock

La.Prestige

Slavan
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruke
3,559
Poena
305
Uzeo sam juce CPU iz naslova i otkljucao mu dva dodatna jezgra na ploci iz potpisa(MSI 870-C45). Sistem se najnormalnije podigne, bez ikakvih bugova i slicno. Proverio sam sta kazu programi Core Temp i CPU-z: (Ove kockice na slikama pravi graficka jer sam je prepekao :smoke: :p)





Prepoznaju 4 jezgra i bacio sam se na testiranje stabilnosti. Prvo sam pokrenuo Cinebench 11.5 verziju da vidim kako CPU renderuje i kako se ponasaju jezgra. Sve je proslo bez problema i dobio sam dobar skor za phenom B55 na stock frekvenciji.



Zatim sam pokrenuo vec dobro poznati LinX, koji optereti procesor do krajnjih granica. Stavio sam da prodje 50 krugova. Memorija je na All ali on je od 4gb uposlio samo 3, ne znam zasto?? Prosao je svih 50 krugova bez problema, max temperatura je bila 60 stepeni sa Box kulerom.



Uverio sam se da je sve u redu sa procesorom i da je uspesno otkljucan. Pustio sam 1080p film i radilo je bez problema. :)

E onda odjednom totalni preokret, sta god da pokrenem, izbacivalo je errore. Znaci sistem nije stabilan. Zamenim procesor za moj stari Athlon II x2 i sa njim sve odlicno radi, svugde ulazi bez problema. Ubacim Phenom, pokrenem WoT igru - crashuje, pokrenem google chrome - crashuje, pokrenem IE i on crashuje. Instalacija je isto pucala i nije mi dozvoljavao skoro ni jednu aplikaciju da pokrenem. Evo i slika:





Dakle prijavljuje neki problem u memoriji. Kod Top Gear-a recimo cekam 10 sek da pusti video i onda izbaci ovu poruku, kada idem na X, onda radi najnormalnije. Odmah sam pomislio da je ipak procesor u pitanju (jer sa drugim radi najnormalnije) ali sam i dalje bio zbunjen jer je procesor prosao sve testove i super radio. Odradio sam ponovo LinX 50 testova i opet je bilo sve u redu. Jer mi nista drugo nije preostalo, otisao sam u BIOS i malo cackao jezgra. Posle nekoliko kombinacija, uverio sam se da 3 jezgro nije ispravno i da se prilikom koriscenja istog javljaju izvesni problemi. Ali opet kazem, sa tim istim jezgrom je prolazio sve testove i sve najnormalnije radilo, BSOD ni jednom nije izbacio od kada sam stavio CPU. Ostavio sam upaljeno 1,2 i 4 jezgro i sa ta 3 jezgra sistem radi super. Nije mi dao djavo mira i otisao sam u BIOS i ukljucio samo 1 (glavno) i to 3 - falicno jezgro. Procesor je OPET prosao sve testove i najnormalnije radio ali su mi programi pucali (WOT, Google Chrome, IE...). Sada sam vratio na ona 3 dobra jezgra i sada sve radi super. Ali me stalno kopka i zanima kako to falicno jezgro pravi na takav nacin probleme a pre toga je istestiran dobro, zbog toga sam i otvorio ovu temu. Da li treba u BIOS-u nesto podesiti ili sta vec jer ja nemam bas previse iskustva sa otkljucavanjem jezgara. :S:
 
Poslednja izmena:
Dobar je to CPU i sa 3 jezgra. Dobro ce da ti radi. Jos mozes da pogledas neki bolji cooler od tog AMD-ovog, i neki overclock i terace to lepo. A sto se tice testova, ako je prosao specificne CPU testove, ne mora da znaci da nema neku "falinku". To se najbolje oceni u radu, sta god da radis. Dal' je to igranje igara ili neki 1080p film. Ako ti samo to jezgro kada je otkljucano pravi problem, znaci da je sa greskom i nema ti druge nego da ga ne diras ;) Nazalost. Pozz ;)
 
Poslednja izmena:
To sam vec probao, napisao sam pri kraju. Ustanovio sam da se problemi javljaju sa trecim jezgrom. Nista, ako ne dobijem odgovor koji sam trazio do prekosutra, ide CPU na dobos. :) Taman sutra da mu isprobam max OC i dosta od mene. ;)
 
Znam, video pri kraju, pa zato modifikovao post :p Ako pod "dobos" mislis na "reklamaciju", sumnjam da ce da je priznaju jer on ide kao x2, a ne kao, x3, x4. U svakom slucaju igraj se maximalno s njim i vidi sta moze :D
 
Znam, video pri kraju, pa zato modifikovao post :p Ako pod "dobos" mislis na "reklamaciju", sumnjam da ce da je priznaju jer on ide kao x2, a ne kao, x3, x4. U svakom slucaju igraj se maximalno s njim i vidi sta moze :D

cenim da pod dobos misli da ga proda:) iako je to zaista lep cpu,i steta da se prodaje samo zato sto ne radi kao x4:) i jedan od najboljih dual cpu(ok i i3 je dobar da se ne ljute drugari intelovci-ali da vidim tog i3 koji moze da se otkljuca na i5:D)
 
Poslednja izmena:
cenim da pod dobos misli da ga proda:) iako je to zaista lep cpu,i steta da se prodaje samo zato sto ne radi kao x4:) i jedan od najboljih dual cpu(ok i i3 je dobar da se ne ljute drugari intelovci-ali da vidim tog i3 koji moze da se otkljuca na i5:D)
:D Moguce i to :D Slazem se da je extra CPU, a u odnosu na AII X2 250 (koji ima gdin La.Prestige), a pogotovo kao x3 je stvarno bolji. Sve zavisi od La.Prestige-a i njegovih zelja, naravno i novca koji je dao/zeli da da za CPU :D
 
Pod dobos sam pre svega mislio na prodaju procesora. :)

U svakom slucaju jos cu se malo poigrati sa njim i jos bolje razmisliti da li ga prodavati i ponovo uzimati punokrvni Phenom II X4. Treba mi jaci CPU zbog 3D Programa, a koliko - toliko i zbog novijih igara, koje cu (nadam se) ove zime otpikati.

Jos samo jedno pitanje: Koja graficka bi bila skladna(ni preslaba ni prejaka)sa ovim Phenomom x3? OC se podrazumeva, videcemo dokle. Ciljam na neki 6850 ili jos bolje EVGA-inu GTX 560, sta vi mislite?
 
Zavisi koliko bi ti snage voleo da grafa ima, i naravno od kolicine novca kojim raspolazes. U svakom slucaju nijedno resenje nije lose. Mala napomena vezana za grafe -= GTX 560 Ti > GTX 560 > HD 6850 =- i to se donekle i odrazava na njihove cene.
Na ovom linku imas detalnije testove sve tri graficke pa mozes da pogeldas koja bi otprilike zadovoljila tvoje potrebe:
Kod:
http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-560-amp-edition-gtx-560-directcu-ii-top,2944.html
Iskreno mislim da bi ti GTX 560 (non Ti) vrsila pos'o :p
 
Poslednja izmena:
Sve ja to znam, imao sam svojevremeno X4 970 i MSI-jevu GTX 570 ali sam , usled neplaniranih troskova, morao to sve da rasprodam. Sada raspolazem sa dosta manjim budzetom, dok se ne oporavim finansijski ( :) ), pa bih mogao izdvojiti za neki Mid-End segment gde spadaju te dve karte. Tebi hvala za objasnjenje, a ja cu prvo da vidim sta da radim sa procesorom pa tek onda da predjem na grafu. :)
 
Jesi li probao da povecas napon CPU-a? Digni ga na 1.4V i verovatno ce ti raditi i to jezgro, deluje mi da mu samo treba jos malo voltaze.
 
Na to sam odmah ciljao jer u suprotnem ne bi prolazio testove. Samo da nadjem voltazu u BIOS-u pa da i to probam. :)
 
Podigao V-Core na 1,4V i V-CPU-NB na 1,2 ali opet pucaju igre i web browseri. Cak sam i frekvenciju vratio na def(3,2Ghz) ali nista. Sta sad, picimo sa 3 jezgra i to je to. ;)
 
Probaj da menjas LLC u biosu (davno sam to cackao, valjda se tako zove opcija). Imas -2%, -4 itd...probaj i 1.45v
 
Kolika je max dozvoljena voltaza? Meni je na 1,36V pocrveneo brojeve kao nije bezbedno. A kada sam stavio na 1.4V imao sam osecaj kao da u sprziti CPU :d
 
Prema specifikaciji procesora max voltaza je 1.4-(1.425V):
Kod:
http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%20II%20X2%20555%20-%20HDZ555WFK2DGM%20%28HDZ555WFGMBOX%29.html
Mada ima korisnika koji stavljaju i vece voltaze iako to nije bas najbolje resenje a ponekad i nepotrebno. Nije poenta da se samo nabije voltaza do besvesti.
Probaj da polako povecavas voltazu do vrednosti od 1.4V i vidi kako ce CPU da se ponasa, mozda posle maaaalo samo povecas do 1.425 ali naravno samo ako imas bolji cooler od stock varijante.
Obavezno tokom testova prati temperature i pazi da ne prelaze previse van granica normale.
 
Imam na njemu namontiran stock cooler ali pre kupovine novog, hteo bih da se uverim da li se otkljucava CPU u X4. Zato cu, kako si napisao ici do 1.425V i ako ni tad ne bude bilo stabilno to jezgro, necu vise cackati! :)
 
U principu, mozes slobodno da ides na 1.45v cisto za test stabilnosti, pod uslovom da ti je T ispod 60C. Preko 1.4V se ne preporucuje za svaki dan, ali ti treba da ustanovis da li je cpu defektan ili jednostavno trazi prevelik napon (sto je takodje defekt, samo blazi). Inace, drzao sam i na 1.5 C2, C3 na 1.45, za kratko vreme nista ne brini samo prati temperature da ne predju 60
 
Na 1.420V nista, na 1.430V nista, na 1.450V jedva stabilan. Onda sam mu krno 1.46V i evo ga radi kao Zmaj. Dakle ipak mu treba napona i napona. Stavio sam ga na 3,4Ghz i necu vise jer je Box cooler u pitanju ali kad mu stavim aftermarket hladjenje ima da ga silujem samo tako! :)
 
Pretpostavio sam da je do voltaze, ona je u 90% slucajeva, a probao sam dosta primeraka.
Mozes da smanjis radni takt na 2.8-3GHz i da smanjis voltazu na 1.4 za svaki dan, bolje quad na 3ghz nego dual ili triple core na 3.4

edit: kazes na 1.45 jedva stabilan. To ne postoji, ili je stabilan ili nije ;) ako radi na 1.45 ostavi ga na 1.45 ili ovo gore navedeno

edit2: neces uspeti daleko sa klokom takvog procesora, moj 560BE je otkljucan i na default voltazi prolazi 8 sati linxa, ali svaki pokusaj OC-a se zavrsava na 3.7. Tvoj nece uspeti preko 3.5, jednostavno ce traziti preveliku voltazu
 
Poslednja izmena:
Ma i ovo će mi biti dovoljno. Nego samo da pitam još nešto: Da li je bolje ostaviti CPU ovakav (4 core, 3.4Ghz) na visokoj voltaži, ili zaključati ovo poludefektno jezgro i ostaviti ga na def voltaži (3 core, 3.8Ghz)? Preko zime ću ga koristiti isključivo za Gaming uz neku 6850/6870? Da li igre mogu da rade dobro i sa 3 jaka jezgra ili mora baš 4?
 
Pa testiraj, vidi sta ti baca vise frejmova. To bar nije tesko, provrtis par gaming testova i vidis. Mada licno ne bih drzao prevelike voltaze na box-u
 
ne znam samo kako ce ti naponska podnositi 1,45 i x4..... za trenutak sam pomislio da je 770 c45 pa sam se zacudi kako ti uopste drzi 1,45 :)

gledaj da nakacis neko hladjenje na naponsku...
 
Poslednja izmena:
Vratio sam ga na Phenom II x3 i klokovao na 3,8Ghz na def voltazi. Mnogo bolja varijanta jer pre svega ne opterecujem naponsku a i imam dosta, dosta veci OC potencijal. A i dosta je bolje za aplikacije koje vide do 2 jezgra, jer 2x 3,8Ghz vs 2x 3Ghz je znacajno bolje. Igrice tek treba da testiram kada mi stigne graficka mada mislim da ne bih trebao imati problema.
 
Vratio sam ga na Phenom II x3 i klokovao na 3,8Ghz na def voltazi. Mnogo bolja varijanta jer pre svega ne opterecujem naponsku a i imam dosta, dosta veci OC potencijal. A i dosta je bolje za aplikacije koje vide do 2 jezgra, jer 2x 3,8Ghz vs 2x 3Ghz je znacajno bolje. Igrice tek treba da testiram kada mi stigne graficka mada mislim da ne bih trebao imati problema.

mislim da je bolje da ga drzis kao x4 za nove igrace...sad ja sam uporedjivao bas skoro phenome x2/x4/x6/ i x8... rekao bih da je pravi optimum sada x4 (moj 555 nije bio raspolozen da radi kao x4:))

sa stabilnim x4 imas sigurno cpu dobar narednih bar godinu dana za vecinu igara:)
 
Poslednja izmena:
Koliko ljudi toliko misljenja :) i ja mislim slicno kao solomon, ali probaj sam i vidi sta ti vise odgovara (za x4 obavezno downclock na 3ghz zbog undervoltovanja)
 
Mislim da si uradio pravu stvari...i ja bi ga da drzao na 3.8 x3. jel ikako moguce na 4ghz x3 makar i na 1,42??
 
@solomonbg,

Drzao sam ga ja kao X4 jedno vreme ali sam pre svega morao da ga underclockujem kako bi radio. A bio je veliki rizik drzati ga na toj voltazi pa sam se odlucio da ipak idem na sigurno. Znas onu nasu, bolje vrabac u ruci nego golub na grani. :)

Sada mi trenutno radi kao X3 na 3,8Ghz i to mi je skroz dovoljno za sada. Uporedjivao sam i ja phenome za igrice i otprilike znam kako stvari stoje. 2 jezgra je malo za danasnje igre a 3 je knap (uporedjivao GTA IV, Crysis 2 i BF3). 3 jezgra na 3,8 mogu koliko toliko da se nose sa sadasnjim igrama i ne prave neku preveliku razliku od phenoma X4 (barem sto se igara tice). Slazem se da je x4 bolji za duze staze ali plan mi je da u Junu promenim platformu (Z68 ili X79 videcu), zato sam i uzeo CPU od 50e da izdrzi jos pola godine. :) :)

@Ateluv,

Pa trebao bi da moze, to cu probati kada nabacim neki aftermarket cooler. Na boxu mi je i 3,8 puna kapa.
 
Kod AMD je bitna temperatura, tj da ne prelazi 62c.
Kolika ti je voltaza ca cpu?
Ako nije 1.5 ili vise a temp ne prelaze 62c, slobodno ga drzi tako, quad je svakako bolji od dual cora. ;)
 
Temperatura ne prelazi 60 stepeni. Voltaza je trenutno 1,44 na B50 i radi kao 3,4Ghz. To je najnizi napon na kom rade sva jezgra.
 
Kod AMD je bitna temperatura, tj da ne prelazi 62c.
Kolika ti je voltaza ca cpu?
Ako nije 1.5 ili vise a temp ne prelaze 62c, slobodno ga drzi tako, quad je svakako bolji od dual cora. ;)

sa ovim se svakako slazem za quad, iako je istina 555 jedan od najboljih dvojezgranih cpu
 
Nazad
Vrh Dno