Šta je novo?

AMD noviteti za 2006!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lukija

Čuven
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poruke
3,302
Poena
755
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7900X + Arctic Cooling Liquid Freezer ii 360 A-RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi
RAM
G.SKILL F5-6000J3038F16GX2-TZ5N 2x16GB, 6000MHz@30-38-38-96, 1.35V
GPU
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER
Storage
Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G, Kingston FURY Renegade SFYRD/2000G, 2 x WD4003FZEX (RAID1)
Zvuk
Realtek ALC4080, Altec Lansing 621
PSU
FSP Hydro Ti PRO 1000W
Kućište
be quiet! Silent Base 802, 4 x SILENT WINGS 4 140mm high speed
Monitor
Acer Predator XB273U NV
Miš & tastatura
Keychron V6, Logitech G903 Hero
Laptop
MacBook Air M1
Mobilni telefon
Realme GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
U moru nagadjanja ito prilicno promasenih najzanimljivija mi je glupost kada autor AMD-ovce naziva teksasanima! AMD-ovo sediste je u Silicijumskoj dolini, a procesore prave u Drezdenu. Razvojni timovi su im rasporedjeni u Nemackoj, Indiji, Japanu i saveznim drzavama Kalifornija i New York!
Sve u svemu jos jedan clanak koji dokoni autori pisu u nedostatku pravih vesti i pametnijeg posla!
 
Poslednja izmena:
Nedjo, ja kapiram da je ovaj 5K izmisljen za mene
da mogu da startujem dva kvejka odjednom
 
Founded in 1969 and based in Sunnyvale, California

One AMD Place
P.O. Box 3453
Sunnyvale, California 94088-3453
(408) 749-4000
TWX:910-339-9280
TELEX:34-6306

Da li se Sunnyvale nalazi u Silicon Valey?

A evo zasto ih on naziva Teksasanima:
http://www.amd.com/us-en/Corporate/AboutAMD/0,,51_52_502_12841,00.html

2002: Hector Ruiz, Austin resident and alumni of the University of Texas at Austin, is named CEO
 
Poslednja izmena:
Evo Roadmapa:

Najupecatjlivija chnjenica je kasnjenje od godinu dana a Intelom u domenu prelaska na komercijalno upotrebljiv 65nm proces...
 

Prilozi

  • roadmap.gif
    roadmap.gif
    24.4 KB · Pregleda: 162
  • info.gif
    info.gif
    21.5 KB · Pregleda: 131
Nedjo je napisao(la):
Evo Roadmapa:

Najupecatjlivija chnjenica je kasnjenje od godinu dana a Intelom u domenu prelaska na komercijalno upotrebljiv 65nm proces...

Znaci kad sam ja rekao da AMD kasni najmanje 9 meseci i svi su mi se smejali da je to bilo zato sto sam bio previse optimistican? :d
 
Oko razloga kasnjenja se moze samo nagadjati. Od vise mogucih teorija meni, prema chinjneicama do kojih sam dosao, najrealnije zvuci ona prema kojoj je uzrocnikkasnjenja zelja za implementacijom "sSOI" tehnologije u proizvodni proces. Zahvaljujuci "sSOI" tehnologiji, AMD bi bez generalnog redizajna ili promene jezgra mogao da se nosi sa Intelovim Conroeom u naredne dve godine, kliki je period za koji se predpostavlja da ce trebati AMD-u do sledece znacajne mikroarhitektonske promene.

No, da se vratimo nazad Roadmapama! Evo Sempronovog "zivotnog puta":
Kao sto se da videti, AMD je iskoristio prelazak na DDR2 da malo "appuje" Model Rating oznake u odnosu na identicne frekvencije kod aktuelnog "Sempija". Tako najslabiji Sempron AM2, oznake 3000, ima iste karakteristike kao Sempron 2600 sada! Doduse, aktuelni Sempron nema DualChannel podrsku, a ovaj em ce imati DC, em ce mu semoci "pridruziti" neka brzza DDR2 memara... testiranja ce pokazati, ali mozda je ipak moglo biti realnije da je 1.6GHz/128KB L2 AM2 Sosket Sempron dobio 2800 umesto 3000 uznaku...
Ono sto je svakako pozitivno, jeste konacna unifikacija platforme za Low/Mid i High segment).
:wave:
 

Prilozi

  • sempron-2.jpg
    sempron-2.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 103
  • sempron-1.jpg
    sempron-1.jpg
    76.5 KB · Pregleda: 99
Nedjo je napisao(la):
Oko razloga kasnjenja se moze samo nagadjati. Od vise mogucih teorija meni, prema chinjneicama do kojih sam dosao, najrealnije zvuci ona prema kojoj je uzrocnikkasnjenja zelja za implementacijom "sSOI" tehnologije u proizvodni proces. Zahvaljujuci "sSOI" tehnologiji, AMD bi bez generalnog redizajna ili promene jezgra mogao da se nosi sa Intelovim Conroeom u naredne dve godine, kliki je period za koji se predpostavlja da ce trebati AMD-u do sledece znacajne mikroarhitektonske promene.

Err, ovde si kontradiktoran sam sebi. Ako kasne godinu dana, a Conroe izlazi uskoro (ove godine), znaci da u prvih godinu dana (koliko kasni sa 65nm) AMD nece imati konkurenciju Conroe chipu. Povrh toga iskreno receno sumnjam da ce Conroe potrajati dve godine tj. da ce Intel cekati da ga AMD stigne po pitanju procesa.

Cini mi se da dolazi tesko vreme za AMD cisto sa ekonomske tacke gledista, imaju tehnologiju imaju resenja ali implementacija kasni i isplativost i ekonomicnost joj je slabija nego kod konkurencije.

Nego posto cujem da AMD organizuje "tajnu" veceru ne bi bilo lose da ih neko pita da li ce stvarno izaci Opteron na 3GHz i koliki ce mu biti TDP.
 
Nismo se razumeli. Sto se proizvodnog postuka tice, AMD ce kasniti za Conroe-o par meseci (intel shipuje 65nm od pocetka godine, ali Conroe stize u masinama za "back to school" sezono, sto smanjuje gap izmedju Windsora i Conroe-a), ali ce se u tom periodu Toledo moci nostiti sa onim sto Conroe donese, obzirom na rafiniranost AMD-ovog 90nm procesa i freqvencija koje mogu da izguraju sa njim...

Kad sam rekao Conroe i dve godine, mislio sam na tu "novu arhitekturu" (znaci navoda su ovde u kontekstu bezimenosti iste"). Ono, imace Conroe potomke, a da bi se AMD nosio sa njima treba mu odlican 65nm proces... Obzirom da im 90nm jo uvek "radi" poao, bolje je da u ovom periodu uloze dodatni napor i porade na usavrsenju 65nm postupka i "cinculiranje" opreme u FAB36, nego da to rade posle kada Conroe pocne da jaca i brzinski i kolicinski...

Ja bih pre rekao da za AMD dolaze "izazovna" vremena. Ova jezicka razlika cisto zbog cinjenice da AMD ove odine dobija znacajno prosirenje kapaciteta i mnogo ce lakse moci da se bore za svoj trzisni procent. Tesko bi bilo da nema novih linija, da nema 300mm wafera i da nema novog proizvodnog postuka. Ovako, cak i sa 90nm procesorima na 300 mm waferima, mocice da se suprodstave Intelovom, pre cenvnom, nego tehnoloskom izazovu!
Poz
Nedjo
P.S
Ja nemam ni malo sumnje da ce izaci Opteron na 3 GHz. K8 arhitektura to moze podneti, sto je dosta overklokera dokazalo, a sa dobrim 65nm postupkom 3 GHz sa uobicajenim TDP-om od stotinjak wati zvuci sasvim realno, zar ne? O kakvoj "tajnoj veceri" pricas??
 
Izgleda da ce izaci Opteron na 3 Ghz u 90nm za Socket AM2, kao i dvojezgarni na 2.8 Ghz. Evo i linka !
Uostalom, to i ne cudi mnogo, AM2 ploce ce imati naponske jedinice sertifikovane do 95A, Socket939 rade sa procesorima do 80A, sto naravno ne znaci da ne mogu da izvuku i vise, ali fabrika garantuje do 80A. ;)
Sada prakticno, kada je 65nm proces na pomolu, 90nm je usavrsen do maksimuma. Ne mogu da tvrdim da bi moglo da se izvuce i 3.2 Ghz, ali 3 Ghz bi sigurno moglo u 90nm.
U 65 nm procesu iz AMD-a bi mogli da ocekujemo prvo Dual Core procesore na bar 2.8-3 ghz, uzimajuci u obzir nesavrsenost novog proizvodnog procesa i mainstream proizvode na 2.4 i 2.6 ghz, a godinu dana od ovog trenutka najjaci DC modeli bi mogli da rade na max 3 ghz, dakle nekih 200 mhz vise nego u 90nm.
Od Conroea i Meroma ne ocekujem nista vise od 2.8 ghz, ali u svakom slucaju onda ce biti goosto :banana:
 
audiofreak je napisao(la):
Err, ovde si kontradiktoran sam sebi. Ako kasne godinu dana, a Conroe izlazi uskoro (ove godine), znaci da u prvih godinu dana (koliko kasni sa 65nm) AMD nece imati konkurenciju Conroe chipu. Povrh toga iskreno receno sumnjam da ce Conroe potrajati dve godine tj. da ce Intel cekati da ga AMD stigne po pitanju procesa.
Intel ce brze bolje da se odma' prebaci da 45nm proces :d Mislim da ce imati konkurentski proizvod i te kako, barem u desktop, workstation i server segmentu.
audiofreak je napisao(la):
Cini mi se da dolazi tesko vreme za AMD cisto sa ekonomske tacke gledista, imaju tehnologiju imaju resenja ali implementacija kasni i isplativost i ekonomicnost joj je slabija nego kod konkurencije.
A po cemu to zakljucujes? Po cemu je to AMD sad u losijoj poziciji nego prosle ili pretprosle godine?
audiofreak je napisao(la):
Nego posto cujem da AMD organizuje "tajnu" veceru ne bi bilo lose da ih neko pita da li ce stvarno izaci Opteron na 3GHz i koliki ce mu biti TDP.
Total Dissipation Power ce mu biti manji nego Typical Dissipation Power na Prescott-u na 3 ghz! :d
 
drfedja je napisao(la):
A po cemu to zakljucujes? Po cemu je to AMD sad u losijoj poziciji nego prosle ili pretprosle godine?

Po tome sto Intel vec uveliko radi sa isplativijim procesom i sto ima mnogo konkurentnije proizvode nego prosle ili pretprosle godine.

drfedja je napisao(la):
Total Dissipation Power ce mu biti manji nego Typical Dissipation Power na Prescott-u na 3 ghz! :d

Samo nemoj da zaboravis da ce 3GHz Prescott koji ce se "takmiciti" sa 3GHz Opteronom po pitanju TDP biti u 65nm odnosno Cedar Mill jezgro. ;)
 
audiofreak je napisao(la):
Po tome sto Intel vec uveliko radi sa isplativijim procesom i sto ima mnogo konkurentnije proizvode nego prosle ili pretprosle godine.
Jeste, popravili su se, presli su na novi proizvodni proces, ali u mobile segmentu su i dalje baje, sto se tice odnosa performance/Watt.
audiofreak je napisao(la):
Samo nemoj da zaboravis da ce 3GHz Prescott koji ce se "takmiciti" sa 3GHz Opteronom po pitanju TDP biti u 65nm odnosno Cedar Mill jezgro. ;)
Pa 3 Ghz Prescott/Cedar Mill je bez preterivanja jedno 60-65% sporiji od Opterona tom istom taktu.
Uostalom sta kog briga ko ima isplativije procesore, ako se nekom ne isplati, propasce, a ako AMD propadne i TI ces placati tri puta vise tvog PentiJuma. :d
Ovako je svima dobro. :wave:
 
Poslednja izmena:
Ako je HKEPC-ov roadmap Semprona tačan, AMD neće ponuditi bog zna šta u low-end segmentu. Iskreno, nisam više ni očekivao, ali neću reći da sam razočaran dok ne budem video cene. U odnosu na Socket 754 Semprone novi modeli će doneti samo dvokalni memorijski kontroler (bar se nadam) i podršku za DDR2 memoriju, što neće doneti neka ubrzanja.
Nadao sam se da će AMD ovaj put manje kasniti za Intelom u tranziciji na sitniji proizvodni proces, ali vidim da nema ništa od toga. Pre će stići i Conroe nego 65 nm AMD-ovi čipovi. Sad sve zavisi od toga šta će Intel biti u stanju da uradi sa svojom novom arhitekturom. Conroe bi mogao biti dobar, bar ako je suditi prema Intelovoj dosadašnjoj praksi da naizmenično izbacuje odlična i očajna jezgra.
 
drfedja je napisao(la):
Pa 3 Ghz Prescott/Cedar Mill je bez preterivanja jedno 60-65% sporiji od Opterona tom istom taktu.

Pa zato sam i rekao "takmiciti" po pitanju TDP-a (a ne performansi).
 
Pa obicno se takmice po pitanju performance per Watt .... A ako je neki CPU sa slicnom disipacijom 65% brzi, onda nema sta dalje da se prica. :D
 
Sa tim "watima" su uveli vestacko "odredjivanje" kao nekog kvaliteta. Po nekim mikrotehnoloskim zahvatima etchinga procesora, i jeste potrebna bolja tehnologija, ali samo za izradu.
65nm je "sazvakana", i jedino im preostaje da market manageri produze vreme "koriscenja" "starijih" tehnologija. Uveliko se "adaptira" tehnologija 30nm, a nisu "isplatili" ni devedeseticu.
 
Ja nista nisam razumeo sta si ti vladd hteo ili si rekao!?
 
Rano jutro je, :D , kakvo pisanje takvo i nerazumevanje. Mislim da ne zele, ukratko, da puste "novitete" dok ne isplate veci deo troskova za tehnologiju 90nm, i deo 65nm. To je, po meni, razlog da se "ceka" 2007 godina za "plasman" proc-a sa 65nm strukturom jezgra.
 
Gresis ;) ne funcionise to tako sa procesima proizvodnje i troskovima!
 
Malo sam "umesan" u nano-tehnologije. Ovih dana se "priprema" ispitivanje CF4 i njegovo "ponasanje" pri "etching"-u. Kao "deo" priprema, ispitivanje laboratorijsko, ponasanje plazme i doticnog gasa....bla bla.
Elem, celo (sitno) igranje, je izmedju 25 i 50 mil$, obavljace se sledecih nekoliko meseci, malo u Francuskoj, malo(vise) u SAD, kod nas je doslo "do plafona". Implementacija tako "sitnog" segmenta je jako brza, ali maske ce morati da pretrpe izmene... Ostale segmente "pripreme proizvodnje" ne znam, ali dok dodje do "stancovanja" jezgara, "prave proizvodnje"...ima troska.

Poz.
 
:Klanjanje
Respect!
 
Poslednja izmena:
Dakle, menjaju se ploce i memorije, ali zasto, ZASTO i cooleri? Svi koji imaju aftermarket cooler morace ili da dokupe adapter (ako ga proizvodjac napravi) ili da prakticno bace skupocene coolere i kupe nove zahvaljujuci novom retention mehanizmu. Stvarno mi nije jasno zasto je i mehanizam pa samim tim i cooler morao da se menja kad su dimenzije socketa i clearance isti kao za S939, a AMD tvrdi da ce termalna envelopa biti ista ili manja?

EDIT:
Aha sad mi je jasno...

Athlon 64 FX62 Windsor 2x1 MB 125 W 2.8 GHz

Ne bih rekao da je to isti TDP kao pre :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Prvo, mene ovaj test podseca na ovaj cuveni test:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/print/athlon64.html

PET meseci pre zvanicne premijere, ruje su izbacile "test" Athlona64. Taj procesor koji su oni testirali nikada nije izasao!

"Toma" (odomacena skracenica za Tom's hardware Guide, iako Tom Pabst odavno vise nije na celu te izdavacke kuce) je napravio slican, na prvom mestu senzacionalisticki clanak, koji ce im dobrano izokretati brojac, ali je njegova upotrebna vrednost mizerna!

Novi retention mehanizam za kuler, kao si ti lepo sugestivno naveo na pocetku svog gorenjeg posta, je tu zbog mogucnosti montiranja masivnijih kulera zbog povecane termalne karakteristike novih FX procesora! Nije da ljudi nisu overklokovali aktuelne X2-ke na 2.8 GHz sa postojecim kulerima, ali je resenje sa cetiri tacke za fixiranje mnogo bolja solucija za one koji kane montirati masivna hladjenja na AM2 ploce!

E sad,ono sto ti verovatno znas, ali ne navodis, jeste da AMD daje maximalne disipacione karakteristike za KOMPLETNU gamu procesora u doticnoj familiji! tih 125W jeste za sve FX procesore u AM2 socketu!
Takodje, nisi naveo ono sto definitivno "nije isto" - AMD ce ponuditi trzistu DualCore procesore sa termalnom karakteristikom od 65W!

Naravno, AM2 je prilika za novi talas kulera! Proizvodjaci kulera su sigurno zahvalni AMD-u na ovom "poklonchicu"!

Takodje, ono sto AM2 procesori takodje treba da "zavrte" je i rtziste chipsetova! Stoji ono da AM2 procesori mogu da rade sa aktelnim chipsetovima i to je jedna od lepota AMD-ovog dizajna, ali 'vidija, ATI, SIS i VIA moraju prodavati nesto novo (doduse VIA nista novo nije prodala jos od KT333 :d), tako da na leto stizu RS600 i CK5-nesto..., sto dodatno diskvalifikuje ovaj "test"...

Naravno, samo nekome ko se neseca spisanija THG-a u proslosti nece biti nista cudno u tome sto za dve nedelje pocinje prvi ovogodisnji IDF, na kome ce Conroe dobiti ime i na kome ce se o njemu doznati mogo vise nego jesenas!
 
Poslednja izmena:
Izgleda da cemo od Conroe-a imati obrnutu situaciju od sadasnje (ali manje izrazenu):
Intel ce imati bolji IPC i nizi klok i biti brzi u igrama, dok ce AMD biti brzi u obradi media (veci memorijski bandwidth).
Recimo da ce se manje latancije memorije kod AMD-a potrti sa velikim cache-om Conroe-a.
 
Nedjo je napisao(la):
Novi retention mehanizam za kuler, kao si ti lepo sugestivno naveo na pocetku svog gorenjeg posta, je tu zbog mogucnosti montiranja masivnijih kulera zbog povecane termalne karakteristike novih FX procesora! Nije da ljudi nisu overklokovali aktuelne X2-ke na 2.8 GHz sa postojecim kulerima, ali je resenje sa cetiri tacke za fixiranje mnogo bolja solucija za one koji kane montirati masivna hladjenja na AM2 ploce!

Samo sam hteo da kazem kako eto AMD misli na korisnike i dizajnira unapred cuvajuci kompatibilnost i praveci zalog za buducnost :-devil-:

Bah, nek me neko sad uveri da nisu mogli takav retention mehanizam vec na S939 da stave, a od Intela se ocekuje da Conroe radi sa i915 chipsetom.

Sto se tice max TDP, i Intel takodje navodi max TDP ali posebno za svaki takt sto znaci da ima hladnijih i toplijih primeraka procesora koji rade na istoj frekvenciji (sto zavisi od Vcore) ali npr. ni jedan Pentium D 930 ne prelazi 95W TDP.

Nedjo je napisao(la):
Takodje, nisi naveo ono sto definitivno "nije isto" - AMD ce ponuditi trzistu DualCore procesore sa termalnom karakteristikom od 65W!

Hoces da kazes da ce taj TDP od 65W da bude sa 90nm dual-core? Ako je tako onda se izvinjavam sto sam propustio to da pomenem. Ali ako ciljas na 65nm, onda ne smeta sto sam izostavio jer to ionako nece jos godinu dana da se pojavi.

Nedjo je napisao(la):
Takodje, ono sto AM2 procesori takodje treba da "zavrte" je i rtziste chipsetova! Stoji ono da AM2 procesori mogu da rade sa aktelnim chipsetovima i to je jedna od lepota AMD-ovog dizajna, ali 'vidija, ATI, SIS i VIA moraju prodavati nesto novo (doduse VIA nista novo nije prodala jos od KT333 :d), tako da na leto stizu RS600 i CK5-nesto..., sto dodatno diskvalifikuje ovaj "test"...

Kazi ti meni sta moze da se zavrti kad je jedino southbridge potreban za tu platformu?!?? Nema novih standarda ni u najavi pogotovo ne necega sto valja ubaciti u southbridge!

Prema tome, najpostenije bi bilo da priznas da je AM2 socket samo refresh AMD platforme isforsiran zbog neocekivane popularnosti i jeftinoce DDR2 memorije koja je lagano pocela da pokazuje svoje potencijale. Kao takav nerealno je ocekivati da ce doneti bilo sta novo sto u suprotnom taboru vec nije vidjeno odavno.
 
mcekovic je napisao(la):
Intel ce imati bolji IPC i nizi klok i biti brzi u igrama, dok ce AMD biti brzi u obradi media (veci memorijski bandwidth).

Ovo ce u velikoj meri zavisiti od softvera.

mcekovic je napisao(la):
Recimo da ce se manje latancije memorije kod AMD-a potrti sa velikim cache-om Conroe-a.

Recimo da AMD vise nece imati tako male latencije kad jednom predje na DDR2 i da ce Conroe imati manje nego Prescott/Presler/Cedar Mill pa bi trebali biti tu negde osim sto AMD nece sebi moci da priusti veliki L2 dok ne predje na 65nm.
 
audiofreak je napisao(la):
Samo sam hteo da kazem kako eto AMD misli na korisnike i dizajnira unapred cuvajuci kompatibilnost i praveci zalog za buducnost :-devil-:
Novi kuler ipak košta manje nego nova matična ploča. Bar oni kuleri koje sam ja imao priliku da montiram, ne računam one Zalmane od dva i po kila. :D
Ali u pravu si, AMD je zaista trebao da ostavi stari sistem kačenja kulera koji je bio odličan.

audiofreak je napisao(la):
Prema tome, najpostenije bi bilo da priznas da je AM2 socket samo refresh AMD platforme isforsiran zbog neocekivane popularnosti i jeftinoce DDR2 memorije koja je lagano pocela da pokazuje svoje potencijale. Kao takav nerealno je ocekivati da ce doneti bilo sta novo sto u suprotnom taboru vec nije vidjeno odavno.
DDR2 memorija nije neočekivano postala popularna, svi su već odavno znali da će ona vremenom postati dostupnija i jeftinija od DDR1 memorije. Kako se čini, Socket AM2 procesori i jesu samo refresh starih modela koji sada koriste DDR2 memoriju, ali je kruna još uvek na glavi AMD-a, tako da će Intel morati da ponudi nešto bolje da bi je povratio posle duže vremena. Budući da su i Conroe i Socket AM2 procesori još uvek daleko od komercijalne prodaje, treba se uzdržati od navijanja dok ne budemo pouzdano znali sve o njima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno