Šta je novo?

Hardver AMD ili Intel?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Labradorian

Zapažen
Učlanjen(a)
04.04.2023
Poruke
4
Poena
1
AMD ili Intel?

Šta je najisplativije trenutno - Amd ili Intel, ili jednostavno ništa nije TRENUTNO isplativo?

-Amd socket traje duže od Intelovog. (Mada, mislim da i amd postaje sličan intelu po tom pitanju ili se varam?)

-Jači Intelovi procesori su jeftiniji od Amd-ovih i daju bolje performanse.

-Intel se više zagreva, a još i planiram mini-ITX kupiti, što znači da se ta kućišta teže hlade.

-Matične ploče za Amd su skuplje u odnosu na one namenjene Intelu. (DDR5)

-Da li sačekati još par meseci i tada sklapati konfiguraciju? Dobra strana je da će možda nešto pojeftiniti i to da izlaze nove komponente, a loša strana je gubitak vremena.

Takođe planiram kupiti mini-ITX kućište - Coolet Master NR200P Max - uz koji se dobija dodatne komponente. (Ako može neko da me odvrati od kupovine ovog kućišta bilo bi dobro, inače dajem 100-150e više, rekao bih? Ali tako želim ovo kućište! Samo me nervira što ima stakleni panel sa strane, a ne čelični. Bar u našim prodavnicama, online u opisu proizvoda kako sam pročitao, su se prodavali sa staklenim panelom, a i kod mađara/ipon na kupujemprodajem takođe. Jeste da sa staklom deluje elegantnije, ali me uhvati neka anksioznost jer sam u strahu da nekim slučajem slomim stakleni panel. Takođe može sugestije za standardne, mikro i mini kućišta, predlozi i saveti.) (Usput me zanima kako se likovima koji dobavljaju iz Mađ. isplati taj posao, prodaju po većoj ceni? Ali su i dalje jeftiniji nego kod nas, je l? Nisam baš upućen.))

Budžet je oko 180. hiljada za sada, takođe ne planiram kupiti grafičku sada. Što znači procesor sa integrisanom grafičkom.
Ako uzmem intel - onda 13700k, ako uzmem amd - onda 7700x (Iznenađen sam koliko su nove generacije amd procesora slabije i skuplje od intelovih, ili ja nešto propuštam pa ne primećujem?)


Već duže vremena nemam računar, oko 5. god, i ovo će mi biti prva konfiguracija da samostalno sklapam. Imam u teoriji neku konfiguraciju, ali je bolje raspitati se i potražiti neki savet. Nije problem i ako konfiguracija pređe 180. hiljada, ako sam ovoliko skupio do sada i čekao 5. god., onda mogu još malo skupiti i čekati.

Ako ne odgovorim na vaše sugestije odmah - ne zamerite mi. Hvala puno.
 
AMD AM5 socket će imati podršku do 2025, kako je rečeno a iduće godine treba da izađu Zen 5 procesori, ne znam tačno kada.
Sa Intelove strane, sprema se novi LGA1851 socket koji bi trebalo da bude podržan do 2026. ali za sada ostaju na trenutnoj Raptor Lake arhitekturi (dakle 13000/14000 serija). Tek krajem 2024. se očekuje nova Intelova arhitektura...

Dakle, što se dugovečnosti tiče i nema neke razlike. I jedni i drugi nude sockete koji će biti zamenjeni 2025/26., i jedni i drugi izbacuju nove serije procesora iduće godine. Zvrčka je što AMD-ov socket ostaje isti a Intel će imati refresh. Ali i trenutne Intelove ploče nude sasvim dovoljno stvari da zadovolje bilo koga, ne znam šta će novi s1851 doneti sem malo više PCIe linija za bolju PCIe 5.0 podršku (što se za sada pokazalo beskorisno)...

TL;DR Funkcionalno, isti đavo.

I Ryzen 7000 i Intel 13/14000 procesori se greju poprilično i trebaće ti seriozno hlađenje, osim ako te zanimaju samo igre. U igrama se ne greju toliko i poslužiće pristojan vazdušni kuler. U svakom slučaju, ne gine ti undervolting/tweakovanje da se obori temperatura...

NR200P Max je dobar izbor, ako ćeš ITX mašinu i odgovara ti ugrađeni AIO. Koliko znam, nisi ograničen na stakleni panel, ima i metalni s rupama u kompletu, raspitaj se. ITX ploče je teško naći ali ne nemoguće, pogledaj šta Mađari imaju na Iponu.

Ako ti se ne žuri mnogo sačekaj oktobar, Intel bi trebalo da objavi neke vesti za nedelju-dve...
 
Šta je najisplativije trenutno - Amd ili Intel, ili jednostavno ništa nije TRENUTNO isplativo?
ja bih išao na AMD samo iz razloga što nema u ponudi procesore sa velikim i malim jezgrima, kao što ima Intel
(Iznenađen sam koliko su nove generacije amd procesora slabije i skuplje od intelovih, ili ja nešto propuštam pa ne primećujem?)
u kom smislu slabije?
osim ako te zanimaju samo igre.
mislim da ga ne zanimaju pošto sada ne planira grafičku karticu.

znači, budžet 180.000 rsd tj malo preko 1.500 € za ITX konfiguraciju bez grafičke a koja će možda kasnije doći 🤔
 
Poslednja izmena:
Skoro sam imao sličnu dilemu. Mnogo znači za koju namenu ti treba računar. Meni za CAD su bitne single core performanse te su u uži izbor ušli Intel 12. i 13. generacija i AMD 7000 serija.
Naginjao sam AMD-u zbog nove i dugovečnije platforme, ali sam na kraju uzeo i5 12600K i DDR4 ploču jer je razlika u odnosu na AMD 7000 i DDR5 bila skoro 100 evra.
Da sam uzimao DDR5 platformu uzeo bih definitivno AMD jer su cene i performanse vrlo slične (doduše kako za koju primenu).
 
AMD AM5 socket će imati podršku do 2025, kako je rečeno a iduće godine treba da izađu Zen 5 procesori, ne znam tačno kada.
Sa Intelove strane, sprema se novi LGA1851 socket koji bi trebalo da bude podržan do 2026. ali za sada ostaju na trenutnoj Raptor Lake arhitekturi (dakle 13000/14000 serija). Tek krajem 2024. se očekuje nova Intelova arhitektura...

Dakle, što se dugovečnosti tiče i nema neke razlike. I jedni i drugi nude sockete koji će biti zamenjeni 2025/26., i jedni i drugi izbacuju nove serije procesora iduće godine. Zvrčka je što AMD-ov socket ostaje isti a Intel će imati refresh. Ali i trenutne Intelove ploče nude sasvim dovoljno stvari da zadovolje bilo koga, ne znam šta će novi s1851 doneti sem malo više PCIe linija za bolju PCIe 5.0 podršku (što se za sada pokazalo beskorisno)...

TL;DR Funkcionalno, isti đavo.

I Ryzen 7000 i Intel 13/14000 procesori se greju poprilično i trebaće ti seriozno hlađenje, osim ako te zanimaju samo igre. U igrama se ne greju toliko i poslužiće pristojan vazdušni kuler. U svakom slučaju, ne gine ti undervolting/tweakovanje da se obori temperatura...

NR200P Max je dobar izbor, ako ćeš ITX mašinu i odgovara ti ugrađeni AIO. Koliko znam, nisi ograničen na stakleni panel, ima i metalni s rupama u kompletu, raspitaj se. ITX ploče je teško naći ali ne nemoguće, pogledaj šta Mađari imaju na Iponu.

Ako ti se ne žuri mnogo sačekaj oktobar, Intel bi trebalo da objavi neke vesti za nedelju-dve...
Hvala ti na odgovori i izvini što odgovaram tek sada.

Ne planiram da računar koristim recimo 15. sati pod velikim pritiskom, pa mislim da bi AIO vršio posao.
Kućište mi se prilično sviđa i još je odlično što se dobijaju dodatne komponente - AIO, napajanje itd.
Cooler Master napajanja, kako kažu, nisu baš kvalitetna, osim ona pod oznakom "80 plus gold", koji se i dobija uz ovo kućište.
E sad, ne znam koliko je kvalitetan AIO koji se dobija uz ovo kućište, a generalno AIO bi trebalo biti bolji nego Air cooling? Samo što AIO nije izdržljiv kao Air cooling u smislu što ima više mehaničkih delova i samim tim veće šanse da se nešto pokvari. Tu je dodatni problem curenje vode, koji može da se desi iz više razloga. Nemam iskustva sa AIO i bar se nadam da neću imati prevelikih problema. Ovo gore što sam naveo je nešto što sam pročitao online, pa, ako imaš iskustva s tim, slobodno podeli tvoje mišljenje.
Što se tiče staklenog i čeličnog panela na kućištu. Na zvaničnom sajtu sam i pročitao da se u kompletu dobijaju oba, i bio sam zbunjen kada sam na našim sajtovima i na iponu, pročitao da se dobija stakleni panel bez da su nagovestili da se dobija i dodatni čelični panel. Ja se nadam da, bez obzira što piše samo stakleni panel u opisu, da se dobija i čelični, jer tako i piše na zvaničnom sajtu.
Kada sam ranije pitao jednog prodavca sa kupujemprodajem da li se dobijaju oba panela, on mi je delovao kao da nije previše upućen, nego je samo kopirao i nalepio specifikacije koje pišu na iponu, pošto dobavlja od te prodavnice, a na iponu piše samo stakleni panel. I ništa više od toga nije mogao da mi kaže.
(Ako znaš koji su pouzdani prodavci sa KP, bilo bi mi od pomoći. Hvala.)

Što se tiče Intelovih procesora, nije problem da sačekam još nedelju-dve, pa da vidimo. Što se tiče Intelovih ploča, s obzirom da Intelove ploče nude sasvim dovoljno stvari da zadovolje korisnika, kako kažeš, onda je to to.
ja bih išao na AMD samo iz razloga što nema u ponudi procesore sa velikim i malim jezgrima, kao što ima Intel

u kom smislu slabije?

mislim da ga ne zanimaju pošto sada ne planira grafičku karticu.

znači, budžet 180.000 rsd tj malo preko 1.500 € za ITX konfiguraciju bez grafičke a koja će možda kasnije doći 🤔
Hvala ti na odgovoru i izvini što odgovaram tek sad.


Da, kasnije bi trebalo doći grafička. Pokušavam sklopiti komp kojeg ću imati duže vremena bez nadograđivanja, pa je samim tim ovo najrealnije kompromisno rešenje u mojoj situaciji. Mada sam se takođe i pitao, da li da ipak uzmem i grafičku, ali kvalitetne grafičke nimalo nisu jeftine i ostale komponente bi bile slabije, pa samim tim komp neće biti preterano od pomoći na duže staze.

Upoređivao sam intelove i amd procesore sličnog cenivnog ranga i ispalo da je intel jeftiniji i daje bolje performanse. Ma, nebitno je, znam da su i Amd i intelovi procesori veoma dobri, tako da bi cena igrala ključnu ulogu. Gore-dole nekoliko procenta razlike u performansama neće igrati ključnu ulogu.

E sad, koje su ključne razlike između standarnih kućišta i ovih malih, misliš li da je bacanje para kupiti malo kućište? Želim da čujem i sugestije po pitanju kućišta.
Ja sam išao time šta je meni dovoljno. U malim kućištima idu i manje matične, koje ne daju puno fičrsa, što je sasvim ok, jer ja nisam zahtevan. Neću koristiti više od jedne grafičke, ne treba mi 3-4 slota za ssd itd. A, i idealno bi bilo da to bude manje kućište koje neće zauzimati previše prostora ako već ne mora u odnosu na moje potrebe. Ali, ako imaš neke sugestije po pitanju kućišta slobidno reci, možda mi bude od pomoći. Ne mora nužno da bude malo kućište, ali bi meni lično sasvim odgovaralo malo kućište. Jedino ako ću planirati da prodam negde u bućnosti to kućište, pa ako prosečni korisnici računara zahtevaju veća kućišta i matičnu, pa bi dobro došlo u tom smislu veće. Mada, pitanje je da li bih uopšte i prodao to kućište, previše mi se sviđa.
Skoro sam imao sličnu dilemu. Mnogo znači za koju namenu ti treba računar. Meni za CAD su bitne single core performanse te su u uži izbor ušli Intel 12. i 13. generacija i AMD 7000 serija.
Naginjao sam AMD-u zbog nove i dugovečnije platforme, ali sam na kraju uzeo i5 12600K i DDR4 ploču jer je razlika u odnosu na AMD 7000 i DDR5 bila skoro 100 evra.
Da sam uzimao DDR5 platformu uzeo bih definitivno AMD jer su cene i performanse vrlo slične (doduše kako za koju primenu).
Hvala ti na odgovoru i izvini što odgovaram tek sad.


Planiram da sklopim konfiguraciju koja će opstati na malo duže staze, jer ne planiram da je nadograđujem, pa zato uzimam DDR5.
Ali, dok ne nabavim grafičku neću ništa zahtevnije raditi.

Ono što sam ja zaključio je da AM5 ITX matične ploče su skuplje nego one namenjene Intelu, i Amd 7000 procesori takođe u odnosu na Intel 13gen, pa bi možda cena igrala ključnu ulogu, pošto nema neke velike razlike između Amda i Intela. (Ne znam, možda ja grešim, možda nisam dovoljno pretraživao.) U početku sam želeo Amd jer sam mislio da će biti jeftiniji, za sada mi je opcija da uzmem Intel, ali ću još razmisliti i ne isključujem Amd nikako.
 
Nazad
Vrh Dno