Šta je novo?

AMD Athlon X4 840 - problem sa jezgrima

Damirche

Zapažen
Učlanjen(a)
27.06.2023
Poruke
17
Poena
5
Imam AMD Athlon X4 840 sa 4 jezgra ali moj windows kaže uključena 2. Problem je kod igrice jedne pre pokretanja izbaci grešku da je pronašao 2 jezgra a potrebna su 4. Znači ja njih imam po ovom procesoru ali kako ih aktivirati. Koliko je pametno čačkati to?
Sve opcije koje mogu voleo bih da mi neko napiše ovde. Hvala
 
U biosu onom msconfig pa advance... stoji 2. Ja to dirao nisam. Možda sam sebe isključio. Stavim ja na 4 pa čekiram i restart. On stoji na 4. Otvorim task manager pa cpu piše cores 2
Да ниси у Биосу искључио?
Videću kući kad dođem da li je baš u biosu prilikom pokretanja windows uključeno ono multi core
 
Poslednja izmena:
Imam uefi bios kako tamo ukljuciti sva jezgra procesora?
 
Pogledaj u cpuz sta pise za procesor, koliko jezgra. Proveri i u Device Manager koliko jezgra pokazuje.
Inace ako se dobro secam Athlon X4 840 jeste sa 4 jezgra ali u dva modula pa se mozda zato "vide" samo 2.
Mozda da proveris u bios-u da li je ukljucen CMT, zatim isto bios da li je "CPU core control" setovan na AUTO ?
Apdejt bios-a ?
 
Pogledaj u cpuz sta pise za procesor, koliko jezgra. Proveri i u Device Manager koliko jezgra pokazuje.
Inace ako se dobro secam Athlon X4 840 jeste sa 4 jezgra ali u dva modula pa se mozda zato "vide" samo 2.
Mozda da proveris u bios-u da li je ukljucen CMT, zatim isto bios da li je "CPU core control" setovan na AUTO ?
Apdejt bios-a ?
U cpu z kaže 4 jezgra, u tasku 2. Onaj bios u sistemu podesio na 4 i cekirao. Restart i opet u tasku stoji 2.
Nisam primetio da u uefi biosu piše negde cmt i šta to znači?
 
msconfig>boot>advanced options za instaliran OS pa vidi jel ukljucena "number of processors opcija"
 
msconfig>boot>advanced options za instaliran OS pa vidi jel ukljucena "number of processors opcija"
Jeste čekirao sam na 4, bilo je pre svega na 1. Desetak puta probao sve kombonacije pa restart i opet u tasku cores 2
Meni i u device manageru stoji 4 kolone za imenovani procesor jedna ispod druge
 
Odčekiraj opciju "Number of Processors" i restartuj windows. To bi trebalo da reši problem.
 
Cekaj jel kaze 2 cores 4 threads ili obrnuto?
"Meni i u device manageru stoji 4 kolone za imenovani procesor jedna ispod druge"
Device Manager lepo vidi sva cetri jezgra.

jer ti u "Number of Processors" ovako izgleda:
sshot-2023-12-06-[1].jpg
 
Pa koliko vidim i cpuz i Device Manager vide sva cetiri jezgra.
Task menager vidi dva modula i cetiri logicka jecgra. Meni ovo izgleda sve ok.
Samo decekiraj "Number of Processors".
 
Pa koliko vidim i cpuz i Device Manager vide sva cetiri jezgra.
Task menager vidi dva modula i cetiri logicka jecgra. Meni ovo izgleda sve ok.
Samo decekiraj "Number of Processors".
Probao i to ali isto. Možda je u biosu problem šta mislite da li može da se proba sa resetom cmos baterije? Ja u ovom mom biosu ne vidim gde je cpu biranje jezgra
 
Isto ne vredi . ne znam u cemu je probelm

evo slike

Nema problema. Task Manager ti ispravno prikazuje procesor. Athlon X840 sadrži dva modula dok se jedan modul sastoji od dvije ALU ili jedne FPU jedinice. Zbog toga ti task manager oprikazuje pod "cores" broj modula, a pod "logical processors" broj ALU jedinica.
 
Odradi se Cinebench ili neki benchmark pa uporedi rezultate
 
Nazad
Vrh Dno