Šta je novo?

ALSA i KDE

  • Začetnik teme Začetnik teme DusaN
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

DusaN

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
5,102
Poena
875
Instalirao sam AlSA drivere ako ¹to i pi¹e u uputstvu i u shellu rade odlično, bez problema pu¹tam mp3ove. Ali kada odem u X (KDE) sem onog startnog zvuka ni¹ta vi¹e neće da pu¹ta. Ako pustim neki mp3 u XMMS zablokira XMMS. Kako da namestim da i u KDEu imam zvuk?
I jo¹ jedna stvar, po¹to je u AlSAi po defaultu mutiran zvuk ja lepo u alsa-mixeru sve namestim i pojačam kako mi odgovara i sa alsa-ctl-om sve snimim, i sledeći put (posle restarta) kada koristim zvuk moram opet da podesavam sve u alsa-mixeru, kako da on to snimi i posle ponovo učitava kada mu treba?

Sada koristim OSS/linux i on ima ograničenje od 3 sata, a nemam crack, a ionako ga ne bi koristio da ne moram po¹to, po meni, nije nekako u duhu linuxa.
 
I zašto dođavola kada otkucam veliko l on ispisuje malo?

A kada stavim US keyb ispisuje kako treba (primer LLLLL)
 
I meni je blokirao XMMS, a to sam rešio gašenjem aRts servera (u KDE opcijama). Rešenje jeste glupo, ali me je mrzelo da tražim bolje, pošto ionako uvek isključim sve sistemske zvukove.

YU tastatura ne valja, bar u Mandrejk distribuciji, jer ju je radio neki Pablo Saratxaga, prema slikama tastature sa MSDOS 6.22 uputstva 🙂 (pogledaj u /usr/X11R6/lib/X11/xkb/symbols/, fajl yu). Zato sam uzeo SR tastaturu, prvo nju prepravio (i ona je imala neke kuriozitete), a onda od nje napravio YU tastaturu. Zakačio sam oba fajla, kopiraj ih u onaj gore direktorijum.
 
Caslav je napisao(la):
I meni je blokirao XMMS, a to sam rešio gašenjem aRts servera (u KDE opcijama). Rešenje jeste glupo, ali me je mrzelo da tražim bolje, pošto ionako uvek isključim sve sistemske zvukove.

YU tastatura ne valja, bar u Mandrejk distribuciji, jer ju je radio neki Pablo Saratxaga, prema slikama tastature sa MSDOS 6.22 uputstva 🙂 (pogledaj u /usr/X11R6/lib/X11/xkb/symbols/, fajl yu). Zato sam uzeo SR tastaturu, prvo nju prepravio (i ona je imala neke kuriozitete), a onda od nje napravio YU tastaturu. Zakačio sam oba fajla, kopiraj ih u onaj gore direktorijum.

A kako onda da aktiviram tu tastaturu, kad je po defaultu ukljucena US? U KDE-u iz preferences menija moze da se doda YU tastatura, pa se onda prebacuje sa CTRL+ALT+K, ali ja koristim gnome desktop.
 
DusaN je napisao(la):
Instalirao sam AlSA drivere ako ¹to i pi¹e u uputstvu i u shellu rade odlično, bez problema pu¹tam mp3ove. Ali kada odem u X (KDE) sem onog startnog zvuka ni¹ta vi¹e neće da pu¹ta. Ako pustim neki mp3 u XMMS zablokira XMMS. Kako da namestim da i u KDEu imam zvuk?
I jo¹ jedna stvar, po¹to je u AlSAi po defaultu mutiran zvuk ja lepo u alsa-mixeru sve namestim i pojačam kako mi odgovara i sa alsa-ctl-om sve snimim, i sledeći put (posle restarta) kada koristim zvuk moram opet da podesavam sve u alsa-mixeru, kako da on to snimi i posle ponovo učitava kada mu treba?
Sada koristim OSS/linux i on ima ograničenje od 3 sata, a nemam crack, a ionako ga ne bi koristio da ne moram po¹to, po meni, nije nekako u duhu linuxa.

A koji Linux distribuciju koristis?
Npr. ja od Mandraka 8.x vise nemam tih problema, odmah posle instalacije imas zvuk, dok sam ranije morao sve rucno konfigurisati, da zapamti setovanja (procackaj u etc-u).
Inace procitaj Alsa How-to sve je fino objasnjeno.
Oss je islo bez problema i imao sam i crack za njega ali nazalost vise ga ne mogu koristiti posto je bila verzija za neki stariji kernel.
 
Nazad
Vrh Dno