Šta je novo?

Alienware 17 R3 (i7 6820hk, gtx 980m) problemi

Evo, ovo je moj laptop, i lik ima slican problem:
Tih 5 stepeni ce doneti zapravo mnogo vise nego sto mislis. Vecina procesora u laptopu je ogranicena potrosnjom i temperaturnim limitom. Ako ti se procesor greje onda nece moci da dobaci maksimalne moguce frekvencije i tehnicki ces gubiti performanse.
Eno pre neki dan sam zamenio pastu na starom firminom laptopu sa i7 8650u procesorom. Temperature su osetno pale nakon ciscenja rebara hladnjaka i ventilatora koji su bili prepuni prasine i zamene skorele paste. Donji deo vise nije bio vreo na dodir, bilo je manje buke od ventilatora i procesor je bio hladniji i duze je duzao visoke frekvencije.

Ako nisi raspolozen da se igras sa otvaranjem laptopa, mozes da uradis sledecu kucnu metodu :D Stavis cev usisvaca na deo gde je ventilator i onda ili jako duvas po delu gde se izbacuje topao vazduh ili uzmes konzervu kompresovanog vazduha. Tako ces sigurno izduvati prasinu i tepih koji su se nakupili a usisivac ce to ocas posla izvuci.
Naravno, MORAS DA SKINES DONJU STRANICU za ovu avanturu :)
Ma nema prasine na lopaticama ventilatora jer se oni vide kroz plastiku.
 
... niko, osim osobe koja otvori taj laptop, ne zna kakvo je stanje unutra i koliko ćeš oboriti temperature kada se lepo očiste hladnjaci i zameni pasta. O ovome ne vredi ni diskutovati, nego - sa reči na dela. :)
Covek ti je napisao sustinu, ne razumem zasto se i dalje vrtis u krug.
 
Ma nema prasine na lopaticama ventilatora jer se oni vide kroz plastiku.
Zamolicu te da opet procitas sta sam napisao jer ti verovatno imas staru suvu pastu na CPU i GPU i prasinu na hladnjaku koju NE MOZES da vidis golim okom kroz otvore ventilatora.
Takodje, lopatice sigurno imaju neku kolicinu prasine koja smanjuje koliko vazduha mogu da guraju ka rebrima hladnjaka.

Evo primer kako to izgleda.
1711442196615.png
 
Čudna situacija,ukažeš mu na problem,a kao da želi da se problem reši sam po sebi ili jednostavnijom radnjom koja ne postoji.
Ne postoji magično dugme,mora onako kako su opisali gore.
 
Procamo o laptopu starom 9 godina , ako je placen recimo 200 evra onda stavi tecni metal nista ne gubis nije nov laptop.
 
Kakav tecni metal?
Nije otvorio laptop, nije zamenio pastu niti izduvao prasinu, to je prvi korak.
 
Poslednja izmena:
Ovo su neka podesavanja koja su savjetovana za ovaj model...ja ovo nista ne razumem, moze li mi neko strucniji pojasniti.
Hvala.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240326-163235_Chrome.jpg
    Screenshot_20240326-163235_Chrome.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 34
Bavis se nevaznim stvarima koje ti nece pomoci. Prvo zameni pastu koja je sigurno izgubila sva svojstva, suva ko barut.
 
Ovo su neka podesavanja koja su savjetovana za ovaj model...ja ovo nista ne razumem, moze li mi neko strucniji pojasniti.
Hvala.
Skinuo je power limit sa procesora, originalno je 45w tako da cip sad moze da povuce vise struje (on je stavio max 120w), kako bi kompenzovao grejanje i omogucio da procesor drzi visu frekvenciju, smanjio je voltazu procesora za -0.120V. Takodje je stavio mnozilac za frekvenciju procesora na najvisi tj 39 i onda procesor gura sve vreme na 3.9ghz.

E sad od svih stvari tebe jedino zanima ovaj undervolt. Kad se nakanis da ocistis kompletan kuler i zamenis termalnu pastu onda mozes da odradis sklanjanje power limita i da povecas mnozilac za frekvenciju. Do tad ne zafrkavaj narod :D
 
Samo bez panike , moze ta mrcina da se otvori korak po korak:



Pazi na trake da ne zeznes neku svaka mora da legne gde joj je mesto do kraja.
 
Ma n
Skinuo je power limit sa procesora, originalno je 45w tako da cip sad moze da povuce vise struje (on je stavio max 120w), kako bi kompenzovao grejanje i omogucio da procesor drzi visu frekvenciju, smanjio je voltazu procesora za -0.120V. Takodje je stavio mnozilac za frekvenciju procesora na najvisi tj 39 i onda procesor gura sve vreme na 3.9ghz.

E sad od svih stvari tebe jedino zanima ovaj undervolt. Kad se nakanis da ocistis kompletan kuler i zamenis termalnu pastu onda mozes da odradis sklanjanje power limita i da povecas mnozilac za frekvenciju. Do tad ne zafrkavaj narod :D
Ma samo pitam mislio sam da to moze bez otvaranja laptopa.

Samo bez panike , moze ta mrcina da se otvori korak po korak:



Pazi na trake da ne zeznes neku svaka mora da legne gde joj je mesto do kraja.

Hmm, koje trake druže?
 
Flat cables, za tastaturu, touchpad i sl. Bolje ne diraj nista. :rolleyes:

1711468827954.png
 
Ma samo pitam mislio sam da to moze bez otvaranja laptopa.
Bez otvaranja mozes undervolt da uradis i to moze da pomogne donekle, ali ce verovatno da bude zapravo samo veca i stabilnija frekvencija nego nesto niza temperatura :)
 
Laptop od 4 kile ono jeste da gejmerski i treba da budu tezi ali iskreno ne treba ti to samo zauzima prostor.
 
Ja msm da ovde nema svrhe vise ista pisati 😁admini ima li Vas, sve je pojasnjeno i objasnjeno ili brate uradi sto smo ti rekli ili teraj tako 🙃
 
Mislim ti si otvorio temu da se žališ 🤣
Ne, ako mnogi imaju probleme sa pregrejavanjem nekako logicki mislim da ne treba valjda svi da mjenjamo pastu.
Ma nije meni problem vec je problem naci majstora posto zivim u malom gradu.
Ja se nadam samo da ne bude da se laptop otvori uradi sve kao sto ste me savjetovali a temperature pri igranju budu iste.
 
Ja msm da ovde nema svrhe vise ista pisati 😁admini ima li Vas
Ima modova, samo pokušavamo da damo šansu (ma koliko bila mala) za neku smislenu diskusiju.
Mislim ti si otvorio temu da se žališ 🤣
Prvo da se pohvali, a onda da se žali. To je pcpartpicker...
Znaćeš da je pasta dobra i laptop čist.
Pa to je osnovno da se uradi.
Upravo tako. Da škodi ne može, pogotovu kada je reč o laptopu koji se solidno koristio i zagrevao. Pasta je sigurno izgubila dobar procenat svojih karakteristika i zrela je za zamenu u svakom slučaju.

Ako tema ne dobije neki smisao, ubrzo će uslediti lock. To je to.
 
Ne, ako mnogi imaju probleme sa pregrejavanjem nekako logicki mislim da ne treba valjda svi da mjenjamo pastu.
Ma nije meni problem vec je problem naci majstora posto zivim u malom gradu.
Ja se nadam samo da ne bude da se laptop otvori uradi sve kao sto ste me savjetovali a temperature pri igranju budu iste.
Eto zabave radi ako ti Beograd nije daleko ti se javi pa da zajedno ocistimo tu masinu :)
 
Za Beograd je to dobra cena npr. Neretko bi bilo i skuplje.

Ništa, onda sam rokaš uz yt uputstva i polako. Daleko bilo nešto pokvariš, šta da se radi, učiš na greškama (svakome se desi).
 
Pa to je stvarno ok cena brate. 10e je danas postalo fazon pocepas ih i skoro pa ti nije ni zao :D to je za takav posao i za pastu i sve, vrh :) idi ponesi to brate i ne lupaj vise glavu po google u i nekim nerealnim podesavanjima i ocekivanjima :D
 
Čekajte ljudi, hoću li ja dobiti šta u obaranju temperature zamjenom paste ili ne?
Ne rastavlja mi se laptop ako ce to biti do 5 stepeni.
Jer ako se on greje takav kakav jeste jednostsvno stari proces izrade onda mi se ne rastavlja. :/
Koliko spisanija ovde da te zaboli glava a niko da kaže da ce taj CPU ići uvek do 100C u full load šta god da mu radio, makar i tečni metal stavio. To mu je Max dozvoljen. Samo je pitanje koliko dugo i na kojoj frekvenciji da radi.

Meni je na tečnom metalu na Omen X2s išao uvek do 99 na testovima, prime i to, a i ovako kada ozbiljno zapne.

Posebno ne slušaj ove budalaštine za polovne laptopove, najviše problema sam imao kad kupim novo pa ima fabričku manu. Lepo istrestiras i vidis šta i kako kad kupujes ako je stariji od 10th gen.

Jel se tebi gasi laptop, jel imas neke probleme ili si sam sebi napravio problem gledajući temperature?

Ono što moras uraditi je otići u servis i dati na čišćenje ako nije skoro to rađeno. To ce sniziti temperature u normalnom korišćenju. U stres testu ce ici uvek do maksimuma.
Nece majstor da uzme ispod 50 bam.
Meni je to skupo.
Onda nije trebalo da kupujes laptop koji je star skoro deceniju i da nećeš da ga odneses na čišćenje.
 
Ovo mu nije prvi put da uzme poluispravan laptop pa da ocekuje da dobije odgovor na nemoguce pitanje i vrti pricu u krug.

Deluje kao da to namerno radi i nije slucajno popio ban ranije.
 
Nazad
Vrh Dno