Šta je novo?

Ad block na nivou mreze

Ako misliš na broj statičkih DNS unosa, kao što sam napisao u prethodnoj poruci u Winboxu ideš na meni IP - DNS - dugme Static.

Ukoliko se pitanje odnosi na praćenje resursa, postoji podrazumevani graphing servis koji bi trebalo da možeš da otvoriš iz browsera kada odeš na ip.tvog.rutera/graphs/ (pošto pretpostavljam da nemaš eksterni monitoring podešen). Ukoliko ništa ne otvara (ili otvara stranicu bez grafika) morao bi da uključiš web servis i dodaš interfejse i resurse za praćenje (u Tools - Graphing) i ne bismo imali stare podatke za upoređivanje tako da taj slučaj nije od koristi za ovo o čemu pričamo. :)
 
Pozdrav. Koristim Pi hole vise od godinu dana, medjutim od skoro mi je promenjen SBB ruter ( Tecnicolor CGA2121) i ne mogu nigde da nadjem opciju za promenu DNS-a.
Da menjam na svakom uredjaju posebno DNS mi je besmisleno, ali na ovom ruteru kao da je sklonjena ta opcija. Da li neko ima ovaj ruter i da li je mozda podesavao pi hole na njemu?
 
@c h e
Sada sam pogledao... Što se tiče statičkih DNS unosa, ima ukupno 17601.
Za resurse, uradio sam screenshot u browseru:

Mikrotik.png
 
Da li imaš grafike za CPU i memoriju? Ako ne primećuješ usporenja u odzivu stranica od kada koristiš ovakvo blokiranje reklama nema tu nikakve rasprave, ali voleo bih da vidim na graficima ima li uticaja na performanse.
 
Videćemo za par dana. Sada sam uključio da napravi grafikone.
Za ovih prvih 30tak minuta, CPU je oko 5%, a memorija oko 100MB.
 
Pozdrav. Koristim Pi hole vise od godinu dana, medjutim od skoro mi je promenjen SBB ruter ( Tecnicolor CGA2121) i ne mogu nigde da nadjem opciju za promenu DNS-a.
Da menjam na svakom uredjaju posebno DNS mi je besmisleno, ali na ovom ruteru kao da je sklonjena ta opcija. Da li neko ima ovaj ruter i da li je mozda podesavao pi hole na njemu?
Taj ruter nema opciju jer su menjali firmware... Ja sam ih zvao, nudili mi drugi ruter, cini mi se cisco(ne znam tacan model) ali nema 5G tako da sam ostao na CG2121 i digo pihole na rpi-u i u podesavanjima na kompu stavio dns ip od rpi-a i sljaka kao sat.
 
Taj ruter nema opciju jer su menjali firmware... Ja sam ih zvao, nudili mi drugi ruter, cini mi se cisco(ne znam tacan model) ali nema 5G tako da sam ostao na CG2121 i digo pihole na rpi-u i u podesavanjima na kompu stavio dns ip od rpi-a i sljaka kao sat.
Imao sam taj Cisco ranije, tacno je da nema 5Ghz. Na njemu mi je radio dobro pi hole, ali imao sam neki drugi problem sa tim ruterom pa su zamenili za ovaj.
I meni je pihole na rpi-u, i zbog ovog rutera sam morao rucno na kompu podesim dns i sve radi kako treba. Ali, opet mi to nije resenje jer bi sa ruterom pokrio celu mrezu u kuci, laptopove, telefone itd.
Ali hvala svakako na odgovoru, da ih ne zovem dzabe.
 
Evo CPU i memorija posle par dana, recimo blagog korišćenja ....

Memo.png
CPU.png
 
Hvala na trudu i screenshotima. Dakle autor skripta je dao dobru procenu za RAM - rekao je da zauzima oko 50MB a kod tebe vidim da je zauzela verovatno 40-45MB (pod pretpostavkom da imaš ARM based MikroTik i da idle OS zauzima 55-57MB).

Što se CPU tiče, skripta se ažurira svaki dan nešto posle 9 uveče? Vidim da ti se procesor zakuca otprilike u tom periodu, pa bi možda vreme izvršavanja mogao da pomeriš kada niko ne koristi internet, recimo 3-4 ujutru.

Definitivno bih razmotrio kod sebe da implementiram na mom kućnom MikroTiku da pihole nisu uveli CNAME blokiranje pa mi je to bolje rešenje za sada.
 
Ovaj moj Mikrotik je hAP ac, mislim da nije ARM based, malo je stariji.
 
Može li se promeniti DNS server u podešavanjima Huawei HG8245W5-6T rutera? Našao sam u delu DHCP Server polje Primary DNS Server i tu stoji 192.168.1.1 i ne može nikako da se vrši izmena u tom polju.
 
Nazad
Vrh Dno