Šta je novo?

Ad-aware SE 1.02 - novi spyware remover

borab

Čuven
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
8,578
Poena
860
Ima poboljsani scan engine, daje dosta vise infoa od starijeg brata.
http://www.lavasoft.de


editovan naslov, originalni izgleda bio malo nejasan
 
Poslednja izmena od urednika:
i obavezno skinuti 1.02 verziju, ni slučajno 1.01. prepuna je problema vezanih za update baze spyware programa...
 
Još jedan glas za 1.02. Lepo osveženje u odnosu na staru verziju. A i bilo je već vreme...
 
nisam detaljno pratio pa me zanima jel ovo poboljsani adaware (6.0) ili je to sad nesto novo?
 
Stvarno shta je ovo? Ja imam verziju 6.0
I josh nesto koji Ad-aware skinuti: Presonal, Professional ili Plus?
 
Jednostavno nova verzija, izbaceno je oznacavanje brojem vec se samo zove Ad-Aware SE, trenutno dogurala inace do revizije 1.03...

Kao i ranije free za skidanje je samo Personnal, za ostale verzije mora prvo kreditna kartica na sunce :D
 
Skunuo sam ga i ima poboljsanja u odnosu na proslu verziju !!!
Preporukaa u svakom slucaju...
Pozdrav...
 
drastično manji update fajlovi, obavezno zameniti staru 6ticu sa novom SE... čudi me da to nisam primetio odmah... :D
 
Ad-Aware® SE Personal Edition
***********************

Ad-Aware is designed to provide advanced protection from known Data-mining, aggressive advertising, Parasites, Scumware, selected traditional Trojans, Dialers, Malware, Browser hijackers, and tracking components. With the release of Ad-Aware SE Personal edition, Lavasoft takes the fight against Spyware to the next level.

With Lavasoft’s all new Code Sequence Identification (CSI) technology, you will not only be protected from know content, but will also have advanced protection against many of their unknown variants. To further protect you, Ad-Aware SE Personal Edition also has the capability to scan and list Alternate Data Streams (ADS) in NTFS enabled volumes. In combination with the new scanning engine, Ad-Aware SE will scan your computer faster and more thoroughly than ever before!

Ad-Aware® SE Plus Edition
********************
Ad-Aware® SE Plus Edition offers you all the power of the Personal edition, but has been enhanced with additional powerful features to protect your privacy. The Plus edition includes real-time protection through the Ad-Watch real-time monitor that allows you not only to detect privacy threats to your computer; you can also block them from integrating into your system in the first place!

Ad-Aware SE Plus edition also has more scanning capabilities, more detailed log files and many new command line parameters that allow you to update, scan, log, quarantine, and remove silently and automatically.

Ad-Aware® SE Professional Edition
**************************
Ad-Aware® SE Professional Edition offers you the highest level of protection from known Data-mining, aggressive advertising, Parasites, Scumware, selected traditional Trojans, Dialers, Malware, Browser hijackers, and tracking components. Lavasoft’s new Code Sequence Identification (CSI) technology protects you from both known and unknown variants of these threats; and with the real-time protection of Ad-Watch you can block suspicious processes and browser hijack attempts from affecting your system.

Ad-Aware® SE Professional edition also includes the process browser Process-Watch which allows you to browse, scan and analyze processes running on your system. You can easily scan for, and terminate known suspicious processes and their associated modules.
 
Dobar je Ad-Aware SE, ali jednom prilikom mi je, mislim Crni, predložio Webroot Spy Sweeper. Program je za svaku preporuku, redovno mi pronalazi više špijuna od Ad-Aware-a a ima još nekih lepih mogućnosti. Jedino je problem što sam potrošio mnogo vremena da nađem "pogodnu" verziju koja se može "kupiti" ;) jer ona koju skidaš sa matične strane ti ne dozvoljava "update definitions". Ipak, vredi se pomučiti.
 
Poslednja izmena:
Upravo sam verziju 6 zamenio verzijom SE.
Ocistio sve sa verzijom 6, skinuo sa racunara instalirao verziju SE pokrenuo sa novom definicijom i pronasao mi je dosta novih spyware-a i cookies-a.
Znaci preporuka za novu verziju.
 
Nazad
Vrh Dno