Šta je novo?

7870 umesto 6950 1GB? Isplati li se?

Vuk_

Slavan
Učlanjen(a)
01.07.2007
Poruke
2,195
Poena
380
Nisam bas preterano zadovoljan frame rate-om moje 6950 u Far Cry 3 pri ultra podesavanjima, a uz dolazak nove krize na prolece, ova kartica ce samo nastaviti da se vise i vise znoji. Elem, u win win-u imam ponudu za ovako nesto, sto bi me na godinu dana izaslo nesto preko 2000 dindzi mesecno, sto, realno, ne bih osetio. E sad, pitanje je koliko se uopste isplati ovakav upgrade? Da li je frame rate koji cu dobiti u novijim naslovima toliko impozantniji u odnosu na 6950 1GB, da ce se to zaista videti i osetiti tokom igranja? Pitam ovo, jer nisam neki "benchmarker" i brojkice koje se dobijaju u 3D marku i ostalim programcicima me ne interesuju 2%. DakleM, graficku bih promenio iskljucivo radi boljih performansi u novijim igrama (ovde prvenstveno mislim na Far Cry 3). Koliko cu zaista dobiti u "brzini" ukoliko se odlucim na prelazak i koliko je ova investicija isplativa?
 
^ +1
 
Nikako ispod 7950. Ja sam presao sa 6950 na ovu i razlika je 50% sigurno kad se klokne. 7870 ima relativno visok klok u startu ali nije ti uopste tolika razlika koliko bi doplatio. Bacas lovu. Ne gledaj nista uspod 7950 ili smanji malo detalje pa cekaj sledecu generaciju. Ne mora bas sve na ultra da stoji ;)
 
Malo mi je mnogo da dajem 35k dindzi za 7950. Jest' da se definitivno isplati na duze staze, ali u ovom momentu nisam bas u mogucnosti toliko da se ispruzim. :( 7870 je skoro 10k dinara jeftiniji i to je glavni razlog zbog kojeg mi je zapao za oko.
 
Onda smanji detalje malo jer neces nista toliko drasticno dobiti koliko ce to para izbiti. Bemoj bacati novac ako vec nemas za 7950.
 
Dodaj ti jos memorije i lepo ce te sluziti taj 6950 jos nekih 6 meseci, taman do pojave nove generacije.
 
A da probas da nabavis jos jednu 6950 i da uzivas?Onda to vozas dok ne izadje nova serija grafickih i onda pazaris pravu stvar :)
 
^ Upravo tako, ovo je Sapphire-ov model sa 1GB rama. Kad sam ga kupovao, razmisljao sam da nema potrebe da se uzme 2GB model, cisto iz razloga sto se ne igram u rezolucijama vecim od 1920X1080. Sad vidim da sam se za*ebao. :)

A da probas da nabavis jos jednu 6950 i da uzivas?Onda to vozas dok ne izadje nova serija grafickih i onda pazaris pravu stvar :)

Ploca nema podrsku za crossfire.
 
Ma da bre. 6950 je sasvim ok, cak i za zahtevnijeg gamera, za 6 narednih meseci. Stekaj kintu.... Narani svinje i nista ne diraj:)) Lepo kazu ljudi, ne mora bas sve na Ultra.
 
Poslednja izmena:
Sutra mi stize ispravna zamena za kartu od ljubaznog prodavca sa Limunda. Drzite mi palceve :)))
 
Eno Wahad nabavio 7970 i opet, uz upaljen MSAA, ne moze da izvuce stabilan frame rate (Far Cry 3), ja jos razmisljao da bacim 27K dindzi zbog ovog neoptimizovanog djubreta. :D Nista, ostaje se na 6950 do daljnjeg, a tamo za par meseci, kada se Oland bude pojavio na trzistu, ondaK cemo da menjamo. :)

Hvala svima na savetima. cheers
 
Cek kako sad Far Cry 3 neoptimizovan a jos i djubre?Zar ta igra nije optmizovana/AMD sponzorisana? ;)
Igri nista ne fali a tebi fale pare da skocis na visi segment jer prelazak sa 6950 na 7870 nije ono sto bi napravilo
pravu razliku i opravdanu kupovinu za neke duze staze.Ispod 7950 se ne isplati nista,7970 ako se za to ima kesh.
Osim ako hoces da cekas novi refresh ako cena ne bude astronomska.
 
Poslednja izmena:
Nista, ostaje se na 6950 do daljnjeg, a tamo za par meseci, kada se Oland bude pojavio na trzistu, ondaK cemo da menjamo. :)

Kad se 8xxx serija bude pojavila onda ces da vidis kako cena za nov proizvod bije po usima, pa tamo krajem iduce godine ima da kazes kako je preskupo ovo, cekam serju 9xxx ili kako se vec bude znala i tako u nedogled. Kupuje se karta kad ti treba, a od sledece generacije koja treba da bude jeftinija nema govora. Znaj da ce uvek da izlaze naslovi, pogotovo sada kada krenu next gen konzole bice prezahtevnih naslova, fc3 i c3 su samo pocetak, bice mnogo jacih cudesa gladnih gpu snage. Po tvom vidjenju ipak najbolje cekaj jedno 5 godina da izadje grafa koja ce pristojno da tera fc3 i ostale, pa igraj unazad igre koje nisi svojevremeno :)
elem, kako je dosta njih reklo 7950 bi bio opravdan prelzasak sa tvoje grafe, sve ispod toga trenutno nije vredno ulaganja, a cekanje da karte pojeftine nece bas skorije da se desi.
 
Ne znam ja da sam na tvom mestu uzeo bih 7950 bez razmisljanja. Sam si rekao da uzimas na rate, 7870 ti je oko ~2k dinara mesecno a 7950 ~2700din otprilike sto i nije toliko strasna razlika. Evo ja imam 7870 i kazem, sad da uzimam ne bih uzeo nista ispod 7950.
 
Vuk_ je napisao(la):
Eno Wahad nabavio 7970 i opet, uz upaljen MSAA, ne moze da izvuce stabilan frame rate (Far Cry 3), ja jos razmisljao da bacim 27K dindzi zbog ovog neoptimizovanog djubreta. :D Nista, ostaje se na 6950 do daljnjeg, a tamo za par meseci, kada se Oland bude pojavio na trzistu, ondaK cemo da menjamo. :)

Hvala svima na savetima. cheers
FC3 jeste zahtevan ali nije neoptimizovan nikako.
Kod Wahada nesto nije uredu jer sa istim setovanjima na 7950 imam 50fps-a i preko.

7950 je dosta brza od 6950 i razlika se itekako primeti. Nekada mi se cini i da je duplo brza iako nije.
Nije uredu da krivis igru i pricas da je neoptimizovana kad nije tako. Ti si jednostavno previse odvrnuo detalje i ocekujes da leti. E pa nece da moze, smanji detalje malo. Ima tamo u FC3 tami linkova kako da podesis igru da radi bolje.
Ja to nisam radio jer meni igra bukvalno leti. Trebalo bi i Wahadu da leti. Neoptimizovana igra ne moze da leti ni na cemu.
Razlog sto ti ovo pisem ovako je je to sto smatram da si doneo ispravnu odluku i odlozio kupovinu 7870 kad vec nemas para za 7950. Ali kad si vec poslusao nije uredu da takvu odluku doneses iz pogresnog razloga. Pare bi bacio jer je 7870 nedovoljno dobra ne zato sto je FC neoptimizovan ;)
Sve ostalo ostaje isto. Kao sto sam ti rekao gore vec, ako nemas para za 7950 sada cekaj novu generaciju a detalje malo smanji.
 
^ Fora je u tome sto sam se ja preterao svaku meru pa odvrnuo i MSAA i ono post FX njersa. Sa iskljucenim MSAA i post FX-om na normal (sve ostalo ultra), i meni igra leti, tako da mi zaista ne pada na pamet da dajem 35K dindzi zbog par detaljcica. :) Sve ostale igre doslovno lete na masini iz potpisa, a i taj Cry Engine 3 bi do sada trebalo da bude dovoljno dobro optimizovan da mogu bez problema da guram trecu krizu na high nivou detalja. Kada sam rekao da je FC3 neoptimizovan, tu sam prvenstveno mislio na preteranu hardversku zahtevnost za krajnje prosecan graficki prikaz, koji, realno, nije mnogo odmakao od 4 godine starog FC2. Btw, sad sam pukao 200+ evrica na mobilni, tako da se kupovina graficke, u svakom slucaju, odlaze do daljnjeg. Ukoliko budem u mogucnosti i ukoliko budu poceli da se pojavljuju bas HC zahtevni naslovi (u sta debelo sumnjam), kupicu 7950 u neko dogledno vreme. U medjuvremenu cu da se zadovoljim sa ovom 6950, koja je dovoljna za igranje 99% novih naslova u full HD rezoluciji i na max nivou detalja. FC3 je prva igra koja ju je "oznojila", tako da ne treba ni da preterujem. :)
 
A jesi li probao da otkljucas tu karticu? Ili je bar klokni na 880/1375 sto verujem da moze i imas 6970 koja je malcice bolja od od 6950. Ja imam VTX 3D 6950 2 GB otkljucanu u 6970 i primetio sam malu razliku u odnosu na klot 6950.A nisam primetio sa malo smanjenim detaljima da bilo sta ide ispod 50 FPs tako i FarCry 3.
 
Nisam siguran da modeli od 1GB uopste mogu da se otkljucaju...
 
Naravno da mogu. Ako je Sapphire kod cf konektora (ili bese sa unutrasnje strane ne mogu se setiti) prebaci prekidac na drugu stranu i voila 6970
 
Poslednja izmena:
Mogu da se otkljucaju ali je jako mali procenat 1GB karti otkljucanih. A i da uspe, dobice 5%.
 
Postoji li mogucnost da spalim graficku tom "procedurom"?
 
Ako odradis kako treba ne. Ali ako ne odradis ubices joj bios. Ako nisi to nikada do sada radio nemoj ni sada. 5% je premalo performansi da primetis razliku uopste. Ako ti prebacim to u frejmove 40 naspram 42. Za 2 fps-a nije vredno cimanja ;)
 
Kartica ima dual bios. U polozaju 1. prekidaca i u polozaju 2. prekidaca
Ako jedan i zeznes uvek ti je na raspolaganju polozaj prekidaca 2. gde opet imas original bios. Ako pogresno flesnes uvek mozes da vratis original bios sa drugom karticom. Moras biti bas veliki maler da bi sprzio karticu. Ja sam uspesno otkljucao tri ili cetri 6950 i nijedna nije imala nikakav problem u daljem radu. Ukljucujuci i ovu sto sada koristim.
Imas na netu tutorijal kako se to radi a ima ga i na ovom forumu. Dobitak ti je oko: do 7-10%. Nije to nikakvo maltretiranje niti nauka samo dva minuta posla:)
http://www.thinkdigit.com/forum/graphic-cards/149767-sapphire-hd-6950-1gb-unlocked-hd-6970-1gb.html
http://www.legitreviews.com/article/1608/1/
Mada opet ako neznas to da radis probaj samo da kloknes karticu 880/1375 ili 1330 koji svaka moze i imas 6970. Jedino u tom slucaju nemas 1536 shadera koliko ima 6970 nego "samo " 1408 koliko ima 6950 :)
 
Problem kod wahada je Phenom II x4 [i prociscavanje cfg/savegame fajlova].

CPU-scaling.png
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno