Šta je novo?

74GB Raptor vs. 2*80GB WD SATA (RAID 0)

NBM je napisao(la):
18.5 ms ==> ubitacno!

Ma nije to ubitacno , i Raptoru je realni access time daleko veci nego po specifikaciji. Raptoru je negdje realno oko 9,5 ms po specifikaciji 4,6ms.



U prosjeku je 14ms kod danasnjih normalnih jedinica na 7200 obrtaja.

Access time postaje zanemarujuci ukoliko se vodi racuna o stanju diska
cesce defragmentiranje je pozeljno :)

Nema obrazlozenja jednostavno po mom mishljenju za toliku cijenu a posebno kad
se vidi koliko kapaciteta dobijes.

2 x Raptor po 37 GB = 210 Evra -----> 2,84 Evra po GB
2 x klasican disk po 250 GB = 160 Evra ------> 0,32 Evra po GB

To je 9 puta vise po GB !

Nema racunice drugar neznam kako da ga okrenes :)
 
Poslednja izmena:
Gdje iskopa ovo 9,5 ms?
Na Raptoru 74 je 7.7ms-7.8ms.
Uostalom kod mene je sledeca situacija...
 

Prilozi

  • RAID0 - 2xRaptor WD74 - nForce4.jpg
    RAID0 - 2xRaptor WD74 - nForce4.jpg
    148 KB · Pregleda: 66
HDtach2xMaxtorDM10.gif


Kad ste vec poceli sa slikama. Obratite paznju da je ovo sa masine koja je radjena krajem 2004. godine ;) (ABIT IC7 ICH5 RAID0). Jasno je da hdtach ne moze biti pravi pokazatelj, ali tada su oni raptori od 36GB bili smjesni sa poredjenje :). (74GB naspram 400....eeeeejjjjj). Ovi novi od 150GB zaista jesu impresivni, ali im je i dalje mana zestoka cijena. Stvari su tu negdje, pa sad ko voli nek izvoli (jedina stvar u kojoj je raptor neprikosnoven jesu serverski poslovi).

I da...tacno je da vrijeme pristupa ne igra mnogo ulogu danas. Masina za koju je radjen pokazani sistem sa Maxtor diskovima ima zaista "katastrofalan" seek time (i to zato sto su maxtori prebaceni sa prosjecnih 14 ms na acoustic managment) ali je agilnost ostala itekako upecatljiva (napominjem da sam probao i tadasnje raptore i da razlika u brzini uopste nije bila primjetna, za razliku u prostoru i cijeni). Sve zavisi od posla koji ce masina raditi (u ovom slucaju audio montaza i sikvenciranje uopste nisu bili osteceni uprkos visokom seek time-u, a ucitavanje 300MB-nog basa u toku reprodukcije nekoliko kanala je trajalo do 4 sekunde).
 
Poslednja izmena:
NBM je napisao(la):
Gdje iskopa ovo 9,5 ms?
Na Raptoru 74 je 7.7ms-7.8ms.
Uostalom kod mene je sledeca situacija...

Nisam ja to iskopao nego je to iz Baze koja dolazi uz Benchmark HD Tach
prosvrljaj malo po bazi pa ces vidjeti !

Inache koga interesuje jeftina solucija sa pola terabyte'a a ipak se pali na niski random access time (12,5ms) njemu preporucujem 2 x Hitachi TK7250 250 GB SATA 2 ja ih licno nisam uzeo jer su bili 10 Evra skuplji po komadu od WD'a

poz....
 
Poslednja izmena:
Da, ovi diskovi koje Monte navodi su zaista odlicni...

Imam takav disk kod mene u konfiguraciji, doduse samo jedan komad... izuzetan je, stvarno sam odusevljen njime, jako brz, hladan, random acces time je ovakav kakav se navodi (oko 12.5ms), prilicno tih... i stvarno nije skup.
Pa mislim, koliko sam ih puta hvalio i preporucivao ovde na forumu, treba IBM da mi uplati neku kintu na racun! :d
 
CAR je napisao(la):
Imam takav disk kod mene u konfiguraciji, doduse samo jedan komad... izuzetan je, stvarno sam odusevljen njime, jako brz, hladan, random acces time je ovakav kakav se navodi (oko 12.5ms), prilicno tih... i stvarno nije skup.

U Raid 0 Hitachi ima u prosjeku nekih 110 MB/s sto je veoma lijep rez !
 
recept:

Da biste rešili dilemu oko disk podsistema morate da kupite prvo jednog raptora. To malo boli ali se preboli, onda vam sledeći već ide lakše (hybridni RAID0). Posle toga nemate dilemu. :d
 
Poslednja izmena:
Paradigma je napisao(la):
recept:

Da biste rešili dilemu oko disk podsistema morate da kupite prvo jednog raptora. To malo boli ali se preboli, onda vam sledeći već ide lakše (hybridni RAID0). Posle toga nemate dilemu. :d

Ja sam trenutno na pola puta, tj. fali mi jos jedan raptor :d

nego, transfer rate nije toliko bitan za ljude koji ne rade svakodnevno (vecinu vramena) sa velikim fajlovima, tj. nije im bitno hoce li se divx presnimiti za 18 ili 14 sekundi.

Bar za mene je vaznije vrijeme pristupa zbog koga raptor i jeste neprikosnoven i no.1 izbor u svijetu za one igrace koje hoce brzinu.

@cwele ako hoces da se igras, dovoljan ti je jedan raptor da drzis sistem na njemu i instaliras sve sto treba a storage cuvas na disku od >160gb recimo.

Ja recimo sa raptorom snimam u full PAL rezoluciji sa kablovske, radim u photoshopu, downloadujem sa neta i jos ponesto bez poteskoca :p
 
Eto, sad ne mogu da se odlucim. Raptor ili ne raptor, pitanje je sad... :wall:
 
raptor :D
 
@ cwelle Ako sebe ne smatras hardcore ljubiteljem hardware-a i spadas u one kojima brzina nije odlucujuci faktor, bolje ulozi u gigabajte, jer neces biti "zapanjen" ubrzanjem. Medjutim, kao sto vec rekoh, kad imas raptora, harddisk ti vise ne predstavlja toliko "usko grlo" sistema kao sto je slucaj sa obicnim hardom.

Medjutim ako ti nije problem da das 150e za raptor i jos 80ak za storage disk, ili cak za 2 raptora, samo napred.

p0z
 
Cwelle je napisao(la):
Vidim ja da cu morati da shtekam kintu jos... :S:

Raid 0 Hitachi , razliku investiraj u bolju graficku ili vise RAM'a
 
Da, i ja sam pre za Raptor, ali uz njega ce ti sigurno trebati i jos jedan hard za storage.

Za ove softverske raidove na plocama bas i nisam, jer se ne dobija mnogo a sve to i ne radi brzo i stabilno kao sto bi radilo sa hardverskim raidom.

Da i ja malo pojasnim u cemu je razlika izmedju softverskog i hardverskog... Dakle razlika je sto ovaj raid na ploci ima samo softver tj. instrukcije potrebne za funkcionisanje raid niza a svaku "upotrebu" istih instrukcija salje procesoru na obradu preko ram memorije i magistrale i onda se vracaju nazad, dok hardverski raid kosta preko 150 eur i on pored tih instrukcija ima i svoju memoriju i procesor koji obradjuje sve sto je potrebno da bi niz funkcionisao. Dakle iz ovoga je jasno da je on mnogo brzi i stabilniji i nece zavisiti od nekog preopterecenja ili zablokiranog procesora da li ce niz puci i da li cete ostati bez podataka. Na primer malo overklokujes CPU i on se zakuca i ako je u tom trenutku taj softverski raid nesto pisao po diskovima moze doci do neke korupcije podataka ili cak i pucanja niza i gubitka svih podataka. Tako da ako zelis malo da eksperimentises i podaci na disku ti nisu toliko bitni, onda samo napred, ili da imas na tim raid diskovima samo sistem i instaliran softver a da opet porad toga imas neki treci hard za storage.
 
a ako stavis intel matrix RAID na dva diska (0+1)...jesu li ti onda sigurni podaci?
 
A sta fali kombinaciji: najjeftiniji Raptor od 36GB za system i osnovne programe + neki debeljko od 300GB za sve ostalo? To je vec podnosljiva kombinacija od oko 200EUR, ja razmisljam o tako necem...
 
Dva fizicka diska su najbolje resenje. Kasnije ko zeli moze da pravi RAID0 i jednih i drugih. Imam raptora 74GB za sistemski i CaviarSE 200GB za storage. Planiram uzeti jos jednog Raptora za sistemski RAID0 i mozda kasnije dodam jos jedan disk za storage u drugi RAID0.
 
Vrh Dno