Šta je novo?

6800gs

Nedjo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
12.07.2000
Poruke
6,934
Poena
800
http://www.anandtech.com/printarticle.aspx?i=2593

Nvidia je napravila karticu koja je definitivno trebala da nosi ime 7600GT, no, kad vec 7800GTX 512MB nisu nazvalki Ultra, sto bi ovaj GS (po meni glupa kombinacija slova) nazvali 7600GT?
Inace 6800GS koristi referentni PCB 7800GT-a (eto jos jednog razloga zasto ga je trebalo svstati medju clanove 7xxx porodice).
Sa izlaskom GS-a, definitivno otpada mogucnost pojavljivanja 7600GT-a. Jednostavno je vidim gde bi se po performansama i specifikacijama nekakav 7600GT mogao sada pozicionirati. Eventualno ostaje shansa za nekim HighSpeed 12pajpnim GPU-om, sa 128bitnom memorijskom magistralom (to bi opet zahtevalo i brzu GDDR3 memoriju).

X1600XT ce imati opaku konkurenciju u vidu 6800GS-a.
 
Pise da ce 6800GS trenutno proizvoditi samo EVGA, a kasnije mozda i...
 
Poslednja izmena:
S obzirom da je u tekstu napisano da ce kartica biti dostupna samo do q1 2006-te sasvim je moguce da ce nakon njenog povlacenja sa trzista uslediti 7600gt(mada mi nije jasno na kom ce cipu biti zasnovano),mozda je to i razlog sto za sada samo evga namerava da proizvodi 6800gs,moguce je da ostali proizvodjaci celaju 7600gt,mislim neznam samo nagadjam...
Pretpostavljam da evga=nemogucnost pronalaska doticne kartice na nasem trzistu,ili ako se kojim slucajem nadje kod nas ce cenu izjednaciti sa 6800gt...
Inace kakav ce oc potencijal imati kartica,nisu spomenuli...?
 
@Lila

Pa ako se cenom izjednaci sa 6800GT onda definitivno ne vredi kupovati jer 6800gs ima svega 12 pajpova. Mnogo je interesantniji 7800gs koji ce imati citavih 16 pajpova i uz to se fino overklokovati a trebalo bi da mu cena bude izmedju 250-300$.
Da se nadovezem na Nedjin gornji post, evo i prvih rezultata i poredjenja 6800gs i X1600XT :
http://216.239.39.104/translate_c?h...wdb/6800gs6600ddr2-3.htm&prev=/language_tools

Zanimljivo je da 6800gs razbija X1600XT u svim igrama sem u Half Life 2 gde su izjednacene dok je po pitanju 3Dmarka u 05 brza XT a u 03 GS.
 
Moso je napisao(la):
@Lila

Mnogo je interesantniji 7800gs koji ce imati citavih 16 pajpova i uz to se fino overklokovati a trebalo bi da mu cena bude izmedju 250-300$.
A ima li nekih dodatnih informacijama o njoj i jel se zna datum pojavljivanja?
 
Sto se tice OC u jednom testu isla je do 522 MHz gpu i 1200 MHz memorija, a u drugom 480/1150. Ako su na 425/1000 performanse kao 6800GT, onda su sa OC vrednostima blizi 6800Ultra modelu. Kada bi do Nove godine mogla da se nadje u cenovnom rangu od 220-250 E, bila bi to odlicna kupovina.
 
Nedjo je napisao(la):
X1600XT ce imati opaku konkurenciju u vidu 6800GS-a.

Naravno da nece, posto i nije u istoj klasi sa 6800GS-om po performansama, vec samo po ceni :D.

X1600XT 256 MB ne sme da kosta vise od 200 USD/EUR ako ATi zeli da iole uspe na trzistu.
 
Moso je napisao(la):
Da se nadovezem na Nedjin gornji post, evo i prvih rezultata i poredjenja 6800gs i X1600XT :
http://216.239.39.104/translate_c?h...wdb/6800gs6600ddr2-3.htm&prev=/language_tools
Ovo je zaista porazavajuca situacija za ATi, kada je rec o "mid-range" segmentu, kako high, tako i low.

http://www.hkepc.com/hwdb/6800gs6600ddr2-4.htm

6800GS "spenkuje" 1600XT-a, a 6600 DDR2 "shamara" X1300. ATi ce morati ili da drasticno smanji cene svojih pulena, ili da iz R580-ke izvede potpuno nove "mid" i "low range" derivate (nesto tipa X1500 i X1700). No to je nastavak "catch-up" igre, jer 'vidija vec ima u pripremi G72 i G73...
I naravno, tu je pitanje "avejlabilitija"! Koliko sam ja razumeo ruje:

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20051107162142.html

6800GS je dostupan ODMAH i od velikog broja proizvodjaca. Za pocetak masovnih isporuka X1600XT-a ce trebati sacekati blizu mesc dana. On definitivno ne bi smeo da bude skuplji od 199- kad pocne da se prodaje, sto znaci da bi 1300Pro morao biti 99- (izmedju je 1600Pro). Obzirom da ne moze performansama da parira, ATi jedino moze da se bori i izbori tako sto ce adaptirati cene. Obzirom na gore navedene rezultate sa Anandtecha, odgovarajuci takmac GS-u je X800XL, sto znaci da cena istome mora do nove godine da padne na tih famoznh 249-
 
Poslednja izmena:
x1300pro se pojavio ovde po ceni od 115e, ocekivati je da ce cena da padne vrlo brzo.
x1600XT se pojavio u cenovnicima nekih firmi u rangu 185-200e sto znaci da kad se pojavi bice manja cena sigurno.
 
Marti Misterija je napisao(la):
x1300pro se pojavio ovde po ceni od 115e, ocekivati je da ce cena da padne vrlo brzo.
x1600XT se pojavio u cenovnicima nekih firmi u rangu 185-200e sto znaci da kad se pojavi bice manja cena sigurno.
Jesi li siguran da su u pitanu Pro i XT?
Ja znam da kod proizvodjaca cena za X1300 (NON Pro) ~$95 (sto ce reci da ce im ovde tolika biti dilerska ALI u Evrima)
Takodje znam da se X1600XT jos nije pojavio u cenovnicima proizvodjaca!

(U)P.S

Tek mi sade pade napamet da proverim tvoju lokaciju! :p
U svakm slucaju ostajuna snazi one cijence koje sam ore izneo.
 
Poslednja izmena:
Ja vidim da tamo ovom kartom niko nije odusevljen, sto je i logicno jer kod njih za malo vise para ima 7800GT, ostaje da se vidi koja ce biti prava retail cena, ali daleko od toga da je ovo sad neki extra proizvod oko koga treba da se digne prasina...
 
Nedjo je napisao(la):
Jesi li siguran da su u pitanu Pro i XT?
Ja znam da kod proizvodjaca cena za X1300 (NON Pro) ~$95 (sto ce reci da ce im ovde tolika biti dilerska ALI u Evrima)
Takodje znam da se X1600XT jos nije pojavio u cenovnicima proizvodjaca!
Sapphire x1300 - 95e
Sapphire x1300pro - 115e
Sapphire x1600XT (od 01.12.05) - 195e
(izvod iz cenovnika koji sam gledao pre dan dva)

Da li lazu ili ne, nemam pojma, ne interesuje me iskreno ali nista nisu bolji po tom pitanju od mnogih srpskih firmi. :p
 
Poslednja izmena:
Mare je napisao(la):
Ja vidim da tamo ovom kartom niko nije odusevljen, sto je i logicno jer kod njih za malo vise para ima 7800GT, ostaje da se vidi koja ce biti prava retail cena, ali daleko od toga da je ovo sad neki extra proizvod oko koga treba da se digne prasina...
Mislim da ti nisi dobro gledao i da ameri nisu realni. Oni polako tonu u trans bozicen groznice i daju nebulozne savete tipa doplatite 100 USD vise!! Hah, pa to je skoro 50% vise!
Cinjenica je da je 'vidija maksimalno zagorcala zivot infantilnom X1600XT i zbog toga je ovo tako bitan proizvod, kao i da ce posle njegovog izbacivanja, X800XL morati da padne na 250 evra, sto ce ili da pogura GTO na nize ili u potpunosti da ga ukloni sa trzista.
 
citajuci sve vase postove u ovom tredu, sve mi nesto smrdi da ce X1600XT biti promasaj ako ATI ne napravi neko cudo sa drajverima 5.11.
nije ni cudo sto je 6800GS tuce kad je 256-bitna. verovatno su u nvidia-i provalili da veca kolicina cipova moze da radi na vecem kloku, pa su to sparili sa brzom memorijom, and voila 6800GS is born.sa druge strane 7600GT ce verovatno biti 128-bitan isa 12 pajpova...
bas mi je interesantno da gledam glupe sufikse koje proizvodjaci izmisljaju ne bi li privukli kupce. sta je sledece? GTI?
 
sale prdez je napisao(la):
citajuci sve vase postove u ovom tredu, sve mi nesto smrdi da ce X1600XT biti promasaj ako ATI ne napravi neko cudo sa drajverima 5.11.
nije ni cudo sto je 6800GS tuce kad je 256-bitna. verovatno su u nvidia-i provalili da veca kolicina cipova moze da radi na vecem kloku, pa su to sparili sa brzom memorijom, and voila 6800GS is born.sa druge strane 7600GT ce verovatno biti 128-bitan isa 12 pajpova...
bas mi je interesantno da gledam glupe sufikse koje proizvodjaci izmisljaju ne bi li privukli kupce. sta je sledece? GTI?
Pa da, odlicno zapazanje. 7600 ce verovanoo biti 128bitni, jer na taj nacin ce se znacajno dobiti na snizenju cene chipa, a obzirom da ce biti 90nm mocice da radi na extra kloku, bas kao i ultrabrzi GDDR3 koji dolazi na X1600XT-u. Time se moze nadomestiti prepolovljena magistrala i dobiti brzi cip od 6800GS (logicno je da 7600GT bude brzi od 6800GS).
 
U stvari Anand je dao street cenu od 320$ za 7800GT, na sta po negde ide i mail-in rebate popust, ali da kazemo da je 320, a ova karta ima predlozenu cenu od 250 (iako ce u USA sigurno biti 219$, je i predlozena cena za 7800GT je oko 400$).

Da sam u njihovoj kozi i da kupujem novu kartu sigurno bi pre dao 320$ jer tih +70$ za ono sto se dobija nije uopste mnogo, naprotiv. Ali treba sacekati i videti, jer kazu da ovo i tako nije dugorocno resenje..

Definitivno je 7800GT best buy trenutno (za US trziste naravno) jer daje najbolji odnos fps/$ a tih nekoliko desetina $ na cenu konfiguracije se i ne oseti (a ne verujem da neko uzima 7800GT kao add-in/upgrade kartu jer jako malo ljudi vec ima PCI-E sistem sa necim losijim).
 
@ Mare:
zasto toliko insistiras na cenama u U.S.A.?
sta mi imamo od toga? samo mogu da se nerviram sto je tamo sve mnogo jeftinije (da ne pominjem odnos njihove i nase prosecne plate).
 
sale prdez je napisao(la):
@ Mare:
zasto toliko insistiras na cenama u U.S.A.?
sta mi imamo od toga? samo mogu da se nerviram sto je tamo sve mnogo jeftinije (da ne pominjem odnos njihove i nase prosecne plate).
Zato sto je to glavno ciljno trziste za ovu robu, a pricamo sa stanovista pozicioniranja i segmentiranja trzista koje su izvrsili ATI i NV sa poslednjom linijom kartica.
 
Nedjo je napisao(la):
http://www.anandtech.com/printarticle.aspx?i=2593

Nvidia je napravila karticu koja je definitivno trebala da nosi ime 7600GT, no, kad vec 7800GTX 512MB nisu nazvalki Ultra, sto bi ovaj GS (po meni glupa kombinacija slova) nazvali 7600GT?
Inace 6800GS koristi referentni PCB 7800GT-a (eto jos jednog razloga zasto ga je trebalo svstati medju clanove 7xxx porodice).
Sa izlaskom GS-a, definitivno otpada mogucnost pojavljivanja 7600GT-a. Jednostavno je vidim gde bi se po performansama i specifikacijama nekakav 7600GT mogao sada pozicionirati. Eventualno ostaje shansa za nekim HighSpeed 12pajpnim GPU-om, sa 128bitnom memorijskom magistralom (to bi opet zahtevalo i brzu GDDR3 memoriju).

X1600XT ce imati opaku konkurenciju u vidu 6800GS-a.

Izaci ce 7600 sigurno, zna nVidia koliko znaci brojka vise u imenu.
Da li ce to biti nesto a'la 6800 uradjeno u 90nm ili novi CPU (mada stvarno nemaju potrebe da nista diraju sem da ga prepakuju u 90nm).
 
Nedjo je napisao(la):
Pa da, odlicno zapazanje. 7600 ce verovanoo biti 128bitni, jer na taj nacin ce se znacajno dobiti na snizenju cene chipa, a obzirom da ce biti 90nm mocice da radi na extra kloku, bas kao i ultrabrzi GDDR3 koji dolazi na X1600XT-u. Time se moze nadomestiti prepolovljena magistrala i dobiti brzi cip od 6800GS (logicno je da 7600GT bude brzi od 6800GS).

Uza magistrala jos vise pojeftinjuje stampanu plocu. I one su daleko od jeftinih i zanemarivih kada se gledaju troskovi proizvodnje jedne graficke kartice.
 
Sasinu teoriju da ce 7600 biti samo prepakovani sadasnji 6600 dokazuje ona vest od pre par nedelja u kojoj se kaze da je moguce da ce nove 7600 kartice koristiti isti PCB kao i aktuelna 6600 generacija samo sa novim cipom zalemljenim.

Inace, da ovo ne bi bio offtopic, smatram da ce ovaj GS samo da ucvrsti nVidinu prednost u ovom trzisnom segmentu, iako je sustinski ta kartica tweakovani 6800 vanilla sa nativnom podrskom za PCIE i na PCB-u od 7800GT.
 
topuz je napisao(la):
Sasinu teoriju da ce 7600 biti samo prepakovani sadasnji 6600 dokazuje ona vest od pre par nedelja u kojoj se kaze da je moguce da ce nove 7600 kartice koristiti isti PCB kao i aktuelna 6600 generacija samo sa novim cipom zalemljenim.

Inace, da ovo ne bi bio offtopic, smatram da ce ovaj GS samo da ucvrsti nVidinu prednost u ovom trzisnom segmentu, iako je sustinski ta kartica tweakovani 6800 vanilla sa nativnom podrskom za PCIE i na PCB-u od 7800GT.
Pa ako 7600-ki dodaju jos pajpova (a ja sam siguran da ce to biti 12), onda se ne moze govoriti o prepakivanju 6600, zar ne? Ako stave GDDR3 brzi od 2.0 ili 1.6ns, onda ni PCB ne moze biti isti...
7600 moze da bude 'vidijin ulazak u 90nm arenu i "predigra" za 24 i vise pajplajne kartice. Slicna stvar se odigrla sa 6800 Vanilla PCIe karticom, odnosno NV41 GPU-om. Sa njimje 'vidija savladala 110nm tehnologiju i naucivsi tu skolu su posle izbacili 24pajpni GPU u 110nm, a kako stvari stoje do te mere su izbrusili znanje da ce izbaciti GPU u 110nm na 550 MHz! Potsecanja radi ATI-jev R430 na kome se zasniva X800XL sa dobrim vazdusnim hladjenjem ne moze preko 450MHz.
Prema ovom scenariju, 'vidija ce krenuti sa 7600 kao prvim G70 baziranim GPU-om u 90nm, a tamo sredinom iduce godine ce doci i 32pajpna verzija.

Sasa je u pravu za ono gore izneseno i upravo iz svega navedenog je bitno praviti Midrange kartice sa 128bitnom mem magistralom i samo u situacijama preke potrebe se na to trziste pustaju kartice sa 256bitnom magistralom i po prvilu njihov trzisni vek nije dug, jer one jednostavno ne donose zahtevanu profitnu marginu. Tako da je realno predvidjanje o 128bitnim 7600 karticama - vanilla sa 8 i GT sa 12 pajpova. Takodje je realno da se i u MidRange i u LowEnd segmentu standardizuje kolicina framebuffera od 256MB (3DMark06 ce zahtevati karticu sa 256MB FB-a). To u prevodu znaci da je sasvim moguce da Vanilla 7600 dodje sa 2.0ns GDDR3 memarom, a da GT ima na sebi 1.4 ili cak 1.2ns cipove...
 
Ma najrealnije je da 7600 bude tweakovani 6800GS u 90nm.
Neka stave iste PS jedinice sa G70, ubace ih u NV4x arhitekturu, "cipuju" ;) ga na 600-700 MHz uz 1000-1500 GHz 128bit memorije to ce "kidati".

256bita na low/mid budget kartici kapiram da nikada necemo videti.
Stampane ploce najmanje padaju sa cenom, lakse je dizati MHz za GPU i memroriju i toga se proizvodjaci drze vec godinama.
Pa oni se jos uvek trude da naprave 64bitnu stampanu plocu i to najcesce u pola visine standardne da bi dobro zaradjivali. Pa onda jos TurboCache i HyperMemory...

Drugo, sumnjam da ce obican 7600 imati 1GHz+ memoriju, GDDR3 memorija je i dalje preskupa za karticu koja brzo treba da kosta izmedju do 150$/€.

Dovoljno je ubrzati ga na 500MHz i sa 8/12 pipeova i recimo 800MHz DDR2 memorijom ce ostaviti 6600 30-60%, sto zbog visih taktova sto zbog boljih PS jedinica.

GT ce sigurno biti "u fazonu" X1600XT, neka stave 12 pipeova (6800GS jeli) i ATi nema sanse. 50% vise PS ne mogu da nadoknade MHz, pa cak i da RV530 proradi na 1GHz, a sto nema sanse.

Pozdrav!
 
topuz je napisao(la):
Inace, da ovo ne bi bio offtopic, smatram da ce ovaj GS samo da ucvrsti nVidinu prednost u ovom trzisnom segmentu, iako je sustinski ta kartica tweakovani 6800 vanilla sa nativnom podrskom za PCIE i na PCB-u od 7800GT.

A ovo nema potrebe ponavljati.

nVidia is "on fire" i ATi trenutno moze samo da place. Na zalost ljubitelja kanadske kompanije (Nedjo ;)) ne vidi se kraj dominacije nVidia-e, jer dominira u bukvalno svakoj klasi, a gde je ATi blizu, vec se nazire naslednik.

X550 vs GF6200, X1300Pro vs 6600, i X1600 koji sigurno nece moci da primirise 6600GT, nVidia dominira low end delom.

X800GT je trenutno brzi ali ipak i toliko skuplji od 6600GT, aj egal.

X800GTO ce trajati dugo, valja potrositi X800 cipove ali ce tesko izaci na kraj sa 6800GS koji ce trajati do pojave 7600 generacije.

X1600XT po ovoj ceni izgleda kao losa sala pored cele 6800 generacije

X1800XL vs 7800GT ??? Ma daj :)

Eventualno X1800XT moze da se smatra brzim od 7800GTX medjutim ovaj ATi je paperware, isto koliko ce biti i 7800 GTX 512 kad se pojavi. Prakticno, ATi nema konkurenciju na trzisut za 7800GTX ali ajde da kazemo da to nas u Srbiji ni ne zanima.

Da neko ne protumaci pogresno, licno mi se ovo ne dopada ni malo. Arhitektura X1000 serije je stvarno impresivna ali je ocigledno svim tim novim tehnologijama potrebna temeljna optimizacija. Svaka cast na idejama, ali realizacija je ipak malo zatajila.
Posebno je RV515 bolan, preopterecen je kolicinom tranzistora da bi bio podrzao sve sto i RV530 i R520 i zbog toga vrlo skup za proizvodnju.

Mozda neko (Nedjo) zna vise o narednim ATi-ima, ja ne znam ni za sta sem R580. Trenutno se samo na njemu radi, i to vrlo uzurbano. Ukoliko se ATi odluci da razvije istovremeno i njegove slabije verzije to ce dodatno prolongirati izbacivanje cele serije, a stanje je vec dovoljno lose. Zato sam spreman da tvrdim da u Q1 2006te necemo videti nista sem novog najjaceg ATi-a.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
true, true...

RV530 se narealnije moze posmatrati kao Proof of concept, jer ima izrazito orijentisanu shader arhitekturu, sto se najbolje vidi u 3DMarkovima, koji su sagradjeni na shaderima. U realnosti je slika sasvim drugacija i mnogo otuznija. S druge strane, na RV530 arhitekturi se moze napraviti veoma efikasan High End cip za 2006+ Mislim da je to jasno i ATiju i da bas iz tog razloga, maltene paralelno gura GT/GTO sa X1600-kama... samo ovaj GS je malo zakomplikovao pricu, tako da ce i XL morati da spustaju iz u srednji segment, sto je u krajnjoj liniji odlicno jer se time iz generacije u generaciju dobijaju sve jace kartice iz srednje klase.
U sustini, ATI vec ima spreman R580 (razlog za ovu vremensku koalizijuje je ekstremno kasnjenje R520), ali je krajnje neiskusno gurnuti ga na trziste pre odgovarajuce drajverske optimizacije i time naciniti vise stete nego dobra. Ono sto je pozitino za ATi, jeste da oni maltene vec imaju derivate R580-ke, odnosno jedan derivat - RV530, tako da u sustini ne bi bio toliki problem napraviti celu porodicu u relativno kratkom roku (X1600 bi se gurnuo cenovno na dole, a nova kompleksnija verzija bazirana na R580 bi se stavila u sredinu). Realno iskustvo u proizvodnji ide ATiju na ruku i oni imaju preduslov da uz pomoc R580 povrate prvo mesto u trci i sto je jos bitnije "kupe" dovoljno vremena do 'vidijinog HighEnd 90nm chipa, koji da bi parirao R580 (barem, kako sada izgledaju papirne specifikacije) mora da ima jos jedno 30-procentno uvecanje P.S pajplajna. Ne treba ocekivati da ce ti novi HighEnd cipovi sa jos kompleksnim arhitekturom ici vise od 600MHz u normalnim uslovima.
 
Izadje 6800GS!

Posle iscitavanja 8-10 testova mogu reci da ova karta izvaljuje! Pokosila je X800GT i onaj nesrecno X1600XT koji je i dalje misterija za mene i smislu u koji segment on spada obzirom na njegovu "brzinu"...

http://www.firingsquad.com/hardware/nvidia_geforce_6800_gs_performance/default.asp

http://www.hardocp.com/article.html?art=ODgy

http://www.techwarelabs.com/reviews/video/evga6800gs-pcie/index_7.shtml

http://www.driverheaven.net/reviews/X16_GS/quake4.htm

pojavila se u prodaju ovde za neverovatno niskih 209USD?! ne smem ni da kazem da je trenutno glavna faca nVidie - XFX izbacio svoj model koji radi na 485/1100 umesto referentnih 425/1000 :zgran: :eyebrows:
http://www.xfxgraphics.com/web/product/listConfigurationDetails.jspa?productConfigurationId=78690
 
Poslednja izmena:
Chinjenica je da je trenutno 'vidija definitivno bolji izbor - da zivim u Americi odmah bi kupio jedan 7800GT zato shto je kartica realno zver i tamo koshta oko 350 $. Ovaj 6800GS je samo provokacija koja bi trebala da privuche josh vishe ljudi, ali je kao i obichno odlichno tempirana od strane 'vidije...
 
Nedjo, jel znas ista vise da nam kazes o R580? Cini mi se da sam negde video (inquirer valjda) da ce R580 imati i dalje 16 pajpova, samo vci broj ROP-ova i vecu frekvenciju. Ili ti NDA zabranjuje da nam ovakve stvari govoris? ;)

Inace, za nVidiu smo se potpuno razumeli. Trenutno je u vodjstvu u svim segmentima. Iako mi se to kao fanu zelenog tabora trenutno svidja, svestan sam da nikako nece da valja po nas, kupce, ako nvidia preuzme dominaciju.
 
Vrh Dno