Šta je novo?

4k HDMI 2.0 to Displayport?

LazaNS

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2004
Poruke
3,367
Poena
420
Kolega ima novi Lenovo Y700 laptop koji iz nepoznatih razloga ima iskljucivo HDMI 2.0 izlaz.
Problem je sto ima i monitor Dell P2715Q koji i sto se HDMI tice ima samo 1.4 uticnicu dakle na 4k samo 30Hz. Da bi monitor radio na 60Hz neophodno je koristiti DP (ili mDP), sa druge strane laptop nema DP izlaz :(
Svi adapteri koje vidimo su DP to HDMI a ne obrnuto, postoje aktivni HDMI to DP ali su svi ili do 1080p ili dfo 4k@30Hz.

Sve u svemu, da li je ovaj laptop i ovaj monitor ikako moguce povezati u 4k@60Hz. Ovih dana me ova tema bas sokira koliko je tesko pravilno povezati nove laptopove i monitore, jos se standardi nisu dovoljno ustalili i prava je muka ostvariti 4k@60 (posto sam imao problem i sa mojim http://forum.benchmark.rs/showthread.php?372064-Dell-XPS-15-4k-i-externi-monitor).
 
Problem je u tome što su to prilično različiti standardi.
DP na HDMI pasivni adapteri postoje zato što je kod projektovanja DP portova predviđena kompatibilnost unazad (mislim da ti portovi koji mogu da puste i HDMI signal imaju onu "plus plus" oznaku). Unazad mislim da može samo aktivnim adapterima.
HDMI 2.0 se sada gura jer ga imaju svi novi 4K televizori, a oni nikada ni neće imati DP, jer on ne propušta zvuk, pa nije interesantan za TV.
Jedino pravo rešenje je da se u startu bira laptop sa DP izlazom ili monitor sa HDMI 2.0 ulazom.
 
Da, sve je to tacno, ali ne znam da li je veci problem sto Lenovo na tolku budzu od laptopa stavi samo HDMI izlaz (aj bar da su i USB-C stavili) sto vecina monitora ne moze da prihvati na 4k kako treba ili sto Dell na svoj najbolji 27 monitor stavlja HDMI 1.4 ulaz (P2715Q). Ne znam da li danas novi Apple monitori imaju HDMI ulaz (pre nisu imali), ne kontam sta je likovima iz Lenova bilo u glavi kad su izbacili nov laptop sa ovakvom konektivnoscu (u pitanju je najnoviji model sa 4k ekranom, skylake...).

Jos jedan problem je sto ti aktivni adapteri ne postoje za 4k@60hz...

Na kraju ispadne da je ganc nov vrhunski laptop nemoguce povezati sa ganc novim vrhunskim monitorom. Naravno kolegi nije na kraj pameti palo da zalazi u detaljne specifikacije kakve ko ulaze i izlaze ima, prosto ti ne pada na pamet da ova dva uredjaja ne mogu lako da se povezu (pride nije lako ni iskopati koji je HDMI 2.0 ili 1.4, nije da u Dell specifikacijama insistiraju na tome da nije u pitanju 2.0).

Onda npr moj novi Dell XPS 15 ima brljotinu da mu je HDMI izlaz samo 1.4. Nemam reci.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno