Šta je novo?

4G u SRB tokom 2015.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
Telenor, Telekom i Vip hoće 4G

Ponude kompanija Telekom Srbija, Telenor i Vip mobajl za korišćenje novih opsega radio-frekvencija za mobilnu telefoniju u Srbiji otvorene su danas u Ratelu.

Komisija će pregledati dokumentaciju koju su priložili ponuđači, a 19. februara biće održana javna aukcija za dodelu dozvola.

Ratel će izdati najviše tri pojedinačne dovole za korišćenje radio-frekvencija u tom opsegu, na 10 godina, a taj period može da bude produžen za još dve godine.

Ratela je ranije najavio da polovinom maja 2015. očekuje početak uvođenja tehnologije 4G u Srbiji, koja će doprineti kvalitetu i širenju usluga.

Po uslovima konkursa raspisanog 26. decembra 2014, minimalnan iznos naknade za izdavanje dozvole je 3,5 miliona evra za svaki pojedinačni radio-frekvencijski blok.

(Izvor: Beta, B92)

Frekvencijskih opsega biće po dva za svakog operatera, to je onda min. 21 mil. evra u Budžet. Ako se ne varam, uslov za 4G je da oslobodi deo frekvencija digitalizacijom televizije (ukidanjem analogne zemaljske). Mnoge vlade su ovo najavljivale i davale i probijale rokove i nisu uradile ništa godinama. Valjda je problem što su neke od tih frkevencija u upotrebi i dalje, što legalno, što ilegalno.
 
Poslednja izmena:
Šta to znači "minimalni iznos naknade"?
 
Uz ove 1 Gb, i slične pakete 4G neće služiti ničemu.
 
Misliš?

A LTE 800 - drugi opseg - kad se ugasi analogija?
 
Možda se sete da uvećaju malo količinu megabajta onda... Mada nemam neka velika očekivanja :)
 
Tokom 2015. Samo da ga ne puste u decembru :)
 
Možda se sete da uvećaju malo količinu megabajta onda... Mada nemam neka velika očekivanja :)

Uradice to. Uz nove 2-3x skuplje pakete. Ne blefiram, ozbiljan sam (za najjeftinije ne sve)
 
Vrh, znaci sad cu imati 4G u uglu displeja sa dial up brzinama. I to kad net uopste radi.
:d
 
Sta bi vam falilo ? :) :)

2-3 gb paket, malo smanjite beskorisni sms i eto resenja :)
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-02-10-14-12-16.png
    Screenshot_2015-02-10-14-12-16.png
    621.8 KB · Pregleda: 291
LTE po brzini 3G: 10-15 Mb down i 1,5 Mb up. So fast, I kno. Neka poprave prvo UMTS signal.

Beše digitalna TV trebalo da bude tokom 2012?
 
Urose, to su 4G brzine? 4G postoji u CG?
 
Da, i neki su prosjek da tako kažem.

Telekom CG već duže od godinu dana ima pušten 4g (trenutno testiraju 300+ mbps na par lokacija) a Telenor od jesenas i malo je brzi od Telekoma.
 
I koliko ima GB u paketu? Sa ovim brzinama neki standardan srpski paket od 1 GB se potroši za cela 3 minuta. Toliko o upotrebljivosti 4G...
 
565593_33_lb.jpg
 
I koliko ima GB u paketu? Sa ovim brzinama neki standardan srpski paket od 1 GB se potroši za cela 3 minuta. Toliko o upotrebljivosti 4G...
Tom logikom bi mogao i 100gb da potrosis bilo bi malo....

Poenta je da paket koristis isto kao i do sada. Sadrzaj koji zelis da dobijes, na ekranu ti se mnogo brze prikazuje. Na 4g je sve bukvalno momentalno.

A isto pazis na potrošnju u okviru paketa kao i do sada.

Kod nas u CG se paketi krecu od 750mb do 10gb kod različitih operatera. Za data kartice su i veci paketi.

Imas i varijantu da uzmes usb modem i data karticu uz paket od recimo XXgb gdje tih XXgb mozes da koristis i sa data karticom i kao internet dodatak na pretplatnickom broju...

Ima bas dosta raznih opcija.

Razlika u svakodnevnom koriscenju je drasticna. Osjecaj je kao kad sa nekog edge predjes na odlican hspa.... Eto.
 
Poenta je da paket koristis isto kao i do sada. Sadrzaj koji zelis da dobijes, na ekranu ti se mnogo brze prikazuje. Na 4g je sve bukvalno momentalno.
Generalno, da, ali mogli bi malo da se otvore za YouTube recimo, a za klince i FB i Twitter pocinju da koriste bas puno podataka.
Za YT u smislu, koristio sam sam 360p zbog 3G veza, a hocu npr. 1080p sada. To ce traziti mnogo vise protoka, a sasvim je legitimno koriscenje.
 
Generalno, da, ali mogli bi malo da se otvore za YouTube recimo, a za klince i FB i Twitter pocinju da koriste bas puno podataka.
Za YT u smislu, koristio sam sam 360p zbog 3G veza, a hocu npr. 1080p sada. To ce traziti mnogo vise protoka, a sasvim je legitimno koriscenje.

Kod mene je ta rezolucija na YT uvek automatska max. 480p i nemam mogucnost promene rucno.

Pricam za tablet ili fon to ne vazi za kompjuter
 
Poslednja izmena:
Tom logikom bi mogao i 100gb da potrosis bilo bi malo....

Poenta je da paket koristis isto kao i do sada. Sadrzaj koji zelis da dobijes, na ekranu ti se mnogo brze prikazuje. Na 4g je sve bukvalno momentalno.

A isto pazis na potrošnju u okviru paketa kao i do sada.

Kod nas u CG se paketi krecu od 750mb do 10gb kod različitih operatera. Za data kartice su i veci paketi.

Imas i varijantu da uzmes usb modem i data karticu uz paket od recimo XXgb gdje tih XXgb mozes da koristis i sa data karticom i kao internet dodatak na pretplatnickom broju...

Ima bas dosta raznih opcija.

Razlika u svakodnevnom koriscenju je drasticna. Osjecaj je kao kad sa nekog edge predjes na odlican hspa.... Eto.

Nemam LTE telefon, pa da ne tupim o brzini otvaranja stranica, sa tim sa i sad zadovoljan, nije mi bitno da li će se nešto potpuno učitati za 0,5 ili 1s. Poenta je da ne možeš da otvoriš nijedan video klip, neki ozbiljniji muzički stream i sl, odoše megabajti. Nema tu nikakvog komfora i upotrebljivosti od tolikih brzina...
 
Generalno, da, ali mogli bi malo da se otvore za YouTube recimo, a za klince i FB i Twitter pocinju da koriste bas puno podataka.
Za YT u smislu, koristio sam sam 360p zbog 3G veza, a hocu npr. 1080p sada. To ce traziti mnogo vise protoka, a sasvim je legitimno koriscenje.

Alfa,
Operatori mogu samo da se otvore da ponude 200 miliona SMS-ova i 300 hiljada minuta poziva u mrezi mesecno eventualno nedeljno...Jasno je ko dan da je DATA saobraćaj postao glavni parametar i naravno da će to "povećanje " brzine pokušati dobro da naplate...I sam znas da su svi MIX NET paketi modifikovani tako da su ponudili više minuta u mreži a smanjili količinu podataka...Tako da teško da će oni da se otvore a da te ne lupe po džepu dobro..
 
Generalno, da, ali mogli bi malo da se otvore za YouTube recimo, a za klince i FB i Twitter pocinju da koriste bas puno podataka.
Za YT u smislu, koristio sam sam 360p zbog 3G veza, a hocu npr. 1080p sada. To ce traziti mnogo vise protoka, a sasvim je legitimno koriscenje.

To "otvaranje" sve zavisi od njihovih zelja jer bukvalno kako im se hoce tako mogu da rade. krastavac, i za kucni net je opterecenje fhd video zar ne? Ja nemam ogranicenje na yt, ako sam na lte necu sigurno gledati koncert ili seriju, cekacu wifi. To sam radio i ranije. Ali zato cu sa zadovoljstvom odgledati video od par minuta ili vise njih jer nece biti sjeckanja ili kockica ...

Nemam LTE telefon, pa da ne tupim o brzini otvaranja stranica, sa tim sa i sad zadovoljan, nije mi bitno da li će se nešto potpuno učitati za 0,5 ili 1s. Poenta je da ne možeš da otvoriš nijedan video klip, neki ozbiljniji muzički stream i sl, odoše megabajti. Nema tu nikakvog komfora i upotrebljivosti od tolikih brzina...

Potpuno pogresno shvatas lte koncept. Po tvojoj logici mozes i edge da koristis za surf ne?
 
Alfa,
OJasno je ko dan da je DATA saobraćaj postao glavni parametar i naravno da će to "povećanje " brzine pokušati dobro da naplate...
Da, to sam i rekao na prosloj strani :D

Ja nemam ogranicenje na yt, ako sam na lte necu sigurno gledati koncert ili seriju, cekacu wifi. To sam radio i ranije. Ali zato cu sa zadovoljstvom odgledati video od par minuta ili vise njih jer nece biti sjeckanja ili kockica ...
Da, ali je lepse pogledati na 1080p nego na 360/480p kada imas S5 LTE. A i poneki klip ce tu odrati protok.

Nemas limit za YT?
 
Mislio sam na limit u rezoluciji kada se koristi data, onaj auto mod ili kako vec.

Slazem se da je ljepse, na Nexusu zato i koristim.

Ja licno apsolutno nista u nacinu koriscenja telefona nisam mijenjao od kad koristim lte. Sve je identicno kao i ranije samo sto sada sve radi daleko daleko brze. To je poenta. Speedtest je najveci problem u svemu ovome. Nekoliko testova za show off i to jednom u par mjeseci mada je najbolje i nemati tu app u telefonu :)
 
Potpuno pogresno shvatas lte koncept. Po tvojoj logici mozes i edge da koristis za surf ne?

Jok, edge je baš mnogo spor, za običan surf, ali i današnji 3G sa brzinama 10-20 mb/s je sasvim zadovoljavajući. Uz tako velike brzine koje donosi 4G su neophodni i veći paketi, da bi te brzine mogle da se iskoriste, a tu pre svega mislim na zahtevne multimedijalne sadržaje (TV, Youtube, Netflix, muzički stream servisi i sl.).

A video od par minuta koji pominješ će ti u nekom malo boljem kvalitetu potrošiti prilično Mb. Par takvih snimaka, i ode paket. To je komfor koji nedostaje, a na koji sam mislio.
 
Pa onda ni sa 3g od 10-20mbit/s nemas taj komfor zar ne? Ja mogu da ogranicim yt na 480p ali koja je poenta toga na hfd ekranu? Google Play Music ce strimovati i na 10 i na 50mbit/s. Ako slusam 2-3 plej liste potpuno je svejedno sta koristim ukoliko strim ide bez prekida...Necu slusati muziku citav dan ni na 3g sto se toga tice.

Slazem se da bi povecanje paketa dobro doslo, ali tvrdim i da pri normalnoj upotrebi taj nedostatak se ne osjeti bas toliko.
 
Nemam komfor, ali meni ni ne treba. Meni je dovoljno 100-200 MB mesečno, imam WiFi i kod kuće i na poslu, a ne koristim mobilni za zahtevne sadržaje (u smislu potrošnje neta), naročito kad nisam na WiFi. Nekom drugom je možda normalna upotreba da gleda serije na telefonu. Meni je logično da sa ovako brz net koristi za zahtevne sadržaje, ali sve zavisi od želja i potreba.
 
Ne zanam sta da mislim u sustini znam da su nasi operateri gramzivi na sve moguce nacine.

4G mreza ce biti od koristi onima kojima je sve jedno da li na mobilnom potrosili 1000 ili 10000 dinara,za nas mozemo samo da se nadamo da nece da nas deru.. Meni licno bi bilo ok da paketi poskupe i 2-3x ali samo pod uslovom da budu flat...
 
Poslednja izmena:
Urose, vremenom se navikne covek da zbog brzine to koristi vise. U Koreji je kucni net postao toliko slabo koriscen sada, jer ljudi imaju pakete sa toliko MB i plus WiFi po gradu (ako nema besplatni za sve, onda ima od telekom operatera sa nekom velikom kvotom, a tih ima svugde skoro, tako da je sve pokriveno LTE ili boljom WiFi vezom).
Svaki drugi ima LTE telefon i sluske, i gleda serije ili YT klipove dok ide na posao ili kuci.

Najnize pakete uzimamo samo mi stranci, kojima su inace cene paketa tamo "WTF".

Ja jesam da se brzine neta povecaju sto vise, jer kada zatreba, treba da sto krace traje. A povecanje kolicine sadrzaja, ako nije flat net, treba da dodje nevezano od povecanja brzine, vec zbog sve veceg koriscenja neta.


Doduse, svuda u svetu je trend da se sto vise naplacuje net sada :( Paket sa samo 100-500MB je bio misaona imenica (kao premali i smesni), dok su sada to cak i srednji paketi :(
T-Com.de sada ima i neke pakete sa nekom malom kolicinom podataka, ali limitirane na 4Mbps! (a LTE paketi su!)
To je cisto dranje korisnika, pod izgovorom boljeg neta... ostavite 3G, dajte vise neta, nemojte povecavati cene :D
 
Znam, zato i kazem da treba i dalje da se pazi kako se koristi. U tome je moja poenta, nacin koriscenja ostaje isti, jedino je sadrzaj brze isporucen.

E sad, sto se tice 3g, toliko je postao nestabilan kod nas, tj. toliko nema garancije da ce raditi ok da ovo zadnje sto si rekao tesko moze da se primijeni. Makar u CG. Ja iskreno ne mogu da se sjetim kada sam na 3g izvukao vise od 10-ak mbit/s tokom dana na speedtestu. Niti mogu da se sjetim kada je 3g normalno radio (ucitavanje yt klipa, primanje veceg maila itd...). Da ne govorim u upload-u kod lte-a gdje ti na cloud mozes da uploadujes vaznih 100-ak ili 200mb jednom mjesecno, gdje bckup slika na dnevnoj bazi i ne osjetis. Pa skype, viber, facetime i ostalo....
 
Znaci 4g ce mnogo bolje raditi od 3g ? Tu ne mislim na brzinu nego na jacinu signala i dostupnost istog.. ?
 
A uticaj na bateriju ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno