Šta je novo?

43" LG 4K TV kao monitor - crvena slova mutna - chroma subsampling

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,155
Poena
995
Kupio sam pre neki dan LG 43uq8000 sa namerom da ga koristim kao monitor na moj glavni kompjuter.
Dosta sam citao na internetu da vidim da li moze da se on koristi kao monitor i na rtings sajtu sam video da ovaj model ima ocenu 8 da se moze koristiti kao monitor i da moze da radi u chroma 4:4:4 kada se deep color ukljuci + gaming mod.
Imam RX 580 i neki bezimeni high speed kabl koji je dosad radio ok na fullhd.
Kada sam ukljucio gaming mod, nestao je lag u prikazu.
Zatim sam u windowsu ukljucio 4k rezoluciju na 60hz, a zatim sam po uputstvima na rtings sajtu, ukljucio sam hdmi deep color i odmah sam dobio opciju 4:4:4 u amd software na windowsu i tu sam birao rgb 4:4:4 ili ycbcr 4:4:4, 4:2:2 ili 4:2:0...
Slika je super osim kod texta koji u sebi sadrzi crvenu boje (cisto crveni tekst je mutan, ali i onaj tekst koji u sebi ima pigment crvene boje).
Na interenetu sam citao da promenim chroma sa rgb na ycbcr ili sa 4:4:4 smanjim na 4:2:2: ili 4:2:0 ili da smanjim na 30hz jer teorija je da se smanjuje protok pa ce moci da protera kabl ili graficka kartica ili da cu ubosti parametre koji odgovaraju procesoru TV-a, ali nisam dobio nikakav pomak sem sto sam smanjio kvalitet boja i osvezavanje.
Podesavanjem parametara slike na tv-u sam dobio malo poboljsanje texta, ali jedino pravo poboljsanje u ostrini je kada intezitet crvene boje u slici smanjim sto vise ali time gubim na kvalitetu slike.
Da li mi je previse stara graficka ili los hdmi kabl, razmisljam da kupim kvalitetan HDMI 2.1 kabl, i da kupim noviju/mocniju graficku.
Tesko mi je da se pomirim sa tim da TV ne moze da prikaze ispravnu sliku kada sam bas birao ovaj model jer rtings sajt pise da radi ok na chroma 4:4:4.
Pregledao sam gomilu sajtova sa ovim problemom i nista jos nisam zakljucio gde je tacno problem.


https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uq8000/settings
https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

Sta vi mislite?

Pprilog je 4k slika koja sluzi za testiranje chroma subsamplinga i sa kojom testiram TV i slika kako to izgleda na mom tv-u.
 

Prilozi

  • 4k image for testing chroma 444.png
    4k image for testing chroma 444.png
    112.1 KB · Pregleda: 58
  • IMG_20230620_221445.jpg
    IMG_20230620_221445.jpg
    226.4 KB · Pregleda: 54
Poslednja izmena:
Da odgovorim sam sebi, posle nedelju dana lutanja po internetu i menijima televizora sasvim slucajno sam pronasao tajna podesavanja za LG Tv-e.

Drzi se dugo dugme za selektovanje inputa, zatim se klikne na ikonicu tri tacke (gore desno) pa se izabere edit inputs pa se klikne na ikonicu pored hdmi ulaza koji zelimo da podesimo i izaberemo PC. Ovo omogucava da se ukljuci pravi Chroma 4:4:4, zatim se na pc-u izabere u drajverima RGB 4:4:4 i to je to.
Nema potrebe za novim kablom, bezimeni high speed hdmi radi 4k 60hz bez problema, takodje i rx580 graficka radi posao bez problema.
 
Jel mozes da podelis utiske vezane za tv ?
Gledam da uzmem sebi neki tv i generalno se vrtim oko tog modela koji si ti uzeo.

p.s super da si resio problem
 
Ja sam ovaj model uzeo za 400din mesecno na 24meseca uz A1 ugovor, na tarifi neoneo(3500din + ovih 400din), znaci tv me izadje 9600din (nikakvo ucesce nisam trebao da dam-mislim da je to do 60k vrednosti bilo koje robe, a iznad 60k se doplacuje razlika ucesca), a u radnjama je preko 50k, inace imaju u ponudi i 48" isti taj model za iste pare od 400din mesecno, takodje imaju i modele 8100, ali njih nisam nasao na rtings sajtu da mogu da rade kao pc monitor.
Do sada sam imao obican tesla 24 pa 27" fullhd, sa kojim sam bio zadovoljan za kodiranje i igranje ali nista posebno nije bila slika, ali nije bila ni neki krs, onako neka sredina za negejmerski monitor.
Posto mi treba 43" i 4k rekoh sebi ajde da rizikujem, sta me kosta tih 400din mesecno , samo da ne moram da dajem kes, jer najjeftiniji monitor od 43 inca je 660e na KP ili 800e u giga..., pa ako me ne zadovoljava ubacicu ga u spavacu sobu ili u garazu.
Najbitnije prilikom biranja tv-a za monitor je bilo da moze da pusti chroma 4:4:4 i da je klasican IPS panel a ne VA, to mi je potvrdio rtings sajt koji se bavi testiranjem tv-a i koji je posebno napisao da moze da radi kao monitor. Takodje pazi i kod dijagonala jer neke vece dijagonale (istog modela) mogu da imaju drugi panel tipa VA pa to nije bas za gledanje texta sa PC-a.
Ovaj tv ima bolji kontrast (1100 sto je za obican lcd neki max, ima wifi, lan, bluetooth, ima magicni daljinski, moze da se poveze sa telefonom za pustanje sadrzaja, ima mikrofon u daljinskom, daljinski se ponasa kao mis, meni im je prosecno brz i detaljan (sobzirom da je medju jeftinijim tv-ima), U meniju ima gomila aplikacija (ali nije android os pa se ne moze instalirati bilo sta) i ima internet browser sa kojim mogu pristupam mom media serveru (ako nije povezan na pc).
Trenutno je neka akcija za 2+3god garancije za LG.
Osvetljenje nije neko preveliko ali sasvim zadovoljava i u osvetljenoj sobi, ekran je sjajan nije mat.
Jedino ko je gejmer je sto je osvezavanje 60hz, ali neki gejmerski monitor je preko 1000E, a LG C1/C2/C3 oled modeli mi nisu za PC jer zbog staticne slike mislim da ce se brzo pojaviti burnin.
Takodje hdr je neki najslabiji, ali ga bar ima, ali ja to ne volim da koristim u igrama(a vidim da ga i drugi igraci izbegavaju jer ima neke isprane boje).
Ima vesa kacenje 200x200, tri hdmi inputa, nije pretezak (oko 10kg) ali nije ni laganica, trosi samo 40w (po mojim merenjima na 4k 60hz, sto je nista, toliko mi je trosio monitor panasonic 24" fhd od pre 10godina), ali pise u specs da ide i do 100w, samo ne znam kada (verovatno kada ima neki film preko kablovske pa koristi svoje procesore na max da ispegla artefakte na slici), dok kada je na pc su iskljuceni svi procesorski efekti obrade slike i pusta je direkt na ekran kako dodje sa pc-a.
Sve u svemu sada kada je ovo proradilo za PC, progledao sam, za te pare sam prezadovoljan.
TV signal sa kablovske ne mogu da testiram jer mi u sobi nije sprovedena kablovska.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na iscrpnom odgovoru, razmatram i ja mozda c2 takodje s obzirom da u jednom trenutku bi mozda zakacio konzolu ili pc a 120hz je.
Sam sebi stavljam limit vezan za c2 vezano za burn in, ali vise to sto retko boravim kod kuce pa mi se cini da je previse novca za povremeno gledanje,

Za novac koji kosta ovaj tv je solidna opcija pogotovo zbog 2+3 garancije na lg.

Jos jednom hvala za mini review
 
Hvala puno na iscrpnom odgovoru, razmatram i ja mozda c2 takodje s obzirom da u jednom trenutku bi mozda zakacio konzolu ili pc a 120hz je.
Sam sebi stavljam limit vezan za c2 vezano za burn in, ali vise to sto retko boravim kod kuce pa mi se cini da je previse novca za povremeno gledanje,

Za novac koji kosta ovaj tv je solidna opcija pogotovo zbog 2+3 garancije na lg.

Jos jednom hvala za mini review
I ja gledam dosta reivew-e tih lg c1/c2/c3, neki kazu ima burnin, neki kazu nije to strasno kao sto izgleda, neki koriste iskljucivo kao monitor za pc.
Za 1000e dobiti oled tv sa tim perforamansama ekrana je ekstra ulozen novac.
Mada bih za koriscenje vecinski na PC-u (da imam para) ipak pre uzeo gejmerski monitor od 43" kao sto je ovaj
ASUS ROG STRIX XG43UQ za nekih 1500e na KP, jer on nema taj burnin i napravljen je prvenstveno za prikljucenje na PC.
Mada kvalitet slike koju daje ovaj moj jeftini LG mi govori da je zbog vece prodaje i konkurencije kod tv-a, dobije se mnogo vise za manje pare nego kada se kupuje iskljucivo neki monitor egzoticnih karakteristika, a samim tim i mnogo manje prodatih jedinica, pa mora da bude mnogo veca cena kako bi se isplatilo razvoj i marketing.
 
Poslednja izmena:
@Devil 2000
U kom paketu je doplata 400 dinara za TV, i da li je ovaj model isti kao LG 43uq81003LB ili ne, pošto i ja razmatram neku sličnu opciju za kupovinu.
Napisao sam gore, neo neo paket (neogranicen internet i neogranicena brzina za 3500din).
Takodje sam gore napisao da ovaj moj model uq80 moze da radi kao monitor za pc, jer sam to saznao na stranici rtings dok za model uq81 nisam nasao potvrdu da moze (verovatno je noviji model cim ima 81 oznaku ali ne mogu da tvrdim. takodje razlicite velicine tv-a imaju razlicite panele, tako da ovaj moj 43uq8000 je ips panel, dok neki veci su va panel, tako da treba dobro proveriti.
Ja sam isao na rizik i dobro sam prosao, ali sam se zato nedelju dana mucio dok nisam provalio kako se namesta, jer lg ima m noga podesavanja koja su skrivena po nekim skrivenim menijima koja ne pisu u uputstvu (jer i nisu za prosecnog korisnika tv-a).
 
I ja gledam dosta reivew-e tih lg c1/c2/c3, neki kazu ima burnin, neki kazu nije to strasno kao sto izgleda, neki koriste iskljucivo kao monitor za pc.
Za 1000e dobiti oled tv sa tim perforamansama ekrana je ekstra ulozen novac.
Mada bih za koriscenje vecinski na PC-u (da imam para) ipak pre uzeo gejmerski monitor od 43" kao sto je ovaj
ASUS ROG STRIX XG43UQ za nekih 1500e na KP, jer on nema taj burnin i napravljen je prvenstveno za prikljucenje na PC.
Mada kvalitet slike koju daje ovaj moj jeftini LG mi govori da je zbog vece prodaje i konkurencije kod tv-a, dobije se mnogo vise za manje pare nego kada se kupuje iskljucivo neki monitor egzoticnih karakteristika, a samim tim i mnogo manje prodatih jedinica, pa mora da bude mnogo veca cena kako bi se isplatilo razvoj i marketing.
Ti gejmerski monitori su precenjeni i preskupi vec godinama unazad, svako ko je probao OLED gejming zna koliko je to veliki upgrade na ono sto je vec imao i tesko da ce da se vrati na staro. Nije samo u pitanju reprodukcija boja i kontrast vec i sam odziv panela koji je skoro pa instant. Jos jedna mnogo dobra stvar je sto i kad imas veci display mozes da napravis i custom rezolucije, recimo 3840x1600 i dobijes ultrawide aspect koji recimo u mracnijoj prostoriji skoro odlicno skriva crne trake gore jer se pikseli gase i perfektno simulira neki ultrawide monitor manje dijagonale.
Meni je recimo izuzetno zanimljiv 4:3 gejming starijih naslova, dok se svuda recimo juri neko widescreen resenje na pcgamingwiki, ovako lepo stavis aspect kako je zamisljeno i uzivas u prezentaciji kakvu si pre 20 godina mogao samo da sanjas, pogotovo ako moze da se izgura 2880x2160 kroz engine igre.
 
Po sajtu www.displayspecifications.com razlika između ova dva modela je samo u postolju, a ovo na modelu 8100 mi se više sviđa .
Što se tiče cene, u paketu NeoNeo izlazi 4399 mesečno, obzirom da je mesečna pretplata bez uređaja 2499, razlika sa TV-om je 1899 dinara, odnosno na period od 24 meseca cena TV-a izađe 45576 dinara. Samo sam u dilemi da li da uzmem neki 2k monitor od 32inca ili ovaj 4k TV od 43 inca, namena bi bila programiranje, net i multimedijalni sadržaji, povremeno euro truck simulator 2.
 
Po sajtu www.displayspecifications.com razlika između ova dva modela je samo u postolju, a ovo na modelu 8100 mi se više sviđa .
Što se tiče cene, u paketu NeoNeo izlazi 4399 mesečno, obzirom da je mesečna pretplata bez uređaja 2499, razlika sa TV-om je 1899 dinara, odnosno na period od 24 meseca cena TV-a izađe 45576 dinara. Samo sam u dilemi da li da uzmem neki 2k monitor od 32inca ili ovaj 4k TV od 43 inca, namena bi bila programiranje, net i multimedijalni sadržaji, povremeno euro truck simulator 2.
I ja sam razmisljao da uzmem najjeftiniji AOC 32" 1440p za nekih 35k u gigatronu, pa jos na cekove:
https://gigatron.rs/monitori/aoc-315-monitor-q32e2n-446394
Ali posto mi treba bar tri fullhd ekrana za pgrogramiranje (jedan ekran sa chrome gde gledam tutoriajale, drugi je recimo vscode gde kodiram, treci je neka moja notes aplikacija gde upisujem/citam skripte, a sada cetvrti koristim za ssh terminal za pristup mojim serverima i jos sam se dosetio da stavim peti ekran koji pusta moje kamere i se nalazi iza ssh terminala, tj ssh terminal sam stavio prozirnost na 65% tako da mi ne treba vise poseban monitor za kamere.
Mozes da zamislis koliko sam se mucio da skacem sa jednog ekrana na drugi svakih par sekundi sa alt+tab.
Pa onda rekoh ajde da pogledam 43" modele, i kao sto sam napisao klasicni monitori 43" su najjeftiniji bili 660e na KP, i nekih 90kdin na gigatronu.
Onda mi na youtubetu iskoce gomila videa da ljudi koriste 40"+ TV -e za igranje i za rad, pa rekoh da vidim jel neki od jeftinijih moze da se namesti da radi na kao pc monitor jer sam i ranije znao da im je slika mutna zbog jeftinih procesora i panela. Ali onda su mi iskocili Hisense 4K TV snimci na youtube gde pokazuju kako bez problema rade kada se prikace na PC, tako da sam bio odlucio da uzmem Hisense 43" 4K ili 48" u gigatronu za nekih 36k (plus sto su na ovom forumu hvalili da hisens daje 5god garanciju i da se ne kvari)
Sve u svemu na rtings sajtu su ovaj model (mislim da je bas taj) rekli da moze na PC, pa rekoh uzecu njega za kes.
U medjuvremenu mi dosla ideja da pogledam na A1 ponudu, ali nisu imali hisense, nego ovaj LG i kada sam pogledao testove na internetu odlucio sam se za ovaj.
Jedino sto sam trebao da odlucim da li da uzmem 43" ili 48" (isto se mesecno placa). Na mom stolu je 48" izgledao preveliko, plus velicina pixela (ppi) je vec isao ispod 100 sto znaci da se vec pocinju videti pikseli, inace 1440p na 32" bi izgledalo pomalo krzavo kao sto sam do sada imao fullhd na 27" sto mi je premalo ppi (nekih 92ppi), jer idealno bi bilo da je nekih 110-120.
Tako da sam se odluzio za 43", jer je to kao 4 fullhd monitora od 21,5" sto je bas kako treba ppi....
Mnogo je vise realestate-a za rad na 4k 43" nego na 32" 1440p, i nisam se pokajao sto sam presao na veci ekran, a za bukvalno iste pare.
Igrice sam do sada igrao sve u fullhd na max podesavanjima na starom tesla 27" sa rx 580 od 70evra. Sada ona tera sve moje igrice na max podesavanjima u 4k sa oko 20-30fps, u zavisnosti od igrice, recimo mortal kombat 11 i doom eternal je tu oko 30-60 fps, diablo 2 ressurected je 20fps ali to ovoj igrici ne smeta, neke voznje su mi oko 30fps, sve u svemu na granici igrivosti pa cu morati nadograditi.
Evo ispod slika kako to sada izgleda, lose je uslikano ali posle podesavanja slika je u pixel ostra u odnosu na pre, bas kao na obicnom monitoru, inace sedim na nekih 90-100cm od monitora.
 

Prilozi

  • IMG_20230622_092428.jpg
    IMG_20230622_092428.jpg
    376.5 KB · Pregleda: 33
  • radno okruzenje.jpg
    radno okruzenje.jpg
    285.4 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20230622_095642.jpg
    IMG_20230622_095642.jpg
    246.5 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Ekstra, hvala na pojašnjenju, definitivno uzimam ovaj LG UQ8100 u narednih par dana, samo da odem do A1 da vidim koja je procedura. Ja imam NeoNeo paket ali sam uzeo uređaj, supruga je pre 6 meseci produžila ugovor bez uređaja pa da se raspitam da li mogu da uzmem TV na 24 rata a da za ovih 6 meseci platim u kešu razliku u pretplati.
 
Ekstra, hvala na pojašnjenju, definitivno uzimam ovaj LG UQ8100 u narednih par dana, samo da odem do A1 da vidim koja je procedura. Ja imam NeoNeo paket ali sam uzeo uređaj, supruga je pre 6 meseci produžila ugovor bez uređaja pa da se raspitam da li mogu da uzmem TV na 24 rata a da za ovih 6 meseci platim u kešu razliku u pretplati.
Samo dobro pazi da ne uvale neki drugi panel tipa VA, posto hoce u tom cenovnom rangu da uvaljuju te jeftine VA panele sa odlicnim kontrastom tipa 3000 (3x vise od normalnog), a onda u textu muka, cak na jednom TV-u (mislim da je Hisense ovaj gore da pisu specifikacije od VA panela a u stvari je IPS, moralo se zvati svetskog menadzera Hisensa da bi on zvao inzenjere da to potvrde jer su u manualu pogresno prekopirali specifikacije VA panela sa prvih serija tog modela.
A sto se tice tih skrivenih podesavanja u lg, izgleda da to moze da se radi na svim pocevsi od najjeftinijih do najskupljih.
 
I ne zaboravi da apliciras da dobijes LG produzenu garanciju 2+3 godine cija akcija vazi do kraja juna, moras videti koji ti je uvoznik za tvoj model (za moj je roaming, a mislim da je i za tvoj, ali ne mora da znaci jer su mi u A1 dali kontakt comtrade a on nije za taj model LG-a), to ti pise na A1 sajtu kada odes u detalje modela TV-a koji ti se svidja. Na pp ti mogu poslati detalje kako da apliciras za produzenu garanciju.
 
Rekoh vidi se svaki pixel kada se dovoljno priblizis, jedino sto su pixeli na 27" fullhd bili bas uocljivi, sada je kao da gledas cetiri fullhd monitora od 21,5" (za ovaj moj od 43").
Pre te 27" tesle sam imao 24" fullhd isto tesla i tamo su se manje videli pixeli ali su se ipak videli.
Posto imam laptop od 17" fullhd meni je ta velicina slova i pixela bila i vise nego dovoljna tako da sada sa 21,5 je nekako idealna sredina.
Ako bi uzeo 48", onda bi imao 4 monitora od 24" , zavisi koliko daleko sedis od monitora i da li imas mesta na stolu, meni je 48" bio preveliki, to je ipak 12,5"cm razlike u dijagonali sto nije malo.
 
Na 80cm i ja gledam ovaj 43", ponekad se zavalim u stolicu pa ode do 100cm, ali onda vec pocinje da bude sitno.
Inace ja na windowsu drzim scaling 100%, sto znaci da imam 4 fullhd monitora sto se tice kolicine texta, a uvek mozes da povecas slova i ikonice na recimo 125 ili 150 ako ti je sitno.
 
tu ces videti da je ovaj od 50" sa VA panelom tako da to izbegavaj.
Inace hisense ima brzi meni, (ali evropske verzije su sa vida softverom dok su americke sa sa ndroidom) i mislim da je malo bolja slika od LG + 5god garancije i jeftiniji je, cak i meni malo bolji dizajn.
 
Plus sto taj 43 hisense je jedan od prodavanijih modela u gigatronu pa ih mozes uzivo videti i jos ako imas laptop koji gura tu rez preko hdmi onda ces sve videti.
 
Video sam ovaj tekst, mislio sam da li ima možda baš za ovaj model A63H ili su iste karakteristike za sve modele u seriji A6H izuzev ovih sa drugim panelima. I da li si imao prilike da uporediš ovaj Hisense sa LG-om pre kupovine i da li ima neke veće razlike u korist LG-a ? Mislim na razlike u korišćenju kao PC monitor, ne kao TV-a.

Sad sam video na ovom linku https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-usage/pc-monitor da ga predstavljaju kao best budget TV for PC monitor.
 
Poslednja izmena:
U tom i jeste caka je da ne mozes 100% znati dok ne kupis tv. Ovi testovi su velika pomoc. Mada mislim da svi noviji televizori mogu da rade bez problema sa pc. Ranije je to bilo problem jer su bili skupi paneli i procesori. Sada oni imaju cistu sliku prvenstveno zbog novih konzola da se ne bi obrukali.
 
američki, evropski (EMEA) i okeanijski modeli Hisense-a uopšte nisu isti. oznake su slične jer je Hisense pre 3-4 godine rešio da generacije imaju isto slovo globalno. znači, H je '22., G je '21., K (ili beše L? slova I i J su preskočena) je '23., dok je U oznaka za najbolje serije kod Hisense-a.
tako da to što piše na RTings važi za američke modele, koji su na papiru bolji od evropskih.

da ne širimo temu, postoji posebna tema za Hisense
 
Pa ja zato kazem da sam rizikovao kada sam kupovao, pogotovo ovo preko A1 mobilne mreze kada sklopis ugovor a na adresu ti stigne macka u dzaku.
Za 400din mesecno me je bilo bas briga jer sam mogao taj tv da prebacim u neku sobu gde nemam isti, ali da sam dao puni iznos u kesu a da ne vidim zeznuo bih se samo tako.
Kazem u gigatronu u novom sadu u big centru je izlozen taj model i prodavci su mi dali da donesem laptop i usb flesh sa tom test slikom da probam, ali nisam to uradio.
Mada sa slikom na usb fleshu ne bih nista mogao uraditi jer je fazon prikljuciti preko hdmi uredjaja 4k sliku.
Tako da sam ja na tvom mestu bih uzeo ovaj moj lg 43uq8000 preko A1 ako mozes, ako ne onda bi trebalo nekako testirati.
Kazem i sa ovim mojim lg sam se smorio nedelju dana pokusavajuci da namestim jer su sve opcije skrivene.
 
Nazad
Vrh Dno