Šta je novo?

32 bitne i 64 bitne aplikacije.. koje su bitnije:)

genuine

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2006
Poruke
1,906
Poena
350
Znaci pitanje je da li software-ske kompanije planiraju da razvoj novog software-a baziraju i na 32bitnoj i 64bitnoj platformi ili ce uskoro to postati samo 64bitna.. posto nameravam da uzmem laptop u skorije vreme pa gledam koji procesor da mu stavim....
 
Poslednja izmena:
Pa ... ne isplati se 32-bit da uzimas, jer je mala razlika, sem ako daju XP64 uz 64-bitni, sto mislim da nije slucaj, a ipak ima male razlike u brzini (plus imas mogucnost dual-core procesora, iako je starija Core Duo a ne Core 2 Duo).
 
32-bitni procesori će,prema svim najavama,uskoro prestati da se proizvode. Jedino što još postoji na tržištu su oni nesretni celeroni d i poneki pentium4 extreme primerak.No i njima se bliže zadnji dan jer je Intel-u svakako u interesu da standardizuje sve proizvodne linije na 64 bita radi smanjenja troškova. Samim time,i 64 bit os i aplikacije će postati dominantni u najskorijoj budućnosti, iako će se 32 bitni softver verovatno još dugo razvlačiti po korisničkim računarima.
 
Ma kakav crni prestanak 32-bit, vec je prestala prozvodnja nekih 64-bitnih, od kako je izasao Core 2 Duo:)
(S939 se ne proizvodi, Netburst Xeoni se ne proizvode, a neki su od njih izasli tek pre 3 meseca..)
 
32-bitni procesori će,prema svim najavama,uskoro prestati da se proizvode. Jedino što još postoji na tržištu su oni nesretni celeroni d i poneki pentium4 extreme primerak.No i njima se bliže zadnji dan jer je Intel-u svakako u interesu da standardizuje sve proizvodne linije na 64 bita radi smanjenja troškova. Samim time,i 64 bit os i aplikacije će postati dominantni u najskorijoj budućnosti, iako će se 32 bitni softver verovatno još dugo razvlačiti po korisničkim računarima.


Svi celeroni D serije 3xx koji se ne zavrsavaju na 0 (nego 3x1, 3x6 itd) podrzavaju em64t (dakle i prescott i cedar mill jezgra). Slicno vazi i za "pune" procesore iz 5xx i 6xx serija. 8xx i 9xx serije podrzavaju sve em64t, bez obzira na zadnju cifru.
 
da ali je meni problem jer bih uzeo ili core duo koji je 32 bitni ili turion x2 koji je 64 bitni
 
koliko sam ja upucen svi ti "64bitni procesori" su isto 32bitni, samo podrzavaju operacije sa 64bitnim recima?!? :D
 
Yep. Registri su 64-bitni, veći adresni prostor itd. a ostalo je isto.
 
da ali je meni problem jer bih uzeo ili core duo koji je 32 bitni ili turion x2 koji je 64 bitni

Koliko vidim, razlika izmedju core duo i core 2 duo laptopova je relativno mala; cenu lapa ne nosi toliko procesor, nego uglavnom ostatak opreme (graficka, tip i kvalitet monitora, itd). Ako uzimas lap za narednih godinu, mozda dve, nema razloga da se libis core duo kombinacije. Do tada ce biti vise nego dovoljan, a nakon tog perioda ces najverovatnije morati da menjas kompletnu makinu, pa bila ona 32b ili 64b. Osim ako nameravas da radis 64b softver, a tada se dilema svodi na turion vs c2d i dubinu dzepa.
 
pa u pravu si... hvala puno...
 
Nazad
Vrh Dno