Šta je novo?

24' preporuka, sugestija.

Lobster

Čuven
Učlanjen(a)
16.09.2004
Poruke
667
Poena
620
Resena dilema za grafu, idem na 480 + nitro sa 8 g rama.

Uzeo bi i novi monitor za surf, rad, igram fps igre ali offline ( ako ima veze sa lagom, ms, hercima....).

Aoc I2481FXH IPS, 1920x1080(FullHD) 4ms 2xHDMI

Ili

Philips 246E7QDSW/00 PLS, 1920x1080(FullHD) 5ms VGA/DVI/MHL-HDMI


Cene su tu negde oko 200e.

Ili dajte neku preporuku za monitor, Philips mi se svidja, uvek sam imao njihov monitor.

Послато са NEM-L21 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav.

Koji rad? Rad je vrlo širok pojam.
Koje FPS igre?
Filmovi i tako to (HD televizija) nije bitno?

AOC I2481FXN je ok model. Kompletan PCM test.
Da ne ponavljam sve iz testa, dodaću nešto lično. Ima lažno „bez rama“ kućište koje prilično degradira percepciju crne (iluzija kontrasta)
i ima srednje jak matirani premaz koji degradira sliku tzv. zrnastost (grainy) slike. Ovo je nekome bitno, neko me nije, samo navodim.
Na sledećem super testu se baš i nije proslavio.

Za Philips pročitaj moju poruku od juče u kojoj sam otkucao dosta toga u vezi tog modela.

Za ostale preporuke, pogledaj navedeni super test budžetskih 24“ modela na hardware.info.

Za dodatne predloge dva Samsungova modela sa testa:

Samsung LS24F350FHU (PLS) koji ima FreeSync (48-72 Hz) je solidno nahvaljen na super testu mada ima limitirane uglove gledanja
iako je IPS-oliki panel.

Samsung LC24F390FHU ima zakrivljeni SVA panel sa FreeSync (48-72 Hz). On je pobedio:
The curved Samsung C24F390FHU is the best all-round monitor in this test; furthermore it is one of the best choices for image editors.

The Samsung C24F390FHU is clearly more expensive, but is a better choice for image editing thanks to its excellent viewing angles, contrast and colour fidelity.
This monitor receives an Excellent Choice award.
Ali pošto je VA panel nije baš za svakoga, treba pročitati moju temu iz potpisa. Ako ne možeš tolerisati tragove prilikom crno-sivig prelaza, zaobići.

Još jedna opcija je BenQ VZ2470H sa AMVA+ panelom.

TL; DR – Philips E-Line 246E7QDSW je sasvim dobar monitor. Kao i uvek, panel lutrija igra ulogu.
 
Da ne ponavljam sve iz testa, dodaću nešto lično. Ima lažno „bez rama“ kućište koje prilično degradira percepciju crne (iluzija kontrasta)

Jeste da si naveo ''licno'' ali skoro vecu nebulozu nisam procitao, bez uvrede :)
Kakvo bre ''prilicno degradiranje percepcije crne i kontrasta'', da li si uopste video uzivo monitor?

To sto ima crne trake po tankim ivicama nije nista cudno, ogromna vecina kvazi bezel-less monitora ima slicno resenje (ivice su svejedno tanke, dizajn solidan), to je tacno ali ovo za prilicno degradiranje je stvarno smesno :)

PCM test je objektivan i dobro napisan, taj monitor je dobar/solidan za 20-22k din ali definitivno ne vredi vise, ko ima 25k din na raspolaganju treba da nadje neki bar malo bolji.
 
Poslednja izmena:
Igram BF, COD, Mafia, Tomb Raider, Sniper elite.... takve igre, od rada nista ozboljno, komercijalni poslovi, dosta surfujem citam, tako to

Послато са NEM-L21 уз помоћ Тапатока
 
BenQ Zowie RL2460 je preimenovani RL2460HT. Ima dosta testova tog monitora.

Panel je TN koji ima svoje prednosti i mane.
Solidno dobro kalibrisan fabrički (sRGB je mod je najbolji) što je teško naći u budžetskoj klasi. Na nizozemskom
super testu se baš i nije proslavio po pitanju odziva piksela iako je TN. Štaviše, oni ga i nisu preporučili za PC
igranje već za konzolarno i to jasno vidi iz merenja osciloskopom.
Response time OD opt. (20%-80%-20%) je apsurdno visokih 21 ms za TN (16 ms je granica za prihvatljivo igranje).

Predloženi Philips 246E7QDSW je brži od njega, da ne kucam koliko ima superiornu sliku.
I predloženi AOC I2481FXN je isto brži.

Ubedljivo najbolji igrački budžetski monitor je Iiyama G-Master GE2488HS-B2 (ima još i FreeSync (47-75 Hz))
koji je nedostupan u Srbiji, preko je ~175-180 €. Response time OD opt. (20%-80%-20%) je samo 7 ms.
Čak mu je i kvalitet slike natprosečno dobar za TN. Jedino od ovih što donese iz Ugarske.

P. S.
Neznanje neću komentarisati :).
 
Poslednja izmena:
Aha, moze Ugarska, do sad sam sve uzimao od Fante ali on ne radi monitore. Ako imas nekog ko ih donosi pusti na PM. Hvala

Послато са NEM-L21 уз помоћ Тапатока
 
Kao sto sam i mislio, ipak nije video monitor a ''zna'' da crna traka uz ivice prilicno degradira percepciju crne/iluziju kontrasta :)

Vojvoda, trudis se ti i pomazes i to ne zbog ''znanja'' vec iz razloga sto se dosta informises/citas i to je ok (mnogima si pomogao i pomazes i dalje), nije sporno ali ne bi bilo lose da malo ublazis takve tvrdnje i generalizacije ili da vidis bar jedan monitor uzivo :)
 
Poslednja izmena:
@hsv.stoned sto ne das ti predlog za monitor? Iz znanja ili neznanja.. Btw i ja sam primetio isto sto i ti za duke-a, njegovi predlozi/pisanja su kao sazete i najbitnije informacije sa poznatih recenzija, i hvala mu puno na tome. Ipak, iako sam sam probao/posedovao dosta monitora, nisam ulazio na teme i komentarisao kako je pomenuti benq los za profi rad, kako u2415 nema veze sa zivotom i kako neki tn panel iz 2008. daje verodostojnije boje od nekih ips-a danas. Nekome ce zapasti u2415 sa delom panela koji je isecen od "kvalitetnije" ploce, a neko nece primetiti razlike boljeg i goreg panela. Slazem se da vise "uzivo" informacija cini savet kompletnijim, ali opet sta vredi kada ne postoji kontrola kvaliteta ni za skuplje panele, tako da jedan model monitora nema isti kvalitet, vec varira, ne od serije do serije, nego od primerka do primerka.. Na to je duke-e skretao paznju. Malo je zaebana situacija sa monitorima, cak i u skupljem segmentu. Sve u korist potrosacke industrije, da ne kazem kapitalizma, da neko pogresno ne shvati. Kvalitet je sve manje dostupan i izbor se svodi na broj pokusaja. Poz
 
Poslednja izmena:
Ja sam lepo napisao da za pomenuti AOC vredi dati maks. 22k din, pozeljno oko 20k din jer posedujem isti i video sam dosta raznih modela u poslednje vreme. Solidan (za taj novac) jeste ali ne vredi vise, najveca prednost mu je to sto kombinuje dobar panel uz zanimljiv dizajn i pretezno dobru izradu (materijali su dobri ali ima manje povrsine sa lose obradjenim, ostrijim ivicama plastike dok je postolje super), kao i ostali ima ''lutriju'' za kontrolom kvaliteta u sta sam se i uverio.

Za 25k din ne mogu nista da mu preporucim iz vise razloga: nisam hteo da dam 25 'iljada za 24'' a vesa/pivot mi nisu neophodne opcije za sada, video sam razne dell modele sa razlicitim panelima od kojih su neki bili iznenadjujuce prosecni za cenu, 27'' AH-IPS kostaju 29-30k din ali je ipak ta rezolucija mala za toliku dijagonalu. Na kraju i ovde moze da se procita o problemima koje su imali neki clanovi sa dell modelima tog cenovnog ranga 25-30k (pretezno P serija)

Onda sam nasao Benq VZ2770H za 24.5k din (''onlajn'' domaca prodavnica, malo poznata) ali sam odustao jer je monitor bele boje (nerviralo bi me to a i odudara od mog crno/silver ''radnog okruzenja'') a i nisam hteo da rizikujem sa amva panelom. U stvari glavni razlog odustajanja je to sto su rekli da moram da cekam na isporuku 15 dana i da ce najverovatnije dobiti taj model ali ne mogu da garantuju :d

Na kraju sam se iznervirao i resio da ne dam vise para za 24'', uzeo sam pomenuti aoc sa kojim sam zadovoljan ali tvrdim da ne vredi vise od 22k din, idealno oko 20 'iljada a ima ih i za taj novac povremeno.

A za ovo sto je Duke napisao naravno da je netacno, nema ni govora o famoznom ''prilicnom degradiranju prikaza crne i kontrasta jer postoje crne trake uz ivice'' :) Takvo resenje ima ogromna vecina monitora, bitan je kvalitet panela i jedino sto je mana pomenutog AH-IPS AOC-a je glow koji je opet manje izrazen nego kod raznih dell koje sam video u poslednje vreme mada kod svih vazi da postoje panel lutrija i problemi sa QC.

Nemam nista protiv da pomaze, to i radi vec mesecima i prilicno je iskristalisao ponudu monitora sa raznim panelima ali to ne znaci da treba da iznosi tako sigurne tvrdnje za ''probleme'' koji su u realnosti mizerni a na kraju nije ni video kako sve to izgleda uzivo.
 
Poslednja izmena:
Ne znam samo kakvi su ''Ugari'' kada je reklamacija u pitanju? Primer - zapadne ti panel (ne daj boze) sa ''mrtvacima'', preteranim glow-om, inverse ghosting-om, losim prikazom boja (npr. narandzastom umesto crvene) a to su mane koje prate poveci broj monitora danas (pricam iz licnog iskustva a i na osnovu reklamacija iz blizeg okruzenja, na srecu vecina je resena). Pisem generalno, ne samo za taj koji si naveo.

Ako hoce da uvaze brzu reklamaciju posle dan-dva onda ok, u suprotnom predlazem neki domaci online shop :)
 
Poslednja izmena:
Nijedan.

Moj predlog:
https://forum.benchmark.rs/showthre...IPS-panelima&p=5033237&viewfull=1#post5033237

Samo da te upozorim ako misliš kupovati sa kp-a.
Sva tri modela imaju AH-IPS panel tako da postoji srednja do velika verovatnoća da ti zapadne model sa malo većim probijanjem
LED pozadinskog svetla (BLB) i/ili da ima poveći IPS „žar“ (glow).
Ako kupiš ovde preko interneta, barem imaš pravo na bezuslovan raskid ugovora na daljinu do 14 dana od isporuke.
Da li bi prodavac sa kp-a prihvatio takvu žalbu, moraš proveriti. E sad, ako bi kupio uživo pa proverio monitor na to, druga priča.

Još jedna opcija je BenQ VZ2470H sa AMVA+ panelom. Više o tome u temi iz mog potpisa.
 
Generalno preporučujem skoro uvek i jedino modele za koje imaju odrađeni profesionalni testovi. Sve van toga je napamet,
a i mislim da nije u redu. Mada, svako je slobodan da kupi za svoj novac šta hoće ;).

Dell S2340L je praistorijski model (2012!) i ne znam gde si ga našao (pretpostavljam polovan). Ima sjajan ekran i to ne bilo kakav
– ogledalo :shock:! Ja jesam veliki pobornik sjajnih ekrana zato što daju bolju sliku od matiranih, ali ne i ogledala. Van toga nema profi test.

Za HP 24es ne znam šta ti otkucam. Verovatno prosečan budžetski AH-IPS model. 25 (nedostupna u Evropi) i 27 serija su odlične,
ali na žalost to ne dele i sa 24 serijom.

BenQ VZ2470H ti je i dalje opcija. Ovi budžetski AH-IPS modeli (PLS pogotovo) sigurno nisu bolji po pitanju odziva, a i igraćeš lutriju
sa probijanjem pozadinsklog LED osvetljenja i glowom (mada nekome to smeta). Ako kupuješ polovno, samo uživo da ti ne uvale primerak
koji ima to očigledno.
 
Nazad
Vrh Dno