Šta je novo?

2 Ethernet ulaza na ploci

DBraveZ

Slavan
Učlanjen(a)
30.04.2010
Poruke
3,842
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD 5800X3D + Deepcool AK620 Zero Dark
Matična ploča
GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2
RAM
CORSAIR Vengeance RGB RT 32GB (2x16) DDR4 3600MHz CL16
GPU
INNO3D RTX 3080 ICHILL X4
Storage
2 x Kingston 2TB KC3000 Nvme M.2 SSD PCIE 4.0 + Crucial MX500 2TB SSD Sata
Zvuk
Edifier R2850DB + Sony WH-1000XM3 + Steelseries Arctis 7P+
PSU
Antec Signature SP1300 Platinum + Seasonic Prime GX-1300 Gold
Kućište
PHANTEKS Eclipse P600S white
Monitor
Dell G3223D + Hisense H65A6500 + AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
Logitech G502 X White + Patriot Viper V760
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
Asus ROG Strix G513QR (Ryzen 7 5800H + RTX 3070 + 16GB + 512SSD), 15,6" 1080p 144Hz
Mobilni telefon
Poco F3 8/256
Pristup internetu
  1. Optički internet
Sve vise ploca ima 2 Ethernet ulaza, ali nisam jos provalio koja je realna upotreba?

Da li je moguce da ploca sluzi kao switch, jedan da bude ulaz a drugi izlaz (ka nekom drugom uredjaju).

Ili je to za ljude koji imaju 2 mreze, pa da ne moraju da prebadaju kablove stalno?
 
Занимљиво питање! Нисам виђао такве плоче, али ме занима шта је реална корист 2 ethernet порта.
 
Ima gomila razloga, ako jedan prsne imas backup, mozes intranet i internet u isto vreme, duplirane bandwicha...
 
Pre pola sata mi je palo na pamet...:)
Imam Asus Pro Creator B550 sa dva 2,5Gb ethernet porta...
 
Занимљиво питање! Нисам виђао такве плоче, али ме занима шта је реална корист 2 ethernet порта.
MSI je stavljao 2 LAN porta na B550 Tomahawk i još neke ploče ali ni meni nije jasno šta prosečan korisnik dobija time. Razumem to na top end ili workstation pločama ali ne i na standardnim, mid range pločama za opšte namene...ima toliko opcija za razne kombinacije sa konekcijama, 2 Ethernet porta je verovatno najmanje korisna za standardnu upotrebu.
 
Ne bi me čudilo da je u pitanju generalno bespotrebni "fičr" ali eto još jedne stavke u "šta nudimo". (verovatno im je to i jeftino)
 
Imao sam dva na jednoj Gigabyte AM3 ploči, na jedan sam kačio internet modem a drugi na drugi PC za direktnu vezu i da poveže na internet preko prvog mada to nije dugo trajalo jer sam se otarasio drugog PC-a Druge mogućnosti su da se poveže na NAS ili neke druge uređaje da ne ide sve preko rutera i switcheva. Može dobro da dođe i za povezivanje Raspberry Pi itd.
 
@Rick taj tekst je pre poređenje eth sa Wi-Fi i zašto je eth bolji od Wi-Fi nego što je navođenje i objašnjavanje funkcionalnosti 2 eth porta
 
Baš to mu je svrha za kućne uslove.
 
Mozda bi neki rekli... SCADA.
U jednoj firmi imali smo Dell-ove racunare sa duplim eth do servera.
 
mnogo gigabyte ploca iz core2 ere ima 2 eth. prikljucka
 
mnogo gigabyte ploca iz core2 ere ima 2 eth. prikljucka

Prvi put cujem. Core2Duo era? Nikad nisam video tako nesto, cak sta vise bilo je i ploca bez ethernet porta... istina redje.

Apropos teme - pa glupost realno koja ne treba 99.8% ljudi. Kad mi je trebalo vise portova stavljao sam posebne PCIe x1 kartice, a kasnije Intel 4 portnu jednu pa vozi iSCSI multipathing. Opet, to nije standardna kucna upotreba....

Ista prica sada sto imamo 2.5GB ethernet prikljucke, a niko nema switch ili net preko 1Gbit da bi mu to bilo potrebno, ali ajde, mozda bude nekada...
 
evo jedna nabrzaka...
ja sam odmah nasao primenu, laptop mi je bio povezan isto preko kabla da ne bude na wifi, kad igram sa devojkom duo...
ps. namestilo se da nisam mogao da povezem oba uredjaja direkt na modem.
 
MSI je imao nekoliko modela ali nisu htele da rade sa vmware-om :)
 
Jedna od mojih najdražih ploča, mislim da je još uvek negde po podrumu, je imala 2 x GB ethernet priključka odavno:


5993-AbitIP35Proangle-1.jpg

radila je svašta. Najčešće je to preko drugog porta bio proxy serever za neke druge mreže koje su radile istovremeno sa Interentom.
Jedan deo je bio za mene a druga mreža se delila nekim ljudima i drugim mašinama koje su morale da budu beznedne od svega, sa njom se izučavao u extranet u njegovim začecima ....
Ne radi lepo pod Win10, posebno me jebava 64bit, verzija inače bi radila i dan danas nešto..
 
Poslednja izmena:
MSI je imao nekoliko modela ali nisu htele da rade sa vmware-om :)
Zato je morao prvo Intel u slot, instalacija ESXi pa zatim dodavanje drajvera za te Realtek kartice ;) U ex firmi tako mi radio whitebox ceo razvoj u LAN-u bio na tome.... (nije bila LAN na ploci vec TP-Link PCIe x1 kartice - Realtek naravno).
Jedna od mojih najdražih ploča, mislim da je još uvek negde po podrumu, je imala 2 x GB ethernet priključka odavno:


5993-AbitIP35Proangle-1.jpg

radila je svašta. Najčešće je to preko drugog porta bio proxy serever za neke druge mreže koje su radile istovremeno sa Interentom.
Jedan deo je bio za mene a druga mreža se delila nekim ljudima i drugim mašinama koje su morale da budu beznedne od svega, sa njom se izučavao u extranet u njegovim začecima ....
Ne radi lepo pod Win10, posebno me jebava 64bit, verzija inače bi radila i dan danas nešto..

Stavi lepo GNU/Linux i radice ti lepo :) Daj joj jos jednu sansu ;)
 
Ja ih idalje imam na Z97I AC.

 
Kućni svičevi i ruter već neko vreme nude mogućnost agregiranje veze (link aggregation) i to radi dosta dobro, tako da i jednogigabitna oprema može da doije solidno ubrzanje bez potrebe za skupljom investicijom.
 
Ja imao extra lan karticu, pa sam odvojio mrežni menadžment na poseban vlan, ne može da mu se pristupi sa ostalih, jedan lan port ide samo za to, drugi za home vlan na kom je internet i pristup ostalim nebitnim vlanovima :) moguće da je i tako neka primena :)

A može i da se napravi neki Pfsense ruter na primer, ili kućni server, koji će izmedju ostalog da vozi i ruter u jednoj od vm :)
 
Kućni svičevi i ruter već neko vreme nude mogućnost agregiranje veze (link aggregation) i to radi dosta dobro, tako da i jednogigabitna oprema može da doije solidno ubrzanje bez potrebe za skupljom investicijom.
Samo je problem što ni jedan provajder u Srbiji ne dozvoljava LACP za fizička lica. Jedino ako formiraš LAGG/LACP mrežu u lokalnoj mreži.
 
Na lokalnu mrežu sam prevashodno i mislio. Na primer, sa računara prema NAS koji je povezan na isti način ili pak prema svim uredjajima u lokalnoj mreži, ako ima potrebe i mogućnosti.
 
Jos od socket 939 se pojavljuju
1688479806863.png
Mozes recimo da na jedan povezes NAS direktno na 2.5 ili 5gb lan.
 
Na lokalnu mrežu sam prevashodno i mislio. Na primer, sa računara prema NAS koji je povezan na isti način ili pak prema svim uredjajima u lokalnoj mreži, ako ima potrebe i mogućnosti.
To ima smisla, ali većina ljudi nije svesna tih mogućnosti čak i ako poseduju 802.3ad kompatibilan switch.
 
Ja recimo imam sledeći setup sa "običnim desktop" računarima. Jedan od njih je upaljen 24/7.
24/7 Hypervisor, NAS, ruter, media PC:
  • Ryzen 5 4600G 6C/12T sa integrisanom grafičkom
  • 64GB DDR4 3200MHz Dual Channel
  • AsRock B550 ploča
  • 1TB Samsung NVMe
  • 3x16TB Seagate Exos
  • 4x2.5GbE na jednoj PCIe kartici
  • 4x1GbE na drugoj PCIe kartici
  • 1x1GbE integrisan
  • 650W napajanje
  • preko USB porta laserski štampač

Povezan je na mrežu:
  • 1G - mts ONT u bridge modu
  • 1G - 24 portni pametni switch za većinu stvari po kući (ukjučujući AP3 i AP4 za dvorište)
  • 1G - Wifi 6 AP 1
  • 1G - Wifi 6 AP 2
  • 2.5G - radna stanica u home office 1
  • 2.5G - radna stanica u home office 2

Po kući imam sa patch polja tu na centralnoj lokaciji povezano 7 soba sa CAT6 kablovima po 2 eth džeka u zidu - u svakoj sobi.

Na toj mašini imam ubuntu server kao osnovu a na njemu:
  • NAS VM
  • OpenWrt router VM (za kvalitetan QoS na gigabitnom linku treba ozbiljan procesor).
  • Ubuntu server dev VM sa 10ak kontejnera
  • NextCloud kontejner
  • HTPC desktop kontejner

Što se tiče radnih stanica u home office, to su još jedini računari sa po 2 mrežna interfejsa, glavni 2.5Gbps, sporedni 1Gbps (sporedni koristim samo kad mi zatreba za neko podešavanje rutera, laptopova, kopiranje veće količine podataka kroz bridge na desktopu)...

Iako imam "samo" gigabitnu internet vezu, 2.5G direktna veza ka NAS mašini se itekako isplati, a čak sam izbegao (za sad) 2.5Gbps switch.

Za ne tako veliki novac imam self hosted, homelab, personalni "cloud" gde se backupuje 5-6 telefona, 4 laptopa ... ne mora to sve da ide "čika guglu" ili drugim Amazonima...
 
brate kupi switch i digni server na 10G :)
i da zelish sve razdvojish to mozes sa vlanovima.
za bridge iskoristi neki mt ruter/ubiquiti ruter i ubodi ga u taj switch.

Mi koristimo 2x10Gbit, tj dual intel kartice. Nasa primena je 10Gbit je sporo za server, a u tom trenutku kupovine 40/100 oprema je bila nenormalno skupa.
E da primena servera je diskless boot, radne stanicenam nemaju ssd/hdd.
Sada imate 10Gbit karticu za 60e i 24portni swirch za 150e vise doplatite za dual glan ploce nego sto ceo setup mreze kosta.
Nazalost , jos uvek je problem naci switcheve sa 40/2.5 zanormalne novce
p.s. sada ima fabrichke dual 10Gbit ploce recimo Asus Pro WS W790E-SAGE SE
 
heh @poglavicas - jos samo da si radio iSCSI multipath kao ja :) 4x 1Gbit porta SAN server vezan na isto 4x LAN hypervisora. To je bila fora da od 4 gigabitna linka spojis sve i imas 4Gbit/s efektivno.

Nego imas samo jedan Ubuntu koji vrti sve te kontejnere ako sam dobro razumeo - ocekivao sam da ces na maticnoj masini imati neki hypervisor. Ja teram i dalje ESXi jer mi treba i FreeBSD i retko Windowsse VM.
 
@Love Hunter skoro sve linux stvari su direktno kontejneri, a windows VM palim kroz libvirt / virtmanager, takodje, OpenWRT je jedna od VM-ova.
 
Niko nije odgovorio konkretno na pitanje OPa. Sa 2 LAN ulaza dobijas da recimo 1Gbps koristis za internet a drugi recimo 10Gbps koristis za LAN da umrezis racunar sa serverom, NASom, drugim racunarem itd. U eri NVME drajvova moze da se iskoristi brzina LAN porta tako da je prebacivanje podataka sa racunara na NAS ili Server sve brze i brze. Kod nas u RS ti ne treba 10Gbps za internet jer nigde neces naci te brzine mislim da je i 1Gbps overkill 2.5Gbps je neki standsrd za mid range ploce a 10Gbps ces naci na samo 2% svih ploca na trzistu to su najjaci cipseti i modeli ploca kao sto je X570 Asus ROG Strix Crosshair Hero ploca koja kosta kod nas oko 700 eura pre 2 godine ta ploca ima najjaci LAN port ljubicasti 10Gbps i crveni 2.5Gbps ona cak i nem 1Gbps port. Skoro sve ploce preko 250 eura imaju 2.5Gbps LAN port.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno