Šta je novo?

Hardver 18TB HDD koji kupiti

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,342
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koji hdd od 18TB bi vi uzeli i ZAŠTO?
Koji od njih su CMR, dakle nisu SMR?
Kakve su im brzine, koliko su bučni, koliko su pouzdani, koji su provereno dobri (licno iskustvo ili pouzdana recenzija) ... ?

- 18 TB Seagate ST18000NT001 ( IronWolf PRO )

-18 TB Western Digital WD181KFGX ( RED Pro )

-18 TB Western Digital WD181KRYZ ( WD GOLD )

- 18 TB Seagate ST18000NM000J ( Exos X18 )

Koji od njih uzeti, komada jedan...?
 
Poslednja izmena:
Svi su CMR, ne pravi se SMR u većim kapacitetima. Kod WD svi od 10TB i veći su CMR, kod Seagate 8TB i veći su CMR. Po rečima entuzijasta iz r/datahoarder, svi 16/18/20TB diskovi su potpuno isti, samo je druga nalepnica. Obično je preporuka bila da se uzme eksterni disk koji je nešto jeftiniji od internih varijanti i da se odatle izvadi disk. Ako hoćeš da uzimaš kod nas i da zadržiš garanciju, uzmi najjeftiniji koji nađeš sa odgovarajućom garancijom. Razlike u hadrveru ne postoje.
 
Poslednja izmena:
... svi 16/18/20TB diskovi su potpuno isti, samo je druga nalepnica. ... Razlike u hadrveru ne postoje.
Ovo govoris za istog proizvođača, isti model ili su SVI HDD od svih proizvodjaca isti?!

Ovo gore pobrojano u prvom postu ima koda nas, mene zanima sta od ovog uzeti.
Ne zanima me nikakvo vađenje creva, srca ili bubrega iz drugih uređaja.

Dakle šta uzeti od gore pomenutih hdd i kakve su razlike između njih?
 
Nema razlike između različitih modela WD, kao i između različitih Seagate modela. WD vs Seagate postoje razlike (prave se u različitim fabrikama, logično). Ja bih lično uzeo najjeftiniji od svih, dakle seagate Exos, to je svakako enterprise disk i ne bi trebalo da bude problema sa njim.
 
Svi su CMR, ne pravi se SMR u većim kapacitetima. Kod WD svi od 10TB i veći su CMR, kod Seagate 8TB i veći su CMR. Po rečima entuzijasta iz r/datahoarder, svi 16/18/20TB diskovi su potpuno isti, samo je druga nalepnica. Obično je preporuka bila da se uzme eksterni disk koji je nešto jeftiniji od internih varijanti i da se odatle izvadi disk. Ako hoćeš da uzimaš kod nas i da zadržiš garanciju, uzmi najjeftiniji koji nađeš sa odgovarajućom garancijom. Razlike u hadrveru ne postoje.
Segate Baracuda 8 Gb je SMR.....mada,ako se HDD koristi kao storage to je totalno nebitno...
 
Exos захтева веома ниске радне температуре, што се у кућним условима тешко постиже.
^ Korisna informacija.
X18 jeste na listi zbog mnogo manje cene, samo da li je on za kućnu upotrebu u desktop mašini...

Ne kupujem vise manjih već bi da kupim jedan HDD od 18TB, samo ne znam koji tacno.

Izbor je sužen na hdd-ove od 18TB, na ove gore sa liste iz prvog posta, one kojih ima kod nas da se kupe, sve sa porezom, garancijom itd...

Nemojmo šarati na nešto drugo.
Šta bi vi od onih gore 4 komada i zašto?
Zašto neki ne bi?
 
Ironwolf Pro bi trebalo da u garanciju uključuje i profesionalnu uslugu vraćanja podataka ako se nešto desi ali ne znam kako bi to funkcionisalo kod nas...možda je zato toliko skup.

Priča se da su WD Gold diskovi ustvari rebrandovani Hitachi, što bi ih činilo možda najboljom kupovinom. Ne znam jedino koliko su tihi jer je to kao neka WD-ova enterprise linija (ako ne računamo HGST koji su takođe enterprise ali šatro odvojeno od WD-a iako im pripadaju).

WD Red Pro nije loš izbor, nema šta reći...

Mislim da je za kućne uslove neki od gornja 3 bolji od Exosa (pogotovo što ima samo 2 godine garancije), iako je najjeftiniji. Ako cena odlučuje, uzmi Exos, radiće posao.
 
^ Korisna informacija.
X18 jeste na listi zbog mnogo manje cene, samo da li je on za kućnu upotrebu u desktop mašini...
Није осим ако не спустиш радну температуру на 30 степени. Ови профи хард дискови осим што се доста греју, нпр Exos, доста су и бучни. Ако ти бука не смета, не заборави на велике температуре.
Ne kupujem vise manjih već bi da kupim jedan HDD od 18TB, samo ne znam koji tacno.
Битне ствари се чувају на више одвојених места. Можеш да ставиш све битно на један хард али ако се нешто деси гаранција на хард диск не враћа и податке.
И најбитније - одустани од Exos-a, модел који тражиш има само две године гаранције, што значи да је вероватно рефабрикован.
Ironwolf pro је одличан али такође му је радна температура до 30 степени.
 
Poslednja izmena:
Priča se da su WD Gold diskovi ustvari rebrandovani Hitachi, što bi ih činilo možda najboljom kupovinom. Ne znam jedino koliko su tihi jer je to kao neka WD-ova enterprise linija (ako ne računamo HGST koji su takođe enterprise ali šatro odvojeno od WD-a iako im pripadaju).

WD Gold koji je kod mene u mašini je prilično tih. Nečujan skoro.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno