Šta je novo?

Hardver 1440p konfiguracija

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

DusaN

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
4,915
Poena
805
Šta uzeti za 1440p igranje? Za sve ostalo i sadašnja mašina je OK :)
Neka ideja je 13600kf (ili 14600kf, pošto koliko vidim cena im je skoro ista) i 4070. Da li ići na ddr4 ili ddr5?
Ploča nešto tipa GA Z790 AORUS ELITE AX DDR4/5 (wifi/bt su obavezni, bar 4 sata i 3 m2, i bar jedan ekstra pcie slot koji stvarno i može da se koristi (dosta je x1).
I koje bi napajanje preporučili?
Ne pišem budžet, da se ne ograničim previše, baš nisam pratio cene odavno, bitno je da sve bude upareno kako treba, da ne pravi jedno drugom neka uska grla.

Ne znam, možda bih blagu prednost dao Intel+Nv kombinaciji, ali nisam alergičan ni na AMD.
 
Napajanje uzmi 850W ATX 3.0, "ne jede leba" za tu razliku u cijeni, njega ćeš da zadržiš najduže od svih komponenti ako dobro uzmeš.
A za grafike se dosta ljudi vodi ovim grafikonima od Tom's Hardware, gdje daju prosjek FPS (dakle bez uzimanja u obzir DLSS/FSR i RT) u najpopularnijim igrama i tako slože novije kartice, po rezolucijama, da možeš da vidiš hijerarhiju gdje koja stoji u odnosu na druge:Pogledajte prilog 440370
Super je ovo...
Međtim to je poređenje po performansama, treba tu ukalkulisati i cenu kod konačnog odabira.
Npr. RTX 4700 super (koju on hoće da kupi) i RX 7800 XT (koja mu je predložena) su tu barabar po performansama, a 100 do 150€ razlika u ceni u korist AMD... 4700S vs 6950XT još darastičnija razlika u ceni. Da li minimalni boljitak u perfomansama opravdava tu razliku, to neka on odluči.
 
Super je ovo...
Međtim to je poređenje po performansama, treba tu ukalkulisati i cenu kod konačnog odabira.
Npr. RTX 4700 super i RX 7800 XT su tu barabar po performansama, a 100 do 150€ razlika u ceni u korist AMD...
E pa u tom zecu leži grm. :D Ja sam kupovao mašinu prošle godine jer mi je hitno trebala za posao, dao 375 evra za najjeftiniju 3060 12GB. Ove godine sklopio za ženu, dao njoj 3060 (zbog renderovanja, više joj znači nVidia a manje se igra) a ja uzeo 6700XT polovnu za 200 evra, koja realno jede 3060 za doručak, i tuče se čelom u čelo s 3070 u većini naslova (da ne pominjem što je i dalje bolja od 4060 za većinu igara).
 
Super je ovo...
Međtim to je poređenje po performansama, treba tu ukalkulisati i cenu kod konačnog odabira.
Npr. RTX 4700 super (koju on hoće da kupi) i RX 7800 XT (koja mu je predložena) su tu barabar po performansama, a 100 do 150€ razlika u ceni u korist AMD... 4700S vs 6950XT još darastičnija razlika u ceni. Da li minimalni boljitak u perfomansama opravdava tu razliku, to neka on odluči.
sa tih 100-150e placas dlss i ray tracing :D
 
sa tih 100-150e placas dlss i ray tracing :D
giphy.gif
 
Važi, ako ne bude ništa za MSI. Hvala.

Što se tiče SSD, Kingston KC3000 2TB je OK i dalje? A koji bi manji drajv predložili, ~250-500GB, sistem i programi, Šta od tih manjih ima DRAM? i PCIE 3 je OK. Ionako u realnom radu ni 4.0 (ili 5.0) brzine nisu ostvarive :)
 
Nedavno sam sklapao sebi računar sa istim/sličnim potrebama (vidi u potpisu). Uloženo pre svega za igranje.

Pogledaj Gigabajtove B650 ploče. Ja sam se dosta lomio koliko para treba da uložim u ploču, a sam sam sebe dodatno ograničio činjenicom da sam insistirao da mi sve bude belo. Gigabyte su mi ljudi ovde preporučili, pre svega zbog problema koje je ASUS pravio prošle godine. U momentu kupovine, u ovom cenovnom rangu, jedine alternative su mi bile NZXT N7 B650E (nešto skuplja od izabrane) i ASRock B650 Steel Legend (nešto jeftinija od izabrane).
Što se grafičke karte tiče, 7800 XT je, u momentu kada sam ja kupovao, imala ubedljivo najnižu cenu po generisanom frejmu. E sad, ima tu finesa u zavisnosti gde kupuješ.

Potrošio sam dosta novca na činjenicu da je sve belo, a pri tom mi neke kozmetičke stvari ne rade kako treba (i vilenim zbog toga). No, ako zanemarim probleme oko vizuelnog dojma računara, performanse su ispunile očekivanja.
 
Nazad
Vrh Dno