Šta je novo?

10Gbe za početnike

Atm0

Cenjen
Učlanjen(a)
07.10.2009
Poruke
557
Poena
180
Pozdrav, došlo je vreme da penzionišemo naš vremešni QNAP TS 653 Pro tj. premestimo ga u arhivski storage 👵👵👵

Izbor je pao na TVS-672XT za koji smo dobili dosta dobar deal međutim on ima 10Gbe kao i Thunderbolt opcije pa bismo voleli da to iskoristimo jer bi nam značajno ubrzalo post produkcijski proces ali to sa sobom povlači update mrežne opreme u kancu.

Evo šta je potrebno da se poveže:
  • 3 x MacStudio (editing mašine)
  • 1 x PC desktop (komp za kopiranje materijala itd.)
Potrebne su mi preporuke za:
  1. Switch
  2. Kablove
  3. SFP ili RJ45
  4. Adaptere za USB C za spajanje sa računarima
Naravno ukoliko neko od kolega forumaša ovo radi profesionalno voljni smo i da platimo konsultacije tj "ruke" da se ovo sve lepo instalira i podesi :)

Hvala!
 
Ja sam imao jako lose iskustvo sa tim adapterima, dosta su pipavi i jako gube konekciju. Ali,ako nemas prosirenje za 10g karticu onda je to to. Jeftinije je ici na rj45, a switch realno bilo koji jmozes da nabavis u srbiji,posto nije neki izbor.
 
Ja sam imao jako lose iskustvo sa tim adapterima, dosta su pipavi i jako gube konekciju. Ali,ako nemas prosirenje za 10g karticu onda je to to. Jeftinije je ici na rj45, a switch realno bilo koji jmozes da nabavis u srbiji,posto nije neki izbor.
Nazalost nema osim u PC, Studio nema opciju za dodavanje PCIe kartica. Generalno i ja naginjem ka RJ45 resenju jer vec imamo dobre cat6 kablove odradjene a nisam do kraja uspeo da razumem prednosti optike u odnosu na ovo.
 
Bio sam u slicnoj dilemi oko uograde cele mreze. Na kraju sam odustao jer sam istazivao i zakljuvak je da rj45 u 10g mrezi garantuje brzinu sa duzinama kabla 15-30m dok kod optike nema takvih ogranicenja. Adapteri rj45 na sfp su ucestvovali isto u smanjenju brzine kad je kabel duzi. Voleo bih da neko demantuje ili potvrdi.

Cat6 je za 2.5 mrezu a cat6a se preporucuje za 10gbps mrezu.
 
Bese ako se ne varam po protokolu garantuje brzinu do 100m, ali cat7,ali mislim da svaki noviji cat6 moze da izgura 10g bez problema.
 
Bio sam u slicnoj dilemi oko uograde cele mreze. Na kraju sam odustao jer sam istazivao i zakljuvak je da rj45 u 10g mrezi garantuje brzinu sa duzinama kabla 15-30m dok kod optike nema takvih ogranicenja. Adapteri rj45 na sfp su ucestvovali isto u smanjenju brzine kad je kabel duzi. Voleo bih da neko demantuje ili potvrdi.

Cat6 je za 2.5 mrezu a cat6a se preporucuje za 10gbps mrezu.
Duzina nije problem, svi racunari u istoj sobi udaljeni ne vise od 7m od cvorista
 
Najjednostavnija opcija ti je da uzmeš QNAP-ovu opremu i sam završiš posao, s obzirom na količinu mašina, dužinu kablova i očigledno jednu prostoriju. Time ćeš da izbjegneš “razne probleme i nekompatibilnosti”, jer je QNAP oprema i “mora da radi”.
Npr. Switch iz QSW 3000 serije (QSW-3216R-8S8T ima 8x RJ45 + 8x SFP, siguran zalog za budućnost), kablove kupi gotove Cat 6a ili 7, USB-C adapteri ti ne trebaju, jer Studio ima ugrađen 10GbE. Ostaje samo pitanje PrCa i njegove mrežne karte, ali tu isto uzmeš neku Intel ili QNAP da budeš siguran da je sve kako treba.
Nema nikakvih podešavanja, samo boc-boc za kablove i malo muke oko kanalica.

Ono što jeste “problem” je cijena - ovaj switch je preko oko 550 USD, a kod nas je oko 140k. Bezobrazluk.
 
.Cat-6 cables can technically support speeds up to 10 Gbps, but can only do so for distances of up to 55 meters. Nama radi na mnogo vecim razdaljinama.
Kupujte kvalitet samo shrach recimo ima u srbiji po stvarno normalnim cenama.
 
Nazad
Vrh Dno