Šta je novo?

Škljocanje novog hard diska

Steamroller

Slavan
Učlanjen(a)
08.12.2005
Poruke
487
Poena
319
Pazario sam pre nedelju dana WD7500BPKX. Posle nekoliko dana sam primetio da disk radi random škljocanje.
Sentinel kaže da je disk 100% zdrav.

Menjao sam više SATA kablova.
Menjao sam SATA naponski kabel.
Menjao sam između SATA2 native i SATA3 marvel kontroler konektora.
Izmerio sam 4.85V na 5V grani (iako se radio o Seasonic-u), pomislio sam na to. Menjao napajanje za Raidmax, sad je 5V 5.12V, disk i dalje škljoca.
Usput mi se dešava ponekad da se vratim za komp i komp bude spucan. Nakon restarta SSD mi se zaglupi i BIOS ga očitava kao: generic fcr sata loader loader
i naravno bude boot fail. Posle nekoliko restarta, komp mi opet vidi SSD i digne se sistem (u pitanju je kingston v200).
Windows power management sam probao balanced, high performance, turn off hard disk after i bez.... uvek isto.

ŠTA DA RADIM? :D

Jedino što nisam probao još je da SSD i HDD napajam sa različitih grana, možda HDD spucava SSD. Ali opet, meni je poenta da rešim škljocanje novog WD diska.

Ploča je X58A-UD5.
 
Poslednja izmena:
Pa uradi to što još uvek nisi isprobao, možda stvarno neće da rade zajedno na istoj grani?
Džamperi za master-slave na HDD-u?
 
Poslednja izmena:
U takvim nejasnim slučajevima je najbolje dijagnostiku obaviti dok je hard u drugom računaru.
Znam da je nezgodno (pogotovo ako ti je sistemski) ali najbolje je da ga ubaciš u drugi komp podigneš go sistem sa drajverima i onda ga istestiraš.
Ako i onda testovi izbacuju da je sve u redu a on i dalje škljoca to po mome znači da neće još dugo izbacivati u testovima da je sve ok.
Drugim rečima, hardovi ne počinju sami od sebe da skljocaju (a ranije to nisu činili) i to nikad nije dobar znak.
 
proveri hladjenje, mozda radi termalnu rekalibraciju.
ja bi ucitao neki LiveCD i pokrenuo razne testove odatle.
sta kaze S.M.A.R.T?
 
Disk nije sistemsi, napisah u prvom postu da imam SSD.

Evo jedna zanimljiva stvar.

Proveo sam dva sata u drugom test OS-u. To je Lite verzija sedmice. Nisam čuo škljoc nijednom... ali kada približim glavu kompu čujem da disk non štop radi nešto.
Kao škljocanje ali mnogo tiše, ali ga radi non stop (kada puštam MP3). Uradim restart, uđem u regularni Win, pustim mjuzu, disk ćuti, čuje se samo blago
zujanje diskova što se vrte. Ali ne prođe ni 3 minuta i bude jedan glasan škljoc. U pet minuta budu dva glasna....

Upravo skidam LiveUbuntu da prodam da pustim mjuzu. Smart je naravno dobar, nov disk. Power on time je 10 dana....

smart.jpg
 
Master i slave? Na SATA 2.5" disku? Really? :D

Jbga, nisam obratio pažnju...:S:

Meni je tako škljocao non-stop jedan 2,5" serverski hard disk, izgleda da je radio parkiranje glave.
Takođe mi je škljocao black u jednom enclosure-u, ispostavilo se da je do struje, pošto dva "plavca" rade regularno, a black kod čoveka koji ga je kupio radi savršeno.
Ne znam šta je, ali ili je parkiranje ili struja ili neko indeksiranje (iako ne bi trebalo) ili gremlini...
 
Poslednja izmena:
Nije blue, imaš gore oznaku - WD7500BPKX
U pitanju je scorpio black.
 
Ок, како год, на овом сајту лако се може доћи до жељених алата било да је блу или блек WD. Поздрав.
 
Ispostavilo se da nema ništa za moj disk, barem što se FWa tiče. Danas sam ugasio komp da promenim produžni, kad sam upalio, nije mi očitavao SSD opet. Tako da mislim da mogu isključiti OS kao opciju tj. problem.
Uskoro će WD da leti iz mog kompa, ide u drugi pa ću da vidim hoće li tada nestati problemi sa SSDom i hoće li WD šljocati na drugom kompu. Ja više ne znam šta da probam i da radim.
 
Problem u skljocanju diska moze da bude disk koji umire, los SATA kabl i nedovoljno dobro napajanje. Probaj prvo kabl i napajanje da eliminises.
 
Kada se vec vodi polemika da se ubacim. Ja imam wd 1tb black iz potpisa i on se lepo cuje od prvog dana. Kada je pod nekim radom nonstop pucketa. Nisam nista probavao da resim jer sam cuo da je to kao normalno zbog brzine. Ali sad vidim da ima nekih kojima je black radi tiho. Da li je do hdd ili da probam neko setovanje sa kablovima fw itd?
Inace uzet nov pre dosta vremena i radi kao besan od pocetka sem sto je bucan.
 
Poslednja izmena:
Imam slican disk, model je WD7500BPKT.
Isto 2.5 inca black (disk nije sistemski), skljoca od prvog dana u intervalima od 10-15 minuta dok ne ode u sleep, evo vec godinu dana i nemam nikakvih drugih problema sa njim.
U medjuvremenu promenjena cela masina zajedno sa napajanjem (sada je tu Cooler Master V700) i dalje se cuje kliktanje.
 
Mozes da mu smanjis skljocanje preko programa cristal disk info.
 
AlexWolf hvala, sad si me utešio. NOT! :D

dobrivoje, ne želim da imam nešto kao hlamidija (nemaš simptome, ali znaš da je tu). :)

Neka škljoca još dan dva, uskoro ide na drugu ploču pa ćemo da vidimo.

Pre jedno dve godine kupio sam disk koji je neverovatno skljocao jedno mesec dana. Svasta mi je palo na um da radim i odjednom tisina disk je postao tih i tako radi i danas :type:
 
Znaci Steam,redovno menjaj ulje i filtere i ne brines :)
 
Sve zavisi ljudi, evo primjera, drugar uzeo isti model, sve uredno instalirano u racunaru, sata kabl naravno namjesten, napajanje kvalitetno Corsair serija. Njemu se jedan skljoc tako da se izrazim totalno random s vremena na vreme pojavi, posle nekog vremena nema nista i tako ponovo....ne vijerujem da je fw u pitanju
 
Nazad
Vrh Dno