Čudan problem sa Gigabyte GTX 1080ti

eksaton

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
23.12.2020
Poena
0
Poštovani članovi,
novi sam član na ovom forumu i unapred se izvinjavam ako postavljam temu u pogrešnom delu foruma. Naime, pre par nedelja kupio sam polovnu Gigabyte GTX 1080ti Gaming OC verziju koja je kod prodavca u benchmark testovima radila fenomenalno. Nakon instalacije u moj PC koji je tada imao sledeću konfiguraciju: MSI B450 Tomahawk, R5 2600, G.Skill 2x8 Ripjaws V, LC Power Arkangel 3 850w i SSD Adata 256gb na novi instalirani OS Win10 64bit odradio sam Userbenchmark gde je izbacio GPU error, samim tim nisam dobio ocenu. U samom gamingu FPS je bio sasvim normalan (PUBG koji je varirao od 120-165 FPS-a, CSGO koji je držao preko 200 FPS-a i Apex Legends koji je bio 165 FPS-a (jer je limitran kao i PUBG na toliko zbog osveženja monitora (165HZ-a)). Odradio sam full load stress u Heaven benchmark koji je pokazao usage od 100%, ali i temperaturu koja ne prelazi 50 stepeni i konstantno se dešava micro stuttering, svake sekunde, u oko su mi zapale varijacije memorije GPU-a koje su svake sekunde varirale izmedju ~5508MHz na ~500-800MHz i temperatura koja je bila previše niska za takav load. Posle istraživanja i "čačkanja" po NVidia control panelu, došao sam do zaključka da je problem bio MSI Afterburner, povećao sam Power limit sa 100% na 120% gde je sve bilo "rešeno". U gamingu i full loadu temperature su varirale od 72 do 78 stepeni od prethodnih 50ak (najveća temperatura koju sam uspeo videti je 80 stepeni). Posle 2 nedelje rešim da se prebacim sa AMD platforme na Intel zbog FPS-a u igrama koje igram (Uglavnom su to CS:GO, PUBG i Apex Legends) gde sam promenio polukonfiguraciju u: Gigabyte Z390 Aorus Elite, Intel Core i5 9600k i 2x8 Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16. U medjuvremenu dok sam čekao komponente da stignu rešim da promenim termalnu pastu na GPU i (sigurnosti radi) ubacim je kod ortaka u PC koji ima jako sličnu konfiguraciju koju sam imao i ja (Gigabyte B450 Aorus Elite, R5 2600 i 2x8 Kingston HyperX Fury), Heaven benchmark izbacio je neznatno veći score od njegove Gigabyte GTX 1080 Aorus GPU. Kada su komponente stigle, instalirao sam novi OS, drivere i sve neophodno za rad, odradio sam i Userbenchmark gde je GPU zapravo funkcionisala i dobio sam score UFO (sve je bilo preko 100%). Zbog performansi koju potencijalno takav PC može pružiti zanimao sam se u NVidia Control Panelu gde sam stavio mahom sve na maximum performance da dobijem tih par extra FPS-a u CS:GO. Igrajući CS:GO na odredjenim mapama bez FPS limta išao je i do 900 FPS-a, u PUBG i Apex Legends konstantno je držao 165 bez dropova jer je na toliko bio limitiran, ali su temperature opet spale sa 72-78 stepeni na maximalnih 60-62 (Wow, da li je moguće da zamena termalne paste može oboriti i do 10 stepeni?). Sama činjenica bila mi je sumnjiva gde sam ponovo odradio Heaven Benchmark i Furmark. Furmark je konstantno držao 20 FPS-a i slika je "seckala" odnosno dešavao se micro-stuttering iz meni nepoznatog razloga, dok je Heaven radio odlično (U prilogu slika oba testa), ali temperatura nije prešla 62 stepena (kao i u gamingu). Da li se GPU defektan, da li postoji rešenje za ovaj problem i da li se neko susretao sa sličnim problemom?
Još jednom se izvinjavam na predugačkom postu, pokušao sam biti što detaljniji sa problemom koji imam i u nadi da ću ga rešiti. Svaka kritika, komentar i sugestija je dobrodošla.
Srdačan pozdrav.

Edit: Probao sam obrisati driver sa DDU i instalirati starije verzije, bezuspešno. G-Sync i Vertical Sync su ugašeni, u NVidia CP-u podešeno je na "Prefrer maximum performance"
Furmark test
Heaven benchmark

Poslednja izmena:

NevisStarShine

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
03.08.2014
Poena
63
Furmark ne služi za to.

Ako ti 99% igara radi kako treba, zašto brineš? Inace da, čišćenje kartice (više nego zamena paste) može opasno da pomogne.

Igre gledaj a ne Furmark, to može da bude i problem sa drajverom, podešavanjima itd.

MM.

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
03.11.2016
Poena
18
Sto se tice temperatura za tu karticu, to zavisi od proizvodjaca. Ja imam MSI 1080 Ti Gaming X i temperature u stress testovina ( Furmark, Heaven, MSI kombustor) ne prelaze 71 stepen, dok su temperature u igrama uglavnom od 60-65 stepeni, konkretno CS:GO temperatura 60 stepeni max, mada mi je kuciste jako provetreno sa 5 ventilatora.
Tako da sto se tice temperatura, normalne temperature u igrama za tu karticu bi trebalo da budu 60-70 stepeni.
To zasto secka u nekim testovima nisam siguran. Mada ako igre rade normalno ne moras da se opterecujes stres testovima.

Benny Blanco

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.11.2005
Poena
18
Userbenchmark 100% baguje ako je ukljucen windowed screen G Sync za monitore 144+hz

Vrh Dno