Šta je novo?

Čišćenje i izduvavanje prašine iz kućišta ...

sshot508026f7ab35e.jpg
 
Pa bukvalno odmah iznad tvog posta sam postavio video na kome se vidi koliki pritisak plasticna boca moze da izdrzi, a pre nego sto pukne, vidno joj se promeni oblik... Kad imas ta dva podatka, valjda si dovoljno pametan da znas koliko je bezbedno naduvati je :trust:
P.S.
Ja bih za pocetak poceo sa 3 bara.

Nisam bio odgledao post... :d
Da jesam ne bi pitao, ne bi bilo potreba, toliko bi bio u stanju skontati i sam da potrebe za pitanjem ne bi bilo... :D

Ja sam moje odavno resio :)
Ne zaboravi da ogranicavas protok vazduha na fenu, moze da pregori grejac iako ima tremo prekidac (osim ako nema opciju divanja hladnog vazduha)

Druze moj dragi, ja jesam blesav pomalo i znam biti povrsan, nepazljiv... ali toliko manit nisam da ukljucim grijanje na fenu i pustim ga da duva kroz rupicu. :D
Ovaj zmaj od fena (najjaci duvac sto sam nasao po prodavnicama a da se ne mora bubreg prodati) ima hladno duvanje.
 
Poslednja izmena:
Sve je ovo super kad se ne pusi pored kompjutera. Kako ocistiti prasinu koja je ulepljena sa smolom iz duvanskog dima?
 
Sve je ovo super kad se ne pusi pored kompjutera. Kako ocistiti prasinu koja je ulepljena sa smolom iz duvanskog dima?

nikako :p,

prasina ko prasina ne smeta ako nije prekrila totalno izmenjivace toplote ( hladnjake ) i time smanjila odvodjenje toplote sa hladnjaka na okolni vazduh - sto je retkost.
kontaktnu povrsinu izmedju hladnjaka i hladjene povrsine ( recimo procesor/memorijski cipovi na grafickoj) prasina svakako ne moze da prekrije, ali problem je ako se "rebarca hladnjaka" zabloboce sa prasinom jer tada izmena toplote kondukcijom, konvekcijom i radijacijom sa hladnjaka na okolni vazduh nije moguca ( ili je otezana ) bez obzira na strujanje vazduha u kucistu.

povremeno ne previse agresivno izduvavanje kucista ( prvenstveno povrsina za izmenu toplote - rebarca hladnjaka / povrsine komponenti koje se greju ) mozete izvrsiti PAZLJIVIM odstranjivanjem prasine sa doticnih komponenti, vodeci racuna da vam kompresori ( koje ja nikada ne bih koristio :p) ne zavrte ventilatore koje ste ostavili povezane sa maticnom na 7200 obrtaja, jer je moguce da dodje do generisanja/indukcije struje koju dovodite na maticnu plocu/graficku karticu/napajanje. e sad dal to smeta ili ne - verovatno ne al zasto bi to radili :)
brzine obrtanja koje se postizu "duvanjem" :p u ventilatore komponenti prilikom izduvavanja kucista znacajno prevazilaze brzine rada istih pri maksimalnom opterecenju, pa bi generisana struja koja se vraca na plocu/graficku/napajanje isto mogla biti znacajno veca.
kad vec izduvavate " na zivo " stavite prst na ventove da se ne okrecu i sprecite mini elektro centrale.
 
Rado bih ovo proverio da li se, i koliko generise struja pri produvavanju ventilatora, ali nemam unimer.
 
Rado bih ovo proverio da li se, i koliko generise struja pri produvavanju ventilatora, ali nemam unimer.

pa pri istim obrtajima - trebalo bi isto ili slicno ka i kod normalnog rada ako se ne varam
 
Naravno da se generise posto je jednosmerna struja u pitanju tj motori sa magnetima, oni su ujedno i generatori.
Do sada nikada nisam imao problem zbog toga a navrteo sam se ventilatora :)
 
U mom slucaju redovno ciscenje iskljucuje ozbiljniji, slozeniji pristup, a podrazumeva ciscenje na svakih petnaest do dvadeset dana. Mozda sam pripadnik grupe ekstrema kada je u pitanju higijena racunara, ali drugacije nije moguce. Dok sam koristio Fractal Design C cistio sam ga na svakih mesec dana. Koristim dve cetke od prirodnih vlakana, i obe su meke. Jedna cetkica je za nanosenje rumenila a druga za farbanje. Do sada nisam imala problema.

Ispravljeno :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Naravno da se generise posto je jednosmerna struja u pitanju tj motori sa magnetima, oni su ujedno i generatori.
Do sada nikada nisam imao problem zbog toga a navrteo sam se ventilatora :)
Generiše se struja ali ne može da prođe do ploče zato što je to polifazni motor bez četkica. Samo elektronika u samom motoru generiše impulse za stator. Rotor je zatvoreni magnet. Naj gore što može da se dogodi da ta elektronika crkne.
 
Fen koji duva hladan vazduh kao i cetkica za farbanje i gotov posao....
 
Generiše se struja ali ne može da prođe do ploče zato što je to polifazni motor bez četkica. Samo elektronika u samom motoru generiše impulse za stator. Rotor je zatvoreni magnet. Naj gore što može da se dogodi da ta elektronika crkne.

Mislis da OP zanima (a verovatno vazi i za vecinu) princip rada BLDC/impulsnih motora?
Najednostavnije i najlakse objasnjenje je da svaki elektromotor koji ima prave magnete generise struju. Sve vrste fanova u kompovima imaju prave magnete.
Da, postoji elektronika, to je video svako ko je skinuo nalepnicu sa nekog jeftinog kineskog fana.
U extremnim slucajevima moze doci do probijanja. Licno sam ih vrteo na mnogo vecim obrtajima od deklarisanih i nikada se nista nije desilo.
Ali sam imao par slucajeva u struci gde su kontroleri prosvirali zbog generisanja struje ali nikada nije nacinjena dalja steta.


Ako cemo u paranoju, svesni ste da cetkice od vestackih materijala-plastike generisu elektricitet? :)
 
@OP
Modelari za tiho farbanje (da ne drnda kompresor u po noci) koriste automobilsku gumu (unutrasnju, jelte). Ako stavis neki ventil-regulator pritiska i mali pistolj, imas jednostavan, jeftin i efikasan sistem... Gumu naduvas na benziskoj.
 
Licno koristim kompromitovani vazduh u boci, oko 500 din mu je cena i odlican je za ciscenje kucista i komponenti.
 
@OP
Modelari za tiho farbanje (da ne drnda kompresor u po noci) koriste automobilsku gumu (unutrasnju, jelte). Ako stavis neki ventil-regulator pritiska i mali pistolj, imas jednostavan, jeftin i efikasan sistem... Gumu naduvas na benziskoj.
Ovo nije loša ideja. Neka automobilska unutrašnja guma u kombinaciji sa pištoljem za kompresor. Malo prostora zauzima, može ručno da se napumpa i teško da će pući.

Koji pritisak mogu da izdrže te gume?
 
^ Automobilske gume se pumpaju na ~2 bara (manja guma = veci pritisak, veca guma = manji pritisak)

Evo sta Michelin kaze za pumpanje njihovih guma za bicikl:
O9WIL.jpg

Dobra stvar kod ove ideje za koriscenje auto gume je i sto mozes da je nagazis :D
 
Šta im je ovo 700x28?
Neka dimenzija gume (koja?) i temepratura?

Znači, obična pumpa za bicikle, guma od bicikle i pištolj sa manometrom i pritisak do 8 bara :D

Ili košarkašku loptu, ona traži 8 bara :D
 
Poslednja izmena:
Nema nista od ciscenja kucista bez kompresora. Manite se ovih boca, fenova, konzervi i guma.
 
Poslednja izmena:
Nije bitno koliki je pritisak kada je guma na kolima. Ovde bi se koristila samostalno pa pritisak dolazi samo od elastičnosti. Jeste, može se nagaziti, ali tu nema veze na koliko se pumpa. Ti je napumpaš do kraja pa staneš na nju i nadaš se najboljem.
 
Ja nikako da docekam suncan dan, a da imam vremena izduvavati kuciste fenom sa onim modifikacijama...
Suncan dan da bi se lepo videlo, da nema senki znacajnih od svetla sa plafona, vec sve da blesti i sija od sunca.
 
Stvarno bre čime se opterećujete :D uzmite lepo kompresor..kakvi fenovi, plastične boce i sl. :D

 
Poslednja izmena od urednika:
Poenta je u ne imanju kompresora...
 
Pa nek se kupi...zamene o kojima se ovde priča nisu čak ni adekvatne a kamo li nešto drugo
 
Samo sto taj kompresor kosta kao polovina necijeg kompjutera.
 
Ne kupuje nam se nesto sto kosta 90e.
U tome je poenta, naci nesto sto nam nece izbiti pare (tolike) iz dzepa a da moze obaviti posao u kuci/stanu i izduvati prasinu iz rebrastih hladnjaka (cpu i gpu hladnjaci) i da moze izdzvati prasinu sa zavicenih i nepristupacnih mesta usisivacu...

Da je koferce kopresor najbolja varijanta jeste, ali...

Nego ima li na kompresorima podesavanja koliko jako ce da duvaju, da se namesti da ne moze jace od npr 4bar i slicno...?
 
Pištolji za izduvavanje/čišćenje su regulisani na 2.5 - 3 atmosfere.
 
Nazad
Vrh Dno