Šta je novo?

µtorrent= najbolji torent klijent

Ja vas ljudi i dalje ne kapiram. Pa zasto bre ogranicavate upload kada je poenta P2P-a da ljudi dele stvari medjusobno. To je potpuno sebicno i nemoralno sa moje tacke gledista. Ako hocete da skidate torente, oni traze da date dosta protoka za tu svrhu.
 
atheista je napisao(la):
Ja vas ljudi i dalje ne kapiram. Pa zasto bre ogranicavate upload kada je poenta P2P-a da ljudi dele stvari medjusobno. To je potpuno sebicno i nemoralno sa moje tacke gledista. Ako hocete da skidate torente, oni traze da date dosta protoka za tu svrhu.
Iz tehničkih razloga. Većina ljudi ima asimetričnu liniju (npr. ADSL). Ako ne ograničiš upload tebi će download pasti na neku bedno malu vrednost. Ovo bezmalo svi rade, čak i na private trackerima (i onda nadoknađuju ratio kao seed) jer u protivnom bi bilo jako teško skidati. Imam utisak da ti nemaš nikakvo praktično iskustvo sa ovakvom vrstom programa nego pričaš onako napamet.
 
Jeste MALO sebicno,a kad kazem malo pomislim odmah na seedere koji ogranice na 1kb i slicno pa kad nas nekoliko skidamo od njih... rasturimo se od download-a!!Ali ako sam ja uplatio 512/128kb paket,i skidam prosecnom brzinom od 25-30kb/s,kako mogu biti zadovoljan!?A ako ogranicim upload na 3-4kb/s odmah se primeti razlika i protok poraste na 40-50kb/s,sto je sasvim blizu prakticnog maksimuma!
Lepo bi bilo kad bi sve bilo kao u bajci,delis 10kb/s,skidas 50kb/s ali toga NEMA,jednostavno ne moze i jare i pare!Sem toga ja u Shareaza-i ogranicim broj ljudi koji mogu skidati od mene,tako da od mene mogu dobiti njih 6-8 oko 3-4kb/s sto nije lose,s obzirom da ja kad skidam,dobijem od nekoliko izvora jedva 0.5-1kb/s,znaci ni oni nisu nista velikodusniji od mene CAK STAVISE!!
Pozdrav ,)
 
wiz011 je napisao(la):
Iz tehničkih razloga. Većina ljudi ima asimetričnu liniju (npr. ADSL). Ako ne ograničiš upload tebi će download pasti na neku bedno malu vrednost. Ovo bezmalo svi rade, čak i na private trackerima (i onda nadoknađuju ratio kao seed) jer u protivnom bi bilo jako teško skidati. Imam utisak da ti nemaš nikakvo praktično iskustvo sa ovakvom vrstom programa nego pričaš onako napamet.

Ovaj deo mi nikako nije jasan!? Nisam u toku...tacnije ne znam, ali zar upravo u tome nije razlika izmedju ADSL-a i DSL-a....to sto su kod ADSL-a "kanali" za downlaod i upload odvojeni!? Kad kazem odvojeni, mislim na to da nezavisno funkcionisu, da....

...mislim, nemam pojma, ja se ne razumem, ovaj moj komentar je vise pitanje, nego kenjaza i ne znam ni ja sta...
 
nisu odvojeni, ADSL nije full duplex, zbog toga i nastaju problemi, jer ili salje ili prima, e sad to sto je taj ciklus izuzetno brz pa se to maltene ne primeti u vecini slucajeva, je druga stvar. Problem nastaje (posto nisu dve linije kao sto sam rekao) kad upload predje odredjenu cifru tj. predje limit, onda se sledeci DL ciklus odlaze (tako sam makar skontao da funkcionise) samim tim se gusi DL. E sad nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao :) Ali sam 100% siguran da nije full-duplex pa valjda to znaci da nema dve odvojene linije za up i down.
 
gx-x je napisao(la):
nisu odvojeni, ADSL nije full duplex, zbog toga i nastaju problemi, jer ili salje ili prima, e sad to sto je taj ciklus izuzetno brz pa se to maltene ne primeti u vecini slucajeva, je druga stvar. Problem nastaje (posto nisu dve linije kao sto sam rekao) kad upload predje odredjenu cifru tj. predje limit, onda se sledeci DL ciklus odlaze (tako sam makar skontao da funkcionise) samim tim se gusi DL. E sad nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao :) Ali sam 100% siguran da nije full-duplex pa valjda to znaci da nema dve odvojene linije za up i down.
jedan od razloga za korishccenje traffic shaping programa kao shto je cFos Speed,)
na site-u proizvodjacha objashnjavaju i princip rada ADSL ili neke druge asinhrone linije, odn. princip oblikovanja saobraccaja na takvoj liniji



pozdrav
 
ZeeGerman je napisao(la):
ali zar upravo u tome nije razlika izmedju ADSL-a i DSL-a....to sto su kod ADSL-a "kanali" za downlaod i upload odvojeni!? Kad kazem odvojeni, mislim na to da nezavisno funkcionisu, da....
Jeste tako po animacijama kojima je celu stvar objašnjavao Beotel, ali ne i u praksi. Ja sam eksperimentisao sa prostim downloadom mnogo jednostavnijim od torrenta (1 download + 1 upload u WinMX) i može da se nacrta grafikon kojom brzinom download pada kad se poveća upload, na 256 kbps ADSL-u svaki upload preko 5 kB je katastrofa za download. Kanali više nego očigledno nisu odvojeni, pri čemu brzina downloada (iz ne znam kog razloga) veoma malo utiče na upload, ali brzina uploada strahovito utiče na download.
 
ZeeGerman je napisao(la):
Ovaj deo mi nikako nije jasan!?
Kod ADSLa download i upload kanali nisu istog kapaciteta (kao kod npr. WiFi) nego obično 4:1. Pored toga postoji oko 15% overheada (kontrolnog saobraćaja). Tako ADSL linija 256/64kbps ustvari može da prima oko 28kB/s a da šalje oko 7kB/s.

E sad, pri prijemu podataka po protokolu moraju pošiljaocu da se šalju potvrde za svaki primljeni blok inače server koji ih šalje ponavlja iste pakete. Te potvrde su veličine oko 6% paketa. Ali pošto je upload 4x manjeg kapaciteta, one same zauzmu reda 25% upload kanala za puni download. A još ako upload u kontra smeru pređe 75% kanala (5kB/s) onda se zaguše ove potvrde prijema i download drastično pada jer onaj tamo server čeka.

Rezime: ograničiti upload na 4-5kB/s za maximalni download ili koristiti traffic shaping drajvere kao što je cFos koji potvrdama daju veći prioritet da bi saobraćaj tekao glatko.
 
aj malo off, posto mi je jako vazno, a da ne otvaram novi topik. dakle CFoS, instaliram ok, jel treba da pre toga gasim firewall ili neki drugi limiter ? Da li kada koristim cfos mogu da zaobidjem limitovanje uploada ili mi i dalje treba nesto tipa DUsuper cntrlr ? hvala.
 
pogledaj onaj link koji sam ostavio gore i bicce ti jasno kako ovaj mrezzni driver radi
prati instalaciju cFosSpeed-a i bicce sve OK..
pored toga, pozzeljno je da koristish i neki traffic limiter tipa DUSC ili NetLimiter-a, imaccesh veccu kontrolu..


pozdrav
 
jasno je meni sta&kako taj prog radi, samo mi nije nesto drugo bilo jasno, elem, nema veze, sad sam ga stavio i radi, a sta radi - videcemo :D Prioriteti rade dobro.

PS. Za ADSL je kanda cfos speed verzija.
 
a jel radi cfosSpeed i sa routerom?
od kada sam ga instalirao nesto me zeza protok..
Jel treba nesto posebno da se podesava kada se vec instalira program, ili je dosta samo ono sto on pita tokom instalacije, a posle se samo ostavi da radi, bez cackanja?

Hvala
 
pa ja sam cackao...imas u opcijama tamo par stavki , nista komplikovano, dodelis prioritete...Glavna fora mu je sto sad recimo kad mi ide utornet u pozadini, a dao su mu najnizi prioritet, i preko toga surfujem operom (koja sad ima najveci prioritet) to bolje radi, tj. opera sad "mazne" protok od utorenta kad je to potrebno.
 
G.Pikvik je napisao(la):
od kada sam ga instalirao nesto me zeza protok..
Ako koristiš PeerGuardian on blokira default adresu za calibration pulse, a bez toga CfosSpeed ne može da radi ispravno. Ili odblokiraj adresu u PG ili promeni adresu za pulse (pogledaj na cFis sajtu kako).
 
ne koristim peerguardian no hvala . nesto sam iscackao i izgleda da je ok sada..do sledeceg puta i tako redom :) ...
 
Comet Hunter je napisao(la):
Za ruter je bolje da instaliras cFos Professional
Nije mi jasno zasto pro verzija kad kaze za nju da je za ISDN, DSL i dial-up a to mu nista ne asocira na ruter. Nije mi jasan taj kalibirate puls tj. IP adresa, ja sam promenio i stavio IP mog provajdera, program ne konstatuje i dalje oce na cfos adresu. Stavio sa P2P na nizi prioriter a Firefox na visi, nesto ne vidim poboljsanje, vidim samo da mi Azureus kilavi i kad ne surfujem, sam na sistemu i kilavi, spustim cfos Azureus krene normalno.
 
koristi cfos speed, a ne taj pro i sve ce ti biti ok.
 
Poslednja izmena:
Pa ja i koristim obican cfos verzija 3, sva zapazanja se odnose na tu verziju.

Citao sam malo po forumu, sta sad staviti cfos ili cfos pro, ja imam ADSL modem-ruter. Neko pise o setovanju modema-rutera u bridge mod, zasto, ruter mi je setovan, otvoreni su portovi za P2P aplikacije.
 
Poslednja izmena od urednika:
pa ja vam kazem da vam treba cfos speed a ne cfos pro, a vi pisete kako koristite cfos pro...pa dobro, koristite cfos pro, steta sto vam ne radi :)
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
pa ja vam kazem da vam treba cfos speed a ne cfos pro, a vi pisete kako koristite cfos pro...pa dobro, koristite cfos pro, steta sto vam ne radi :)
Ja te krstim a ti p*dis:d Glavno je da dizes frku :d Podsetio si me na majstora kad mu reklamiras neki aparat koji nije popravio, frka, galama :smoke::mad: Sve vreme pisem da koristim obican cfos verzija 3, cfos pro je verzija 6.x. Sve vreme pisem da nikakve epohalne stvari nisam primetio, lepo napisah da mi sreze P2P a HTTP je isti, nikavih poboljsanja. Radi mi P2P i nista drugo cfos ga urnise, skinem cfos P2P proradi kako treba. Logika je valjda ako mi ne radi nista osim P2P onda cfos ne treba da ga kolje, ako radi neki browser onda treba da ga ukolje ali ne da to jedva radi. Koliko se secam kad su hvalili program onda su prikazivali pakete pa kao idu P2P paketi a tu se ubacuju http paketi i tako se dobije i vuk sit i sve ovce na broju. Sta je sa IP adresom na koju program odlazi, promenio sam u ini fajlu onako kako pise na sajtu, ime-promenjive=nova_IP i dobio nista, program opet ide na cfos IP adresu.
Aj ljudi kad vec pisete onda konkretni odgovori a ne sumovi po sistemu meni radi a i nisam nista ni dirao pustam ga da ide na cfos IP adresu...
poz. :wave: :type:
 
Poslednja izmena od urednika:
Uspeo sam da namestim IP da ne id ena Cfos sajt, par restarta i to je reseno. Sve ostalo je jad i beda, brze mi sve radi kad iskljucim cfos nego sa njim, cim ukljucim P2P Azureus iako mu je namesten najmanji prioritet sve ode dodjavola, browser jedva radi iako mu je dat najveci prioritet. Nije mi nista jasno, ovo mi sve lici na ono iz narodne pesme kad Marko Kraljevic cedi suvu drenovinu. Kod mene nista ne radi kako treba, uradjen je port forward na ruteru, TCP/IP patchovan na vise konekcija. Evi nist ane radim na HTTP sad bi trebalo P2P da ide vecom brzinom ali nista.
 
Džebiga lego, meni radi a i nisam ništa ni dirao puštam ga da ide na cfos IP adresu... :d

U stvari nemam pojma kako radi verzija 3, tek sam je juče instalirao. Do tada sam koristio 2.x.
 
wiz011 je napisao(la):
Džebiga lego, meni radi a i nisam ništa ni dirao puštam ga da ide na cfos IP adresu... :d

U stvari nemam pojma kako radi verzija 3, tek sam je juče instalirao. Do tada sam koristio 2.x.

Hebiga ja ko iz inata obrisao 2.x verzija, kao imam ja verziju 3, koji ce mi kao stare verzije. Sad sam obrisao i verziju 3, lepo gledam sta pokazuje http firefox ono ide 3KB/s a ja na ADSL 256/64 kb/s.
 
Rasprodaja

Koliko vidim obe verzije cfos i cfos pro su na rasprodaji. cfos sa 29€ na 9€ a cfos pro sa 45€ na 9€. Sve mi ovo ide u prilog teze da taj program nije od neke koristi, ko normalan ako mu je prog ok i jos sa onakvim kljucem ce da spusti cenu na 9€, to mi lici na ono daj sta das da izvucemo nesto.
 
Meni je pomagalo kod surfovanja dok ide download nekog torrenta. Teško mi je da kažem koliko je pomagao jer retko torrenti idu punom brzinom. Neko ubrzanje kod P2P programa nisam primetio, mada ni usporenje. Pričam za verziju 2.x. Bilo bi interesantno ponoviti spomenuti eksperiment sa WinMX-om, kad sam ga radio nisam koristio cFosSpeed.

A sećam se jednog programa za "ubrzavanje običnog modema". Kao spektakularno ubrzanje. Program je ispisivao da optimizuje, pa da inicijalizuje modem, pa ne znam šta... U stvari, verovali ili ne, program bukvalno ništa nije radio, samo je imao interfejs koji ispisuje da kobajagi nešto radi, optimizuje i bla, bla. Baš bi bilo zabavno ako se ispostavi da je cFos u tom fazonu i da smo svi ispali majmuni.
 
ja sam sklonio cfos, i zadovoljniji sam donekle ,nego sa njim
 
@wiz011,

Da li si gledao objasnjenje animaciju na njihovom sajtu kako to radi, ispada kad stavis cfos onda download i upload paketi idu istovremeno, neko rece da to kod ADSL nije moguce ili ide upload ili download.

Evi i G.Pivik nije bas odusevljen

Jedino sto vidim da stvarno radi je netlimiter, ali kod torrenta kad je spor download ne pomaze mnogo, malo cudno, cim download krene brze sve proradi kako valja. Dok je spor torrent download surf me zeza, cim krene torrent download otprilike preko 10KB/s surf radi normalno. U svim situacijama kod torrenta moram da ogranicim upload inace nema nista od downloada.
 
sta bi bilo tracker status : offline:smash:
skinuo sam 1/3 filea i sada nista
da li to mozda ima veze sa ThePirateBay.org:whip:
 
ironmanbg je napisao(la):
sta bi bilo tracker status : offline:smash:
Pa bilo bi to što i kaže, traker je offline. A može biti i da nije, ali da ga blokira neki tvoj program (npr. peer guardian) ili da je neki prekid na Internetu. Možeš da pokušaš sa peer exchange i DHT. Ako ne ide ni tako, oprosti se od tog downloada. Naravno, pre toga sačekaj, možda tracker proradi.
 
Nazad
Vrh Dno