Šta je novo?

Najbolji DVD čitač/rezač

Ma jasno je sve manje vise, sto se mene tice problema nema, samo smo pricali o malo razlicitim stvarima. Evo za kraj, moze da zatreba nekom.
Izvod iz zakona o zastiti potrosaca:
5. Garantni list
Član 21.
Proizvod za koji se izdaje garantni list, u skladu sa zakonom , prodaje se uz obavezno popunjen i overen garantni list.
Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvođača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom.
Davalac garancije je dužan da potrošaču obezbedi servisiranje proizvoda, u skladu sa zakonom ili ugovorom.
Prodavac, odnosno proizvođač, ne može kupca dovoditi u zabludu o postojanju, sadržini i trajanju garancije.
Dakle ako nije precizno definisano postupa se po zakonu ove drzave.

13. Prigovor (reklamacija)
Član 35.
Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.
Dakle sve tri opcije su iste vaznosti i podjednako dolaze u obzir, nema prioritetnijih.
Generalno - problem je u tome sto je zakon jako lose napisan, na dosta mesta dvosmislen i relativno lako se moze zloupotrebiti. Takodje, mnogo maloprodaja ne postuje zakon i propise. Tu nastaju svi problemi i nedoumice.
Mislim da cemo se makar u ovome svi sloziti.
:wave:
 
Opet mi nije jasno kakve veze ima srpski zakon sa garancijom koju proizvodjac, u ovom slucaju Sony Ericsson, daje.
Pa, ako garancija sadrzi stavke koje su u sukobu sa zakonom, u najblazem slucaju se te stavke ignorisu. Fuckin' PDF ima neki mehanizam protiv kopiranja, a ja nisam dovoljno spretan da ga suspendujem...
Procitaj dva pasusa koja slede nakon tacke 8. (i ako si spretniji od mene, iskopiraj ih ovde)

Sve u svemu, to je jedno pravno klupko koje treba tumaciti, a ja biram tumacenje po kojem moram da dobijem novu garanciju za novi proizvod ,). Znaci, od toga ne bih odustao, u najgorem slucaju mogli bismo da se ćeramo...
 
Pa, ako garancija sadrzi stavke koje su u sukobu sa zakonom, u najblazem slucaju se te stavke ignorisu. Fuckin' PDF ima neki mehanizam protiv kopiranja, a ja nisam dovoljno spretan da ga suspendujem...
Procitaj dva pasusa koja slede nakon tacke 8. (i ako si spretniji od mene, iskopiraj ih ovde)

Sve u svemu, to je jedno pravno klupko koje treba tumaciti, a ja biram tumacenje po kojem moram da dobijem novu garanciju za novi proizvod ,). Znaci, od toga ne bih odustao, u najgorem slucaju mogli bismo da se ćeramo...
Definitvno ne moze da se kopira.:)
Mada nista bitno i ne pise u tim pasusima, tj. nista sto bi moglo da ukaze da se dobija nov proizvod sa novom garancijom. ;)
 
Mada nista bitno i ne pise u tim pasusima, tj. nista sto bi moglo da ukaze da se dobija nov proizvod sa novom garancijom. ;)
Ne verujem svojim ocima! :bottle:
IZUZETNO si objektivan i odmeren kad se prica o napajanjima (u koja si evidentno zaljubljenik)... Cak i kad se prica o bestidnom LC Poweru, koji vecini popeo na vrh danekazemcega (a, verujem, i tebi). Objektivan si cak i kad se prica o tvom ljubljenom Seasonicu...
A ovde si biased. I to na strani Soni-Eriksona protiv srpskih kupaca...:shock:

Verovatno samo hoces da me nateras da prepisem ona dva pasusa :p. Well, NO PASARAN (radije cu da ispisem deset svojih pasusa, nego da prepisem ona dva) :party:

U ona dva pasusa Soni-Erikson prilicno jasno priznaje primat lokalnog zakonodavstva. To na konkretnom primeru znaci:

Iako tacka 2 kaze da prilikom zamene telefona neces dobiti novu garanciju koja tece ispocetka, to vazi samo ako je omoguceno lokalnim zakonom. Ako bilo koju tacku bilo kojeg srpskog zakona protumacimo tako da ti za nov proizvod sleduje nova garancija - i prodavac i uvoznik i Soni i Erikson mogu tacku 2 da okace macku o rep... :p

(Ja jesam malo biased (na strani kupaca), ali cinjenice su cinjenice :,,:) :wave:
 
:D
Nisam na strani SE-a, daleko od toga, samo ne vidim da eksplicitno pise da dobijas novu garanciju.;) Cak sta vise, u nekom od prethodnih pasusa pise da se garancija ne produzava, tako da mislim da mnogo mesta za slobodna tumacenja nema.
Sto se lokalnog zakonodavstva tice, pitanje je na sta se tacno odnosi ta recenica. Nesto ne verujem da u nasem zakonu pise da moraju da ti daju novu garanciju.;)
 
Opet sam osetio impuls da prepisem neke recenice, ali sam se smirio... :smoke:

:D
Nisam na strani SE-a, daleko od toga, samo ne vidim da eksplicitno pise da dobijas novu garanciju.;)
Implicitno (ali dovoljno jasno) pise da mozes dobiti novu garanciju, bez obzira sto eksplicitno pise da je neces dobiti... ,)
Sto se lokalnog zakonodavstva tice, pitanje je na sta se tacno odnosi ta recenica. Nesto ne verujem da u nasem zakonu pise da moraju da ti daju novu garanciju.;)
Nas je kreativni zadatak da pravnu argumentaciju obezbedimo. Nisam rekao da je taj zadatak lak :d... (Mada ja ozbiljno verujem da je ostvarljiv.)
Tek kontrazadatak nije lak - nasa legislativa je u takvom kupusu, da ne postoji covek koji moze da kaze da nas zakon NE zahteva izdavanje nove garancije!

Ali, poenta cele ove moje tvrdoglave kampanje je u tome da gadosti kao sto je tacka 2 imaju mnogo vece psiholosko nego pravno dejstvo. Prosto, kupac treba da bude srčan, a ne da se demoralise i kapitulira... :rtfm: :wave:
 
dvd-rw LG GSA-4167B kupljen 2005 (prerezo samo za mene jedno 600 dvd-a)
dvd-rom ASUS DVD-E616A (neznam kad ali i on ima dosta godina)
cd rw lg 52x24x52
cd-rw Asus 52x3252
cd-rom COMPAQE iz 1999 (mislim da je 32x)
dvd-rw pionir 116d (kupljen nov) nekoriscen a prolsa garacija pre godinu dana lol
 
Poslednja izmena:
Bio sam danas u radnji oko kompa i ostao mi je jos citac da uzmem e sad imaju od marke LG i Sony neznam tacno koje modele imaju, preporuka sta uzeti Sony ili LG cena je ista 20e ???
 
Bio sam danas u radnji oko kompa i ostao mi je jos citac da uzmem e sad imaju od marke LG i Sony neznam tacno koje modele imaju, preporuka sta uzeti Sony ili LG cena je ista 20e ???

Drugi post iz ove teme, od 17.09.2009:
http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=1924229&postcount=2
Nista se nije promjenilo ni danas.

Nema više nikakve razlike, ili su bar razlike na nivou statističke greške, pošto je tehnologija dovedena do granice gde više nema napredovanja, a i većina poznatih proizvođača sada uzima oem uređaje i brandira ih (recimo čuveni plextor sada uzima uređaje od pioneer-a).Svi su čitači/rezači sada "srednja klasa".
 
Naravno da se nista nije promenilo, kategorija najbolji DVD rezac odavno ne postoji.;)
 
LG GH22NS50 prilicno hvaljen inace, naprasno prestao na par dana da cita sve diskove, sad se "normalizovao". Drugi su pljuvali po pioneer-u, ja nikad ni najmanji problem nisam imao. Sto znaci da sreca igra presudnu ulogu, i da treba kupiti lepsi, kako sam i rekao. Doduse, svi su maltene isti :)
 
Cista sreca, sve zavisi od serije i primerka.

Moj Pioneer 112D DVD-RW ATA, evo ga sljaka besprekorno 3 godine ravno, pu pu, bez ikakvih problema.
A bratu i jenom ortaku crkao Pioneer mislim isti model, il mozda 110D, za godinu dana.

A ovaj moj sam archio bas dosta, mnogo narezivanja i citanja.
Dovoljno je reci da sam celu kolekciju sa CD-ova prebacio na DVD kompilacije, pre nekih 2 godine.
Sad mi samo dzabe trosi napajanje :D, nisam narezao nesto, ima mesecima.
 
Cista sreca, sve zavisi od serije i primerka.

Moj Pioneer 112D DVD-RW ATA, evo ga sljaka besprekorno 3 godine ravno, pu pu, bez ikakvih problema.
A bratu i jenom ortaku crkao Pioneer mislim isti model, il mozda 110D, za godinu dana.

A ovaj moj sam archio bas dosta, mnogo narezivanja i citanja.
Dovoljno je reci da sam celu kolekciju sa CD-ova prebacio na DVD kompilacije, pre nekih 2 godine.
Sad mi samo dzabe trosi napajanje :D, nisam narezao nesto, ima mesecima.

Takodje imam 112D. Nasao sam neki pokvaren crni pionir 115d - mislim da je bio, stavio crnu prednju stranu na 112D, i vozim ga dok ne ugine :D
 
ma razlika samo jel ono dugme za otvaranje/zatvaranje okruglo ili kockasto i da li je beli ili crni xD
 
ostaje nam samo da cekamo da bluray malo vise zazivi i jos malo padne cijena sto uredjaja,sto medija i da se nadamo da budu kvalitetni kao sto su bili prvi dvd rezaci!
 
Ovaj moj losiji radi besprekorno 3 godine :).
Slab mi je sarkazmometar, verovatno se zezas.
 
Moj pioneer 111D me nije izdao vec 5god. jedino me nervira sto nije SATA:S:
 
Meni Pioneer 108bk sesta godina, narezao brdo dvd-a i cd-a i dalje radi kao nov.
Ne prave se vise ovako kvalitetni uredjaji.
 
Radi mi bez problema. Skoro sam imao problema na Samsung R121 std alone rezacu problem, a posle otvaranja, ciscenje prasine i malo okretanja pota, ponovo radi kako treba,
 
A moj jadni LG koji su ljudi na ovom forumu nahvalili, nije izdrzao ni 2 godine. Vec neko vreme se kockam kada nesto rezem. :D
 
Cini mi se da mnogo brze crkavaju, ako se u njih stavljaju obicni cd diskovi.
Da li je tako, da li je to jos neko primetio?
 
Nazad
Vrh Dno