Šta je novo?

preporuka za ugradni/nameštaj po meri u bg (ili dostava)?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Orchard

Cenjen
Učlanjen(a)
16.02.2018
Poruke
3,048
Poena
170
treba da mi se ukroji po tačnim dimenzijama jedan sto sa policama,poželjno da ga sam sklapam a i prištedeo bih tu iskreno,nije mi to problem...

par firmi sa gugla mi traži surealan novac (14+ k za par ploča i nešto hardvera) što iskreno neću da dam,okej,kapiram da je custom,da ima dosta otpada ali baš toliko da me vozaju za par ploča od špera i top od medijapana...svestan sam da neću proći za 3k koliko bi bio gotov po ikei i formi ideale.

ima neko neku preporuku/savet?dizajn i mere imam,kao što rekoh par ploča i hardver je u pitanju,ne bih da jurim na 500 strana po ovim okolnostima...
 
Ja sam sam sklapao sto koji su mi izrezali u Spinoli na Zrenjaninskom putu na osnovu mera koje sam im poslao, e sad da me ubijes ako znam kolko je kostalo..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
treba da mi se ukroji po tačnim dimenzijama jedan sto sa policama,poželjno da ga sam sklapam a i prištedeo bih tu iskreno,nije mi to problem...

par firmi sa gugla mi traži surealan novac (14+ k za par ploča i nešto hardvera) što iskreno neću da dam,okej,kapiram da je custom,da ima dosta otpada ali baš toliko da me vozaju za par ploča od špera i top od medijapana...svestan sam da neću proći za 3k koliko bi bio gotov po ikei i formi ideale.

ima neko neku preporuku/savet?dizajn i mere imam,kao što rekoh par ploča i hardver je u pitanju,ne bih da jurim na 500 strana po ovim okolnostima...
Velika razlika da li će ti oni sklapati ili samo rezati materijal,ali to si do sad I sam skontao.Medijapan sirovi pa se farba ili...Da li si napisao šper a mislio na ivericu ili je baš šper?Aj napiši tačno šta si zamislio tj od kog materijala pa da vidimo...

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
ne zanima me materijal,sem eto top da je pristojan on bi mogao biti kvalitetniji...treba mi da ima funkciju tj postojeći ima stranice i police od špera/iverice čega već i nije se pomerio godinama...a funkcija je da nosi okvirno nekih 40tak kg raznorazne opreme u i na sebi.voleo bih da je crn,ali kapiram da naravno to zadovoljstvo bi morao da platim masno,ali nebitno...

napisao sam već da bi ga sklapao sam,i zbog uštede i imam i vremena i toliko znanja da ga sklopim.takođe ne bih da naručujem ploče na jednom mestu,hardver na drugom i plaćam dostavu i prenos novca/ostale dažbine,zato gledam da je na jednom mestu sve.
 
ne zanima me materijal,sem eto top da je pristojan on bi mogao biti kvalitetniji...treba mi da ima funkciju tj postojeći ima stranice i police od špera/iverice čega već i nije se pomerio godinama...a funkcija je da nosi okvirno nekih 40tak kg raznorazne opreme u i na sebi.voleo bih da je crn,ali kapiram da naravno to zadovoljstvo bi morao da platim masno,ali nebitno...

napisao sam već da bi ga sklapao sam,i zbog uštede i imam i vremena i toliko znanja da ga sklopim.takođe ne bih da naručujem ploče na jednom mestu,hardver na drugom i plaćam dostavu i prenos novca/ostale dažbine,zato gledam da je na jednom mestu sve.
Ako ne želiš nešto fensi,crna iverica za korpus od 18mm,radna ploča od 25mm,sve kantovano abs-om.Mislim da ti je to dovoljno.Sad ne kapiram šta misliš pod "hardver"?

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
okov za nameštaj = Furniture / Cabinet Hardware
 
Crvena jabuka ti je u principu najpoznatija u gradu za rezanje pločastog materijala po meri. Odradio sam kuhinju i ugaoni sto kod njih.

Imaju dva problema: prilično su skupi, i moraš da uzmeš cele ploče (lupam, ako je ploča 2x1m, moraš da uzmeš celu, čak iako ti treba samo 30cm2).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U Dipu vec desetak godina rade namestaj po meri, iz proizvodnje izlaze ploce spremna za montazu, sa svim okovima, rupama i spojnicama, treba ti samo srafilica.

Naravno, da to kosta, generalno ti kod nas ne mozes da kupis samo materijal bez obrade po ceni koja bi bila jednaka gotovom proizvodu u nekoj Forma ideale.
 
okov za nameštaj = Furniture / Cabinet Hardware
Dvadeset I kusur godina,nije mi to glavno zanimanje,se bavim ivericom/pločastim materijalom I nikada nisam čuo da je neko upotrebio izraz harware za okov.Čovek se uči dok je živ :) Elem,ako hoćeš samo seču Darex,Zomont,Eurohrast...Mada svi oni,za materijal,imaju slične cene.Takođe kod njih imaš I okov.Da li rade dostavu,možda u ovoj situaciji I rade,u normalnoj za male količine ne.I da možeš uzeti materijala koliko ti treba,sve dok se uklapa po dužini cele ploče.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
izvinjavam se što nisam upotrebio pravilan izraz.
 
Daj neku skicu toga što hoćeš... Crtež... Pominjao si ploče od medijapan a, što znači farbanje pa mi ta cena od 14k i ne deluje velika...
 
Majstori recimo uzimaju od 30 do 50% za "ruke" od cene ukupnog materijala (iverica, kantovanje, ako je medijapan i farbanje, okov itd), zavisi koliki je posao. Kao sto gore rekose farbanje medijapana je skupo, recimo 30 do 50eur po m2.
U te "ruke" ne ulazi samo sklapanje u smislu da oni to samo zasrafe, vec uzimanje mera, odlazak i narucivanje materijala, preuzimanje i sklapanje i ti dobijes na adresu gotov proizvod.
Ako si video nesto u Forma ideale ili slicnoj radnji, verovatno da ce biti jeftinije nego da pravis po meri.
Daj neku skicu kako si zamislio pa ce neko vec dati predlog.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
nisam video u formi ideale,ikei ili sl,već postojeći prerastao a i on je bio iznuđeno rešenje...

cene nisu bile sa farbanjem,niti je bio medijapan već pločasta površina (raznorazni kompoziti sa veneerom) dakle samo sečenje.

hvala članu milanlaki na pojašnjenju,to objašnjava sve,s' toga ću ipak sam da ga pravim,pošto iskreno nemam para da plaćam posrednike za sto.
 
Poslednja izmena:
Šta ti je kompozit sa vennerom?!

Najjeftiniji ti je univer. Najjednostavnije rešenje ploca od univera 36mm (d18x2) i metalne noge (ove noge dolaze u xyz izvedbi). Univer ti je 1000 plus minus 200, 300 bez abs trake. Sve ostalo je skuplje (mdf farbani furnirani, kompoziti, šper...)


Tih 14k je previše, mada sve zavisi koliko kvadrata imas, dal oni buse rupe za ekscentar/tipl/keks. Ovo busenje je najskuplje.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ne znamo mere ali recimo da je 80 x 50 što, to je više od 1000 din, okvirna cena je oko 1500din kvadrat, znači oko 1500 za te dve ploče i još 1000 din za kantovanje, široki abs, + 4 noge oko 3000, već smo na 5500... dodaj još te neke police što je pominjao još 4-5 hiljada ostatak je zarada majstoru i eto ti lako 14k
 
kompozit je materijal,dakle drvni otpad različitog kvaliteta i porekla mešan sa lepkom u različitom odnosu.

veneer je do par milimetara debelo sečena ploča koja ide preko kao oplata,samim tim ne mora da se farba.

ja,kao laik znam gradaciju da je šper najnekvalitetniji,posle ide iver pa medijapan.kao što sam naveo,ne zanima me niti mi treba neki surealan kvalitet,samo da drži oko 40tak (vrv mnogo manje,ali da budem siguran) kilograma i da ne plaćam farbanje.

takođe,već sam se izvinuo,evo još jednom na nestručnim opisima i terminima,laik sam,ono što znam od termina sam pokupio sa ulice i interneta.

već sam rekao da ću naći lokalno (darex,pinoles itd) nekog da iseče police i top i sam ću da ga napravim,okov sam manje više nabavio.

ideja je bila da možda nema neko svoju radionicu i za 70tak evra mi kao spakuje kit i pošalje kurirom i rešen problem.lanmi je objasnio kako stvari funkcionišu,i to je to.
 
Zašto na srpskom kad može na engleskom: veneer = furnir.
Pozdrav
 
Iverica je ubedljivo najlošiji materijal koji se koristi u izradi nameštaja.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Ali i najjeftiniji i sa velikim izborom dekora i boja pa je i najpopularniji :)
Univer ce biti sasvim dovoljan za namenu koja se trazi u ovoj temi. Stavi na papir dimenzije, odaberi dezen kakav hoces i kreni u majstorisanje. Sto bi se reklo 3 put meri 1 seci : )


Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Iverica je ubedljivo najlošiji materijal koji se koristi u izradi nameštaja.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk

Iverica bila nekad pre nešto najgore. Sad postoji gore i od iverice. Smislila industrija. IKEA radna ploča je od vazdušastog recikliranog papira u obliku šupljikavog saća. Honeycomb Panel od recikliranog papira.

IKEA u sve njihove jeftine radne ploče forsira takav tip ispune. Iverica i medijapan su samo u okviru i na mestima gde treba da bude šrafljeno. Ostalo je šupljikavo papirno saće. Prazno. Vazduh i malo papira/kartona.

Ta ploča je većim delom šuplja i nogare ne mogu da se šrafe proizvoljno gde se zamisli već samo tamo gde uopšte i ima iverice. Iskorišćeni su svi trikovi pri ekonomisanju.

Honeycomb Panel od recikliranog papira.



k0G7r9Z.jpg


2w5Ijkj.jpg


yjmrOUA.jpg


https://www.google.com/search?q=furniture+honeycomb+panels&tbm=isch
 
To je da bi se dobilo na "masivnijem" izgledu, odnosno da izgleda lepse, ali i da nije tesko tj lako za transport i sklapanje (ipak je to Ikea :) )
Jedno vreme se i kod nas pojavio takav materijal da mozes uzeti na meru (5cm debljine ja mislim, naziv neki euro...) i bio je bas skup, dosta vise od obicne iverice.
Ko god je sklapao nesto od dve ploce univera (2×18mm) zna koliko to ispadne tesko na kraju.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Univer je sve samo ne los materijal. Univer kantovan sa abs-om od 2mm je odlican za radni prostor, spavace sobe i sl. Otporan na habanje, oštećenja, dobra cena, ogroman izbor dezena, lak za rad.


MDF (medijapan) je druga pruca. Moze da se profiliše, obradjuje bolje nego masiv, farba ili furnira. Samim tim i cena je 5-7 puta veca.

Šper je ipak najbolji, a samim tim i najskuplji medju njima. Takodje može da se farba, furnira i sl.

Kompoziti su grupe materijala gde spadaju kerrock, korijan, geomatrix. Dosta se koriste za obloge, za stolove, za radne ploce, kupatilske ploce. Bukvalno neuništivi. Trpe vodu, vatru, mogu da se poliraji i sl. Cena, od 100e po kvadratu za 6mm debljine pa nadalje.

Ako nećeš puno da trosis, univer 36mm, nige ili metalne ili 25/36mm i ništa mu neće faliti. Mi ih radimo tako, na svaki dajemo garanciju 2godine, svaki se koristi u javnim ustanovama i svaki daleko nadzivi tu garanciju.

Pozdrav.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Univer je sve samo ne los materijal. Univer kantovan sa abs-om od 2mm je odlican za radni prostor, spavace sobe i sl. Otporan na habanje, oštećenja, dobra cena, ogroman izbor dezena, lak za rad.


MDF (medijapan) je druga pruca. Moze da se profiliše, obradjuje bolje nego masiv, farba ili furnira. Samim tim i cena je 5-7 puta veca.

Šper je ipak najbolji, a samim tim i najskuplji medju njima. Takodje može da se farba, furnira i sl.

Kompoziti su grupe materijala gde spadaju kerrock, korijan, geomatrix. Dosta se koriste za obloge, za stolove, za radne ploce, kupatilske ploce. Bukvalno neuništivi. Trpe vodu, vatru, mogu da se poliraji i sl. Cena, od 100e po kvadratu za 6mm debljine pa nadalje.

Ako nećeš puno da trosis, univer 36mm, nige ili metalne ili 25/36mm i ništa mu neće faliti. Mi ih radimo tako, na svaki dajemo garanciju 2godine, svaki se koristi u javnim ustanovama i svaki daleko nadzivi tu garanciju

Pročitati ovaj post više puta i zapamtiti, sve je rekao...
 
To je da bi se dobilo na "masivnijem" izgledu, odnosno da izgleda lepse, ali i da nije tesko tj lako za transport i sklapanje (ipak je to Ikea :) )
Jedno vreme se i kod nas pojavio takav materijal da mozes uzeti na meru (5cm debljine ja mislim, naziv neki euro...) i bio je bas skup, dosta vise od obicne iverice.
Ko god je sklapao nesto od dve ploce univera (2×18mm) zna koliko to ispadne tesko na kraju.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
Uzeo ja, lepljenje dve ploče iverice, finalni proizvod debeo 3,6cm dimenzija 150x75cm i težina 27,8kg (merio) :D
 
Ljudi,svako ko se ikada bavio izradom nameštaja zna vrlo dobro šta sam hteo da kažem i zna zašto je iverica najlošiji materijal,a to nema veze sa dezenom...Aj,možda se nisam dobro izrazio,najneplemenitiji materijal.Ovo kako Ikea pravi to i nije materijal.Mada se i kod nas tako radilo,pretežno kuhinje,tamo nekih 70-tih.

Sent from my MI 6X using Tapatalk
 
Los materijal za sta?

Nije u opste los... narocito ne za sto.
jeftin je, otporan je, i ima jako veliki broj dezena i lak je za obradu.

nego je neko ovde obrisao poruke?

Sto se tice postavljaca teme i njegovog stola...

To sto on trazi da mu neko nacrta i iskroji a on da sklopi da bi ustedeo moze slobodno da zaboravi...
Sklapanje je ono sto je najlakse u celoj prici.

Znaci ako ce neko da ti nacrta i iskroji sve to on ce svakako da ti naplati i sklapanje a ti neces umeti sam da sklopis jer to nije industrijski namestaj gde postoji sema montaze i gotove rupe pa ti samo da zasrafis.
 
^^sta bi ti predlozio za kolegu koji je zapoceo temu, od kog materijala da napravi taj sto i da naravno ne predje cifru koju je postavio?
^^^to i kazem, bude pretesko. Jedna od opcija ako hoces tu debljinu da samo po ivicama zalepis deo sirine od recimo 10cm i kad se iskantuje, dobijes taj izgled uz nesto manju tezinu.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Povela se priča o kvalitetu materijala,o tome pišem.Naravno da će praviti od iverice,iz više razloga.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Po meni je medijapan najgori materijal, ne znam sto se ljudi u opste primaju na njega...

Ja bi coveku preporucio da to napravi od univera, i onako mu je jako bitna cena i da to sve lepo izgleda.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno