Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajd i ja da pitam, posto sam astmaticar a lekar na temi je pulmolog, kakva su iskustva sa astmaticarima kao hronicnim pacijentima? Koliko je do sad bilo slucajeva, kako prolazimo sa Covid19?
Ja sam inace i dalje kuci odakle i radim (servis racunara), ljudi donose, ja drzim distancu, sve sto dodje oribam 70% alkoholom. Neki se vec opustili i pruzaju ruku da se pozdravimo a ja naravno kulturno saopstim da se to jos ne radi jer nista jos nije gotovo, ako ikad i bude bilo. Vodim racuna da sve sto pipnem oribam alkoholom, kvake, sto, mis, tastatura itd. Mada sam ja i ranije imao svest da kad pipnem laptop ili kuciste da se lice ne pipa dok se ne operu ruke, utisak kao da sam pipnuo poop :D
Naravno i telefon cesto oribam jer je on pravi kliconosa.
 
Žarišta su trenutno u južnoj americi, Rusiji, SAD. To su zemlje u kojima. Je epidemija na vrhuncu ili tek ide ka tome.
Južna Koreja je žarište koliko i mi. Oni imaju 40ak zaraženih koji "vuku" zarazu iz nekih klubova u koje su mladi pohrlili pre nekoliko nedelja. U ostatku sveta (zap. Evropa, Japan i slično) se uglavnom smiruje dok u nekim zemljama već ima dana bez ijednog novozarazenog. Videćemo kad se otvore putovanja u potpunosti šta će biti sa prelivanjem iz ovih sada kriznih područja.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
SAD vise nije zariste jer se polako otvara sve, zavisi od drzave do drzave, ali do kraja juna ce verujem sve biti otvoreno svuda. Zivim ovde i nista ozbiljno nije.

Pre 2 nedelje bio prijatelj kod mene, 2 dana kasnije bolestan i pozitivan na virus, rekli mu da ide kuci i ozdravi. Ovde je virus samo statistika i politika, drzave vodjene Demokratama su 2 puta duze zatvorene nego one vodjene Republikancima. Jer su izbori u Novembru i svaka odluka se donosi na osnovu toga.


Sent from my SM-G986U1 using Tapatalk
 
Da li je neko negde video statistiku sa brojem umrlih zdravstvenih radnika i/ili negovatelja u epidimeji korone i poređenje sa istim periodom prošle godine? Ne kod nas naravno, ali u nekoj drugoj zemlji koja vodi statistiku. To me baš zanima, a nisam uspeo da nađem. Našao sam ovo sa pregeldom raznih zanimanja
https://www.bbc.com/news/health-52616080
i ovde pregled gde se vidi da broj umrlih radnika prati krivu ukupnog broja
https://www.hsj.co.uk/exclusive-deaths-of-nhs-staff-from-covid-19-analysed/7027471.article
 
Sudeći po najrazličitijim mogućim izvorima - upravo ovo i jeste najveća zamerka svugde u svetu.
Odlično je što imamo aktivnog lekara u temi, mogao bi da nam da odgovore na nekoliko pitanja:
  1. Koliko su efikasni testovi koji se rade, makar kod nas u državi? Kruže priče da su izuzetno neefikasni i da su se u prvim danima "zdravi" ljudi stavljali u karantine sa onima koji možda zaista imaju Covid-19. Koliko istine ima u ovome?
  2. Da li je istina da se kod smrtnih slučajeva "daje prednost" Covid-19 virusu čak i u odnosu na AIDS?
1. Ako misliš na PCR metodu iz briseva/lavata, ona je bila i ostala zlatni standard. Specifičnost i senzitivnost je preko 97-98%, odnosno broj lažno pozitivnih i negativnih nalaza je izuzetno mali. Tu se ostavlja naravno pitanje kvaliteta uzetog uzorka i samekliničke situacije. Serologija je relativno skoro kod nas počela da se radi, senzitivnost i specifičnost je naravno manja, kao šte je slučaj i sa svim ostalim serološkim testovima. Tačne brojke za te testove ne znam, ali opet oni se ne mogu koristiti sami za sebe u dijagnostici akutne bolesti i njihovi nalazi se moraju tumačiti u širem kliničkom i epidemiološkom kontekstu.
Ako misliš da li je nako zaglavio u Sajam a da je bio negativan, ne nije, jer onaj ko je doneo odluku da nekog tamo pošalje (epidemiolog, klinički lekar) je morao pred sobom da ima jasno pozitivan nalaz PCR testa. Druga stvar je što osoblje nije imalo vremena/volje ili šta god da se u onom haosu razgovara sa ljudima i objasni im šta se sa njima događa.
2. Nisam siguran da sam potpuno razumeo razumeo pitanje. Kod nas se decenijama koristi metodologija prijavljivanja uzoka smrti preporučena od strane SZO. Slikovito: Ako neko ima AIDS i zarazi se sa COVID-19, dobije pneumoniju i umre od respiratorne insuficijencije, on se smatra da je umro od COVID-19. Ako neko ima COVID infekciju, koje je blage kliničke slike i tokom toga, sad ću lupiti, dobije krvarenje iz aneurizme u mozgu i umre, on je umro zbog krvarenja iz aneurizme. Na potvrdi o smrti ima veći broj polja rezervisan za sve to, kao i prateće bolesti koje je pacijent imao. Druga stvar, svakog pacijenta sa sumnjom na COVID-19 infekciju je pratila gomila papira na kojima je bilo brdo podataka, počevši od zanimanja, da li je putovao, da li je bio u zdravstvenim ustanova, kontaktima koje je ostvario, kliničkoj slici, pratećim bolestima, ko je testiranje tražio, ko je uzorak uzeo, o terapiji, hospitalizaciji, prethodnoj izolaciji, da li je izlečen, da li je umro, itd... Pored potvrda o smrti , kod nas postoje i brojni registri o obolelim od malignih bolesti, dijabetesa, zaraznih bolest za koje se vrši dodatno i posebno prijavljivanje, koje obuhvata prijavu sumnje, prvu prijavu, kontrolnu prijavu, prijavu smrti. Sve se to iz domova zdravlja i bolnica sliva u regionalne zavode za javno zdravlje, gde se podaci kontrolišu i analiziraju, a potom šalju u Batut. Nije neuobičajeno da ukoliko neki obrazac nije pravilno popunjen da lekar dobije poziv od specijaliste socijalne medicine ili epidemiologa koji kontroliše svaku prijavu da bi se korigovalo.

Ajd i ja da pitam, posto sam astmaticar a lekar na temi je pulmolog, kakva su iskustva sa astmaticarima kao hronicnim pacijentima? Koliko je do sad bilo slucajeva, kako prolazimo sa Covid19?
Ja sam inace i dalje kuci odakle i radim (servis racunara), ljudi donose, ja drzim distancu, sve sto dodje oribam 70% alkoholom. Neki se vec opustili i pruzaju ruku da se pozdravimo a ja naravno kulturno saopstim da se to jos ne radi jer nista jos nije gotovo, ako ikad i bude bilo. Vodim racuna da sve sto pipnem oribam alkoholom, kvake, sto, mis, tastatura itd. Mada sam ja i ranije imao svest da kad pipnem laptop ili kuciste da se lice ne pipa dok se ne operu ruke, utisak kao da sam pipnuo poop :D
Naravno i telefon cesto oribam jer je on pravi kliconosa.

Lično nisam radio u COVID bolnici tako da iskustvo iz prve ruke nemam, ali iz onoga šta sam do sada pročitao iz literature, asmatičari i pacijenti sa HOBP se definitivno pod povećanim rizikom od teže kliničke slike i smrti.
 
SAD vise nije zariste jer se polako otvara sve, zavisi od drzave do drzave, ali do kraja juna ce verujem sve biti otvoreno svuda. Zivim ovde i nista ozbiljno nije.

Pre 2 nedelje bio prijatelj kod mene, 2 dana kasnije bolestan i pozitivan na virus, rekli mu da ide kuci i ozdravi. Ovde je virus samo statistika i politika, drzave vodjene Demokratama su 2 puta duze zatvorene nego one vodjene Republikancima. Jer su izbori u Novembru i svaka odluka se donosi na osnovu toga.


Sent from my SM-G986U1 using Tapatalk

Zariste je neko mesto gde se pojavljuje veliki broj zarazenih,a ne neko mesto gde se otvara/ne otvara sve......e sad,ako se nesto otvara uprkos velikom broju zarazenih,tj iako je zariste kao SAD,to ne znaci da to nije zariste nego ima veze sa *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*nim odlukama vlasti...

Mozda se vas Tramp posavetovao sa nasim AV-om(koji je takodje sve otvorio zbog izbora),pa odlucio da nema vise zatvaranja iako bude drugi talas?
 
Zariste je neko mesto gde se pojavljuje veliki broj zarazenih,a ne neko mesto gde se otvara/ne otvara sve......e sad,ako se nesto otvara uprkos velikom broju zarazenih,tj iako je zariste kao SAD,to ne znaci da to nije zariste nego ima veze sa *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*nim odlukama vlasti...

Mozda se vas Tramp posavetovao sa nasim AV-om(koji je takodje sve otvorio zbog izbora),pa odlucio da nema vise zatvaranja iako bude drugi talas?
Napisao sam da nije zariste vise jer im broj novoobolelih pada vec duze vreme a broj testova dnevno se povecava. To sto na dnevnom nivou imaju veliki broj slucajeva, kako da nemaju kad ima 350 miliona stanovnika
I USA testira antitela uveliko i njih prijavljuje kao pozitivne na virus pa su brojke vece malo

Sent from my SM-G986U1 using Tapatalk
04b521e0013b3e658e6fb382542221c5.jpg
 
Poslednja izmena:
Napisao sam da nije zariste vise jer im broj novoobolelih pada vec duze vreme a broj testova dnevno se povecava. To sto na dnevnom nivou imaju veliki broj slucajeva, kako da nemaju kad ima 350 miliona stanovnika
I USA testira antitela uveliko i njih prijavljuje kao pozitivne na virus pa su brojke vece malo

Sent from my SM-G986U1 using Tapatalk
04b521e0013b3e658e6fb382542221c5.jpg

Pa i dalje su jedna od zemalja koja ima najvise novoobolelih na celoj planeti....tako da predstavljaju neku vrstu "zarista" u mometu kada pandemija "slabi" (kako kazu nasi strucnjaci)

Nego,ja njima (vlastima i struci) uopste ne verujem......verujem da da su se svi (manje-vise) dogovorili da sve otvaraju,kako ekonomija vise ne bi trpela (moraju ameri da rade od 9 ujutru do 7 uvece),ili zato sto idu izbori i slicno.....a sad,ko se zarazi,zarazi,ko prezivi prezivi,njih to vise ne zanima...
 
Da ispričam i drugu stranu priče, prvo pošalju pokojnog oca za Leskovac sanitetom, ajde krenem autom iza, sanitet je krenuo obilaznicom po selima, nagurao vozač njih 5 pozadi, niz se zna ko je pozitivan niti pola imaju maske....
Sutradan majku vozim u dz ovde niko neće da joj da infuziju, nikakav simptom nema, samo je klonula preplasena za oca, pošalju nas za Leskovac, odemo dole na grudno histericna gospodja doktorka pocinje da se dere što smo došli, kad nema simptome.... Ja joj odgovaram pa zašto onda ne može da stoji na nogama nego je nosim bukvalno, pomozite nam vi, tad gospođa kaže epa smestiću je na infektivno pa nek se zarazi... I majku smeste na infektivno, njih 7 u nekoj sobici 5 sa potvrdjenim korona virusom, kašlju kao ludi....
Te iste večeri moj otac je preminuo na odelenju kod te gospodje na grudnom, sutradan kad sam išao po stvari, čak su mi i dokumenta izgubili.... A mogu za nedelju dana koliko smo se vukli po bolnicama da ispricam istoriju kako ne treba.... Ali da ne idem u off..... Malom broju lekara/medicinskih radnika svaka čast ali baš malom, ostali terajte se bacite diplome... Kod njih etika i moral ne postoji...

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Slično iskustvo kao jabre sa lekarima u Surdulici i Vranju, srećom imali smo blagi oblik, ako smo uopšte imali (testovi su nepouzdani). Supruga je dobila temperaturu sredinom marta, odmah je samo ona testirana (s lekarima dolaziš u kontakt preko portira u bolnici ili telefonom, kad im se približiš na manje od 15m možeš da vidiš gde se tresu od straha...). Imala je nisku temperaturu 3 dana, 37,5 pa 37,2 pa 37 (poslednja dva dana na po pola sat, sat najviše). Od 4. dana nije imala nikakve simptome. Pozitivan rezultat je dobila posle 6 dana i tad su je smestili u bolnicu u Vr. Do tad je bila kući, samoizolovali smo se. Dali joj 3 dana hemomicin, paracetamol i vitamine. Paracetamol nismo ni pili. Tamo je bila 10 dana bez terapije i bez simptoma, šetana na 3 različite lokacije, hteli i za Niš da je vode, ali su se tada pobunili svi pacijenti pa su odustali (trebali oni sa lakšom slikom da idu, doček vođi je bio u planu tada pa im trebala gužva). Sve vreme bez terapije i bez simptoma. Smeštani su grupno i oni sa potvrđenim testom i oni bez. Kada su joj posle nedelju dana odradili konačno testove i dobila 2 negativna ni jedna bolnica nije htela da je vrati kući, jedva smo našli taksi. Od Sc bolnice je stigla informacija da se ne voze zaraženi pacijenti... em negativna, em koga voze? Turiste? Slične simptome smo dobili majka i ja nedelju dana posle supruge. Majka je imala najblaže simptome srećom. Znači samo malo povišena temperatura i malaksavost dok traje. Ja sam malo i kašljucao. Ovdašnji lekari su nam rekli da se samoizolujemo i da pratimo temperaturu. Ako ne pređe 38 da ne idemo u bolnicu. Mesec dana bili u samoizolaciji.

Što se testova tiče, rađeni su često ako imaš vezu, a nepuzdani su skroz. Da li su sami testovi loši ili ovi naši ne umeju da uzmu već ne znam. Cura koja je ležala sa mojom suprugom u sobi je imala 5 testa za redom različita, svi rađeni u roku od dan - dva (imala vezu). Znači kontrolni testovi su joj bili negativan, pozitivan, negativan, pozitivan, negativan u roku od nekih nedelju dana. Svi standardno uzimani iz grla i nosa.

Virus uglavnom prolazi kao obična prehlada, 2-3 dana malo povišena temperatura. Neke zakači jako, ali koliko mi je poznato, gotovo svi su bili stariji ljudi i/ili sa nekom hroničnom bolesti. Iz moje okoline, teško su prošli i umirali najčešće šećerni bolesnici.
 
Poslednja izmena:
@SlobaL
Ovo sam nasao sinoc:
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/86323
Citiram:
"it does at least raise the question of whether asthma or its treatment is "protective," she said. One reason that may be the case: The presence of type 2 inflammation in asthma or allergies, which is associated with lower expression of ACE2, thought to be the entry receptor for SARS-CoV-2 in host cells.

"That would be a plausible mechanism by which asthma would not be a high-risk condition, and could be a potential link to what we're observing in the epidemiological data," Rogers said."
Ako sam dobro razumeo mi astmaticari imamo manje ovih ACE2 koji su nacin na koji Covid-19 ulazi u organizam.
I Amerikanci i Kinezi prijavili isto malo slucajeva smrtnosti kod astmaticara.
 
Cela priča oko ACE2 receptora je počela još iz početka pandemije od strane par Kineskih lekara, koji su postavili hipotezu da pacijenti sa hipertenzijom imaju tendenciju ka težoj kliničkoj slici i većoj smrtnosti zbog lekova koji povećavaju ekspresiju ACE2 receptora (to su ACE inhibitori i antagonisti angitenzin II receptora - sartani). Međutim sve je to na nivou hipoteze bez bilo kakvih naučnih dokaza ili studija koje govore bilo za ili protiv. Sve je to u jednom trenutku dovelo do pomame da se ljudima isključuju ti lekovi iz terapije, što bi samo dovelo do pogoršanja njihove bolesti.
Slična priča je i sa hroničnom inflamacijom u plućima, inhalatornim kortikosteroidima i ACE2 receptorima. Za sada je sve to na nivou hipoteze, i dok ne dođu neke zaista kvalitetne studije, nećemo biti puno pametniji.
Za sada ono što stoji po rečima SZO i CDC je da su asmatičari i opstruktivi pod povećaniom rizikom. Sve to je podložno korekciji stavova kako novi i obimniji statistički podaci budu pristizali. I opet isto važi ono što je savetovano i hipertoničarima, ne prekidajte svoju prepisanu terapiju, jer jedino što je sigurno je da bez nje ćete biti gore.
 
ja sam video na više mesta da smo mi debeli znatno rizicniji, čak i kad nema dodatnih faktora, tako da eto motivacije da se vika BMI <30 ;)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Da li je tema zamrla ili šta?
Subotička bolnica novo žarište, ginekologija maltene zatvorena.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Nema sta pametno da se kaze vise.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Da li je neko od vas radio test na antitela? Ima li pozitivnih? :p
 
Nadovezao bih se: da li neko zna gde u NS može da se radi test na antitela? Na centrali doma zdravlja ne znaju ništa. Nem a informaciju.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
nigde još...


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Danas skoro isti broj novozarazenih kao u vreme kad su stizale poruke "situacija je dramaticna.. "

U Makedoniji ponovo uveden policijski cas.
 
Mozda je isti broj ali nije isti procenat jer se sada vise ljudi testira dnevno.
 
Pošto sumnja da je u februaru preležala koronu supruga je svaki dan od ponedeljka (osim danas) zvala dom zdravlja i svaki put je dobila isti odgovor, nemamo pojma o tim testovima. DZ NBgd pokriva daleko najviše stanovnika, ako oni ne znaju ništa - šta se tek dešava u nekoj zabiti? Doduše, 1x su je uputili na Torlak :D
 
Žena mi radi u DZ Pančevo i oni uskoro kreću sa testovima na antitela.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
zovite institut za javno zdravlje u 29.novembra, prijatelj uplatio uredno se testirao sve proslo ok

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Koliko je danas testirano?

Linkuj izvor molim te.

https://covid19.rs/
4,795 testirano, 96 pozitivno sto je 2%. Pre neki dan je bilo 0,5% pa 1.3, juce 1.2 i danas 2%. To sto vidimo danas je sve od pre 7-10 dana, ako ide istim tempom bice povecanja samo tako.
Ja danas bio do grada posle 3 meseca, u bankama 50% nose maske, na ostalim mestima skoro niko. Mnogo smo se opustili pa cemo posle izbora svi u zatvor, taman kad opece zvezda.
 
www.inep.co.rs

Ja sam odradio tamo pre neki dan igg + igm 6000din
 
...Ja danas bio do grada posle 3 meseca, u bankama 50% nose maske, na ostalim mestima skoro niko. Mnogo smo se opustili pa cemo posle izbora svi u zatvor, taman kad opece zvezda.

Upravo to. Ja idem prevozom na posao i uvek stavljam masku a skoro 90% ljudi nema masku u GSP-u. Isto je i u trznim centrima. A o popustanju mera i izjavama kako je sada ok necu ovde na forumu da ne bih dobio ban.
 
Mi na poslu nosimo maske i imamo i dalje oštre mere. Čak je menadžment i dodatno pooštrio neke mere.
Ali kad izadjem u grad posle posla i svratim do tržnog centra da podignem novac, dok mi maska stoji na licu, sad već refleksno, svi me gledaju kao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*a. Palić je pun ljudi, niko nigde masku ne nosi unutra, a svi idu u krdima od 100 ljudi. Danas idem u "ikeju" pa ću baš da vidim kakva je situacija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno