Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za dva meseca ćemo videti da li idemo u realistični Mad Max scenario ili optimistični Ništa-se-nije-desilo. Koliko ljudi ostaje bez posla, ne znam, ne deluje optimistično. Ne samo što ljudi ostaju bez posle već zato što je sve stalo a računi samo teku. Svaka čast uspešnima i onima koji to mogu da iznesu ali većina u Srbiji ima tanke slamarice a kada one nestanu...
 
Ja i jesam napisao sta ja mislim da bi trebalo da bude.

Ali nacelnik KBC Nis je rekao da ce im plate biti 60%, jer se postuje zakon.

Mislim da se ovo MORA regulisati nekom uredbom, da u slucaju pandemije plate ostanu 100%.
 
Većina ljudi u Srbiji živi od plate do plate, i definitivno ne može da preživi toliko bez primanja

Sent from my MI 8 using Tapatalk


Gde ti zivis...pa i u toj Americi pljuste otkazi samo tako..rad od kuce (koji vic...nisu svi programeri pa da cuketaju kod sa pustog ostrva satelitskom vezom):d

Tačno tako.

Nažalost neki ovde ne razmišljaju racionalno pa onda takvi komentari proizilaze sagledajući situaciju samo iz sopstvenog ugla.
 
skydiver i Ryo, pitanje za 70% je bilo upućeno rAMA-i. Pošto na svakoj stranici piše isto, kako svi propadosmo i kako je izolacija greška, a tih 70% je prihvatio kao 100% ispravnu stvar, jer je tako rečeno. A još uvek nemamo potvrdu da imunitet krda (stado zvuči suviše kulturno, mi smo ipak krdo) funkcioniše.

Taj neki procenat je potreban da kriva počne naglo da pada, a time i pritisak na zdravstvo.

Za pravi imunitet krda je potrebno da 90-95% :)

Ako imunitet krda ne funkcioniše, odnosno ako na ovaj soj korona virusa, za razliku od ostalih sojeva, nema reakcije imunog sistema, stvaranja antitela i imuniteta, onda nije ni vakcina moguća.

Virusi za koje ne postoje vakcine su oni virusi za koje imuni sistem nema odgovor ni prirodnim putem, poput HIV-a.

Sve je to povezano.

A ako nema odgovora imunog sistema, jedini način da virus nestane je da nestane poslednji zaraženi na celoj planeti. Jer je i jedan dovoljan da pokrene opet. Odnosno koordinisana reakcija cele planete. A shvataš da to nije moguće.
 
Meni nije jasno kako je dosao virus do svakog dela planete.. u igrici ne bi uspeo svuda da ga posaljem uspesno.. kao stafeta, italijan zarazi britanca, britanac gleda gde jos nema virusa aha ajmo na Island.. ta zena u Vuhanu bas kinula u nekog kineza koji voli da putuje, nije mogla u nekog gejmera koji ne izlazi iz kuce, nista se ne bi desilo..
 
@ Boris, gledaj Contagion, film je prakticno dokumentarac

 
Jedna proslava firme Igman u Konjicu, zarazilo se pola BiH i Srbije. Ala su ga napravili svaka im čast.
 
@uriel

Gledao sam bas skoro.. ovo se brze nego u filmu rasirilo, nikakve teorije ne jurim mrzim to nego sam ogorcen, kao da je neko rasporedjivao ajde sad ti tamo, ti tamo, kini bas u tom trenutku.. brate mili :d
 
U Italiji i Španiji puno ljudi posećuje crkve. Takva okupljanja su rasadnici ovakvih zaraza. Proguglajte malo o pacijentu 31u Južnoj Koreji.
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno kako je dosao virus do svakog dela planete.. u igrici ne bi uspeo svuda da ga posaljem uspesno.. kao stafeta, italijan zarazi britanca, britanac gleda gde jos nema virusa aha ajmo na Island.. ta zena u Vuhanu bas kinula u nekog kineza koji voli da putuje, nije mogla u nekog gejmera koji ne izlazi iz kuce, nista se ne bi desilo..

Ljudi toliko putuju, da je nezamislivo. Još veći broj ljudi je u svakodnevnom kontaktu sa velikim brojem stranaca.
U velikim kompanijama ljudi zaposleni na menadžerskim pozicijama često odlaze kući za vikend i tom prilikom putuju 2-3-5 hiljada km avionom.
Moj drugar radi u EU i često dolazi za vikend kući. A isti momak je pre nekoliko godina radeći na jednom projektu od januara do oktobra imao 86 letova. Zamisli koliki broj ljudi je za to vreme sreo.
Ja sam u prethodnoj godini bio 6 časovnih zona na istok i isto toliko na zapad, a nije da sam između toga sedeo kod kuće. Mislim da se prošle godine samo sa Eskimima i native Amerima nisam rukovao (ovo je šala, ne volim rukovanje kao vid pozdrava).
 
Kakav bolesnik majko moja. Kaže 24h karantin, nema života na ulicama, nema prodavnica...

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 
Virusi za koje ne postoje vakcine su oni virusi za koje imuni sistem nema odgovor ni prirodnim putem, poput HIV-a.

Za HIV je pitanje trenutka kada će biti pronađeno sveobuhvatno rešenje. Različiti pacijenti su reagovali na različite terapije, ali postoji više primera potpunog izlečenja. Ok, trebalo je 40 godina.
 
Da li moze da se kaze imunitet populacije, nacije, kakva krda, sta smo mi, stoka?

Zapravo, naš prevod "kolektivno" je baš kulturan.
Da je plansko, kontorlisano sticanje imuniteta, moglo bi se kovoriti o nekom drugom nazivu, a pošto se ovde imunitet stiče spontano, slučajnim kontaktima, onda je krdo.
Stado je uređeno. Krdo je spontano, prirodno.

Dodatno, krdo ne mora da bude pogrdno. Bez obzira što ljudi to često zaslužuju.
 
Dragi forumasi, evo me u zemunskoj bolnici,lezim, test na covid19 sam radio na infektivnoj u subotu i jos nema rezultata,ne samo meni nego i stotinama drugih. Cele prosle nedelje visoka temp, 38.5, groznica, grlo, proliv. Ne bih se javljao da nisam u subotu poceo i da kasljem pomalo. 2x bio u domu zdravlja palilula, prvi put pre 9 dana,tad mi dali hemomicin i panadoli za temperaturu, popio dvr kutije hemomicina, kao da ga nisam ni popio, bez efekta. Drugi put kad sam bio, odmah su me uputili na infektivnu, a tamo,blagi horor. Ljudi moji, tamo je totalno rasulo, svadjaju se doktori i sestre, momak koji me pregledao je iz Nisa,nemaju koga da stave da radi, stajao sam bolestan napolju vise od 5h cekajuci da me prime, tu mi uradili snimak pluca, krv i bris iz nosa i grla za covid test. Ponavljam to je bilo u subotu, niko od nas iz te ture jos nije dobio rezultate a sve su nas potrpali i dovezli u Zemunsku bolnicu i sad svi lezimo u sobi za nepotvrdjene, sedmoro nas je, i sad i da nisam imao sigurno sam dobio ovde, totalno ludilo da stavis sve ljude zajedno a da nisu potvrdjeni, jedna od vecih gresaka koje sam napravio u zivotu je ta sto sam pristao da dodjem - dali su mi da odem do kuce po stvari pa da se javim u kbc Zemun. Na infektivnoj su mi kao terapiju prepisali hlorokin, azaran i jos nesto kao zastitu jetre, ovde u bolnici sam dobio samo azaran, verovatno dok ne stignu zvanicni rezultati. Moram da napomenem da mi je dosta bolje, nemam gotovo nikakve simptome osim sto se zakasljem povremeno, da li je to od azarana ili virus prirodno prolazi, ne mogu da tvrdim. Bitno da nemam vise temperaturu. Ljudi, sedite kuci, ja ne znam gde sam ovo pokupio. Ne javljajte se na infektivnu osim ako bas niste kriticni a i tada cete cekati sigurno 5h da vas neko primi, a cim se narod pobuni kako su spori tamo, sestre odma zovu vojsku, oni na infektivnoj nemaju kapaciteta da pregledaju ni 100 ljudi dnevno, a ovo je tek pocelo. Zao mi je svih njih ali ovo sto pricaju po televiziji, kako ima svega i testova, pa evo vidite da jos nismo mi od subote dobili rezultate a lezimo ovde svi zajedno. Zemunska je vec popunjena, nema vise mesta,i ovde muke muce sa ljudstvom...

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
^lanmi86 drži se, mlad si, sve će da prođe.

Šta misliš gde si mogao da zakačiš?
 
^lanmi86 drži se, mlad si, sve će da prođe.

Šta misliš gde si mogao da zakačiš?
Nemam pojma, imao sam neku pretpostavku, drugar je imao kontakt sa zarazenim u svici,ali taj drugar nema simptome kao ni njegova porodica

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
fk man,želim ti sve najbolje

Ovo bi trebalo da podeliš sa nekom štampom
 
Sto si isao u dom zdravlja uopste, zar nije neka procedura da se ne ide vec se zovu oni da dodju? Ili je to tako samo na papiru..
 
Drz se kolega! Uzas je da tako napakuju ljude koji nisu potvrdjeni, pa tako ce da naprave da ni 5 sajma nece biti dovoljno, u toj sobi samo jedan da je bio pozitivan svi ostali su zarazeni. Zar to ne moze drugacije da se resi?
Danas malo usporilo (ili nema testova), 44 novo zarazenih, troje umrlih.
 
Poslednja izmena:
Pričali su juče o tome, o kašnjenju rezultata i o tome da se u sobi nalaze i oni koji su potvrđeni i oni koji čekaju rezultate. Rekoše da je to problem ali ne rekoše kako će to da reše.

Drži se kolega, što neko reče mlad si, biće to dobro.

Ja mislim da je dobro, kako god to zvučalo što si ipak tamo, da ima ko da to pogleda. Virus i ako prođe kroz tebe, ako dobiješ nekakvu "goru" sliku tj. da ti virus napadne pluća to ostavlja posledice na ista, a to niko ne pominje.
 
Pa ostavlja posledice upala pluća, ja sam preležao pre 10ak godina, ostane ožiljak na plućima. Ali ne znam baš da li to utiče na bilo šta? Ja nikad nikakvih problema posle sa plućima nisam imao.

Edit: da ne bude problema posle..

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@nightshadow : Ne bih da kontriram jer nije umesno ali ovo što si ti napisao nije sa preporukama koje imamo u vezi javljanja.

Ne bi bilo dobro da se ovo što ti predlažeš nekome "obije o glavu" jer su 1000 puta ponovili da ni mladi nisu pošteđeni već da uglavnom prolaze sa lakšom kliničkom slikom.
 
Daju mi samo jednom dnevno antibiotik kroz infuziju, juce sam dodatno trazio nesto za glavobolju pa su mi dali paracetamol isto kroz infuziju. Prvo javljanje mora da bude u domu zdravlja, zvao sam 10 telefona, na kraju me uputili na moj dom zdravlja u Milutin Ivkovic na paliluli, tamo imaju izdvojrnu trijazu za sumnjivr na koronu. Generalno sam zadovoljan jer mi zdravstveno stanje ide ns bolje, najgore mi je bilo kuci, 8 dana konstantne temperature i groznice,a hemomicin je totalni promasaj, barem u mom slucaju nikakav efekat nije dao. Ono sto mi se ne svidja je da nas drze u mraku, niko nista ne prica,nema vizita, nema nicega, kad izadjem u hodnik da pitam, odma nas teraju u sobe. To drzanje u mraku je jako opasno, a da ne pricam ovo smestanje nepotvrdjenih u istu sobu.nema sanse da od 7 ljudi niko nema, sto znaci da sad svi imamo hteli ne hteli. A zamisli npr ja imao obican grip, i sad popijem koronu preko ovog gripa, a imunitet mi vec na nuli... ja ne znam ko njima daje uputstva za ovakva delovanja, ajde mi mladi cemo nekako izgurati, ali matori nikako.

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
snrwfKA.jpg
 
U radnjama redovi, ljudi se izgleda preplašili od 24h I krenuli u novu rundu hoardovanja.

Svi koji imaju pse su trenutno u šetnji, razumljivo, da bi imali dve sa kakvim takvim pravilnim razmakom. Što pokazuje koliki je promašaj ukidanje šetnje u 20h, jer samo pravi veću gužvu u terminu kada se svi vraćaju sa posla.

Za one koje je strah i za one koji veruju da je karantin najbolje rešenje, ove odluke su bile samo kontraproduktivne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno