Šta je novo?

Huawei P40/Pro/Lite

I jaa isto gledam da uzmem novi fon ( crko mi trenutni samsung stariji s6 ). Ubih se mozgajuci sta da kupim od tih premium huawei samsung( totalno razocaran sto u nasim mrezama nema snapdragon ) itd.
Uzeo bih P40pro, samo mi nije jasno zar nisu bese rekle da je USA povukla zabranu Huawei-u za google app? nisam bas u toku sta se dogadja..Da li ima nagovestaja onda da huawei izbaci update sa google app, da ne jurimo druge metode?
 
Mislim da nema nagoveštaja da će se to desiti skorije.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Deluje sasvim dobra kamera.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Sasvim korektna kamera, mada preko dana mislim da vise nema losih kamera. Noc je ono sto pravi razliku. Kad bude prilike, baciću i neku noćnu.
 
Javi ako koristis Viber, kakva je situacija nakon nekoliko dana, stizu li notifikacije uredno.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Evo kao developer da vam priblizim sta sve nece da vam radi :)
Nedostatak Googlovih servisa je veliki problem u danasnjem razvoju applikacija. Bukvakno, imao sam aplikaciju koja je zavisila totalno od servisa, tako da je provera na startu odlucivala da li ce vam se app pokrenuti ili ne...
Vecina aplikacija se oslanja na google servise.
Oni se ne mogu instalirati kao aplikacije.


Ako aplikacija koristi google client za fetchovanje lokacije (99%) nece raditi

Push poruke/notifikacije nece raditi ako aplikacije koriste firebase.

Aplikacije koje koriste playstore za mikrotransakcije(igrice, pretplate) nece raditi.

Aplikacije koje koriste reverse geocoding, geofencing, isto nece raditi.

Aplikacije sa dynamic feature-ima - verovatno nece raditi.
(Dynamic feature je kada po potrebi, nakon instalacije app-a, downloadujete novi feature- camera mod, filter za photoshop...)


Delovi aplikacije bice neupotrebljivi, ili ce jednostavno da crashuje.





Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Nazalost nece se gms vratiti u skorije vreme steta bas,ne nazire se kraj sukobima dveju drzava,americke drzave jedna po jedna dizu tuzbu protiv kine vezano za virus a krecu i velike kompanije i biznismeni sve ce se to odraziti na Huawei kompaniju nazalost.
 
Hvala za ovaj koristan post.:)
Da li kao developer imaš uvid u to koje od domaćih banaka imaju verzije ebank aplikacija koje im rade sa HMS?
Aplikacije za banke se razvijaju "zatvorenije" tako da ne zavise puno od gms-a, osim eventualno za notifikacije.
Mobile banking apps su u principu samo konzumeri rest apija.

Ali, nikad ne bih instalirao apk za banku sa bilo kog drugog izvora osim oficijelnog.
Apk se raspakuje, pa onda svasta moze neko da loguje i salje sebi, i skuplja podatke.
Zato, nikad apk van oficijelnog store-a
Moj savet.

Vecina bankarskih app na androidu radi kroz secure browser.
Ali opet, na tebi je da verujes "externim izvorima".
Ja ne bih ;)


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Evo kao developer da vam priblizim sta sve nece da vam radi :)
Jel si gledao dokumentaciju za HMS?

Out of the box nece raditi velika vecina aplikacija (u smislu da se aplikacija koja radi sa G servisima skine i instalira na HMS telefon), ali su Kinezi pokrili sve prakticno :)

Imaju i svoj Push sistem, Dynamic features, ML kit, SafetyNet, itd..

Imaju cak i tool koji konvertuje GMS pozive u HMS pozive, a vecinu klasa su iskopirali u smislu da su nazivi propertija/funkcija isti..

Odradili su sjajan posao, na papiru uz malo truda relativno lako moze da se prilagodi aplikacija da radi sa HMS (nisam probao u praksi), jedino sto fali je community, koji se sa ovim cenama nece stvoriti nikada.


Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To da bi radilo, potrebno je da se implementira u aplikaciji :)
A to znaci da owner treba da odobri to, i da developeri gube vreme na neki novi sistem.
I onda jos da handluje bagove koji ce se javljati iz nekog novog sistema. Suvise glavobolje, ne verujem da ce se to primiti....

Sve zavisi koliko se isplati owneru da ulazi u tu zbrku.


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Naravno da je potrebno da se implementira, zato da su udarili na trziste sa drasticno nizim cenama i da dosta ljudi pokupuje uredjaje, mnogo vise aplikacija bi bilo portovano. "Najbitnije" aplikacije (instagram, fb, itd.) su vec portovane koliko znam.

Ovako ce samo vece firme imati taj luksuz, ili oni koje Huawei sponzorise da prilagodjavaju.
While Huawei happily trotted out the usual promises that developers have heard oh so many times before regarding app discovery and retention of customers, it also put its money where its mouth with the chance to claim a £20,000 financial incentive for any app uploaded to the company's App Gallery before 31 January 2020.
The company is also spanking £20m on an investment plan to promote UK and Irish developers working on HMS and intending to join the App Gallery.
HMS je super stvar, ali dzabe kad su telefoni mediokriteti..

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Generalno, HMS je jedan antipatern.
Android je danas jedan centralizovan sistem za razvoj. Imas google servise i playstore gde distribuiras app. I generalno, kada krenes da koristis google servise, nema nazad :)
To sto oni sponzorisu facebook i insta, ili gde te aplikacijde ne zele da ostanu bez tog procenta korisnika je njihova bitka.
99% projekta ne zeli da se privoli tom njihovom sistemu jer je to jos jedan point of failure.
A treba ih biti sto manje u jednoj aplikaciji.
Zato ne vidim uopste tu neki masivni odziv "obicnih" aplikacija, cak ni u nekom mizernom procentu.
Mi sada i testne aplikacije distribuiramo preko firebase-a, jer je poenta da imas sve na jednom mestu, a ne rasuto po 20 drugih sistema.
Sve dodatne integracije su samo novi problemi, koji se u pametnim projektima izegavaju...


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Samo "velike" aplikacije.
Banke kao jedan veoma osetljiv ekosistem se u to nece upustati.
Moje misljenje...


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Grešiš :)

ca7688d94e3a987a6a544e18f543fee8.jpg
 
Jel ima Intesa?

P30 Pro
 
Imam jos 2 pitanja, blizu sam da pazarim P40 Lite.
- Ako upises Google nalog na YT i Google pretrazivac na fabrickom browseru, jel se sihnronizuje pretrazeni i pregledani sadrzaj?
- Vidim da ima SwiftKey u Galeriji, jel moze tu da se upise account?
 
Može SwiftKey on je Microsoft ne google. Vidim da je p40 lite opet dostupan u vipu.
 
Imam jos 2 pitanja, blizu sam da pazarim P40 Lite.
- Ako upises Google nalog na YT i Google pretrazivac na fabrickom browseru, jel se sihnronizuje pretrazeni i pregledani sadrzaj?
- Vidim da ima SwiftKey u Galeriji, jel moze tu da se upise account?

Mobilnu verziju mozes da koristis i da se ulogujes, na aplikaciju ne mozes. Sinhornizuje se sve.

Moze da se upise account i sinhronizuju se reci.
 
Mislio sam da cekam Redmi Note 9s ili Realme 6, ali me je iznenadio P40 Lite cenom, pa cu njega ipak.
Svidja mi se hardver, bolji je njegov Kirin i od SD720G i G90T, a i 6/128 konfiguracija mu je veca od osnovne 4/64 sa kojom ova dva dolaze.
Plus je kompaktniji uredjaj, narocito u poredjenju sa 9S koji je masivan.

Nece mi nedostajati Google preterano, samo sto cu povremeno da ce cimam da sam cuvam lokalne backup-ove WA i Vibera, i fotke da prebacujem na komp.
 
Nazad
Vrh Dno