Šta je novo?

Memorija za Ryzen

Procitah danas da ocekuju da ce vecina primeraka raditi sa 2000MHz FCLK (sto znaci da ti treba DDR4000 za 1:1 odnos).

To će ljudi shvatiti kao 100%.

Mada, i AMD je izdao slajd u vezi toga, koji izgleda kao 100%, ako se dobro sećam.
 
Zdravo ljudi,

Mučim se več danima. Ispade da mi je 2600x bolje trpeo zategnutu memoriju od 3600. Probao sam ove kombinacije, ali ne pale, tj ne prolaze. Imate li neku predstavu gde grešim?

Hvala
 

Prilozi

  • IMG_20201106_185656.jpg
    IMG_20201106_185656.jpg
    902.8 KB · Pregleda: 100
  • IMG_20201102_210008.jpg
    IMG_20201102_210008.jpg
    777.6 KB · Pregleda: 92
Kakav je Patriot Viper Steel 16GB, DDR4-4400, CL19-19-19-39 i da li bi bio dobar izbor za nove Ryzen-e ?

Latencije su dosta dobre za ovu brzinu a i vidim da je dosta jeftiniji od drugih.

Vidim takođe da je su u pitanju Samsung čipovi.

Odlicna memorija. Vredi razmisliti i o istoj 4133, 99% da je b die, ako je dosta jeftinija
 
Najverovatnije bih isao na neku memoriju 32GB/3600Mhz/CL16, ali kod nas koliko vidim nema nista, a kod madjara samo G.SKILL i Crucial, ali su za obe po godinu dana garancije, pa me interesuje ako ima neko ko je duze pratio, jel je oduvek samo tih godinu dana ili su to nesto menjali u skorije vreme? Koliko vidim bila je kod nas da se nabavi takva G.SKILL, pa ako se neko seca koliko je kod nas bila garancija...

Sa druge strane, ako odlucim da ne uzimam (iskljucivo zbog garancije), ne gine mi HyperX Predator CL17 varijanta, sem ako ne naletim na neku bolju opciju u medju vremenu....

I da, kad sam pretrazivao na KP, jedan od prodavaca je naglasio sledece za G.SKILL RAM uz podatak da je garancija 3 godine, pa ako neko moze da mi kaze nesto o tome ako zna... U oglasu pise "Garancija se ostvaruje putem serijskog broja komponente"
 
Poslednja izmena:
Moja Patriot Viper Steel 3600 cl17 je sa godinu dana pisane garancije kod Fante. I ja sam se premisljao zbog duzine garancije, ali kad malo bolje razmislis, memorija nije nesto sto se cesto kvari, tako da... Ako je neispravna, pravice problem odmah ili vrlo brzo nakon instalacije.
 
I to mi je palo na pamet, ali kad sa jedne strane vidim 1 godina, sa druge 5 godina, to me baci nazad na razmisljanje sta je bolja opcija...

Nije iskljuceno da cu na kraju uzeti sa godinu dana garancije, ali treba da mi se slegne ta ideja ili da mi brdo ljudi kaze "ma sta ce ti 3600/CL16, sa CL17 neces primetiti razliku u radu" [emoji1]

EDIT: odem sad do alza shopa i kod njih G.SKILL 99 meseci, a Crucial 10 godina garancije...
 
Poslednja izmena:
I ja sam uzeo od fante crucial 32GB/3600Mhz/CL16 sa 1 godinom garancije - stize 19 Novembar. U pocetku sam razmisljao malo mi 1 godina za garanciju ali sam prelomio i uzeo pa kako bude.

Moja Patriot Viper Steel 3600 cl17 je sa godinu dana pisane garancije kod Fante. I ja sam se premisljao zbog duzine garancije, ali kad malo bolje razmislis, memorija nije nesto sto se cesto kvari, tako da... Ako je neispravna, pravice problem odmah ili vrlo brzo nakon instalacije.
 
Poslednja izmena:
Zdravo ljudi,

Mučim se več danima. Ispade da mi je 2600x bolje trpeo zategnutu memoriju od 3600. Probao sam ove kombinacije, ali ne pale, tj ne prolaze. Imate li neku predstavu gde grešim?

Hvala

Samo da se nadovežem. Naterao sam ram na 3800 na 1.45V sa def xmp podešavanjima. Smanjio sam neke latence, ali na visokom taktu ne može puno. Elem, moj problem je bio u read memoriji, koja je uvek iznosila 50k na 2600x i ~29k na 3600 sada. Posle sam tek našao da nije nikakav performance impact, već da samo 3900 i 3950 imaju 50k score od Zen2, dok gotovo svaki zen + ima 50k. Dakle reč je u arhitekturi, ne do setupa :D
 
Što se tiče memorije uz nove ryzen 5000 procesore, upravo čitam, vode se rasprave a i zgleda da će i Steve uraditi nova testiranja u vezi memorije.

Pročitajte duži komentar ispod zadnjeg videa od Gamers Nexusa od Mirsada Redzovica, gdje između ostaloga kaže: "The Sweet Spot is 4 ranks of memory. Not 16GB of memory. (Even in some cases, some boards get a performance boost with 8 Ranks, but 8 Ranks have downsides). 4 Ranks CAN BE HAD with 2 sticks of RAM, as long as both sticks are Dual-Ranked."

Vidim trenutno ima o tome govora na redditu i ostalim it sajtovima.

 
Za 5000 seriju
a492a9c8cf1e2186324b24495b9eeb78.jpg
 
Drugari,valja li ovo ĉemu? Isla bi na na i7 6700k (sorry,znam da je tema za rajzen)...u pitanju je 4X8gb kit,mada cu vrv koristiti "samo" dva modula (2X8)


Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
a78d95419173771801bd3762bf9745f5.jpg
 
Ok,hvala :)

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
To je samsung b die, trebala bi da radi i na 3800 c16 bez problema na 1.45-1.5v
 
Bas sam se sinoc zamlacivao poprilicno....izgubio tonu zivaca....nikako da je nateram da radi na svojoj deff brzini....ucitam lepo XMP,udjem u win i popijem bsod posle nekog vremena....stavljao sam rucno podesavanje,recimo na 3000 cl15 radi jedno vreme,pa opet bsod.....nznm gde gresim. Prethodna Corsair LPX bez problema radila na 3ghz cl15....ploca je Gigashit Z170X Designare,poslednji bios....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Ako nista smesi joj se moj Ryzen pa da je utegnem ko pracku :D
 
Cibe tamo! Moje! :)
 
To je samsung b die, trebala bi da radi i na 3800 c16 bez problema na 1.45-1.5v

Jel sigurno to za 24/7?

Podigao u biosu na 1.45v i sa 3600cl15 na 3600cl14... HWinfo pokazuje 1.47

Nažalost postimage mi izbrisao screenshot u temi prethodnih podesavanja pa ne mogu da uporedim :(

3600 cl14.png
 
Bas sam se sinoc zamlacivao poprilicno....izgubio tonu zivaca....nikako da je nateram da radi na svojoj deff brzini....ucitam lepo XMP,udjem u win i popijem bsod posle nekog vremena....stavljao sam rucno podesavanje,recimo na 3000 cl15 radi jedno vreme,pa opet bsod.....nznm gde gresim. Prethodna Corsair LPX bez problema radila na 3ghz cl15....ploca je Gigashit Z170X Designare,poslednji bios....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk

*mjau**mjau**mjau*, postovao si u ryzen temi pa mi je promaklo da ide na 6700k. Prva generacija Intela ima problema sa postizanjem veceg kloka od 3000mhz, zavisi mnogo od mem kontrolera na procesoru. Cenim da ti je sigurica 3000 c14, sve preko je lutrija, posebno za 4 modula

@NS_320i

Sigurno u kom smislu? Da ne crkne? Moze da crkne i na deff, nista nije sigurno, kamoli pri OCu...drugim recima, kad nesto overklokujes, takva pitanja se ne postavljaju :) ali da, prilicno je sigurno,ako si na to mislio
 
*mjau**mjau**mjau*, postovao si u ryzen temi pa mi je promaklo da ide na 6700k. Prva generacija Intela ima problema sa postizanjem veceg kloka od 3000mhz, zavisi mnogo od mem kontrolera na procesoru. Cenim da ti je sigurica 3000 c14, sve preko je lutrija, posebno za 4 modula

@NS_320i

Sigurno u kom smislu? Da ne crkne? Moze da crkne i na deff, nista nije sigurno, kamoli pri OCu...drugim recima, kad nesto overklokujes, takva pitanja se ne postavljaju :) ali da, prilicno je sigurno,ako si na to mislio
Furam dva modula (2x8gb) fora je sto sam sa prethodnim Corsair modulima bez problema bio stabilan na 3000mhz/cl15,dok sa ovin Gskil je identicna takva postavka nestabilna....eventualno da pokusam jos malo da dignem napon na memoriji....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
I da postignes nesto, cisto sumnjam da bi prebacio 3200. Ne cimaj se, nema tu dobitka u performansama. DDR4 ne ide bitno preko 3000 na 6xxx seriji

ubaci 7700k pa probaj
 
*mjau**mjau**mjau*, postovao si u ryzen temi pa mi je promaklo da ide na 6700k. Prva generacija Intela ima problema sa postizanjem veceg kloka od 3000mhz, zavisi mnogo od mem kontrolera na procesoru. Cenim da ti je sigurica 3000 c14, sve preko je lutrija, posebno za 4 modula

@NS_320i

Sigurno u kom smislu? Da ne crkne? Moze da crkne i na deff, nista nije sigurno, kamoli pri OCu...drugim recima, kad nesto overklokujes, takva pitanja se ne postavljaju :) ali da, prilicno je sigurno,ako si na to mislio
Pa da jel znatno skraćuje životni vek :)

Ma i to što kažeš kad je OC onda ne smem da sitničarim oko dugotrajnosti :) Neka ga ovako pa dok radi radi

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Postoje fabricki kitovi koji rade na 1.5v, ne bih se nesto posebno brinuo, posebno ako imas kakav takav protok vazduha preko modula u kucistu
 
Ti koji rade na 1.5v su pravi kitovi. A ne da se pilićari sa naponom. :)

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Moze info u PM :d
 
Ti koji rade na 1.5v su pravi kitovi. A ne da se pilićari sa naponom. :)

Može li pojašnjenje, jer čipovi su verovatno isti (b-die), samo binovani. Ili možda postoji posebna verzija čipova koji su fabrički predviđeni za 1.5v, jer nisam još takve video...

Hladnjak je nadam se nešto masivniji da se izbori sa extra toplotom, i to je to. Ja moje teram na 3600 C14-14-14-28 sa utegnutim i svim ostalim parametrima na 1.43v, temp ide od 40-50C zavisno od igrice, aplikacije i to je to. Prolazi memtest satima bez greške... tu ih zagreje do nekih 54-55c. Sve u zatvorenom solidno provetrenom kućištu.
 
Poslednja izmena:
Ma koja ekstra toplota, ne greje se ddr4 mnogo i trpe visoke napone. Galax ima HOF memorije na 1.5v po XMP-u ja mislim.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Da, mnogi kitovi rade bez problema na visokim klokovima i kad se skinu heatsinkovi

Nema specijalno binovanih b die za toplotu,samo za takt. Generalno temp bi trebala da ostane ispod 50c zbog stabilnosti, ali tebi radi, sto bi moglo da znaci da nisu na ivici stabilnosti
 
Ljudi, izlistao sam QVL za plojku za koju sam se odlučio, pa rekoh da pitam koju od ove dve da pazarim za svog Rajzena:

HX432C16PB3AK4 3200 SK Hynix 16-18-18-36 1.35
HX432C18FB 3200 Micron 18-21-21-39 1.2
 
Pa ta Hynix očigledno.
 
Nazad
Vrh Dno