Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,712
Poena
1,545
Večeras u ponoć po našem vremenu AMD će održati događaj na E3 sajmu u vezi Navi grafika pa rekoh da je vreme da pokrenemo temu. Ako tema postoji obavestite me, ja je ne nađoh. Za sad se zna ovo:
AMD-Radeon-RX-5700XT-Navi-Specifications.jpg
 
Videcemo za mesec dana kad stignu. Konkretno Steve sa HW Unboxed kad odradi test. Ali svakako sve u neku ruku ocekivano, samo bi bio fail da ovaj rx 5700 bude 399$, mada ima 2GB memorije vise i + znamo kako nvidia "postuje" svoje kupce sa driverima, ali opet 349$ bi bilo prikladnije i ako su ove cifre priblizne tacno, onda imaju bolji deal, opipljivo bolji.

Inace, lepo su se dogovorili i digli cene :d Jesni postavili, drugi normalno ispratili i karte koje bi realno trebale biti 249$ imamo za 349$, mozda i vise za radeona.
No dobro, trziste je to odresilo/odobrilo.
 
Poslednja izmena:
XT 449$... :S: 600€ kod nas, onako glat...
 
Poslednja izmena:
XT 449$... :S: 600€ kod nas, onako glat...

Sad i ja videh, kod Ugara za 450e u odnosu na rtx 2070 to je ok deal, druga stvar sto smo to slicno imali sa gtx 1080 za malo preko, ali ne na launchu naravno.

Sa druge strane, 379$ mi je malo cudna cena ali ajde za ovaj rx 5700 model. Vec ima da se nabavi za 320e rtx 2060 sasvim dobar model (MsSI Ventus), tako da ovaj radeon bi stvarno morao da ponudi minimum ovo sto su izlistali, bez obzira na 2gb memorije vise. Na stranu sto ce se sigurno pokazati kao bolji proizvod u long run, kao sto su i polaris modeli.

Da vidimo potez zelenih, ako ga bude. Sto se mene tice novi gpu dogodine ili bolje reci kad stignu novi xbox i ps4.
 
Poslednja izmena:
Ni ja mada su ok cene ako su brze od 2060/2070 a jeftinije su. Par screenshota sa konferencije ko nije gledao:




Dal moguce da i dalje furaj ovaj ocaj blower dizajn hladnjaka?
 
Brže po 2-10%, meh...i to u AMD-ovim benchmarcima.
 
Prvo pozitivno:
- Performanse gpu-a sa 40cu su tek nešto niže od gpu-a sa 6cu (Radeon VII). Znači nova arhitektura je stvarno efikasnija i ima šanse da dugoročno bude konkurentna.

To bi bilo što se pozitivnog tiče.

Sada negativno:

- Novi najbolji gpu 5700XT u 7nm jedva nešto brži od 9 meseci starog RTX 2070, sve to bez raytracinga i sa mnogo višom potrošnjom (dobule 8 pin na karti ako se ne varam).
- Čak i 5700 ima dupli power konektor na sebi.
- Jedva malo cenovno konkurentniji od RTX serije.
- 7nm je i dalje skup i ne nudi bolje performanse od 14nm.

Očekivao sam više.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Pa ok, bice dobre karte za kopanje..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Prvo pozitivno:
- Performanse gpu-a sa 40cu su tek nešto niže od gpu-a sa 6cu (Radeon VII). Znači nova arhitektura je stvarno efikasnija i ima šanse da dugoročno bude konkurentna.

To bi bilo što se pozitivnog tiče.

Sada negativno:

- Novi najbolji gpu 5700XT u 7nm jedva nešto brži od 9 meseci starog RTX 2070, sve to bez raytracinga i sa mnogo višom potrošnjom (dobule 8 pin na karti ako se ne varam).
- Čak i 5700 ima dupli power konektor na sebi.
- Jedva malo cenovno konkurentniji od RTX serije.
- 7nm je i dalje skup i ne nudi bolje performanse od 14nm.

Očekivao sam više.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Pa sad potrosnja...Ne znamo, oni kao stavili da vuce 225w i stavljen 1x8pin i 1x6pin, verovatno zbog oc-a.

Sto se performansi tice, meni je ovde jako interesantan rx 5700 model jer ako se ispostavi da je u proseku 10% brzi od rtx 2060 to ga onda dovodi na nivo 2070 za 379$, ima fin test na hw unboxed sa 36 igara gde u proseku rtx 2070 bezi 11% od rtx 2060 (nigde razlika nije isla preko 16%). Dakle, onaj leak o rtx 2070 performansama za 330-350$ i nije bio/moguce nece biti daleko od istine. Ako se to ispostavi rtx 2070 je mrtav, mada ubila ga je i nvidia. Prvo sto je kao proizvod iz price/performance ugla cist fail, drugo izbacili su rtx 2060, 10tak procenata sporiju kartu za 150$ manje.

Videcemo sada odgovor nvidia-e, i pre toga zvanicne rezultate kad stignu novi radeoni zvanicno. Ali cinjenica je da ce rx 5700 biti jako interesantan deal. Sad da li je bolja kupovina od rtx 2060 uz pretpostavku da je 10% u proseku brzi? Milsim da jeste, vise memorije sto moze da znaci u buducnosti posebno za 1440p, sasvim sigurno veci future prood i u startu (uslovno) brza karta.
Tu ce situacija oko isplativosti realno biti kao sa gtx 1660ti i rtx 2060, ako se kupuje samo karta i gleda se price/performance bolji deal je gtx 1660ti, ali ako se kupuje ceo build od cirka ~800e npr onda itekako vredi rtx model i za 50-60e u ukupnoj ceni nudi vise. Isto ocekujem za ovog radeona.

Opet nvidia najavljuje ove super modele i moguce da obore cene malo, mada to je cisto sto se mene tice prilika za 2060, 2070 je mrtav product.

Na kraju, sto kazes ocekivao si vise, realno svi mi od ovakvih najava ocekujemo vise i to vise se nikada nece desiti. :D Prosto ni njima kao proizvodjacima nije u interesu da ponude drasticno vise od konkurencije, jer to za njih znaci manji profit (ovo se posebno odnosi na zelene).

edit: Raytracing sa ovakvim performansama i optimizacijom na aktuelnim rtx modelima je neulotrebljiv.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je ponudjeno ok, imamo alternativu, 7nm ima prostora za napredak, tek je pocela ta tehnologija. Najvise me interesuje neki buduci jeftiniji segment tipa RX 5600, sta ce ponuditi za manje para i kakve performanse.
 
Da nesto tipa rx 5600 i rx 5600xt ako tako budu krstili, kao konkurenti gtx 1660 (sto nije toliko tesko nadmasiti) i gtx 1660ti, za 200-300$. Ja nekako vec vidim cene tipa 199 i 269/279$. :D
 
Sviđa mi se kako su upakovani ovi čipovi. Ima tu još mesta za poboljšanja, ali dobro je da je Primitive Shader sada out-of-box. U suštini, ovo je trebalo da bude Vega pre 2 godine. Kasno Radeon na tržište dođe :d
 
Da, upravo ovo je trebala biti Vega. Umesto toga imamo dve godine zakasnjenja sto je zelenima omogucilo da predtave krajnje diskutabilnu rtx 2000 seriju sa jos diskutabilnjim cenama, koje je sada AMD ispratio.

No dobro jasno je da vreme 1080p gaming masine koja tera sve na max ili bar u high u 60fps za 500-600e odavno proslo i da nesto tako danas staje 750-800e, proporcionalno tome i za 1440p skok. Isto kao i u svemu od tehnike sto su cene otisle gore, u krajnjem slucaju.
 
Poslednja izmena:
Ono što sam se nadao da će implementirati je izostalo - HDMI 2.1
Šteta, novi LG Oled televizori imaju 2.1 i odlični su za gaming - imaju low input lag, variable refresh rate kao i još par feature-a pogodnih za gaming.

Inače, čip teži 10.3m tranzistora ali zbog 7nm, površine je samo 255mm2. Ovo je naslednij Polarisa od koga ima skoro duplo više tranzistora iako ima samo ~11% shader-a više što znači da je dosta otišlo u poboljšavanje per-shader performasi što se i očekivalo.

S druge strane, direktni konkurent RTX 2070 ima samo 0,5m tranzistora više ali dodatno implementira tensor i RT komponente. Videćemo uskoro kakve su performanse ali očekujem nivo 2070 možda nekoliko procenata jače.
Takođe, nVidia će izgleda uskoro najaviti neku vrstu refresh-a Turinga, tj. nove "Super" modele:

https://www.youtube.com/watch?v=LiLVZje9_nE
 
NVidia neće imati problema da sa "Super" serijom nastavi da dominira. Touring čipovi imaju prostora za ubrzanje. Malo ubrzani RTX 2060 i 2070 će izjednačiti pomenute modele sa Navi karticama u price/performance odnosu. Ako imaš kartice koje su u egal po peformansama i ceni većina kupaca će uzeti nVidiju. Na to dodaj još i Raytracing i izbor je jednostavan.
 
Poslednja izmena:
Predstavili su nesto sto kolje fps, cak i na njihovim najjacim modelima.

Kada budu izbacili kartu koja moza u 2k 144fps konstant da izbaci sa ukljucenim raytracing-om, onda mozemo da pricamo o raytracingu kao ekskluzivnoj nvidia tehnologiji. Ovo sto sada imaju je nista drugo nego fora i fazon.
 
Ono što sam se nadao da će implementirati je izostalo - HDMI 2.1
Šteta, novi LG Oled televizori imaju 2.1 i odlični su za gaming - imaju low input lag, variable refresh rate kao i još par feature-a pogodnih za gaming.

Pa nije da će i ova da bude loša za gaming na TVu.
Sa HDMI 2.0 možeš da teraš 4K sa 60Hz uz variabilni refresh rate.
Nije da će ova, niti neka druga AMD karta u skorije vreme moći da tera moderne igre preko 60Hz u toj rezoluciji.
 
Tako je, a HDMI 2.1 može 4K u 120Hz ;)

Da, ali nekoj budućoj high end Navi karti bi ovo ipak značilo..
 
Nije samo do rezolucije i Hz, HDMI 2.1 ima još gaming feature-a: VRR, Auto Low-Latency Mode, dynamic HDR..
 
Kada su AMD karte u pitanju TV koji podrzava FreeSync već ima te feature. Tj. AMD podržava većinu toga i preko HDMI 2.0
Konkretno Samsung Q serija podržava ako imaš XBox ili AMD grafičku VRR i Auto Low-Latency preko HDMI-a.

Za dynamic HDR nisam siguran šta je ali koliko vidim deo je deo HDR10+ standarda, koji Samsung ima u Q seriji od 2017 pa nadalje iako tek od 2019 podržavaju HDMI 2.1.

Tako da i sa postojećim AMD kartama si solidno pokriven za gaming na 4K TVu.
Provereno u praksi. :D Meni Radeon VII tera FreeSync i automatski switchuje na low latency gaming mode na Samsung Q7 iz 2018. ;)
 
... Kada budu izbacili kartu koja moza u 2k 144fps konstant da izbaci sa ukljucenim raytracing-om, onda mozemo da pricamo o raytracingu kao ekskluzivnoj nvidia tehnologiji...
U ala smo se razmazili... Pa što si uzeo tu "bedu od kartice", ona ne može da postigne te rezultate ni bez raytracinga.



Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
U ala smo se razmazili... Pa što si uzeo tu "bedu od kartice", ona ne može da postigne te rezultate ni bez raytracinga.



Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Zato sto mi je dovoljna za CS GO 300 fps-a, i to je jedina igra koju igram, a i nemam vremena kao ranije.
Nisam ja razmazen, nego 144hz monitori su standard vec odavno za MP igre. Cak stavise, 240hz je tu.
Poenta u tome je da su izbacili nesto sto nema svrhu, jer nemaju kartu da isprati trenutni esport ukoliko se koristi raytracing.
Kada budu imali, onda mozemo da pricamu o raytracingu kao plusu Nvidie
 
Poslednja izmena:
NVidia neće imati problema da sa "Super" serijom nastavi da dominira. Touring čipovi imaju prostora za ubrzanje. Malo ubrzani RTX 2060 i 2070 će izjednačiti pomenute modele sa Navi karticama u price/performance odnosu. Ako imaš kartice koje su u egal po peformansama i ceni većina kupaca će uzeti nVidiju. Na to dodaj još i Raytracing i izbor je jednostavan.

Naprotiv, moj pick bi bip definitivno amd, u startu slicne performanse, na duze staze dosta bolja driver podrska za AMD i sam RT je trenutno tezak gimick....
Ovo za drivere ipak najvise znaci u srednjem ili nizem srednjem segmentu, rx 570 najbolji primer. Ali dobro, sustina je tu.
 
Zato sto mi je dovoljna za CS GO 300 fps-a, i to je jedina igra koju igram, a i nemam vremena kao ranije.
Nisam ja razmazen, nego 144hz monitori su standard vec odavno za MP igre. Cak stavise, 240hz je tu.
Poenta u tome je da su izbacili nesto sto nema svrhu, jer nemaju kartu da isprati trenutni esport ukoliko se koristi raytracing.
Kada budu imali, onda mozemo da pricamu o raytracingu kao plusu Nvidie

Pa Raytracing i nije namnjen CSGO igračima, znači nVidia nije mogla da uradi ništa da zadovolji ovaj tip igrača osim da ponudi grafu koja gura 300fps u 720p low za 25 evra.
To što se na tržištu pojavljuju monitori sa refresh rateom 240Hz ne znači da pružaju iole bolje iskustvom igračima kojima je stalo do toga kako igrica izgleda.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno